Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Venemaal.

venemaa 25. juuni kell 7.50:

umbes ööpäeva kestnud wagneri ülestõus, mis sai alguse kaitseminister šoigu ja kindralstaabi ülema gerasimovi tagasiastumisnõudmisest, Rostovi ja Voronezi hõivamise ning suundumusega moskva peale eile õhtuks lõppes.

wagneri juht prigožin „lahkub valgevenesse” ja tema vastu algatatud kriminaalasi lõpetatakse. Sellest teatas laupäeva õhtul kremli pressiesindaja peskov, kommenteerides valgevene juhi lukašenka vahendusel prigožiniga sõlmitud „tehingut”.

Kaitseministeeriumi ümberkorralduste teemat wagneri juhiga ei arutatud, ütles peskov ja lisas, et „need küsimused on kõrgeima ülemjuhataja ainuõiguses ja pädevuses. Sõlmiti kokkulepe, et wagner naaseb oma laagritesse,” ütles ta.„“Osa neist, kes seda soovivad, sõlmivad lepingud kaitseministeeriumiga. See kehtib selle osa kohta, kes selles kampaanias ei osalenud. Mis puudutab ülejäänud võitlejaid, siis keegi ei kiusa neid taga, võttes arvesse nende teeneid rindel,” tsiteerib Interfax peskovi.

Varem algatas fsb prigožini vastu kriminaalasja venemaa föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikli 279 alusel (relvastatud mäss) ja putini sõnul olid wagneri võitlejad reeturid. Sõjameelse meedia andmetel hukkus kokkupõrgetes wagneriga 13 pilooti. Oryxi arvutuste kohaselt kaotasid kaitseministeeriumi väed vähem kui ööpäevaga lennuki Il-22, kaks elektroonilise sõjapidamise helikopterit Mi-8, helikopteri Mi-35, ründehelikopteri Ka-52 Alligator, lahingumasina Tiger ja sõjaväe KamAZi.

peskovi sõnul on tagatis, et prigožin saab valgevenesse lahkuda, „presidendi sõna”. prigožin ise kremliga sõlmitud „rahulepingut” ei kommenteerinud, kuid tema väed lahkusid Doni-äärsest Rostovist. wagneri kolonn „läks oma välilaagritesse”, ütles Rostovi oblasti kuberner Vassili Golubev.

moskvas ja moskva regioonis kehtestatud terrorismivastase operatsiooni režiim „tühistatakse lähitulevikus”, ütles peskov.

Pisu arvamust:

prigozini mäss jätab edasisele venemaa elule tugeva jälje. Esmalt näitas see kremli ja putini nõrkust ning et võimu soovivaid inimesi seal jagub. Kindlasti kasvab võimalus sõjaliseks riigipöördeks, sest wagner näitas, kui lihtne see oleks. Piisab suuremast kindralite rahulolematusest Ukrainas ja näiteks 100 000 soldatit hakkab hoopis moskva poole minema.

Kipub arvama, et putin ei saa jätta prigozinit rahule. See ei tööta, sest teema tuleb lahendada „lõplikult”. Praegu paistab putin nõrgana, sest samal päeval süüdistada wagnerit riigi reetmises ja panna püsti krimasi ning õhtuks on kõik ok, on isegi venemaa jaoks piisavalt veenev, et nende juht on nõrk. Njah, wagneri peakorteri läbiotsimisel leiti narkootikume, valepasse, kulda, vist isegi koorem sularaha jne. Lisaks sai rohkem vene inimesi aimu, et miskit ei lähe hästi ning käib suur info varjamine.

Mida tehakse fsb-ga, kes seda mässu õigeaegselt ei avastanud… eks algab jälle inimeste välja vahetamine ja kasvab kahtlustamise maania kõige suhtes. Pole ju välistatud, et wagner oma tegu kordab ja kartus, et fsb võib liituda võtab ööune ära küll.

Viimased uudised