Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tulevik kuulub nutifarmidele, kus ringi sõidavad agrirobotid ja nutitraktorid, olukorda jälgivad droonid, lehmadel ja teistel loomadel on küljes andurid, mis jälgivad tervislikku seisundit ning kõike seda juhitakse eemalt arvuti tagant.

Ütlete, et see on utoopia? Tegelikkuses on see juba paljuski reaalsus, kuna vastav tehnoloogia on olemas, vahendab Maailma Majandusfoorum.

Juba praegu kasutatakse näiteks Hiinas droone selleks, et põldudele pritsida taimekaitsevahendeid – ja droonide abil saab seda teha suurtele aladele ning ülitäpselt. Üks droon suudab katta taimekaitsevahenditega 500 hektarit päevas.

Lisaks koguvad droonid väärtuslikku infot taimekasvu kohta ja see läheb maksma alla 5 euro hektari kohta. Parem info võimaldab tõsta saagikust 20 protsendi võrra. Info kogumisele kulub tavapärase mõne päeva asemel vaid mõni tund.

Droonid võimaldavad muuta põllumajanduse efektiivsemaks ja tulusamaks, seda eriti neis piirkondades, kus põllumajandus on olnud töömahukas. Droonid tõstavad põllumajanduse tootlikkust ja võimaldavad tegeleda põllumajandusega linnast – see toob noored inimesed tagasi põllumajanduse juurde.

Tehnoloogia muutub põllumajanduse jaoks üha odavamaks – näiteks üks farmidroon maksab alla 400 euro. Droonid on väga odavad pidada – üks selline minikopter võtab kõigest 1 euro eest elektrit, et vedada 10 kg 30 km kaugusele.

Kuivõrd droonid töötavad automaatselt, saab neid juhtida mobiiliäpi abil, mis saadab kasutajale välja raportid elektronposti kaudu. Talunik saab omale tipptasemel teenuse minimaalse kuluga.

Kaasaja nutifarmerid kasutavad Uberi-tüüpi teenuseid, et toimetada toodang otse tarbijani. See võimaldab vahepealt kaotada vahendajad ja teenida rohkem. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab tootjatel suhelda otse tarbijatega ja neile kaupa müüa ilma vahendajaid kasutamata. See on hea nii tootjale kui tarbijale. Tulevikus aitavad kauba tarbijatele kohale toimetada transpordidroonid, mida juba samuti kasutusel.

Tootja-tarbija suhe aitab lõhkuda suuri vahendusmonopole, mis seni teenisid kõige suuremat tulu. Tootja saab kiiresti oma kaubast lahti ja tarbijal on pidevalt laual värske toodang. Sarnast süsteemi kasutab juba kauba tarbijateni viimiseks veebikaubanduse gigant Amazon.

Talunikud saavad tehnoloogiat omavahel jagada ja soetada seadmeid nö kamba peale. Selline koostöö võimaldab kokkuvõttes veelgi suuremat tulu teenida. Tänu tehnoloogiale jäävad ellu ka väiksed talud.

Kõik see on juba kasutusel Hiinas ja peatselt ka igal pool mujal.

World Economic Forum on Twitter

How the gig #economy can transform farms in the developing world https://t.co/eW0BPCCWoa

Viimased uudised