Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

tarmo tamm

Tõusvad hinnad ning riigi makstavad lisatoetused võimaldavad põllumeestel välja ronida rahanduslikust august, kuhu viimaste aastate jooksul on varisetud, ütles Põlvamaad külastanud maaeluminister Tarmo Tamm.

Himmaste külakeskuses reede pärastlõunal toimunud kohtumisele Põlvamaa põllumeestega saabus Tamm positiivse sõnumiga, et temajuhitav ministeerium on saatnud kooskõlastusringile loomakasvatuse üleminekutoetuse määruse eelnõu, mille põhjal makstakse tänavu põllumeestele üleminekutoetusi kokku 19,9 miljonit eurot.

Kui lisada juurde kerkima hakanud kokkuostuhinnad, siis kas saab öelda, et põllumehed on sedapuhku kriisi põhjast läbi käinud?

„Põhjas on ära käidud selles mõttes et turg on tõusuteel ja uus valitsus maksab ka täiendavat toetusi,” kinnitas Tamm intervjuus Lõunaeestlasele.

Üleminekutoetusi ehk siseriiklikult makstavat põllumajanduse lisatoetust pole Tamme sõnul viimase kolme aasta jooksul makstud, mis on Eesti tootjad võrreldes konkurentidega mujal ELis seadnud ebavõrdsesse seisu. „See tekitas 70 miljoni eurose augu põllumeeste rahakotti,” lisas Tamm.

Lisaraha mingu arendusse

Lisaks on Euroopa Komisjon eraldanud Eesti põllumajandusele 8,08 miljonit eurot erakorraliseks abiks, millele Eesti maksumaksja lisab teist sama palju juurde, et kriisiaeg selja taha jätta.

„Oluline on, et põllumehed kasutaksid seda toetusraha targalt ning et see aitaks tervikuna jõuda sektoril püsivamate lahendusteni, mis kaitseks neid tulevikus turukriiside eest,” rääkis Tamm Himmaste külakeskusse kogunenud põllumeestele.

Ministri sõnul tuleb põllumajandustoodangule hakata andma suuremat lisandväärtust, mis tooks ettevõtjale suuremat ja stabiilsemat tulu.

„Müües toorainet või lihtsamaid tooteid jäämegi sõltuma maailmaturu suurtest hinnakõikumistest ja müügist saadav tulu jääb napiks. Seepärast tuleb rohkem panustada ühistegevusse ja tootearendusse,” kinnitas Tamm.

Vaata intervjuud Tarmo Tammega järgnevast videost.

Arved Breidaks

Viimased uudised