Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. juuli 2024:

Kiievi valus pommitamine ja vaid Donetski rinde loodesektor liialt paljudes suundades laienes, eile vist paljude lõikudes vene pool reorgi tegi.

1. Kokkuvõte eile hommikusest Kiievi ründamisest.

2. Eile lisandus Venemaal valusaid tabamusi.

3. Harkiv: muutusteta.

4. Kupiansk-Kreminna: muutusteta.

5. Siversk: muutusteta.

6. Bahmut: muutusteta.

7. Donetsk: loodesektor ikka laieneb igas suunas.

8. Lõunarinne: rindejoone parandus Ukraina kahjuks.

9. Herson: muutusteta.

10. Hiina laev keeras poolel teel Venemaa suurimasse LNG projekti saadetud seadmetega tagasi.

11. Venemaa välisministeerium kurtis, et lääs on lakanud kartmast putini „tuumaähvardust”.

12. Poola alustab peatselt rakettide ja droonide allatulistamist Ukraina kohal.

13. putin asendas pärast Musta mere laevastiku viimase raketilaeva kaotust mereväe staabiülema.

14. Venemaa kaitseministeeriumi hoone juurde meelt avaldama tulnud mobiliseeritute naised nõudsid kohtumist belousoviga ja ähvardasid telklaagri püstitamisega.

15. Eelarvekulutused Venemaa teadusele kärbitakse enam kui 20 aasta tagusele tasemele.

16. Näidendi eest 6 aastaks vanglasse.

17. Lühiuudised

Jätkuvalt on väga kõrge vene kaudtule, drooni ja lennunduse töö. Liugpomme olla igapäevaselt üle 60 teele saadetud ning Ukraina andmetel kõigub igapäevaselt kamikaze droonide arv 400-800-ni ja tulelööke sinna 3000 kanti.

1. Ukraina tsiviilelanike vastu suunatud eilse hommikuse massilise raketirünnaku tagajärjel hukkunute arv tõusis 37-ni, ütles president Volodõmõr Zelenski. Hukkunute seas on kolm last. Veel 170 inimest, sealhulgas 13 last, said vigastada. „Kokku sai kannatada ligi 100 objekti: lastehaigla, tavaelamud, lasteaiad, sünnitusmaja, kõrgkool, ärikeskus. Maapinnal jätkub rusude koristamine,” ütles riigipea.

Esmaspäeval, 8. juulil saatsid Venemaa sõjaväelased Ukrainasse umbes 40 erinevat tüüpi raketti. Rünnati Kiievit, Dniprot, Krivõi Rihi, Pokrovskit, Slavjanskit ja Kramatorski. See rünnak oli ohvrite arvu poolest 2024. aasta veriseim.

Kiievis sattus rünnaku alla Okhmadeti lastehaigla. Kannatada said raviasutuse intensiivraviosakond, operatsioonisaal ja onkoloogiaosakonnad. Lapsed, nende vanemad ja meditsiinitöötajad jäid rusude alla lõksu. SBU teatel kasutas Venemaa lastehaigla ründamiseks strateegilist tiibraketti Kh-101.

Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak nimetas rünnakut lastehaiglale ja linnade massilist pommitamist tipptunni ajal „genotsiidiks”, „fašismiks” ja katseks „maailma hirmutada enne NATO tippkohtumist”. mis algab täna 9. juulil.

Volodõmõr Zelenski kutsus omakorda maailma liidreid üles näitama sihikindlust ja lõpetama Venemaa rünnakud. „Tapmine on see, mida putin toob. Ainult üheskoos suudame tagada tõelise rahu ja julgeoleku,” ütles ta.

Venemaa relvajõudude järjekordse löögi tsiviilobjektidele ja eriti lastehaiglale mõistis hukka Itaalia välisminister Antonio Tajani, kes nimetas juhtunut sõjakuriteoks, samuti ÜRO, Punase Risti ja Rahvusvahelise Organisatsiooni esindajad ja teised poliitikud ja rahvusvahelised organisatsioonid.

Ukraina õhuvägi andis infot eilse raketilöögi kohta.

Alla lastud/kokku teele saadetud:

Ballistiline rakett 1/1 Kh-47M2 Kinzhal
3/4 Iskander-M tiibrakett
0/1 3M22 Zircon hüperhelikiirusega tiibrakett
11/13 tiibrakett Kh-101
12/14 tiibraketid Kalibr
0/2 Kh-22 tiibrakett
3/3 Kh-59/69 tiibrakett

Njah, isegi vene milblogijad ei taha kirjutada haiglate tabamisest… rääkimata teiste tsiviilobjektide tabamisest.

