Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täiskasvanud õppija nädala (TÕN) raames tunnustati täna Tallinnas 25. korda aasta õppijaid, õpitegusid ning koolitajaid. Aasta õppija 2022 on Margus Paavel Ida-Virumaalt. Aasta õppija 2022 eripreemia sai Heino Joandi Saaremaalt ning Aasta õppija 2022 Rahva lemmikuks osutus Jüri Kiidron Võrumaalt.

Täiskasvanud õppija tunnustusüritus toimub täiskasvanud õppija nädala raames, mille fookuses on inimese õppimine ja enesetäiendamine läbi elu. Õppimine kogu elukaare vältel on üksikisiku ja ühiskonna arengu põhiliseks eelduseks, et toime tulla kiiresti muutuvas maailmas. Tänavu esitati täiskasvanuhariduse tunnustuskonkursile kokku 330 kandidaati.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas tunnustas täiskasvanuid, kellede hulgast paljud tegelevad pidevalt uute teadmiste omandamise ja oskuste täiendamisega. „Õppimisega jätkamine täiskasvanuna loob uusi võimalusi ja õnneks on teadmine õppimise võimalustest jõudnud suure osa Eesti inimesteni. Tänasel tunnustusüritusel on oluline koht elukestva õppimise heade kogemuste jagamisel ning seeläbi uute ja üha uute inimeste julgustamisel haridususku pöördumisel,“ ütles minister Lukas.

Aasta õppijal, 26. aastasel Margus Paavelil on alati olnud arusaam, et haridus on eduka elu üks nurgakividest.  Margus oli elu keerdkäikude tõttu sunnitud jätma kooli pooleli ning minema Soome tööle, et aidata oma perekonda. Tagasi tulles oli tema esimene eesmärk gümnaasiumi lõpetamine, et saada võimalusi nii tööalaseks kui ka isiklikuks arenguks. Pärast Kohtla-Järve Täiskasvanute Gümnaasiumi lõpetamist läks ta Viru vanglasse tööle valvurina. Seal teenitud sissetuleku abil sai ta ette võtta õpiteekonna Eesti Maaülikoolis ning lõpetas cum laude maamajandusliku ettevõtluse ja finantsjuhtimise eriala. Tänu kõrgharidusele on ta täna Viru vanglas edasi liikunud finantsanalüütiku ametikohale – see on amet, mis talle meeldib ja kindlustab hea sissetuleku.

Rahva lemmik Jüri Kiidroni elutee on teinud palju erinevaid käänakuid, enne kui jõudis oma tänase töökohani Urvaste kooli. Ta on töötanud mööblitööstuses liimpressi operaatorina, üldehitustöödel ning komplekteerijana kommivabrikus Kalev. Pärast kaheksa-aastast tööd Kalevis jäi Jüri töötuks ning otsustas minna õppima uut eriala – ehitusviimistlust. Siiski ei võtnud tema karjäär sugugi suunda ehitusvaldkonda ning kutsekoolist tehti hoopis ootamatu pakkumine hakata tööle erivajadustega õpilaste kasvatajana. „See töö pakkus küll väljakutseid, kuid tundus samas väga põnev ja südamelähedane,“ tunnistas Jüri, kuidas tekkis huvi ning vajadus uue eriala omandamise vastu. Ta asus õppima Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli sotsiaaltöö erialale ning hiljem mahtusid tema ellu veel tööd Antsla gümnaasiumi sotsiaalpedagoogina ning lasteaia direktorina, kuid seal mõistis Jüri, et on rohkem kasulik erivajadustega lastele. Ta pöördus sellele teele tagasi, asudes õpetajaks Urvaste kooli ning see ajendas teda lisama oma erialasele haridusele uut pusletükki – sellest õppeaastast on ta ka Tallinna Ülikooli sotsiaaltöö magistriõppe tudeng.

Aasta koolitaja 2022 tiitli pälvis Helge Alt Lääne-Virumaalt, kelle esiletõstmiseks jätkub kiidusõnu ka kolleegidelt. Peaaegu kolm aastakümmet puhastusvaldkonnas tegutsenud Helge Alt on Puhastusekspert OÜ juhatuse liige ja koolitaja. Aasta koolitaja konkursile esitasid Helge ta kolleegid, kes ütlevad, et tema võimalik on 150 protsenti! Nende sõnul on Helge leidnud selle, mis on tema hingeasi siin elus – suurendada teadlikkust puhastusvaldkonnas ning kuna koristusvaldkond ei ole just prestiižikas ala, tuleb tihtipeale inspireerida, koolitada ja innustada madala palga ja sageli ka madala haridustasemega inimesi.

Aasta koolitaja eripreemia laureaat Aile Nõupuu Läänemaalt ütleb, et talle meeldib õpetada täiskasvanuid, sest nad on tublid ja innukad õppijad, kes on väga motiveeritud, nad küsivad, kommenteerivad ja täiendavad ning üheskoos õppides ja õpetades jagatakse kogemusi. Aile õpetab täiskasvanutele fotograafiat, foto- ja videotöötlust, reklaammaterjalide kujundamist ja turundust peamiseltt Haapsalu Kutsehariduskeskuses.
Aasta õpiteo laureaat on Ave Kartau Pärnumaalt, kes on Lähkma-Saunametsa külaseltsi eestvedaja ja kirglik rahvamuusik. Tema algatusel korraldati kohalikele pillimänguhuvilistele kolm pikka pilliõppe päeva, kuhu olid teretulnud igas vanuses inimesed, nii oli kõige noorem osaleja kuueaastane ja kõige vanematel pillimängijatel oli aastaid üle 70.

Aasta õpiteo eripreemia läks seekord kirjanik ja tõlkija Igor Kotjuhile Järvamaalt ukrainlastele eesti keele ja kultuuri õpetamise eest. Igor asus siia saabunud  sõjapõgenikke toetama kohe ja hakkas neile eesti keelt õpetama. Lisaks keeleõppele tutvustas ta ukrainlastele eesti kultuuri, siinseid kombeid ja tavasid, samuti sjaajamist ametiasutustes ning internetis, et ukrainlased saaksid eesti ühiskonnas iseseisvalt toime tulla. Paide Hillar Hanssoo Põhikooli direktor Kersti Kivisoo meenutab, et algul toimus keele- ja kultuuriõpe vabamas vormis. Märtsist hakkas kursus toimuma kord nädalas Hillar Hanssoo Põhikoolis, sest kohaliku omavalitsuse esindajad kiitsid omaalgatuse heaks ja lubasid tasuta kasutada koolimaja ruume.

2022 aasta laureaadid:

12.-23. oktoobrini toimuval täiskasvanud õppija nädalal on fookuses õppimine ja enesetäiendamine kogu elu jooksul. Üle Eesti toimub oktoobrikuus arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid ning õppimisvõimalusi tutvustavaid tegevusi. Kõikides maakondades toimus maakondlike esinumbrite valimine ning tunnustamine, kelle seast valiti välja aasta tublimad tegijad riiklikul tasemel.

Täiskasvanud õppija nädalat korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium ning ETKA Andras Euroopa Sotsiaalfondi toel. Rohkem infot aasta õppijate ja õpitegude kohta leiad ETKA Andrase kodulehelt.

Viimased uudised