Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

sundliitmine

Esmaspäeval Põlvas kogunev haldusreformi Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon teeb suure tõenäosusega Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve ühendvallale ettepaneku ühineda Põlva vallaga, et täita 5000 elaniku nõue.

„Ega seadus mingit kahtepidi tõlgendamist ei anna, kui saavad 5000 täis, siis keegi ei torgi ja kui jääb üks puudu, siis tuleb valitsusel teha sundühendamise ettepanek,” selgitas Põlva maavanem Igor Taro Lõunaeestlasele.

„Ettepaneku tegemise või mittetegemise osas kaalutlusõigus tegelikult puudub,” lisas ta.

Ühinevatel Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve vallal jäi eelmisel aastal napilt täitmata haldusreformi seaduses kehtestatud 5000 elaniku nõue ning nüüd tuleb maavanemal teha ettepanek, millise naabervallaga loodav uus Kanepi vallal tuleks ühineda.

„Põlva [vald] saab see olema,” kinnitas Taro.

Ei taha rohkem ühineda

Kanepi vallavanem Mikk Järv loodab, et sundliitmise ettepanek jääbki üksnes ettepanekuks ning valitsus Kanepi valda vägisi Põlva ega ühegi teise vallaga kokku ei pane. Valdade triol jäi 5000 elanikust puudu üksnes 38 inimest ning seetõttu loodetakse, et valitsus teeb Kanepi puhul erandi ning jätab sundliitmise protsessi lõpetamata.

„Kolm valda on vabatahtlikult ja vaidlusteta ühinenud, aga kui nüüd Põlvale juurde pannakse…” oli Järv nõutu.

„See ei oleks kõige parem lahendus,” ütles ka Põlva vallavanem Georg Pelisaar.

Tema sõnul on Põlva vallaks ühinevad omavalitsused teinud ühinemislepingu arvestades vabatahtlikult ühinevate valdade huve, mis tähendab, et kui keegi hiljem juurde tuleb, seatakse uued tulijad ebavõrdsesse seisu.

„Päris võrdselt ilmselt ei võeta algul neid, kes vägisi juurde liidetakse,” nentis Pelisaar. Ta avaldas lootust, et Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve vald suudavad ühinedes jääda iseseisvaks ning pigem tuleks valitsusel kaaluda Kambja valla liitmine Kanepiga (vt videokommentaari uudise lõpus).

Viimast ettepanekut Kanepi vallavanem Mikk Järv ei poolda. „Milline see vald saab siis olema ja kuidas toimima?” küsis ta. „Tartust Võruni omavalitsus. See tekitaks segadust veel juurde.”

Riigihalduse minister Mihhail Korb on varem selgitanud, et omavalitsustele, kes ei täida 5000 elaniku nõuet, tehakse ettepanek, millise omavalitsusega nad võiksid ühineda. Hiljem toimub selle järgi kas vabatahtlik ühinemine, sundliitmine või kui omavalitsus suudab tõestada enda võimekust, jätkata ka iseseisvalt.

„Ehk kõik omavalitsused, kes ei täida 5000 kriteeriumi, saavad ülesande läbi rääkida naabervaldadega ja selleks neile antakse kolm kuud aega,” selgitas Korb detsembri lõpus valitsuse pressikonverentsil.

„Kui need kolm kuud mööduvad, siis vabariigi valitsusel on jälle ülesanne ühinemised kinnitada või n-ö sundliita neid, kes oma ühinemisülesandega ei saa hakkama või ei leia ühist keelt või ei lepi omavahel kokku.”

Arved Breidaks

Viimased uudised