Ilmas muutusi polnud.

2. Eile olla olnud Rostovi kohal u 20 drooni ning kõik need olla vene poole sõnul alla lastud. Miskit elektriga seotud siiski tabati.

Info vene blogijatelt: droonilöökide tagajärjel põleb Volgogradi oblastis naftatöötlemistehas.

Öösel kostus nii Kurski kui Belgorodi linnas tugevaid plahvatusi.

3. Harkiv: muutusteta. Seni pole tugevad vastastikused rünnakud toonud ühest domineerimist kummalegi poolele.

4. Kupiansk-Kreminna: õige pisu põhja ja lõunasektoris vene poole rünnakute arv langes aga ootab täna/homme arvu tõusu. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

5. Siversk: muutusteta.

6. Bahmut: pisu üllatusega eile vene poole edenemisi ei tuvastanud.

7. Donetsk: neljas suunas rinde loodesektoris õnnestus vene poolel edeneda. Muret teeb, et õnnestub nii soomusega üle põldude edeneda kui jalaväega piki põldude vahelisi metsaribasid. Vaid kaardile tuginedes kipub arvama, et siin sektoris on suutnud vene pool keskenduda Ukraina eesmiste possade tugevale töötlusele ning konveieriga massi peale saatmisega see sammhaaval (viimasel ajal pisu enam kui sammhaaval) edenemine saavutada. Eile edeneti nii põhja-, loode- kui läänesuunal. On järjest enam hakanud tekkima eenduvad ründeteravikud, mida suudetakse hoida ja järgmistel päevadel laiendada ja eenduste vahele jäävatelt aladelt on sunnitud Ukraina kaitsjad lahkuma, sest jäädakse kolmest suunast vastase mõju alla.

Miks ei suuda Ukraina piisavalt mõjutada 10 km x 15 km alas kuut motolaskurbrigaadi suurust üksust, on endal teadmata. Peaks neid olema seal piisavalt tihedalt. Võimalik, et siin sektoris on vene poole droonide luure sihtmärkide leidmisel muuutnud domineerivaks ja kamikaze droonid lisaks lennuväele ja kaudtuleüksustele annavad avastatud sihtmärkide suunas liialt palju valu. Sestap võib-olla ei pääse piisavalt tööd tegema Ukraina kaudtule- ja drooniüksused.

Loodesektori lääneservas jõudis vene pool Novoselivka Perša külani (üle 900 elaniku).

Kirjutatakse, et vene pool suutis kasutada sama taktikat New-Yorgis nagu Avdiivkast lõuna pool. Nad leidsid sissepääsu, lõid tunneli ja suundusid edukalt Ukraina vägede tagalasse ja seetõttu mõned päevad tagasi see pikem samm seal saavutati.

8. Lõunarinne: rindejoone muutuse parandus, kahjuks Ukraina kahjuks.

Berdjanski suund: muutusteta.

Tokmaki suund: värskelt geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et vene väed on edasi liikunud mööda maanteed T0803 Novopokrovkast läänes. See ei pea eriti tähendama hiljutisi edusamme, kuna sellest piirkonnast on pikka aega ilmunud vähe kaadreid.

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: tavalilne kolme rünnaku päev.

10. Hiina gaasi veeldamisseadmete tootja Wison New Energies saatis märtsi lõpus kaks enda toodetud seadet Arctic LNG 2 projekti kolmanda etapi jaoks. Kuid paar päeva enne saabumist Murmanski oblastisse Belokamenkasse, kus asub Novateki suure tonnaažiga avamererajatiste ehitamise keskus, pöördus Hiina laev ümber ja läks tagasi, rääkis Zhoushani sadamas asuva Wisoni laevatehase allikas. Kaks nädalat varem teatas Wison, et piirab täielikult oma tööd Venemaaga. Kokku on ettevõte Arctic LNG 2 jaoks tootnud üle tosina ühiku. Lisaks kahele saadetule jäi Zhoushani veel kaks valminut.

