Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Statistikaameti andmetest selgub, et Eesti elanikud kulutasid välismaal ööbimisega reisimisele mullu üle 1,4 miljardi euro ja riigisiseselt reisides enam kui 463 miljonit eurot. Vara on öelda, milline saab olema koroonaviiruse lõplik mõju reisikulutustele 2020. aastal, ent praegust seisu vaadates võib siiski prognoosida nende olulist vähenemist.

Statistikaameti analüütik Katriin Põlluäär:

Eelmisel aastal ööbiti enam kui 1,7 miljonil välisreisil ja 3,4 miljonil sisereisil. Võib arvata, et nendest näitajatest jääme tänavu üsna kaugele. Põhiküsimus on, kas ja kui kiiresti taastub pärast eriolukorra lõppu inimeste võimalus ja võimekus reisida. See määrab lõpuks ka selle, millisest kukkumisest tuleb mulluse 1,8 miljardi euro asemel rääkida tänavust aastat kokku võtma hakates.

Aastal 2019 kulutasid Eesti elanikud välismaal ööbimisega reisides keskmiselt 831 eurot ja kodumaal 133 eurot. Kõige rohkem kulutati raha ööbimisega puhkusereisidel, muudel isiklikel reisidel ja tööreisidel. Välisreisidele kulunud rahast enam kui poole moodustasid kulutused transpordile ja majutusele. Kõige vähem kulutatakse välisreisil siis, kui reisi peamine eesmärk on külastada tuttavat või sugulast. Sellisel juhul on ka majutuskulutused teiste reisidega võrreldes mitu korda väiksemad.

Enam kui pooltel välisreisidel ööbiti hotellides või muudes majutusasutustes. Tasuta majutus tuttavate või sugulaste juures oli inimestel 22 protsenti reisidest. Seevastu 60 protsenti sisereisidest oli ööbimine tasuta.

Keskmiselt kulutati enne ööbimisega välisreisi 305 eurot ja reisi ajal veel 526. Kõige enam kulutati transpordile, keskmiselt 280 eurot. Majutusele läks keskmiselt 244 eurot, kohvikutes ja restoranides keskmiselt 173 eurot ning muudele ostudele, meelelahutusele ja teenustele 134 eurot.

Ööbimisega puhkusereisidele välisriikides kulutasid inimesed mullu keskmiselt 893 eurot ja muudele isiklikele reisidele, mille hulka arvestatakse näiteks ka usureisid, sanatooriumireisid või muud tervist edendavad reisid, 1266 eurot. Tööreisil välisriiki kulus ühel inimesel keskmiselt 858 eurot, millest 515 eurot kulutati kohapeal. Riigisiseselt aga oli ühe inimese kulu ööbimisega tööreisile keskmiselt 143 eurot.

Enam kui pool 2019. aasta 1 701 500 ööbimisega välisreisidest olid puhkusereisid ja ligi veerand tööreisid. Puhkusereise tehti kõige vähem aasta esimeses kvartalis, seejärel hakkas reiside arv jõudsalt suurenema. Ööbimistega välisreise tehti kõige rohkem naaberriikidesse Venemaale ja Soome.

Viimased uudised