Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: NATO SHAPE press

Täna Tallinnas sihtasutuses CR14 algav NATO küberõppus Cyber Coalition on üks suurimaid omataolisi maailmas. 28. novembrist 2. detsembrini kestva õppuse eesmärk on tugevdada NATO liitlaste ja partnerite võimekust kaitsta oma võrke ja koostööd küberruumis. 

Viieteistkümnendat korda toimuvast õppusest võtab osa tuhatkond küberkaitsjat 26st liitlasriigist, Soomest, Georgiast, Iirimaalt, Jaapanist, Rootsist, Šveitsist. Lisaks on esindatud Euroopa Liit ning osalejaid on erasektorist ja ülikoolidest. Vaatlejana osaleb ka Lõuna-Korea. Õppuse käigus mängitakse läbi reaalseid  väljakutseid nagu näiteks küberrünnakuid elektritaristule ja NATO liitlasvägedele operatsioonide olukorras.

„Kuigi sellest kuuleme vähem, toimuvad Ukraina vastu küberoperatsioonid, mis algasid juba enne 24. veebruarit. Küberrünnakuid on ka liitlasriikide vastu igapäevaselt, kuid vastupidavus neile ei ole sugugi iseenesestmõistetav – selleks ongi vaja NATO tasandil liitlastel harjutada läbi kõik võimalikud stsenaariumid, et me saaks edaspidi küsimustele küberrünnakute kohta vastata: jah, neid on olnud, aga seni pole neil olnud olulist mõju,“ selgitas kaitseminister Hanno Pevkur.

„Liitlased on pühendunud kriitilise infrastruktuuri kaitsele, vastupidavuse ja küberkaitse tugevdamisele. Jätkuvalt tõstame oma kaitset pahaloomulise kübertegevuse vastu ja toetame teineteist, et heidutada, kaitsta ja vastata tervele küberrünnakute spektrumile. Sealhulgas kaalume võimalikke kollektiivseid vasturünnakuid,“ ütles õppuse juhataja, USA mereväe kaptenleitnant Charles Elliott. Õppus võimaldab NATO liitlastel tugevdada oma võimekust kaitsta infotehnoloogia võrgustikke ööpäevringselt küberrünnakute vastu ja vahetada infot küberrünnakute kohta reaalajas liitlaste ja partneritega.

Cyber Coalitionit on korraldatud Eestis alates 2013. aastast, lisaks liituvad osalejad CR14st juhitava õppusega virtuaalselt teistest pealinnadest ja asukohtadest. „CR14 cyberrangerite meeskonnal on suur au ja privileeg toetada NATO üht oluliseimat kollektiivkaitse õppust, pakkudes laialdaste võimetega küberharjutusvälja, millel on potentsiaali tugevdada nii Eesti kui meie liitlaste kübervõimeid ja innovatsiooni,“ sõnas CR14 tegevjuht Siim Alatalu.

CR14 on Kaitseministeeriumi asutatud sihtasutus, mis põhineb enam kui 11-aastasel küberharjutusvälja (Cyber Range) kogemusel õppuste, testimise, valideerimise ja eksperimenteerimise valdkonnas. CR14 eesmärk on kaitsevaldkonna küberjulgeoleku alane teadus- ja arendustegevus, küberjulgeolekualase rahvusvahelise koostöö edendamine, väljaõppe korraldamine ning küberjulgeolekualaste teenuste osutamine. CR14 küberfüüsilised lahendused – elektrivõrk, 5G võrgud, sõjalised süsteemid, IoT – toetavad ka erikoolitust, eriti kriitilise infrastruktuuri pakkujatele.

Lisainfo: https://shape.nato.int/, press@kaitseministeerium.eeliis.linn@cr14.ee

Viimased uudised