Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Elektrifitseerimisega muutub Eesti energiasüsteem märkimisväärselt aastaks 2035. Prognooside kohaselt tõuseb elektrienergia tarbimine veerandi võrra: praeguselt tasemelt, mis on ligikaudu 9 TWh aastas, kuni 11,3 TWh-ni aastaks 2035. Majapidamiste elektritarbimist suurendavad näiteks soojuspumbad, sundventilatsioon ning elektrisõidukite laadimine. Kasvava nõudluse katteks toodetakse elektrienergiat vahemikus 9,1 kuni 15,2 TWh aastal 2035 ehk kuni 70% rohkem kui praegu.

Märt Masso, PhD
Arenguseire Keskuse ekspert

Elektrisüsteemis kasvab märkimisväärselt hajatootmise osatähtsus – suurte tootjate kõrval ja osaliselt ka nende asemel hakkavad energiat tootma paljud väiksemad taastuvenergia tootjad. Eleringi prognoosi kohaselt kasvab hajatootmisena toodetava elektrienergia kogus 2050. aastaks peaaegu viiekordseks, tõustes 2025. aasta tasemelt 777 GWh-lt kuni 3724 GWh-ni.

Üha rohkem on majapidamisi, kellele on päikesepaneelide ja akusalvestite paigaldamine taskukohane.

Oleme tunnistajaks trendile, kus üle Eesti kodumajapidamised ja teised tarbijad paigaldavad omatarbeks toomis- ja salvestusseadmed, muutudes ise tootjateks, kes pakuvad energiat ja stabiilsust energiasüsteemi. Aga juurdekasv saab edaspidi olema märgatavalt aeglasem kui aastatel 2021–2022, mil elektrihinnad olid kõrged. Siiski on Eestis aastaks 2040 hinnanguliselt 2–4 korda rohkem tootvaid tarbijaid kui praegu, ehk vahemikus 17 102–43 994, kes toodavad ja tarbivad vastavalt 111 kuni 202 GWh ja 1219 kuni 2208 GWh energiat. Tootvate tarbijate panus tootmisesse jääb siiski ka tulevikus paari protsendi juurde, kuna tootmine tervikuna kasvab, ning nad tarbivad kuni kümnendiku elektritootmisest.

Aktiivse tootva tarbimise peamiseks tõukejõuks on päikesepaneelide ja akusalvestuse hinnalangus, päikesepaneelide kasvav tõhusus ja akusalvestuse mahu kasv. Näiteks vähenesid päikeseparkide rajamise kulud aastatel 2007–2019 ligikaudu kuus korda ning pikaajaliselt on oodata hindade edasist langust. Sarnaselt on akusalvestuse hind 2010. aastaga võrreldes langenud ligi 90%, mis on hoogustanud nende kasutamist. Prognooside kohaselt võivad akusalvestuse hinnad kümnendi lõpuks langeda lisaks umbes 44–53% võrreldes kümnendi algusega.

Tarbimist juhivad kõige enam soojuspumpadega eramud ja tootmisseadet omavad tarbijad.

Sellisest hajusenergeetika kasvust rääkides sageli osutatakse ohukohale, et päikeseelektri osakaalu suurenemine elektrisüsteemis toob kaasa suurema tootmise ettearvamatuse, mis omakorda suurendab vajadust süsteemi tasakaalustamise järele. Vähem on aga tähelepanu saanud tõsiasi, et tootvad tarbijad annavad ise olulise panuse tasakaalustamisse, nimelt aktiivse tarbimise juhtimise kaudu.

Eesti majapidamised on oma elektritarbimise juhtimises teinud märkimisväärseid edusamme: kui 7. detsembril 2021 vähendasid aktiivsemad börsihinnaga tarbijagrupid oma tarbimist ülikõrge, umbes 1500 €/MWh hinnaga tundidel 2–4%, siis 5. jaanuaril 2024 vähendasid nii kodutarbijad kui ka töötleva tööstuse ettevõtted tarbimist juba 10–12%. Kõigis tarbijarühmades paistavad eriti positiivselt silma tootvad tarbijad, kes on paigaldanud päikesepaneelid. Tänu nende suuremale teadlikkusele ja paindlikkusele on nad suutnud vähendada oma elektritarbimist kodutarbijate seas 2,5 korda rohkem kui tavalised börsihinnaga tarbijad.

Tarbimise juhtimise eesmärk on seega nihutada tarbimist perioodidele, mil elektrit on süsteemis külluses ja hind madalam, ning vähendada tarbimist siis, kui tootmine on kallis ja energiavarud piiratud. Tootva tarbimise kiire kasv koos akusalvestuse ja nutikate võrguteenuste laialdase kasutuselevõtuga võimaldab tõhusamalt hallata nii tootmist kui ka tarbimist, tagades süsteemi stabiilsuse ja tõhususe.

Elektritarbimise juhtimise potentsiaal ulatub Eestis 400MW-ni, mis ületab Auvere elektrijaama võimsuse.

Tulevikku vaadates kasvab tootvate tarbijate roll tarbimise juhtimises veelgi. Praegu on Eestis talveperioodil ülikõrgete elektrihindade ajal tarbimise vähendamise potentsiaal hinnanguliselt 75–100 MW, mis moodustab ligikaudu 6% kogu tarbimisest. Kui 2040. aastaks on Eestis ligikaudu 35 000 aktiivset tarbijat, võib hinnatippude ajal tarbimise juhtimise potentsiaal ulatuda umbes +/- 400 MW-ni, kui elektrihind ületab 1500 €/MWh. Sellest +/- 175 MW võiks tulla tootvate tarbijate elektritootmisest ja salvestusest, +/- 145 MW eluruumide soojuspumpade juhtimisest ning +/- 80 MW elektriautode laadimise juhtimisest.

Kokkuvõttes, kuna hoolimata tootvate tarbijate juurdekasvust moodustab nende elektrienergia tootmine ja tarbimine kogu süsteemist ka edaspidi siiski suhteliselt väikese osa, ei pruugi nende mõju üldisele tasakaalule olla märkimisväärne. Samas aga annab nende tarbijate paindlikkus ja võime juhtida tarbimist ülikõrgete hindadega tundidel olulise panuse tuleviku elektrienergiasüsteemi paindlikkuse suurendamisse.

Viimased uudised