Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Soome piirivalve

Soome idapiir läheb homsest reedest, 15. detsembrist uuesti kinni, otsustas täna valitsus.

Oleme saanud veenduda, et illegaalne migratsioon Soome idapiiril on jätkunud. Nähtus arenes oodatust kiiremini, ütles siseminister Mari Rantanen täna pressikonverentsil, vahendab Iltalehti.

Soome on tänase hommiku jooksul saabunud juba kümneid asüülitaotlejaid.

„Valitsus oli olukorra halvenemiseks valmis,” ütles Rantanen.

Valitsus kogunes täna erakorralisele istungile, kus otsustati idapiir taas täielikult sulgeda.

Piiri sulgemine algab homme, reedel, 15. detsembril kell 20:00 ja lõpeb 14. jaanuaril.

Rõhutan, et idapiiri täielik sulgemine on vajalik olukorra kontrolli all hoidmiseks, ütles Rantanen.

Piirivalve ülema asetäitja Markku Hassinen ütles, et idapiiril jätkub väga erandlik ja tõsine rahutuse olukord.

Avalikest allikatest saadud teabe ja ametivõimude kontaktide põhjal on saadud hetkeülevaade olukorrast idapiiril.

Küsimusele, miks oli algul mõeldud piir sulgeda kaheks nädalaks ja miks ei saanud kohe pikemat sulgemist teha vastas Rantanen, et algselt oli muidugi lootus, et täieliku sulgemise ajal saab olukord maha rahuneda. „Sellega kaasnevad loomulikult ebameeldivad probleemid seoses normaalse piiriületusega. Inimesed, kes näiteks perega külla tahavad tulla, on sellise otsuse üle muidugi kurvad,” vastas Rantanen.

Rantanen ütles, et sai selgeks, et kahest nädalast ei piisa varjupaigataotlejate saabumise piiramiseks kolmandatest riikidest.

Idapiiri täielik sulgemine veel pikemaks ajaks ei ole kehtiva piirivalveseaduse järgi võimalik.

Küsimusele, kas Venemaa võimud on asjaga seotud vastas Rantanen, et ta ei saa luureinfot avalikkusele avaldada, kuid on selge, et Vene võimud töötavad piiri ääres ja siis on näha, kuidas nad sellele kaasa aitavad.

Küsimusele, mil moel saab Soome rahustada olukorda teisel pool piiri vastas Rantanen, et põhimõtteliselt saab Soome tegutseda vaid omal pool piiri ja siit olukorda rahustada. Nüüd sõltub kõik Venemaa tegevusest ja me teeme omalt poolt, mis suudame, aga Venemaa tegevust me otseselt mõjutada ei saa, ütles Rantanen.

Piirivalve esindajalt Hassinenilt küsiti luureinfo kohta. Kas ta võib paljastada, millist luureinfot on Venemaalt varjupaigataotlejate ja nende arvu kohta laekunud?

Soome piiri ääres ja piirile viivatel teedel on nähtud suuri seltskondi, mis sobivad selgelt sama profiiliga, kes on varem samamoodi Soome tulnud, rääkis Hassinen.

Küsimusele, kas kuu on maksimaalne aeg idapiiri täielikuks sulgemiseks, vastas Rantanen, et parlamendi põhiseaduskomisjoni arvamuses seisab, et see peaks olema lühiajaline. Lühiajalise kohta kasutatakse terminit „paindlik”, kuid piiri sulgemist tuleb niikuinii aeg-ajalt hinnata, märkis ta.

Idapiiril jätkub vaid kaubarongiliiklus läbi Vainikkala piiripunkti.

Viimased uudised