Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pixabay

Taanis tuleb uute energiasäästumeetmed kohaselt koolides, ametiasutustes ja muudes avalikes hoonetesse alandada sisetemperatuur talveks alla 20 kraadi.

Suurim energiakriis alates 1970. aastatest kogub vaikselt hoogu ja energiapuuduse vältimiseks külmadel kuudel võtab valitsus nüüd kasutusele mitmeid meetmeid, vahendab dr.dk.

Alates 1. oktoobrist ja kogu talvekuude jooksul ei tohi sisetemperatuur koolides, omavalitsusasutustes ja muudes avalikes hoonetes ületada 19 kraadi. Tavaliselt on temperatuur olnud 21-22 kraadi.

Haiglad, päevakeskused ja vanurite hooldus on langetamisest vabastatud. Samal ajal lülitatakse välja kogu ebavajalik öövalgustus, näiteks fassaadivalgustus.

Sellise sõnumi saatsid kolm ministrit ja Taani Energiaagentuuri direktor, kui nad esitlesid neljapäeval pressikonverentsil terviklikku energiasäästuplaani, mis peagi avalikus sektoris kehtima hakkab.

Hetkel ei ole Taanis energiavarustuse kriisi, rääkis kliima-, energia- ja varustusminister Dan Jørgensen. Meil ​​ei ole gaasi ega elektri puudust, kuid hinnad on oluliselt tõusnud ning augustis oli elektri hind eelmise aasta augustiga võrreldes viiekordne. Me võime riskida olukorraga, kus tekib puudujääk, ütles ta.

Puudub täpne prognoos selle kohta, kui suur on kokkuhoid, samuti ei esitatud täiendavaid abipakette, et aidata neid paljusid taanlasi, kelle kütte- ja elektriarved suurenevad lähikuudel tohutult.

Selle asemel viidati asjaolule, et vastu on võetud mitu kompensatsioonipaketti, nagu küttetoetus majapidamistele, kelle sissetulek on alla 650 000 Taani krooni, eakate toetus ja elektrimaksu alandamine, millest teatati vahetult enne pressikonverentsi.

Alandamine oli 4 ööri, mis vastab 5,5 protsendile kogu elektrimaksust – praegu 68,8 ööri, mis omakorda moodustab ligikaudu 13 protsenti kogu elektriarvest.

Valitsus jälgib aga olukorda tähelepanelikult ja vajadusel antakse rohkem abi.  Kindlasti on tõsine olukord, kui hinnad tõusevad. Oleme abistamiseks palju ära teinud ja rohkem on tulemas. Kuid hinnatõusust veelgi tõsisem on see, et meil pole energiat. Tahaksime seda olukorda vältida ja seepärast võtame need meetmed kasutusele, ütles Dan Jørgensen.

Pressikonverentsil esitati ka küsimusi, kas on oht, et Taanis tekib elektripuudus. Taani energiaagentuuri direktor Kristoffer Böttzauw selgitas, et enne seda tuleb palju ära teha.

„Kui meil pole õnne ja meil pole juurdepääsu Norra hüdroenergiale, Euroopa gaasiturg kukub kokku ja meid tabab samal ajal väga karm talv, siis eeldame, et katkestusi tuleb,” selgitas ta ja ütles, et selleks puhuks on hädaolukorra plaanid.

Samas julgustas ta taanlasi oma kodustes majapidamistes energiat säästma: „Kustutage tuled, piirake sooja vee kasutamist ja säästke elektrit”. Rusikareegel on selline, et kui alandada temperatuuri ühe kraadi võrra, säästate 5 protsenti, lisas Böttzauw.

Eelmisel nädalal kirjeldati Taani Energiaagentuuri üle 30 ettepanekuga ideekataloogi põhjal, kuidas agentuur näeb võimalusi energiatarbimise vähendamiseks. Üks soovitus oli alandada sisetemperatuuri 19-20 kraadini.

Sest on suur vahe, kas temperatuur on 21, 20 või 19 kraadi, selgitas Lars Gunnarsen, kes on Aalborgi ülikooli ehitustervishoiu professor ja ekspert kõiges, mis mie töökeskkonda mõjutab.

19 kraadiga on piisavalt hea, kuid see eeldab, et hakatakse kandma pikki aluspükse ja toas olles lisaks villast särki ja võib-olla ka õhukest jopet. Kui temperatuur veelgi langeb, jäävad näpud kangeks ja nina ümbert hakkab külm, aga 19 kraadiga peaks saama kontoritööd teha ja arvutinuppe vajutada ilma kindaid kandmata, ütles Gunnarsen.

Viimased uudised