Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Täna toimus Tapal ametlik tseremoonia, mille järel asus Taani kaitseväe Jüüti Tragunirügementi Viikingikompanii täitma oma ülesandeid NATO lahingugrupis, kus nad integreeruvad Eesti Kaitseväe 1. jalaväebrigaadiga.

Taani üksus asendab Prantsuse kaitseväe 5. Tragunirügemendi, mis on osalenud NATO lahingugrupis alates 2021. aasta märtsist.

„Prantsuse tragunid on oma ülesanded väärikalt täitnud ning Taani Viikingid võtavad üle NATO heidutus- ja kaitsehoiaku hoidmise ja tõstmise missiooni koos Briti vägede ja Eesti kaitseväe 1. jalaväebrigaadiga,“ selgitas tseremoonial osalenud kaitseminister Kalle Laanet.

„Püsiv reaalne liitlaste kohalolek on Eesti julgeoleku kindlustamiseks äärmiselt vajalik. Tänan väga häid liitlasi, kes panustavad meie regiooni kaitsmisele. Prantsusmaa on lähiajal toomas veel lisasõdureid Eestisse. See samm viib Eestis paiknevate liitlassõdurite arvu üle 2000. Nii suurt liitlaste kohalolekut pole Eestis varem olnud. Sõduritele lisaks on kohal ka tipptasemel sõjatehnika sh kokku kaheksa hävitajat Ämaris. Koostöös liitlastega oleme kaitstud, seda ei tohi unustada ega alavääristada,“ lisas ta.

„Taani sõdurite ja ohvitseride motivatsioonitase on kõrge ja nad ootavad innuga siinseid õppusi ja teenistust ning koostööd kaaslastega Ühendkuningriigist ja Eestist,“ ütles Taani vägede esindaja Eestis major Michael Krogsgaard.

„Taani kaitseväelased on osalenud NATO lahingugrupis Eestis alates aastast 2018. Viimane kontingent lahkus märtsis 2021 ja nüüd oleme tagasi, et kinnitada oma pühendumust koostööle Eesti kaitseväega, iga vaenlase heidutusele ja Eesti kaitsele.“

Peale konsultatsioone Eesti kaitseväega, on Prantsusmaa otsustanud pikendada Prantsuse vägede kohalolekut Eestis. Selle nädala teises pooles saabub Tapale enam kui 200 kaitseväelasest koosnev allüksus, et toetada juba seal asuvaid Eesti, Ühendkuningriigi ja Taani vägesid.

„Oleme solidaarsed kõigi NATO liitlastega, kuid Prantsusmaa eriline pühendumus kuulub strateegilisele partnerile Eestile,“ ütles Prantsuse vägede esindaja Eestis kolonel Eric Mauger. „Meie kaitseväed on koos osalenud missioonidel Aafrikas ja töötanud koos siin Eestis, et panustada nii üleilmsesse kui ka Balti riikide julgeolekusse. Koostöö Eesti ja Ühendkuningriigi partneritega on 5. Tragunirügemendi jaoks olnud fookuses NATO lahingugrupi jaoks ning olen veendunud, et uus Prantsuse üksus annab väärtusliku panuse Eesti kaitsesse ja vaenlase heidutusse.”

„NATO liikmesriigid on tugevdanud oma kohalolekut NATO idatiival – mitte ainult Eestis, vaid ka teistes Balti riikides,“ ütles NATO Eestisse eelpaigutatud vägede ülem kolonel Dai Bevan. „Juba ette planeeritud Taani Viikingikompanii saabumine Tapale tugevdab NATO lahingugruppi. Tänan 5. Tragunirügementi selle väärtusliku panuse eest ja ootan juba ka Prantsuse üksuse tervitamist Tapal, mis selgelt näitab ka Prantsusmaa pühendumust Eesti julgeoleku tugevdamisse.“

Arvestades praegust julgeolekuolukorda Euroopas on Prantsusmaa otsustanud ka tõsta ettepoole plaanipärast NATO Balti Õhuturbemissioonil osalemist. Neli Mirage 2000-5F hävitajat, mis pidid jõudma Eestisse Märtsi lõpus, jõudsid Ämarile juba eile koos enam kui 100 õhuväelasega.

Viimased uudised