Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Elisabet Visnapuu. Foto: SEB

SEB tarbijauuringu järgi on kasvanud nende inimeste hulk, kes kulutaks suurema summa vaba raha tekkimisel rahasummat välisreiside ja suurostude asemel esmavajaduste või võlgade katteks. Eksperdi sõnul liigutakse tarbijakindluses vastuvoolu.

SEB tarbijauuringu järgi kasutaks 2000-euro vaba raha saamisel summat igapäevakulutuste katmiseks 20% inimestest. Seejuures on kahe kvartali võrdluses kasvanud inimeste hulk, kes maksaksid suurema rahasumma tekkimisel oma võlgu, ent samas kahanenud summa eest suuroste tegevate inimeste arv.

„Suurema summa vaba raha tekkimisel on majanduslikult kindlas kohas olevatel inimestel finantstervislik suundumus panna raha intressi koguma. See, et inimeste osakaal, kes kasutaks keskmise palga suurust rahasummat igapäevakulutuste katmiseks ja võlgade tasumiseks, on tõusnud, näitab, et liigume tarbijakindluses hetkel vastupidises suunas. Suuremate eesmärkide täitmise ja pikaajalise heaolu saavutamise nimel vaatavad tarbijad varasemast enam, kuidas lühiajaliselt palga ja kulude suhe nulli tuleks,” avas SEB kogumise, investeerimise ja pensionivaldkonna juht Elisabet Visnapuu.

Puhkus välismaal on ligi neljandiku eestimaalaste jaoks jäänud rahakoti taha

Mida kindlamalt tajuvad tarbijad oma finantsvõimekust, seda sagedamini ollakse valmis vajaduste katmise kõrval kulutama raha ka elamustele. Tarbijauuringu kohaselt on viimase aasta jooksul välismaale reisinud eestimaalaste osakaal 38%. Seejuures reisis 5% inimestest rohkem kui eelmisel aastal ning ligi neljandik eelmise aastaga võrreldes vähem.

„Mõõtsime tänavu esimest korda reisimisharjumusi kui üht võimalikku indikaatorit finantskindlusele. Vaatamata sellele, et Tallinna lennujaama statistika näitab külastatavuse kasvu, on jätkuvalt suur osa neid, kes ei saa endale reisimist lubada. Kuigi ligi kolmandiku jaoks on välisreiside tihedus jäänud samaks ning ka väike osa on reisinud varasemast rohkem, tähistavad arvestatavalt suurt näitajat eestimaalased, kes on reisimisega tagasi tõmmanud. Nõnda saavad lausa 23% inimestest reisida  võrreldes eelmise aastaga vähem,” jagas Visnapuu.

SEB tarbijauuringu viis Norstat läbi 2025. aasta juunis. Küsitluses osales 1000 Eesti elanikku vanuses 18-74 eluaastat.

Viimased uudised