Ameerika sanktsioonid sundisid Wisonit keelduma koostööst Venemaaga. Kui laev koos paigaldistega oli juba teel Belokamenkasse, kandis USA välisvarade kontrolli amet (OFAC) musta nimekirja Hiina ja Singapuri ettevõtted ning kolm nende laeva. Eelmisel aastal kehtestati Arctic LNG 2 suhtes sanktsioonid, millega keelati muuhulgas selliste seadmete tarnimine.

Shipatlase jälgimisandmete kohaselt jäi Wisoni laev jõudnud läbida suurema osa teest ning paiknes juunis Fääri saarte lähedal, Suurbritanniast põhja pool, enne kui suundus juuli alguses tagasi Gibraltari väina poole.

Pole teada, kes otsustas tagasi pöörduda, kas Wison või aluse omanik Hainan Smiling Angel Shipping. Kuid Novateki tarnimisest keeldumine ja laeva Hiinasse tagastamine on „ainus seletus, sest olen 100% kindel, et Novatek soovib need üksused võimalikult kiiresti kätte saada,” ütles väljaandele Venemaa ettevõtte tegevusega kursis olev tööstuse esindaja. Teine allikas Wisoni laevatehases Zhoushanis viitas, et Novatek tundis muret võimaluse pärast, et Hiina tootjad ja laevandusettevõtted võivad sattuda USA sanktsioonide alla, ning otsustas Arctic LNG 2 kolmanda etapi üksuste tarnimise edasi lükata.

Venemaa suurim LNG projekt ei saanud sanktsioonide tõttu 2024. aasta alguses ootuspäraselt alustada eksporti esimeselt tootmisliinilt. Ostjate puudumisel ja jääklassi gaasikandjate nappuse tõttu (plaanitud 21-st sai ettevõte vaid kolm Venemaal toodetud laeva) Arctic LNG 2 oli sunnitud tootmise praktiliselt lõpetama, kuna selle hoidlate maht oli täis.

Arctic LNG 2 käivitamine on nüüd kavandatud 2024. aasta teisele poolele, märkisid Alfa Banki analüütikud juunis, kui OFAC kehtestas täiendavad piirangud, sealhulgas seitsmele 15-st Zvezda laevatehases ehitatavast Arctic-klassi tankerist. „Sanktsioonisurve LNG-tööstusele tekitab olulisi riske lükata tööstuse arengustrateegias ette nähtud uute projektide käivitamine aastani 2035,” usub pank.

11. Tuumaheidutuse doktriin, mida Moskva on järginud nõukogude ajast saadik, lootes ähvardusele kasutada tuumaarsenali potentsiaalsete vastaste survestamiseks, on lakanud töötamast. Seda väitis Venemaa Föderatsiooni asevälisminister Sergei Rjabkov ajakirjale International Affairs antud intervjuus. „Olgem ausad. Esiteks peame olema enda vastu ausad. Olukord Põhja sõjaväeringkonna ümber on näidanud, et tuumaheidutus selle varasemas klassikalises arusaamas ei toimi täielikult. Vaja on mõningaid kontseptuaalseid täiendusi ja kohandusi,” ütles Rjabkov, kes juhib välisministeeriumis relvastuskontrolli küsimusi ning suhteid USA ja BRICS-i riikidega.

Aseministri sõnul sai just strateegilise heidutuse kontseptsiooni kokkuvarisemine põhjuseks eelseisvatele muudatustele Venemaa tuumadoktriinis, mis lubab praegu kasutada tuumarelva Venemaale tuumalöögi korral või mittetuumarünnaku vastu, mis kujutab endast ohtu riigi olemasolule.

„Mõne aja pärast täpsustatakse, millised võivad olla meie lähenemised nendele äärmiselt olulistele ja väga olulistele probleemidele olukorras, kus vastaste süžeed ja situatsioonid võivad eskaleeruda,” ütles Rjabkov.

12. Kiiev ja Varssavi leppisid kokku mehhanismi väljatöötamises, mille alusel Poola laseb alla Venemaa rakette ja droone Ukraina õhuruumis. Selline punkt on ette nähtud turvalepingus. Kümme aastat kehtinud dokumendile kirjutasid alla Ukraina president Volodõmõr Zelenski ja Poola peaminister Donald Tusk 8. juulil. Selgitatakse, et kokkulepe Poola osalemise kohta Venemaa rünnakute tõrjumisel puudutab ainult neid relvi, mis tulistati selle riigi suunas. Zelenski ütles, et mehhanism töötatakse välja koos sõjaväega niipea kui võimalik.

