Treeningkava lase koostada professionaalil
Avaldatud: 25 september, 2018Regulaarne treening ja õige toitumine – just need on märksõnad, mis tähistavad paljude jaoks oma keha ja vaimse heaolu nimel tegutsemist. Miks mitte luua sumedatesse sügisõhtutesse vürtsi ja teha midagi nauditavat? Selliseks tegevuseks sobib väga hästi toonust tõstev ja energiat andev treening.
Viimasest on aga kõige rohkem kasu siis, kui sa tead täpselt, kuidas, mida, kui palju ja millal teha. Selles aitab sind professionaali koostatud treeningkava.
Milleks on treeningkava vaja?
Kava ei koostata niisama moe pärast. See on õige treeningu alustala ja vajalik ühtlasi põhjusel, et harjutuste tegemine ning toitumine oleksid omavahel tasakaalus. Sest just niimoodi on võimalik saavutada maksimaalne soovitud tulemus.
Treeninguteks sobiva kava koostab personaaltreener või jõusaalitreener lähtuvalt sinu:
- tervislikust seisundist;
- toitumisharjumustest;
- varasematest vigastustest;
- soovitud eesmärkidest jt.
Kava põhjal järjepidevalt treenides saavutad soovitud tulemused ja mis peamine – sinu edulugu jälgib toetav ja innustav personaaltreener või jõusaalitreener.
Alustajate kava enamlevinud ülesehitus
Iga treeningkava koosneb soojendusest, põhiosast ja lõpus venitustest, mis aitavad kehal taastuda peale seekordset koormust.
Algajate kava puhul on väga levinud kogu keha treenimine või treeningute jaotamine vastavalt kavale nii, et ühes trennis treenitakse ülakeha ja teises alakeha.
Teine levinud variant on, et treenitavad peamised lihasgrupid jaotatakse eri treeningkordade vahel, ning igal korral tegeletakse rohkem ühe lihasgrupiga.
Kokkuleppel treeneriga on võimalik saada ka efektiivne treeningkava, kus igal trennikorral on 1–2 harjutust kõikidele lihasgruppidele ja seda 1–3 seeriat.
Kindlasti tasub enne kava koostamist mõelda, missugused treeningvõimalused võiks just sulle kõige paremini sobida ja seejärel võiks kõik kitsaskohad oma personaaltreeneriga läbi arutada, sest just nii saad kindel olla oma treeningute tulemuslikkuses.
Professionaaliks on jõusaalitreener või personaaltreener
Millised harjutused sobivad just mulle ning kuidas kasutada jõusaalis erinevaid seadmeid? Mis järjekorras mida teha ja kui kaua treenida?
Et nendele küsimustele vastused leida, tasub sul julgelt panustada personaaltreeningusse, mille jooksul on treener pühendanud oma tähelepanu ainult sinule ja sinu treeningeesmärkide saavutamiseks vajalikele harjutustele.
Toetava treeneri eesmärk on aidata trenni tulevatel inimestel seada ja saavutada sobivad eesmärgid, nii aitavad nad ka trennitegijat motiveerida. Selline tugi on eriti väärtuslik juhtudel, kui trenniga alustanu teised pereliikmed või lähikondlased ei tegele ise tervisespordiga ja võibolla ei mõista, missugust energiat ja panust regulaarne treening vajab.
Loomulikult on treenerite ülesanne lisaks trennimotivatsiooni tekitamisele ka koostada treeningkava, näidata ette sobivad treeningseadmed ja nendel õige tehnikaga harjutused ning lisaks anda ka kasulikke nippe.
Lisaks oskavad professionaalid pöörata tähelepanu alustaja jaoks ehk märkamatutele pisiasjadele, mis kipuvad
Treeningkava koostades arvesta just enda eesmärke
Igaühel meist on oma soovid – kes ihkab treenides kehakaalu vähendada, kes keha rasvaprotsenti langetada, kes soovib tõsta vastupidavust või kasvatada lihasmassi. Kõik see on saavutatav, kui seada endale reaalsed eesmärgid ja järgida toetava treeneri juhiseid.
Mõõdetav, saavutatav, ajastatud
Treeningkava koostades on oluline, et seatud eesmärgid oleks mõõdetavad, saavutatavad ning ajastatud. Mida see tähendab?
- Nii kehakaalu, rasvaprotsenti, vastupidavust kui lihasmassi saab mõõta. Seega, tehes perioodilisi märkmeid oma tulemuste kohta, saad teada, kui lähedale sa oma püstitatud eesmärgile oled jõudnud, samas kui sinu tegemistel ja toimetamistel hoiab silma peal toetav ja julgustav treener.
- Kava eesmärgid peavad olema saavutatavad ehk realistlikud. Liiga kõrged eesmärgid ei pruugi täituda ja võivad valmistada pettumuse. Alustaja jaoks võib olla üks omaette eesmärk ka protsess – teha nädalas x korda trenni. Keskendused protsessile, tulevad tulemused justkui iseenesest.
- Treeningtulemuste mõõtmine tõstab motivatsiooni ja aitab tulemuste saavutamisele positiivselt kaasa. Seega on oluline panna paika vaheetapid, kus toimub treeningtulemuste mõõtmine, mis omakorda motiveerib ja annab indu lõppeesmärgi saavutamisele.
Tervisliku eluviisi alustala on aktiivne liikumine ja tervislik toitumine
Olgu sa algaja või edasijõudnud treenija – sportliku eluviisiga ei ole kunagi liiga hilja algust teha (või poolelijäänud kohast jätkata) ning sügishooaeg sobib selleks sama hästi, kui iga teine hooaegki.
Koos toetava professionaalse treeneriga, kes koostab sulle spetsiaalse treeningkava, on soovitud eesmärgid reaalsed ja saavutatavad.
Impuls spordiklubid Tartus ja Tallinnas pakuvad treeninguks kümneid võimalusi. Klubide basseinid, avarad ja tipptasemel tehnikaga jõusaalid ja kümned huvitavad rühmatreeningud lubavad igaühel leida just tema eesmärke teenivad võimalused.