Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

obinitsa muuseum

Täna tähistatakse Eestis muuseumipäeva tavapärase muuseumiööga, mil muuseumid on kõigile õhtu jooksul tasuta avatud. Muuseumid on Eestis jätkuvalt väga populaarsed. Aastal 2017 käidi Eesti muuseumides esimest korda üle 3,5 miljoni korra, teatab Statistikaamet.

Eestis oli 2017. aastal koos filiaalidega 242 muuseumi, kui filiaale mitte arvesse võtta, oli muuseumide arv 186.

Esimest korda külastati Eesti muuseume 2017. aastal veidi üle 3,5 miljoni korra. Võrreldes 2016. aastaga lisandus 50 000 muuseumikülastust. Kõige enam külastajaid jagus ootuspäraselt Harjumaale, kus käidi muuseumides 1,7 miljonit korda, järgnesid Tartumaa 900 000 ning Lääne-Virumaa 230 000 külastajaga.

Välisturistide muuseumikülastused moodustasid 35 protsenti kõigist külastustest. Kõige suurem oli välisturistide osa Harju- ja Saaremaal, kõige väiksem Rapla- ja Järvamaal.

Tuhande elaniku kohta oli Eestis 2659 muuseumikülastust, selle näitaja poolest oleme Euroopa muuseumide statistika organisatsiooni EGMUS andmetel Euroopa riikide hulgas esirinnas.

Kui jätta filiaalid kõrvale, on muuseumidest 39 protsenti Eesti eramuuseumid, 35 protsendi omanikud on kohalikud omavalitsused, 32 protsenti muuseumidest kuuluvad riigile ning 2 protsenti on välismaised eramuuseumid. Kui aga võtta arvesse ka kõik muuseumide külastuskohad ehk filiaalid, siis võib öelda, et kolmandik neist kuulub riigile, kolmandik kohalikele omavalitsustele ning kolmandik erasektorile.

Eramuuseumid on valdavalt ühe külastuskohaga, kuid riigimuuseumid paistavad silma filiaalide rohkuse poolest: 39 riigimuuseumi kohta on 69 külastuskohta.

Välisturistide muuseumikülastused maakonniti, 2017, protsent kõigist külastajatest

Alates 2009. aastast on Eestis korraldatud muuseumiööd. Maikuu ühel laupäeval on muuseumid olnud avatud tavapärasest kauem ja tasuta. Eesti riigi juubeliaastale sobivalt heidetakse seekord pilk meie peotraditsioonidele. Muuseumiöö on 19. mai õhtul ja kannab pealkirja „Öös on pidu“. Vt täpsemalt: https://www.muuseumioo.ee/et.

Statistikatöö „Muuseum“ avaliku huvi peamine esindaja on Kultuuriministeerium, kelle tellimusel Statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid analüüsib. Muuseumide liigitus põhineb UNESCO soovitatud jaotusel.

Viimased uudised