Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Portugalis, kus vaktsineeriti ära praktiliselt kõik inimesed, halveneb kiiresti koroona olukord. See on suur pettumus. Portugalis on kõrge või väga kõrge koroonaohuga omavalitsuste arv kasvanud 29-ni.

Portugali kõige kõrgema koroonaohuga omavalitsuses (Pampilhosa da Serra) on 14 päeva nakatumise tase 100 000 elaniku kohta kerkinud 1066 peale, vahendab Portugal Resident.

Portugali kõrge koroonaohuga piirkondade nakatumiste tase ületab kahekordselt taset, mille puhul Euroopa haiguste kontrollikeskus ECDC on andnud soovituse nende piirkondade külastamise vältimiseks. Erakordselt suur oht on piirkondades, mille nakatumiste tase ületab 960 juhtu 14 päeva jooksul 100 000 elaniku kohta.

Väga suur oht on piirkondades, mille nakatumiste tase jääb 480 ja 959,9 vahele. Selliseid piirkondi on Portugalis viis: kolm riigi põhjaosas (Penamacor, Penedono, Ponte da Barca), üks Évora rajoonis (Redondo) ja üks Santarémi rajoonis (Vila Nova da Barquinha).

Suur oht on piirkondades, mille nakatumiste tase jääb 240 ja 479,9 vahele. Neid piirkondi on Portugalis 24.

Portugalis on praeguseks aru saadud, et kõrge vaktsineeritus ei piira nakatumiste kasvu. USA Harvardi ülikooli ja India teadusinstituudi uuringud näitavad, et vaktsineerituse taseme ja uute nakatumiste arvu vahel pole mingit seost.

Harvardi uuring kannab pealkirja „Increases in COVID-19 are unrelated to levels of vaccination across 68 countries and 2947 counties in the United States” – COVID-19 kasv pole seotud vaktsineeritusega 68 riigis ja USA 2947 maakonnas. See uuring kummutab osaliselt valitsuste ja teadusnõustajate väited, et kõrgem vaktsineeritus tagab madalama nakatumiste taseme.

Uuringust tuleb välja, et koroona leviku piiramisel ei saa ainult vaktsiinidele lootma jääda. Kokkuvõtteks on märgitud, et kui on soov inimesi vaktsineerida, tuleb seda teha tagasihoidlikult ja austusega. Inimeste stigmatiseerimine teeb rohkem kahju kui kasu. Oluline on kas see, et teised farmakoloogilised meetodid nagu hügieen, distantsi hoidmine ja kätepesu ning odavate testimise võimaluste kasutamine aitavad kaasa, et oleks võimalik elada koos COVID-19-ga, samamoodi nagu on viimase 100 aasta jooksul õpitud elama 1918. aastal inimkonda tabanud gripiga.

Portugalis on vaktsineeritud ära 87 protsenti elanikest, võrdluseks Soome vastav tase on 71 protsenti, Rootsis 67 ja Eestis 58 protsenti.

Viimased uudised