Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sulbi talu noorperemees Ivar Rosenberg perega. Foto: ETKL

Käesoleva aasta parima talu tiitli sai Roosu talu Võrumaalt, parim noorlatalunik on Valgamaa Mooratsi talu peremees Mehis Visnapuu ja parim alternatiivtalu on Uue-Saaluse talu Võrumaalt.

Roosu talu on Sulbi külas asuv pereettevõte, kus talu tööd korraldavad kaks põlvkonda – isa ja poeg. Talu põhitegevusalaks on maheteravilja kasvatamine. Lisaks on talus lambaid üle 300 ja ka 30 lihaveist. Lisaks edukale põllumajandusettevõttele paistab pere silma oma panusega kohaliku kogukonna ja külaelu arendamisse. Nimelt on pere teinud vanast Sulbi koolimajast vabaajakeskuse, mis on kujunenud külakeskuseks. Külakeskuses käivad koos huviringid, külateater ja teiste seas ka noorperemehe Ivari juhendatav judotrenn. Lisaks on Sulbi vabaajakeskuses pererahva poolt loodud raamatukogu, mis on kõigile külaelanikele avatud. Ivar (34) on hoolimata oma noorele eale olnud aktiivne Võrumaa Talupidajate Liidu liige ning sellest 9 aastat olnud ka liidu juhatuse esimees (eelmistel juhatuse valimistel ta enam ei kandideerinud ning on taandunud aktiivseks liikmeks). Lisaks on Ivar Võrumaa künnivõistluste traditsioonide hoidja ning pälvis 2017. aastal Maaeluministeeriumi hõbedase teenetemärgi.

2019 aasta parima noortaluniku tiitliga pärjati Valgamaal asuva Mooratsi talu noorperemeest Mehis Visnapuud. Kui Mehis (28) alguses toimetas talus koos oma vanaisaga, siis peale vanaisa lahkumist ise peremehena. Mooratsi talu tegeleb Lüllemäe külas maheda teravilja ja Herefordi tõugu lihaveiste kasvatamisega. Lisaks veistele on tema kodutalus asuvas tallis hobused, kelle eest ta hoolt kannab. Mehis Visnapuu pakub põllumajandust õppivatele noortele praktikakohti ning pakub noortel käia talutööd õppimas ja tegemas. Mehis on aktiivne MTÜ Eesti Noortalunikud liige. Koos perega panustab ta ka ühistulise põllumajandusettevõtte arengusse.

Parima alternatiivtalu tiitli pälvis Võrumaal asuv Uue-Saaluse veinitalu. Veinitalu peremees ja perenaine on mõlemad bioloogid ning paar aastat tagasi asutatud veinitalu on piirkonnas leidnud koha ning koostöös teiste maapiirkonna väikeettevõtjatega nad pakuvad veine, mis on tehtud käsitööna kohalikust toorainest. Veinitalu pererahvas pakub lahkelt oma talus ekskursioone ning räägivad oma talulugu. Talu maadel kasvad astelpajud ning pea 20 erinevat viinamarja sorti, millest pererahvas veine valmistab. Pererahvas on ka aktiivne külaelu arendajad. Nende eestvedamisel liituti „Naabri Valve” projektiga ning nende talus korraldatakse külakoosolekuid.

Roosu talu esitas parima talu konkursile Marika Parv Võrumaa Talupidajate Liidust. Parima talu valis välja žürii, kuhu kuulusid Kerli Ats ja Kalle Hamburg (Eesti Talupidajate Keskliidust), Karolin Lillemäe (Maaeluministeeriumist) ja Kadri Suurmägi (Maa Elust). Roosu talu sai uhke tunnustuse kätte 13. juulil Ida-Virumaal Eesti Kaevandusmuuseumis toimunud XXVIII talupäeval. Žüriile avaldas muljet just talu terviklikkus. Roosu talus tegeletakse peamiselt mahepõllu- majandusega (teravilja tootmine) ning loomakasvatusega (lambad ja lihaveiseid), kuid pakutakse ka majutus- ja toitlustusteenuseid Sulbi vanas koolimajas ning elamusturismi Võhandu jõel. Vanas magasiaidas toimuvad tihti pulmad, sünnipäevad ja kultuurisündmused. Talu on külakogukonna südametukseks, edastab Võru Valla Teataja.

Roosu talu alusepanijad Maarika ja Aivar Rosenberg on mõlemad oma põllu vahetus läheduses üles kasvanud – lapsepõlvekodud paiknesid üks ühel- ja teine teiselpool metsa. Koos läksid nad elama Sulbi külla, on kasvatanud üles kolm noormeest – ema sõnul tugisambad, kes kõik Roosu talu pereettevõtmises kaasa löövad.

Perepoeg Ivar teeb isa Aivariga põllutöid, neil on mõistagi kahulk abilisi. Ivar on juhtinud pikka aega Võrumaa Talupidajate Liitu ja korraldanud populaarseid künnivõistlusi. Perepoeg Alaril on head oskused mehhaanikas ja IT-s. Perepoeg Ragnar, kellel on põllumajanduslik kõrgharidus, projekteeris Sulbis asuva viljakuivati Eesti Maaülikooli lõputööna. Hetkel tegeleb ta peamiselt kanuusõitude pakkumisega, kuid satub siiski kapõllule.

Pereema Maarika on tugevaks taustajõuks, kes koordineerib kõike, mis toimub vana koolimajaja magasiaida territooriumil. Ka seal on mitmeid töötajaid abiks – nende hulgas Ragnari abikaasa Kätlin, kes põhiametilt koreograaf. Ivari abikaasa Jaana teab ja tunneb loomapidamisega seonduvat.

Sulbis asuva kuivati, viljalaod ja lauda ostsid Rosenbergid 2011. aastal. Tegemist oli Võhandu kolhoosi kompleksiga.

Võru Valla Teataja soovitab kõigil Roosu tallu külla minna, selleks ei pea ootama jääma järgmise aasta Avatud Talude Päeva.

Viimased uudised