Poola on korduvalt tõstnud õhku hävitajaid Ukraina massilise pommitamise ajal. Viimati 8. juulil, kui vene armee andis grupiraketirünnaku Kiievile, Krivõi Rihile, Dniprole ja mitmetele Donetski oblasti linnadele. Enne seda tunnistas Poola välisministeerium, et riik hakkab alla tulistama Ukraina suunas lendavaid vene rakette, kuna need on varem korduvalt vabariigi õhuruumi rikkunud. Poola kaalub ka võimalust viia Ukrainasse üle vähemalt üks MiG-29 eskadrill, sealhulgas 14 hävitajat. Tusk märkis, et ta ei saa neid praegu tarnida, kuna nad osalevad NATO õhuturbeprogrammi raames taevas patrullimises, kuid ta on valmis seda tegema niipea, kui liitlased vastutasuks pakuvad kaasaegsemaid lennukeid.

Lepingus räägitakse ka „Ukraina Leegioni” loomisest Poola territooriumil. Üksus hakkab koolitama Ukraina relvajõudude töötajaid. Sellega saavad liituda ajutiselt Poolas ja teistes riikides elavad ukrainlased. Lisaks leppisid Kiiev ja Varssavi kokku kaitsetööstuse arendamises, sealhulgas ühise relvatootmise loomises. Dokumendi eesmärk on ka tugevdada koostööd luure-, merendus- ja infoturbe vallas, kaitsta kriitilist taristut ja võidelda küberohtudega.

Samuti leppisid riigid kokku poliitilises koostöös Euroopa integratsiooni küsimustes, Zelenski „rahuvalemi” rakendamises, sanktsioonides, Ukrainale kahjude hüvitamises ja Venemaa vastutusele võtmises. Alates Venemaa sissetungi algusest on Poola andnud Ukrainale 44 sõjalise abi paketti rohkem kui 4 miljardi euro väärtuses.

13. putin nimetas vene mereväe peastaabi ülemaks admiral Vladimir Kasatonovi, kirjutab RBC kaitseministeeriumile lähedasele allikale ja mereväe struktuuride allikale viidates. Sellel ametikohal asendab Kasatonov admiral Aleksandr Nosatovi, kes on juhtinud laevastiku peastaapi alates 2021. aasta oktoobrist.

Alates 2019. aastast on Kasatonov olnud vene mereväe ülemjuhataja asetäitja. Varem juhtis ta N. G. Kuznetsovi mereväeakadeemiat Peterburis. Tema karjäär hõlmas ka Vaikse ookeani laevastiku staabiülema ja ülema esimese asetäitja, Koola flotilli komandöri ning Põhjalaevastiku 43. raketilaevade diviisi staabiülema ja komandöri ametikohti.

kreml vahetas tänavu aprillis teist korda pärast sõja algust Ukrainaga Musta mere laevastiku komandöri. Regulaarsed muudatused Venemaa mereväe juhtkonnas toimuvad suurte kaotuste taustal, mida Musta mere laevastik kandis pärast Vene armee täiemahulist sissetungi Ukrainasse: pärast 24. veebruari 2022 kaotas Musta mere laevastik 30%. oma laevadest.

Oryxi seireprojekti kohaselt suutis laevastikku üldse mitte omav Ukraina rakettide ja mereväe droonidega uputada või kahjustada 26 vene laeva ja allveelaeva, mis võimaldas vähendada maandumisoperatsioonide ohtu ja vene laevade kasutamist Ukraina territooriumi pommitamiseks, samuti puhastada Musta mere akvatoorium oma põllumajandustoodete ekspordiks.

Mais ründasid Ukraina relvajõud (AFU) Sevastoopolit kolme ATACMS-raketiga. Selle tulemusena hävis viimane Musta mere laevastiku raketilaev Krimmis Cyclone.

Ukraina relvajõudude edukas tegevus sundis Venemaad Musta mere laevastiku laevad Krimmist välja viima, kus need 240 aastat baseerusid, ning nüüd peab ta allveelaevadega Mustal merel patrullima. vene laevad hakkasid Aasovi merel läbi viima koolitustegevust, kuna Venemaa relvajõudude juhtkond peab seda vähem ohtlikuks kui Musta merd.

Juuni lõpus nõudis putin Venemaa mereväe võimalikult kiiret kaitsmist rünnakute eest. „Meie laevastikku on vaja kaitsta võimalike rünnakute eest juba meie mereväebaaside kaugemates lähenemistes ja meie laevade tegevuspiirkondades,” ütles ta.

