Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sotsist roolijoodiku Hannes Rummu kriminaalmenetluse lõpetamises oportuniteediga pole prokuratuuri info kohaselt midagi iseäralikku. Juba alates 2016. aastast on prokuratuur seadnud eesmärgiks tegeleda joobes juhtide karistamise asemel selleni viinud põhjustega. Eeskätt puudutab see esmarikkujaid nagu Rumm.

16. novembril 2018 peatas politseipatrull Tallinnas auto, mida juhtinud Hannes Rummul tuvastati kriminaalne alkoholijoove. Politsei pidas mehe kinni ning alustas koos prokuratuuriga tema suhtes kriminaalmenetlust, vahendab Postimees.

Kuna Rummul ei olnud kirjas varasemaid rikkumisi, lõpetas prokuratuur 22. novembril kriminaalmenetluse oportuniteediga, millega määrati Rummule kohustus läbida poole aasta jooksul rehabilitatsiooniprogramm. Kuus päeva hiljem teatas karistuse saanud Rumm, et lahkub tol ajal välisministriametit pidanud Sven Mikseri nõuniku kohalt.

Määruse allkirjastanud abiprokurör Alan Rüütli sõnul kasutatabki prokuratuur sellist lahendust inimeste puhul, kellel puuduvad varasemad karistused. Neile pakutakse võimalus üle Eesti pöörduda ravile ning läbida liikluskäitumise muutmisele suunatud sotsiaalprogramm. Kui inimene teeb valiku programmi kasuks, on prokuröril võimalus lõpetada menetlus oportuniteediga (otstarbekuse põhimõte). Üle Eesti on sarnaselt lõpetatud umbes 600 joobes juhtidega seotud menetlust.

Oportuniteediga kaasneb kolm võimalikku kohustust. Esiteks peab roolist purjuspäi tabatud esmarikkuja osalema joobes juhtide rehabilitatsiooniprogrammis „Korralik juht”, mida veab liikluspsühholoog Gunnar Meinhard. Reeglina kestab see neli nädalavahetust. Sama programmi läbis ka Rumm.

Teiseks saab prokuratuur rikkujat kohustada selliselt, et ta osaleks terviseameti programmis „Kainem ja tervem Eesti”. See on mõeldud neile, kel on tõsisem alkoholiprobleem. Ravi pakuvad suuremad haiglad ja psühhiaatriakliinikud.

Kolmas meede, mida saab joobes juhtide puhul oportuniteediga rakendada, on vereproovi kohustus. See tähendab, et rikkuja peab mingi aja vältel andma regulaarselt vereproove, mis tuvastab, kas ta on viimastel nädalatel hoidnud alkoholiga mõõdukat joont või kuritarvitanud.

Viimased uudised