Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tartu Maraton. Foto: Adam Illingworth

Nädalavahetusel toimuv 50. Tartu suusamaraton loobub teist aastat järjest fossiilsest diislikütusest. Asemele võetakse taastuvdiislikütus Neste MY, mida sel aastal rekordiliselt suure korraldustöö tõttu kulub 19 000 liitrit. Sellega vähendab suursündmus oma kasvuhoonegaaside heidet 54 000 kg /CO2e. 

„Meile on oluline, et meie liikumissündmused oleksid võimalikult loodust säästvad. Seetõttu oleme omajagu samme astunud, asendades näiteks ühekordsed plastiknõud ja kilekotid korduskasutatavatega, kuid suurimaks murekohaks on olnud fossiilne kütus, mida just talvel kulub väga palju,” ütleb Tartu Maratoni peakorraldaja Indrek Kelk.

„Me ei saa kütusest loobuda, aga saame valida, millist kasutada,” märgib Kelk ning lisab, et suusamaratoni korraldatakse teist aastat taastuvkütuste põhiselt. Vajaminevad liitrid kütust tarnib korraldajale Neste.

Mullu kulus Tartu suusamaratoni korraldamiseks ja talviseks rajahoolduseks 12 000 liitrit, sel aastal suuresti pika ja lumerohke talve tõttu on kütusevajadus suurem – 19 0000 liitrit. Loobudes fossiilsest diislist alternatiivse taastuvkütuse Neste MY kasuks on tänavuse Tartu suusamaratoni kasvuhoonegaaside heide 54 000 kg /CO2e võrra madalam.*

„Üleminek naftapõhistelt toodetelt taastuvdiislile ei pea olema kasutaja jaoks keeruline. Taastuvdiisli Neste MY keemiline valem on sama mis fossiilsel diislil, mis teeb sellest sobivaks mis tahes diiselmootoritele. Seda ka kõige talvisemates tingimustes. Neste MY kütuse kasutamine on lihtsaim viis panustada keskkonda loobudes fossiilsest kütuses diiselmootorites,” ütleb suursündmuse toetaja Neste Eesti peadirektor Matti Tähti.

*) Neste MY aitab vähendada kasvuhoonegaaside (GHG) heitkoguseid keskmiselt 90%, kui võrrelda kütusetarbimise elutsüklit fossiilse diisli tarbimisega. Kalkulatsiooni aluseks on Euroopa Liidu taastuvenergia direktiiv II (2018/2001/EU). Loe lähemalt Neste MY vähendatud emissiooni kohta: https://www.neste.com/products/all-products/renewable-road-transport/reduced-emissions

Viimased uudised