Presidendi hädaldamine aga probleemi ei lahendanud. Ukraina mehitamata paadid ründasid ööl vastu 3. juulit Krasnodari territooriumil asuvat Novorossiiski linna, kuhu Venemaa pärast Ukraina relvajõudude rünnakuid Sevastoopolist üle andis enamiku Musta mere laevastiku laevu.

14. Järjekordsele miitingule kaitseministeeriumi hoone juurde tulid mobiliseeritute naised ja teised sugulased, teatab üks aktivistidest Paulina Safronova oma Telegrami kanalis. Kokkutulnud nõuavad kohtumist Venemaa kaitseministri andrei belousoviga, et arutada omaste rindelt tagasisaatmise küsimust. Kanalis avaldatud videote järgi otsustades tulid paljud naised lastega, mõned tõid kaasa telgid ja vaibad. Ühel salvestusel räägivad nad, et kui belousov nendega ei kohtu, ööbivad nad kaitseministeeriumi hoone ees. Murelikud kodanikud toovad aktivistidele vett ja toitu, edastab Safronova.

Seni pole mobiliseeritute lähedastel õnnestunud belousoviga kohtuda, kuid Venemaa võimud pöörasid nende tegevusele selgelt tähelepanu: sündmuskohale saabus grupp naisi, kes esinesid Ukraina sissetungi osaliste sugulastena ja hakkasid aktivistide nimel provokatsioone korraldama. Lisaks hakkas Paulina oma isiklikes sõnumites saama ähvardusi ja solvanguid z-patriootidelt.

„Sa oled täielik saast. Sa häbistad oma kodumaad, olend. Müüsid oma tagumikku võõra raha eest. <…> Ja te kasutate last endiselt isiklikuks kasuks. Lits. Selliselt emalt tuleks laps ära võtta,” kirjutas talle keegi Aleksander Dumtšev, kes ilmselt vastuseteate kartuses tüdruku kohe blokeeris.

Varem viidi samalaadne aktsioon mobiliseeritu abikaasa ja ema poolt läbi kaitseministeeriumi hoone juures juuni alguses. Naised nõudsid ka kohtumist ministriga, et saavutada lähedaste tagasipöördumine rindelt ja „teenistustingimuste kehtestamine Põhja sõjaväeringkonnas”. Samas ei nõudnud keegi piketile tulijatest, et Venemaa peataks sõja Ukrainas. Seejärel põlvitasid kokkutulnud kaitseministeeriumi hoone ees ja avasid plakateid, kuid minister ei ilmunudki.

beloussovi asemel astus naiste juurde kindralpolkovnik Borissenko, kes väitis, et nende abikaasad teenivad Ukraina sõja lõpuni, ning süüdistas mobiliseeritud naisi sihilikus provokatsioonis, et opositsiooni telegrammikanalid filmiksid ja ütleksid: „Näete, kes siin paati kõigutab?” Kui naised palusid helistada kellelegi, kes saaks nende abikaasad rindelt tagasi tuua, keeldus mees sellest.

Juuni keskel nõudsid mobiliseeritute sugulased, et nende mehed asendataks Venemaa ametnike ja propagandistide poegade ja abikaasadega. „Nõuame, et meie mehed asendataks väga konkreetsete teiste meestega. Nende lapsed ja abikaasad, kes räägivad meie kodanikele ekraanidelt, et sõda on hea, kes räägivad röövelliku naeratusega tuumalöögi võimalikkusest, kes peavad auasjaks surra käputäie hullude vanade inimeste veriste eesmärkide nimel,” kirjutasid liikumise „Tee koju” aktivistid Telegrami kanalis.

Nende hulgas, keda „Tee koju” soovitas rindele saata, on eelkõige Venemaa presidendi pressisekretäri dmitri peskovi pojad – 20-aastane Mick ja 34-aastane Nikolai, 29-aastane Venemaa julgeolekunõukogu aseesimehe dmitri medvedevi poeg, 42-aastane Rodion Gazmanov on laulja Oleg Gazmanovi poeg, propagandist vladimir solovjovi pojad on Daniil (22-aastane) ja Aleksander (34-aastane), laulja Shaman (Jaroslav Dronov, 32-aastane), näitleja Ivan Ohlobõstini lapsed 18-aastane Savva ja 23-aastane Vassili, samuti on Jevgeni Popov (42-aastane) propagandisti Olga Skabeejeva abikaasa.

