Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Statistikaameti andmetel muutus tarbijahinnaindeks juunis võrreldes maiga 0,9 protsenti ja võrreldes eelmise aasta sama ajaga -1 protsent. Eelmise aasta juuniga võrreldes olid kaubad 0,8 protsenti ja teenused 1,2 protsenti odavamad.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutas tarbijahinnaindeksit maiga võrreldes enim kodudesse jõudnud elektri 13,2-protsendiline hinnatõus. „Oluliseks mõjutajaks oli veel hariduse ja lasteasutuste indeksi tõus, mille tingis kohalike omavalitsuste otsus võtta pärast eriolukorra lõppemist lasteaedades taas kohatasu. Samuti lõppesid kohalikule transpordile eriolukorra ajaks kehtestatud soodustused, mis koos bensiini 3,2-protsen dilise kallinemisega viisid ka transpordi suuremate mõjutajate hulka,“ selgitas Trasanov.

Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hinnalangus: diislikütus oli 25 protsenti ja bensiin 12,5 protsenti odavam. Suurem mõju indeksi muutusele oli ka eluasemeteenustel, kus kodudesse jõudnud elekter oli 7,6 protsenti ja üür 11,7 protsenti mullusest odavam. Majutusteenuste hinnalangus oli ligi 30 protsenti. Vastupidises suunas mõjutas indeksi muutust enim toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine. Põhiosa sellest andis puuvilja (22 protsenti) ning liha ja lihatoodete (7,5 protsenti) hinnatõus. Toidukaupadest odavnesid sama ajaga enim kartul (38 protsenti) ja värske köögivili (19 protsenti) ning kallinesid värske puuvili ja marjad (27 protsenti).

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta juuniga võrreldes 7,5 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 0,8 protsenti.

Kommentaarid

Viimased uudised