Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Alexander Stubb

Soomes kuulutati täna pühapäeval, 11. veebruaril presidendivalimiste võitjaks koonderakonna kandidaat Alexander Stubb.

Soome koonderakonna analoog Eestis on Isamaa erakond.

Kui loetud olid kõik hääled, kogus Stubb valimiste teises voorus 51,6 protsenti häältest ja tema konkurent, roheliste erakonna kandidaat Pekka Haavisto 48,4 protsenti häältest.

55-aastane Cai-Göran Alexander Stubb on Helsingis sündinud poliitika ja eriti Euroopa poliitika asjatundja. Ta on töötanud muuhulgas Euroopa Parlamendi liikme, parlamendiliikme, peaministri ja ministrina ning Euroopa Investeerimispanga asepresidendina. Lisaks on ta töötanud mitu aastat Itaalias Firenzes asuvas EL-i Ülikoolis professorina.

Stubbil on kraad Furmani ülikoolist ja Brugge EL-i ülikoolist. Furmanis õppis ta politoloogiat, rahvusvahelist poliitikat ja majandust ning Brügges EL-i asju. Stubbil on doktorikraad rahvusvahelistes suhetes London School of Economicsis. Doktoritöö käsitles Euroopa Liidu paindlikku integratsiooni ja Amsterdami lepingut.

Stubb oli aastatel 2011–2017 koonderakonna parlamendiliige ja 2014–2016 koonderakonna esimees. Peaministrina juhtis Stubb valitsust aastatel 2014–2015.

Stubb oli kolm aastat välisminister Matti Vanhaneni (keskerakond) ja Mari Kiviniemi keskerakond) valitsuses ning kolm aastat Jyrki Kataineni (koonderakond) valitsuses Euroopa- ja väliskaubandusministrina. Juha Sipilä (keskerakond) valitsuses töötas rahandusministrina.

Stubb on tuntud kui sportlane. Tema lemmikspordialaks on triatlon, milles ta on regulaarselt võistelnud. Ta on läbinud mitu maratoni.

Stubb on abielus jurist Suzanne Innes-Stubbiga ning paaril on kaks täiskasvanud last, tütar ja poeg.

Viimased uudised