Tugevdatud õhuturbemissioon Ämaris jätkub USA hävitajatega
Avaldatud: 2 veebruar, 2022Alates eelmise nädala kolmapäevast paiknevad Ämari lennubaasis kuus Ameerika Ühendriikide õhuväe hävitajat F-15E Strike Eagle. Hävitajate peamine eesmärk Eestis on toetada Balti õhuturbemissiooni koos Belgia õhuväe hävitajatega F-16, mille rotatsioon algas eelmise aasta detsembris.
Lisaks jõudsid eelmisel nädalal Leetu Šiauliai lennubaasi Taani F-16 hävitajad, kes täidavad samu ülesandeid koos seal paiknevate Poola F-16 hävitajatega. Tugevdatud õhuturbemissiooni käigus harjutatakse liitlastega üle Baltikumi ka õhk-õhk ja õhk-maa treeningprotseduure.
„Meie kohalolek siin näitab NATO ja USA kui osa NATO-st pühendumust NATO turvalisusesse, ohutusse ja iseseisvusesse. See on meie missiooni suurim eesmärk ja tugevdatud õhuturbe tagamine Belgia liitlastega, samuti võimalust integratsiooni harjutamiseks Belgia, Eesti ja USA üksuste vahel. Meil on olnud väga head kogemused Ämari lennubaasiga ja eestlased on olnud väga külalislahked ning meie missioon on läinud suurepäraselt,“ ütles Ameerika Ühendriikide üksuse ülem Ämaris, kolonelleitnant Taylor Gifford.
„Ma olen uhke, et saan juhtida seda vastupidavat üksust, mis on täielikult pühendunud alliansi õhuruumi terviklikkusele,“ ütles Belgia õhuturbeüksuse ülem major Avi Pierre-Yves Libert.
„Ameeriklaste kohalolu ei ole oluline ainult Eesti jaoks, vaid ka alliansile tervikuna. See näitab, et NATO suhtub praegusesse olukorda väga tõsiselt,“ ütles õhuväe ülem brigaadikindral Rauno Sirk.
Ämaris paiknevad F-15E hävitajad kuuluvad neljanda hävitajate grupi 336. eskadrilli Seymour Johnsoni õhuväebaasis, kuid on alaliselt saadetud 48. hävitajate grupi juurde Lakenheathi õhuväebaasi Suurbritannias.
NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Balti riikide valitsused on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel Transpordiameti Lennundusteenistuse ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.
Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.