Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: EHT

Selline on esimene pilt nn mustast august. Augu ümber on tulerõngas.

Tegemist on galaktika M87 musta auguga. Selle läbimõõt on 40 miljardit kilomeetrit. Must auk on suurem kui terve päikesesüsteem, vahendab BBC.

Musta augu mass on teadlaste väitel 6,5 miljardit korda suurem kui Päikese mass. See on teadaolevalt üks suurematest mustadest aukudest. See on tõeline koletis, ütles teadusprojektis kaasa löönud Hollandi Radboundi ülikooli professor Heino Falcke.

Mustad augud on äratanud erinevaid küsimusi aja, universumi ja kogu eksistentsi kohta, ütles projektis kaasa löönud University College Londoni professor Ziri Younsi. See, mida praegu näeme, on Younsi väitel juba varem teaduslikult tõestatud. Tundub, et Einsteinil oli taaskord õigus, märkis ta.

Projekt Event Horizon Telescope algas kaks aastat tagasi. Siis anti projektis osalenud teadlastele ülesandeks pildistada musta auku. See nüüd õnnestus.

Projektis lõid kaasa kaheksa observatooriumi üle terve maailma. Nende pildid ühendati ja nii saadi parem kujutis kui see oleks olnud võimalik ühe teleskoobiga.

Nagu nimigi ütleb, siis mustad augud ei kiirga valgust. Mustade aukude suur gravitatsioon imeb ümbritsevast kosmosest endasse ainet, nii et sealt ei pääse välja isegi valgus.

Musta augu viimane piir, mida saab tuvastada, on nn juhtumihorisont. Asja kohta korraldati täna pressikonverentsid Washingtonis, Brüsselis, Santiagos, Shanghais, Taipeis ja Tokios.

Viimased uudised