Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Egon Bogdanov

Teisipäeval, 14. detsembril avati Tõrva vallas tegutseva Hummuli lasteaia hoovil Eestis ainulaadse lahendusega maaeluteemaline väliklass, mis ristiti lasteaia rühma nime järgi hellitavalt Sipsiku Tarekeseks.

Sipsiku Tareke koosneb kolmest eraldi ruumist – laut, kuhu saab sisse tuua päris taluloomad; väliklass, kus viia läbi vahvaid õuesõppetunde ja maaelu õppeprogramme ning kasvuhoone, selleks et mudilased saaksid ise näpud mulda panna ja hoolitseda päris enda taimede eest.

Avamisüritusel esinesid Mõmmiku ja Sipsiku lapsed lauludega, kohal oli ka päris Sipsik ning kõik huvilised said lähemalt uudistada, milline loodud väliklass päriselus välja näeb ning mis võimalused mudilastele avanevad. Avamisel olid laste rõõmuks kohal ka vasikad, kodulinnud ning küülikud, kes leiavad tee õppelauda osasse ka tulevikus. Tarekesse on valminud ka mitmed õppematerjalid, mis võimaldavad mugavalt õppetunde läbi viia ka külalistel.

Sipsiku Tarekese kinkis lasteaiale Agrone gruppi kuuluv kohalik edumeelne ettevõte Hummuli Agro, kes soovis teha erilise jõulukingituse Hummuli kogukonnale. Agrone juhatuse esimees Raul Jeets sõnas, et idee sai alguse eelmisel aastal enne jõule, kui samuti Agrone gruppi kuuluv Põlva Agro otsustas toetada kohalikku vabatahtlikku päästekomandot. „On äärmiselt hea meel, et oleme enda ettevõtetega loonud traditsiooni toetada iga-aastaselt jõulude ajal kohalikke kogukondi ja erinevaid algatusi. Parimaks näiteks sellest on käesolev hoone, mille eesmärgiks on arendada arusaamist ja sidet laste, maaelu ning põllumajanduse tänapäeva ning tuleviku osas,” lisas Jeets. „Projekt on ka suurepäraseks näiteks koostööst kohaliku omavalitsuse ja piirkonna suurima ettevõtte vahel.”

Tõrva vallavanem Maido Ruusmann kommenteeris, et tegemist on olulise objektiga kogu valla lastele ning lõpptulemus sai tõeliselt äge. „Kindlasti tulevad Sipsiku tarekest uudistama lapsed nii Tõrva valla lasteaedadest ja koolidest ning miks mitte ka kõrvalvaldadest,” sõnas Ruusmann. „Kui aastakümneid tagasi oli Hummulis näidissohvoos, taasiseseisvumise järgselt tegutseb Hummulis Eesti üks edukamaid piimandusettevõtteid Hummuli Agro, siis planeeritav laste maaeluklass sobib siia kui valatult, tuues selle kandi pikaaegsetele piimakarja kasvatuse traditsioonidele uut ja omanäolist lähenemist. Praegusel ajal näitab suuresti ettevõtte väärtust keskkonnasõbralikkus – selles on Agrone kindlasti esirinnas.”

Hummuli Agro juht Are Selge sõnas tulevikuplaanide osas, et laudaosas võiks aeg-ajalt näha ka vasikaid kepsutamas „Tooksime sinna konkreetsetel aegadel loomi Hummuli Agro vasikalaudast – näiteks karjalaskepäeval. Kevadel sisustaks ära kasvuhoone poole. Meilt tuli mõte, et laps võtab kastekannu, seemne, poti, mulla, paneb seemne mulda ja käib iga päev seda kastmas,” rääkis Selge.

Alguses märksa tagasihoidlikumaks planeeritud õppeklass, mis algselt kandis õppelauda nime, kerkis korralikuks hooneks, millel ruutmeetreid pea 60. Tarekese ehitusprojektiga toetas tunnustatud arhitekt Lauri Nõmme. Samuti on üheks sponsoriks Mapri Ehitus, kes lasteaiale toreda hoone ehitas.

Sipsiku Tarekese sisustamisele tuli appi Gardest; Hummuli põhikool, kes meisterdas kasvuhoone osale taimekastidid; kohalik taksidermist Aare Jaama, kes õppematerjalide koostamiseks toetas vajalike loomanahkadedega ning Maaelumuuseum, kes jagas lahkelt materjale ja ideid lasteaia töötajatele põnevate lahendusteni jõudmiseks.

Viimased uudised