Mai lõpus kuulutas Venemaa justiitsministeerium liikumise „Tee koju” välisagendiks. Agentuur teatas, et organisatsioon levitas „ebatäpset teavet, mille eesmärk on luua negatiivne kuvand” Venemaast ja selle relvajõududest, samuti välisagentide materjale. Lisaks süüdistas justiitsministeerium mobiliseeritute naisi, kes moodustavad liikumise peamise selgroo, kutsudes üles osalema volitamata tegevuses ning levitamas ebausaldusväärset teavet Venemaa võimude otsuste ja poliitika kohta. Nagu aktivist Paulina Safronova oma Telegrami kanalis kirjutab, pole tal liikumisega „Tee koju” mingit pistmist.

15. Venemaa võimud valmistavad ette radikaalset teaduskulutuste sekvestreerimist, et maksta Ukrainaga sõja eest kasvav arve, mis esimese kahe aasta lõpus ületas 10 triljoni rubla (100 miljardi euro) piiri, ning kolmanda aasta lõpuks võiks ületada 20 triljonit. Järgmise kahe aasta jooksul vähendatakse kodanikuteaduse rahastamist föderaalkassast 25%, majanduskõrgkooli statistikauuringute ja teadmiste ökonoomika instituudi eksperdid on arvutanud 2024. aasta föderaaleelarve seaduse alusel. –26.

Tänavu eraldab riik tsiviiluuringuteks ja arendustegevuseks 719,7 miljardit rubla ehk 2,68% eelarvest. Nominaalselt kasvasid eraldised 2023. aastaga võrreldes 4% ehk 27,9 miljardi rubla võrra. Reaalarvestuses aga – võttes arvesse inflatsiooni, milleks Rosstati hinnangul on 9,2 protsenti – väheneb teaduse rahastamine enam kui 5%.

2025. aastal peaksid kulutused kodanikuteadusele eelarveseaduse järgi vähenema 17%, 596,7 miljardi rublani ning nende osakaal eelarves väheneb 2,34%-ni.

2026. aastal on valitsus kavandanud täiendava 10% sekvestratsiooni kuni 536 miljardi rubla ulatuses. Teaduseraldiste osakaal riigikassas jääb samal ajal vaid 2% peale ja on Kõrgema Majanduskooli andmetel madalaim alates 2004. aastast.

Eelkõige plaanivad ametnikud eelseisvale sekvestreerimisele noa alla panna rakendusteaduslikud uuringud. Nende rahastamine tänavuselt 458,3 miljardilt rublalt väheneb 2025. aastal 362,3 miljardile ehk 21%. 2026. aastal kärbitakse kulusid veel 28%, 260,2 miljardi rublani. Seega kaotab rakendusteadus kahe aasta pärast peaaegu poole valitsuse rahastamisest.

Kulutused alusuuringutele, mis praegu söövad ära umbes kolmandiku Venemaa teaduseelarvest, jäävad plaanide kohaselt suhteliselt stabiilseks: 2024. aastal 261,4 miljardit rubla, 2025. aastal 234,5 miljardit, 2026. aastal 275,9 miljardit. m.

Alates 2023. aastast on Venemaa teaduse rahastamine de facto üle antud putini käsitsi juhtimise alla, kes on andnud korralduse raha eraldada eelisjärjekorras enda valitud projektidele.

Esimesel sõja-aastal kuulutas putin tänu nõukogude ajal loodud eeltööle Venemaa teaduse jaoks suure hüppe. Ja eelmisel aastal nõudis ta, et teadlased keskenduksid tehnoloogiatele ja toodetele, mis „tagavad tervishoiu, peamiste tööstusharude ja julgeolekusektori toimimise” ilma välisasutuste osaluseta.

2024. aasta juunis ütles putin teaduse ja hariduse nõukogu koosolekul, et lääne sanktsioonidest ülesaamiseks ja tehnoloogilise suveräänsuse saavutamiseks tuleb teadus viia võitlusrežiimi. „Kogu meie teaduslik, tehnoloogiline, hariduslik ja tootmispotentsiaal – selle sõna täies tähenduses – tuleb koondada ühte rusikasse,” ütles putin.

