Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kõnniteel, bussipeatuses, pargis ja rannas – tänavapildis näeb igal pool suitsukonisid. Tänasest peavad konide koristamise eest maksma suitsufirmad.

Samas ei piisa asjatundjate väitel konide tänavapildist eemaldamisest, kuna selle kõrval, et need on inetud vaadata on need ka keskkonnale kahjulikud. Sellepärast tuleb need asjatundjate väitel turult täielikult kaotada, vahendab dr.dk.

Sigarettide filter on tehtud plastikust. Seega, kui viskad koni ära, jätad maha ka plasttüki, ütles Roskilde ülikooli keskkonnaohtude uurija Kristian Syberg.

Kristian Sybergi sõnul pole häid argumente sellele, et filter peab absoluutselt suitsu otsas olema. Filter ei sisalda mitte ainult plastikut, vaid ka suurt hulka toksiine, mis on keskkonnale väga kahjulikud.

Filter on täidetud mürgiste kemikaalidega, nii et see pole lihtsalt plastitükk, mis loodusesse pääseb. See on ka ohtlik prügi, ütleb ta.

Seetõttu leiab ta, et see on vale tee, et tubakatootjad peavad konide koristamise eest maksma. Selle asemel tuleks sigaretis olev filter täielikult ära keelata.

Probleemi tuleks pigem ennetada filtri keelamisega. Samuti on võimatu ülesanne saada kõik konidest puhtaks, ütles Kristian Syberg. Pole mõtet käidelda mürgiseid jäätmeid, kui need on juba loodusesse sattunud.

Kristian Syberg pole sigaretifiltri keelustamise sooviga üksi ning vähiliidus hinnatakse, et filtrid ei muuda sigarette vähem kahjulikeks. Pole vahet, kas suitsetate sigaretti filtriga või ilma, see on teie tervisele ohtlik. Mõlemad variandid on halvad, ütles Norra Vähiliidu projektijuht Niels Them Kjær, kes on teinud suitsetamise ennetustööd 22 aastat.

Samuti leiab ta, et filtriga sigaret võib lastel ja noortel suitsetamise alustamist lihtsustada. Ainus, mida filtrid teevad, on see, et tubakas ei satu suhu, mis on ebameeldiv kogemus. Kuid nii on ka suitsetama õppimine lihtsam, ütles ta.

Seetõttu leiab Niels Them Kjær, et oleks hea mõte kehtestada tubakatoodetele kõrgemad maksud, et vältida inimeste suitsetama hakkamist.

Viimased uudised