Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tartu Raekoja apteek tähistab neljapäeval, 25. augustil oma 100. sünnipäeva piduliku vastuvõtu, ühispildistamise ja apteegi töötajate etteastetega. Tartu esimest apteeki mainiti kirjalikult esmakordselt juba 1430 aastal, mis teeb sellest ühe vanema apteegi kogu Baltimaades. Selle järeltulija, tänane Raekoja apteek asutati Tartu linna otsusega pärast Vabadussõja lõppu 1922 aastal ja see oli üks esimesi omavalitsuse apteeke iseseisvunud Eestis. Juubelinädalal on apteegi terviseteenused kõigile huvilistele tasuta.

Juubeli puhul toimub Raekoja saalis kell 12 pidulik vastuvõtt, kuhu tulevad tervitusi üle andma Tartu linnapea Urmas Klaas, Eesti Farmaatsia Seltsi president Triinu Entsik-Grünberg, Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane ja teised. Vastuvõtule järgneb ühispildistamine Raekoja ees ning koosviibimine Raekoja apteegis, kus astuvad üles ka apteegi endised ja tänased töötajad.

Tartu esimese apteegi asutas Tartu rae kutsel apteeker Johann Molner, kes võis olla ka Euroopa vanima järjepanu tegutseva apteegi – Tallinna Raeapteegi – rajaja. Esmakordselt on seda kirjalikult mainitud 1430 aastal. Tartu Ülikooli Farmaatsia Instituudi juhi professor Ain Raali hinnangul oli Tartu apteek vanuselt kolmas kogu Baltimaades, mis alustas tegevust enne, kui rajati apteegid Põhjamaades või Venemaal. „Me oleme tähelepanuväärse traditsiooni kandjad. See paneb ühtaegu uhkust tundma, aga paneb ka väga suure vastutuse,“ lausus Tartu Raekoja apteegi tänane juht Janika Tähnas.

Aastate jooksul on Tartu Raekoja apteek kandnud erinevaid nimesid, mida on vahetanud parasjagu valitsev riigikord. Raekoja apteegi, mis algselt kandis nime Tartu Linnaapteek, esimeseks juhiks oli Pärnust pärit proviisor Rudolf Krause, kes töötas sellel kohal kuni sõja puhkemiseni. Kõige enam on Raekoja apteegis korraga töötajaid olnud 1971 aastal – 51. Praegu töötab Tartu Raekoja apteegis 14 inimest. Oma tänase väljanägemise sai Tartu Raekoja apteek aastal 2017, mil läbis põhjaliku remondi ja uue kujunduse sai ofitsiin, ehitati välja tervisekabinet ning loodi üliõpilaste tarbeks seminariruum.

Juubelinädala lõpuni saab Raekoja apteegi tervisekabinetis lasta tasuta mõõta erinevaid tervisenäitajaid – veresuhkrut, kolesterooli, hemoglobiini, luutihedust, vererõhku ja kehakoostist.

Täpsemalt sünnipäevanädala sündmuste ja pakkumiste kohta saab infot apteegist ja Apotheka Facebooki ürituste alt.

Viimased uudised