Soomlane kiidab Eesti otsust alkoholi aktsiisi alandada, tahab ka
Avaldatud: 21 juuni, 2019Soomes on puhkenud pärast Eesti otsust alkoholiaktsiisi alandada samuti arutelu maksu alandamiseks. See muudaks Soome jõukamaks, iseseisvamaks ja õnnelikumaks.
Espoo ajalehes Länsiväylä on avaldatud arvamuslugu, kus doplomeeritud insener, kohalik munitsipaalpoliitik ja koonderakonna liige Tere Sammallahti teeb ettepaneku Soomeski alkoholi maksustamist vähendada. Ta toob argumendina välja, et senine ülisuur maksustamine pole mingit efekti andnud.
Järgneb Tere Sammallahti arvamus:
Eesti on mitmes mõttes põnev maa – võibolla seetõttu, et sealsed poliitikud arvestavad otsuste tegemisel elu reaalsusega.
Näiteks Eestis mõni aeg tagasi tõstetud alkoholi aktsiis viis ostjad naaberriiki Lätti, mis nõrgendas turismi- ja toitlustuse väljavaateid. Alkoholi aktsiisitulud kukkusid ligi 100 miljonit eurot aastas, rääkimata mõjust tööhõivele.
Eestis arvutati kokku 1+1 ning nüüd langetatakse seal aktsiisi nii rahva kui majanduse hüvanguks. Seda eeskuju võiks järgida ka Soomes. See aitaks kaasa nii toitlustuse kui kaubanduse arengule, vähendaks töötust ja tooks sisse maksutulu.
Soome Terviseameti, eestkosteparteide ja kolmanda sektori karskusliikumiste jutud maailma lõpust ei osutunud tõeks, kui Soomes leevendati alkoholipoliitikat. Nende osapoolte hirmujuttudele vaatamata tarbivad soomlased alkoholi aasta-aastalt üha vastutustundlikumalt. Eriti vastutustundlikud tarbijad on saanud alla 30-aastasest noortest.
Soomes on õlle aktsiis 1,69 eurot liitri kohta ja Eestis vaid pool sellest, 0,87 e/l. Saksas on õlleaktsiis 0,09 e/l, ja nelja viimsepäeva ratsanikku pole sealgi veel nähtud.
Soomes oleks samuti aeg teha järeldused senise karmi alkoholiseadusandluse suhtes. Maksu alandades ja soomlaste vabadusi suurendades toetame tervemat alkoholikultuuri, parandame turismi ja toitlustuse olukorda, suurendame tööhõivet ning tugevdame majandust.
Siin on muidugi see risk, et siis saaks soomlased jõukamaks, iseseisvamaks ja õnnelikumaks. Ja kui nii läheb, milleks siis enam poliitikuid ja bürokraate vaja on?