Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto Andri Küüts

Selle nädalaga sai Tartu parkides läbi sügisene lehekoristusaeg ja sellega seoses vaikivad ka lehepuhurid. Kesklinna piirkonnas jätkus sel nädalal järelkoristus rehadega.

Tartu linn on võtnud suuna, et linna parkides ja haljasaladel purustatakse maha langenud puulehed kohapeal ära ja jäetakse talveks maha. Sel aastal on seda tehtud nii palju kui võimalik.

Lehtede maha jätmine rikastab mulla viljakust, vähendab talvekahjustusi ning pakub paremat elukeskkonda erinevatele selgrootutele. Putukate, vihmausside ja tigude rohkus suurendab omakorda linna parkides elurikkust ja meelitab näiteks kohale ka rohkem linde.

Lehti purustatakse peamiselt suurtel tasastel pindadel, kus see on võimalik ja mõistlik. Nõlvadel ja teede äärtes korjatakse lehed enamasti siiski kokku ja viiakse ära. Erandiks on üksikud Toomemäe nõlvad, kus sel aastal jäetakse lehed maha ja jälgitakse, kuidas selline lahendus toimib. Samuti ei purustata ega koristata lehti Vabaduse puiestikus asuvas linnasalus.

Sügisene lehtede koristamise aeg toob paratamatult kaasa ka müra, mida toodavad lehtede purustamiseks kasutatavad masinad ja bensiinimootoriga töötavad lehepuhurid. Häiringu vähendamiseks on Tartu linna parkides selliste puhurite kasutamine lubatud vaid paarinädalase perioodi jooksul. Piirang kehtib ainult linna poolt tellitud teenuse osutajatele – teised ettevõtted ja eraisikud võivad puhureid siiski kasutada aastaringselt, kuid alati arvestades teiste elanikega.

Puulehtede maha jätmise kasulikkusest räägib Tartu Youtube`i kanalis Tartu ülikooli kaasprofessor Toomas Esperk. https://youtu.be/VH0FKv2Kp40

Viimased uudised