Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Rando Tomson

Koroonakriisist tingitud töötuse kasv on Eestis märkimisväärselt suurendanud toiduabi vajajate hulka. Kuigi enim annetatakse pika säilivusajaga tooteid, tuntakse jõulude eel puudust just maiustustest ja lihakonservidest. 11.–12. detsembril saab igaüks panustada toidupanka suuremates kauplustes üle Eesti toimuvatel toidukogumispäevadel.  

„Nii ettevõtted kui inimesed annetavad Toidupangale enamasti pikalt säilivaid tooteid: kuivaineid, pudruhelbeid, makarone ja purgisuppe. Need on kõik väga tänuväärsed ning vajalikud annetused. Enim on toidupakkidest puudus lihakonservidest, toiduõlist ning eriti magusatest toodetest nagu näiteks moosid, suhkur, kommid ja küpsised,“ selgitas Eesti Toidupanga projekti- ja kommunikatsioonijuht Liina Peäske. Ta lisas, et magusad tooted rõõmustavad just meie kõige pisemaid abivajajaid, sest puuduses elavatele lastega peredele käib maiustuste ostmine üle jõu.

Toidupanga talvine toidukogumiskampaania toimub 11.-12. detsembril suuremates kauplustes üle Eesti, kus kõigil on võimalik anda oma panus, et puudust kannavatatel peredel, üksikvanematel ning lihtsalt raskustesse sattunud inimestel oleks jõulude ajal midagi lauale panna. Seoses koroonakriisiga on ka abivajajate hulk hüppeliselt kasvanud. Toidupanga projekti- ja kommunikatsioonijuht rõhutab, et sotsiaalsete kontaktide minimeerimise vajadust arvestades on võimalik teha Toidupangale ka rahaline annetus või annetada toitu Barbora ning Coopi e-poodides.

„Rahaline tugi on meie poolt hästi tervitatav, sest tänu laiale kontaktvõrgustikule on Toidupangal võimalik hulgihinnaga soetada suurem kogus vajalikke toiduained ja seetõttu jõuda sama raha eest rohkemate abivajajateni,“ ütles Päeske.

Ta lisas, et head saab teha ka teistmoodi, tulles detsembris toidupanga vabatahtlikuks ning aidates sealset meeskonda info jagamise, annetuste vastuvõtmise ning toodete sorteerimise ja komplekteerimisega.

„Toidu komplekteerimine käib enamasti tootekategooriate järgi. Nädalase toiduabi paki paneme kokku lähtudes inimeste arvust peres ja laos olevast kaubast nii, et kõik abisaajad saaksid sarnase sisuga pakid. Kuna me anname seda, mida parasjagu on, siis võib abipaki sisu nädalast nädalasse ka veidi muutuda. Kui laoseis on tühi, siis saame pakkuda kesisema toiduabipaki ning kui on parem seis, siis on ka koti sisu rikkalikum,“ nentis Eesti Toidupanga projekti- ja kommunikatsioonijuht.

Ta selgitas, et igas kotis on nii annetatud (parim enne tüüpi) kui ka päästetud (kõlblik kuni tüüpi: piima-, lihatooted, juur- ja puuviljad) toiduaineid. Ühte abikotti läheb keskmiselt 8 kuni 10 erinevat toodet.

Toidupank aitab toiduabiga inimesi, kes on ühel või teisel põhjusel sattunud toimetulekuraskustesse. Eelisjärjekorras jagatakse toiduabi peredele, kus kasvavad väikesed lapsed, sealhulgas üksikvanematega peredele. Neile järgnevad teised vähekindlustatud sihtgrupid, nagu puudega inimesed, üksikud eakad, kodutud ja teised, keda on tabanud ootamatu kriis. Toidupankade jagamispunktides saavad toiduabi vaid eelnevalt sotsiaaltöötajate poolt abisaajate nimekirja kantud inimesed.

Viimased uudised