Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nii imelik kui see ka pole, siis näitavad teaduslikud uuringud, et suitsetamine kaitseb koroonaviirusega nakatumise eest.

Värske Itaalias läbi viidud uuringu järgi on suitsetajatel viis korda väiksem oht sattuda koroonaviirusega haiglasse kui teistel. Arvestada tuleb aga sellega, et kui suitsetav koroonapatsient haiglasse satub, siis on tal kaks korda suurem tõenäosus surra kui mittesuitsetajal, vahendab Daily Mail.

Uuringust tuli välja, et Itaalias Parmas haiglasse sattud 441 koroonapatsiendi hulgas olid ainult alla 5 protsendi suitsetajad. See on teadlaste väitel väga madal number, kui arvestada, et riigis on suitsetajaid 24 protsenti.

Uuring näitab, et suitsetajad nakatuvad koroonaviirusega teistest palju vähem. Samas aga näitavad mitmed uuringud, et kui suitsetaja haiglasse satub, siis on tal teistega võrreldes kaks korda suurem tõenäosus surra. Värske uuringu järgi surid pooled haiglasse toodud suitsetavad koroonapatsiendid, ülejäänud patsientidest suri haiglas 35 protsenti.

Kui varasemates koroona ja suitsetamisega seotud uuringutes täheldati mitmeid puudusi, siis värskes uuringus küsitleti ka patsientide pereliikmeid, et teha kindlaks suitsetamise või mittesuitsetamise fakt.

Asjatundjad on pidanud suitsetajate vähest nakatumist veidraks nähtuseks. Ametlikult soovitatakse koroonaviiruse eest kaitsmiseks suitsetamine maha jätta.

Uuringu järgi olid 441 koroonapatsiendi hulgas suitsetajad ainult 21 ehk 4,8 protsenti. Itaalia rahvastikus on suitsetajaid 24 protsenti.

Teadlased pole veel suutnud välja selgitada, miks kaitseb suitsetamine koroonaviiruse eest. Teadlastel on teooria, et suitsetamine vähendab rakkudes ACE-2 retseptoreid ehk valkusid, mille kaudu viirus organismi siseneb. Itaalia uuringut juhtinud dr Nicola Gaibazzi aga arvab, et suitsetamine nõrgestab inimese immuunsüsteemi nii, et see ei reageeri enam viiruse puhul üle. Koroonaviiruse tekitab mittesuitsetajatel teadaolevalt ägeda põletiku, nn tsütokiinitormi, mille põhjuseks on inimese immuunsüsteemi ülereageerimine.

Arstid on varem täheldanud, et inimestele pole ohtlik koroonaviirus ise, vaid see reaktsioon, kuidas organism koroonaviirusele reageerib.

Tavaliselt peetakse suitsetamist haiguste puhul ohuteguriks, kuna suitsetamise tagajärjel kahjustub hingamisteede sisekude, mistõttu muutub organism haigustele vastuvõtlikumaks. Seetõttu on teoorias suitsetajad koroonaviiruse puhul suuremas ohus. Eri riikidest kogutud andmed näitavad aga vastupidist – et suitsetajad on koroonaviiruse eest mingil põhjusel rohkem kaitstud.

Viimased uudised