Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Helsingi ülikooli teadlased küsitlesid paari tuhandet autoomanikku ja uurisid isiksuseomaduste seoseid auto hinna, margi ja juhi käitumismustrite vahel. Lühijäreldus: hea auto roolis istub tõenäoliselt mölakas.

PPA juhtivkorrakaitseinspektor Sirle Loigo ütleb, et päris kindlasti ei saa autojuhte üksnes automargi järgi lahterdada.

„Hea auto roolis istub tõenäoliselt mölakas” – nii kõlab lühike kokkuvõte Helsingi ülikoolis tehtud uurimusest, milles osales ligi 2000 autoomanikku.

Teadlased järeldasid, et Audit, BMW-d või Mercedes-Benzi eelistavad kõige sagedamini egoistlikud mehed, kes on ühtlasi riiakad, jäärapäised, ebasümpaatsed ja empaatiavõimetud. Viisakas kõnepruugis nartsissistid, nabaimetlejad, kelle maailm algab sõnaga „mina”.

Helsingi ülikooli sotsiaalpsühholoogia professor Jan-Erik Lönnqvist on teadlasena keskendunud isiksuseomaduste ja isiklike väärtushinnangute erinevuste uurimisele, sai uurimustöö tegemiseks idee igapäevases liikluses osaledes, kus Audi ja BMW juhid näisid teistest sagedamini liiklusreegleid rikkuvat.

Miks just selliste autode juhid nii käituvad? Kas teatud marki auto paneb juhi agressiivselt käituma või hangivad mingit tüüpi inimesed teatud autosid ja rikuvad reegleid sagedamini kui teised? Et leida vettpidav vastus, tuli teha mahukas teadustöö.

Teadlased märkasid korrapära, et väiksema kompromissivalmidusega tüübid eelistavad sõita staatusautodega. „Nad peavad end teistest paremaks ja tahavad seda kõigile näidata,” kommenteeris Lönnqvist uuringu tulemusi.

Suurem üllatus oli teadlaste hinnangul see, et ka emotsionaalne isiksusetüüp armastab samuti staatusautosid, ehk nende jaoks on autol emotsionaalne väärtus. Need inimesed on andekad, auahned, usaldusväärsed ja organiseeritud. Nad hoolitsevad oma asjade ja tervise eest ning tulevad enamasti ka tööga hästi toime.

Asjast kirjutas Delfi.

Kommentaarid

Viimased uudised