Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Euroopa Parlament võttis 370 poolthäälega vastu hoonete energiatõhususe direktiivi. Direktiivi vastu hääletanud Euroopa Parlamendi liige Riho Terrase (Isamaa) sõnul on tegemist veaga, mille maksavad lõpuks kinni Eesti maksumaksjad.

Riho Terrase sõnul ei vaidlusta keegi hoonete renoveerimist, kuid küsimus on koduomanike õlgadele paigutavates sundrenoveerimise kohustuses. „Usun, et kõik inimesed sooviksid elada renoveeritud hoones, kuid selleni ei jõuta käskude-keeldude poliitikaga. Inimestelt valikuvabaduse võtmine ning seeläbi eraomandi õõnestamine ei ole õiglane,” rääkis Terras.

„Vastu võetud direktiiv on võrreldes algselt pakutud versiooniga mõnevõrra leebem, kuid põhiküsimus on jätkuvalt vastuseta. Kust peaks tulema raha tuhandete hoonete renoveerimiseks? Sisuliselt tähendab see Euroopa Liidus 40 protsendi hoonefondi renoveerimist järgmise kümne aasta jooksul. Eestis on 2020. aastal valminud TalTechi analüüs, mis hindas Eestis vajaliku 54 miljoni ruutmeetri pinna renoveerimise maksumuseks üle 20 miljardi euro,” kirjeldas Terras.

Tema sõnul on tänaseks selge, et Euroopa Liidu vahenditest nii suuri summasid ei tule. „See tähendab, et renoveerimissunniks vajalikud vahendid võetakse Eesti maksumaksjate taskust,” ütles Terras.

„Juba täna on meil kõigil vabadus ja õigus enda kinnisvara renoveerida. Renoveerimissunni toetajad väidavad, et meetme maksumus ei ole oluline, sest pärast investeeringut on kütte- ja energiaarved väiksemad. Sellelele vaatamata ei ole kõik Eesti hooned renoveeritud. Põhjus, miks seda kõike ei tehta, peitub ressursside puuduses, mida renoveerimissunni kehtestamine ei lahenda. Kui me asetame neile samadele omanikele ebarealistlikud ootused ja tähtajad, mida ühel hetkel hakatakse kontrollima ning “rikkujaid“ karistama siis ei jõua me eesmärgile sammugi lähemale.”

Hoonete energiatõhususe direktiivi poolt oli 370, vastu 199 ning erapooletuks jäi 46 Euroopa Parlamendi liiget.

Viimased uudised