Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Statistikaameti andmetel kasvas 2024. aasta aprillis kaupade eksport eelneva aasta sama perioodiga võrreldes 3 protsenti ja import 6 protsenti. Kaupu eksporditi jooksevhindades üle 1,5 miljardi ja imporditi rohkem kui 1,8 miljardi euro väärtuses. Kaubavahetuse puudujääk oli 305 miljonit eurot, mis on 65 miljoni võrra suurem kui aasta varem.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets tõi välja, et kaupade väliskaubanduses toimus aprillis üle pika aja kaubavahetuse kasv, kaupade eksport suurenes viimati enne seda 2023. aasta veebruaris. „Tänavu aprillis põhjustas kaubavahetuse kasvu mineraalsete toodete ekspordi ja impordi ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade impordi suurenemine. Kaubavahetus kasvas reekspordi arvelt, mis suurenes aprillis 11%. Eesti päritolu kaupade eksport vähenes sealjuures 1%,” lisas Leppmets.

Aprillis eksporditi kaupadest enim elektriseadmeid (14% koguekspordist), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12%) ning puitu ja puittooteid (11%). Aastatagusega võrreldes kasvas kõige rohkem mineraalsete toodete (27 miljoni euro võrra) ning elektriseadmete ja mehaaniliste masinate (mõlemad 19 miljoni euro võrra) eksport Eestist. Enim ehk 24 miljoni euro võrra vähenes mitmesuguste tööstustoodete (sh kokkupandavate puitehitiste) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade eksport vähenes aprillis 2023. aasta sama kuuga võrreldes 1%. Nende osatähtsus koguekspordis kahanes aastaga 3 protsendipunkti, moodustades tänavu aprillis 64% koguekspordist.

Peamised ekspordipartnerid aprillis olid Soome (17% koguekspordist), Rootsi ja Läti (mõlemad 9%). Soome ja Rootsi viidi kõige rohkem elektriseadmeid ning Lätti transpordivahendeid. Mullusega võrreldes kasvas kaupade väljavedu enim Ameerika Ühendriikidesse (39 miljoni euro võrra), kuhu viidi varasemast enam mineraalseid tooteid (sh kütusekomponente). Kahanes kaupade eksport Lätti (38 miljoni euro võrra), kuhu viidi vähem mineraalseid tooteid (sh maagaasi).

Kaupadest imporditi aprillis enim põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (13% koguimpordist), transpordivahendeid (12%) ning elektriseadmeid (12%). Aastases võrdluses kasvas kõige rohkem põllumajandussaaduste ja toidukaupade (35 miljoni euro võrra), mineraalsete toodete (25 miljoni euro võrra) ning keemiatööstuse tooraine ja toodete (22 miljoni euro võrra) import Eestisse. Enim ehk 21 miljoni euro võrra vähenes mehaaniliste masinate sissevedu.

Aprillis imporditi kaupu kõige rohkem Saksamaalt (13% koguimpordist), Soomest ja Lätist (mõlemad 12%). Saksamaalt toodi Eestisse enim transpordivahendeid, Soomest ja Lätist mineraalseid tooteid. Mullusega võrreldes kasvas kaupade import kõige rohkem Leedust (38 miljoni euro võrra) ja Saksamaalt (37 miljoni euro võrra) ning vähenes Soomest (32 miljoni euro võrra).

Viimased uudised