16. Teine Lääne ringkonna sõjaväekohus mõistis lavastajale Jevgenia Berkovitšile ja näitekirjanik Svetlana Petrjutšukile kuue aasta pikkuse vangistuse üldrežiimiga koloonias terrorismi õigustamise eest lavastuses „Finist selge pistrik” („Финист ясный сокол”). Samuti on neil kolm aastat keelatud hallata Internetis lehti. Tüdrukud on olnud vahi all alates 2023. aasta maist. Kohtuotsuse järgi saavad nad tingimisi vabastamise õiguse 2025. aastal. Kaitsja kavatseb kohtuotsuse edasi kaevata.

Lavastus „Finist selge pistrik”, mida Venemaa õiguskaitseametnikud pidasid terrorismi õigustuseks, räägib loo Islamiriigi värvatud vene naistest. Tõeliste lugude näitel näitab lavastus, kuidas IS internetti kasutades kaasas oma tegevusse Venemaalt pärit naisi ja tegi neist võitlejate naisi. 2022. aastal võitis Berkovitši näidend teatriauhinna Kuldne Mask kahes kategoorias: ta sai auhinna parima näitekirjaniku töö ja parimate kostüümide eest.

Vene Föderatsiooni siseministeeriumi ekstremismivastase võitluse osakonnale kirjutas denonsseerimise üks lavastuse pealtvaatajatest. Süüdistuse aluseks oli religiooniteadlase Roman Silantjevi ekspertiis koos keeleteadlase Galina Hizrieva ja psühholoogi Jelena Zamõševskajaga, kes avastasid näidendist islamismi ideoloogia ja radikaalse feminismi ideoloogia tunnused.

Berkovitš ja Petrjutšuk peeti Moskvas kinni möödunud aasta 4. mai pärastlõunal. Järgmisel päeval saatis kohus nad eeluurimisvanglasse. Tüdrukud oma süüd ei tunnista.

Kuldse Maski saanud näidendi loojad saadeti 6 aastaks vangi.

17. Lühiuudised

2024. aastal osales Venemaal sõjalisel spordimängul „Võit” üle 140 tuhande vene teismelise kõigist riigi piirkondadest, teatab vene kaitseministeerium oma Telegrami kanalis. Võistluse raames demonstreerisid poisid ja tüdrukud oma treeninguid haavatutele arstiabi osutamisel, miinide puhastamisel, laskmisel, droonide opereerimisel ja muudel sõjas vajalikel oskustel.

Perekonna institutsiooni tugevdamine on Venemaa riigi jaoks kõige olulisem teema, ütles putin kohtumisel ülevenemaalise konkursi „See on meie peres” finalistidega. „Ja meie, riigi jaoks ei saa olla midagi tähtsamat kui perekonna tugevdamine, eriti perekonnaaastal Venemaal,” ütles ta. putin märkis ka vajaduse tõsta Venemaal nii suurperede kui ka perekonna institutsiooni prestiiži tervikuna, rõhutades, et räägib sellest alati valitsuse liikmetele ja presidendi administratsiooni töötajatele.

USA ei ole muutnud oma plaane lubada Ukraina väed pärast tänast raketirünnakut sügavamale Vene Föderatsiooni territooriumile, ütles Valge Maja riikliku julgeoleku kommunikatsiooninõunik John Kirby.

Viktor Orbán ütles väljaandele Bild antud intervjuus, et nii Ukraina kui Venemaa lükkasid tagasi tema ettepaneku kuulutada esmalt välja vaherahu ja seejärel alustada läbirääkimisi. Ta rõhutas, et putin ei saa endale lubada kaotamist, arvestades Venemaa märkimisväärseid sõjalisi ressursse, mistõttu on Venemaa lüüasaamist raske ette kujutada. Ta lisas, et Ukraina ametnikud on oma olukorra suhtes optimistlikumad tänu kvaliteetsete relvade saamisele Läänest. Tunnistades Venemaa sissetungi Ukrainasse, märkis Orbán, et tema keskendub pigem rahu saavutamisele, mitte süüdistamisele. Njah…

FSB väidab, et nurjas Ukraina eriteenistuste katse varastada Venemaa strateegilist pommitajat Tu-22M3. Väidetavalt üritasid Ukraina ja NATO eriteenistused värvata Vene pilooti, pakkudes talle pommitaja Ukrainasse lennutamiseks 2 miljonit dollarit ja Itaalia kodakondsust.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised