Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: estcube.eu

Väikesatelliitide suvekool toob käesoleval nädalal Tartusse NASA tippeksperdid ja tuleviku kosmosemissioonide juhid.

Laupäevani kestva astrobioloogia suvekooli fookuses on ESTCube’i-taolised väikesatelliidid. Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi osalusel korraldatavas suvekoolis astuvad üles tipptegijad kosmoseasutustest üle maailma, muulhulgas USA kosmoseagentuurist NASA-st.

„Väikesatelliidid võimaldavad ellu viia kosmosemissioone, mis varem polnud võimalikud,“ sõnas suvekooli üks lektoritest, Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadur ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis järeldoktorina töötav Mihkel Pajusalu.

„Suured missioonid on äärmiselt kallid ja nende ettevalmistamine võtab tihti aastakümneid,” rääkis Pajusalu, „Väikesatelliite on võimalik operatiivselt ehitada ja väga kiiresti suures koguses kosmosesse saata: missiooni saab kokku panna paari aastaga ja satelliidid üles saata juba niikuinii kosmosesse minevate kanderakettidega.“

Muu hulgas saab väikesatelliitidega korraldada väga ulatuslikke hajutatud missioone. Praeguseks on üles saadetud sadadest väikesatelliitidest koosnevaid parvi.

Väikesatelliidiprojekte saavad juhtida ka väiksemad riigid ja noored teadlased: ehe näide on Eesti ja meie edukaks kujunenud ESTCube’i programm. Suvekooli osalised ongi peamiselt noored teadlased, kes on tulnud kokku 13 riigist. Osalejad saavad uurimisteemade ja projektide üle arutleda teiste noortega, kes on nendega sarnases karjäärietapis, ning nende seast tulevasi koostööpartnereid leida.

„Praegused noored teadlased on ju tuleviku kosmosemissioonide juhid,“ märkis suvekooli üks korraldajaid, Põhjamaade Astrobioloogiavõrgustiku koordinaator Wolf Geppert. Seetõttu on tähtis, et nad saaksid erineva taustaga teadlastelt ja tehnikutelt teadmisi missioonide planeerimise ja koostöö kohta. Geppert sõnas, et suvekooli on üritatud kutsuda parimad võimalikud esinejad. Siin on teadlasi USA-st (NASA-st ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudist), Jaapanist ja mitmest Euroopa riigist. Ettekannetega esinevad ka Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadurid.

Väikesatelliitidega saab koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade (näiteks asteroidide või komeetide), aga ka Maa kohta. Viimane võib Gepperti sõnul olla selliste missioonide tähtis tulevikuroll: uurida saab kliimat ja keskkonda.

Suvekool „Microsatellites in planetary and atmospheric research“ vältab laupäevani ja toimub nii Eesti Biokeskuses kui ka Tartu observatooriumis. Ürituse korraldavad Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut, Põhjamaade Astrobioloogiavõrgustik ja Euroopa Astrobioloogiavõrgustik.

Täpsemat infot suveülikooli kohta saab astrobioloogia suvekooli kodulehelt ja Facebookist

Viimased uudised