Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tallinnas Muuga sadamas seisab juba mitu kuud 12 000 tonni plahvatusohtlikku ammooniumnitraati, mis kuulub Vene keemiaettevõttele Acron.

Kuna väetise omanik on sanktsioneeritud Vene ettevõte, kes ei tohi Eestis oma kaupa müüa, on ametkonnad otsinud lahendust, kuidas väetist teisaldada nii, et see Euroopa Liidu reeglitega vastuollu ei läheks, vahendab ERR.

Praeguseks on protsess jõudnud etappi, kus Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) tegi ettevõtjale ettekirjutuse ning ettevõte koostab selle põhjal andmebüroole taotlust erandiks. Seejärel hindab rahapesu andmebüroo saadud info vastavust EL-i nõukogu määruses lubatud erandiga. Sellest oleneb ka protsessi edasine kulg.

Euroopa Liit võimaldab erandit taotleda juhul, kui see on vaja riikliku haldusorgani või kohtuotsuse täitmiseks, aga ka selleks, et vältida või ennetada keskkonnaohtu või inimeste elule ja tervisele ohtlikke olukordi.

Ammooniumnitraati kasutatakse põhiliselt lämmastikväetisena, aga ka lõhkeaine komponendina. Ammooniumnitraadiga seotud õnnetuste tagajärjel on hukkunud tuhandeid inimesi. Viimane õnnetus oli 2020. aastal Beirutis.

Viimased uudised