Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. juuni 2024:

mitmel rindel pole rünnakutekonveier seni vene poole edu toonud, eile sammhaaval vaid Siverski ja Donetski rindel edasi saadi, Kurski ja Belgorodi oblast on muutunud tõeliselt rinde oblastiks.

1. Tavaline.

2. Vaid Kurski ja Belgorodi suund.

3. Harkiv: aktiivsed mõlemad pooled, rindejoones muutusi pole.

4. Kupiansk-Kreminna: ikka meedliv tõdeda, et hull peaga vastu müüri tormamine jätkub.

5. Siversk: eile läks hulluks surumiseks ja vene poole andmetel Rozdolivka külla sisse saadi.

6. Bahmut: survet jagus, muutusi mitte.

7. Donetsk: ikka u pooled rünnakud siin ja üks kinnitatud ja üks kinnitamata rindejoone muutus.

8. Lõunarinne: muutusteta.

9. Herson: muutusteta.

10. „Ukraina valib oma sihtmärgid ise”: Pentagon vastas Moskva avaldustele USA vastutuse kohta raketirünnakus Sevastoopolile.

11. Ukraina lubas Krimmi pommitamist jätkata.

12. Sanktsioonid ja sõda jätsid Venemaa ilma üheksandikust toormeekspordi sissetulekust.

13. Moskva börsil tekkis pärast Ameerika sanktsioone probleeme jüaani väljavõtmisega.

14. vene laevastik harjutas sõja algust Läänemerel.

15. Xi ütles, et Hiina otsib võimalusi „Ukraina kriisi” lahendamiseks omal moel.

16. Zelenski vallandas Sodoli Ühendvägede ülema ametikohalt.

17. Lühiuudised

vene pool järjest tõstab oma kaudtule ja lennunduse vahenditega rindejoone vahetus läheduses olevate linnade/asulate/külade pommitamist ning rinde eesmisi possasid töödeldakse üha intensiivsemalt üritades kvantideediga teha maa igatsugu elavast vabaks. Kipub see kohati tooma ka tulemust ning pole harvad juhtumid, kus Ukraina peabki eesmiste possade kontrolli maha võtma või polegi seal enam kedagi.

Vene miliblogija Egor Guzenko (portaal kolmeteistkümnes) avaldas nn DPR-i keldrist kaadreid, mis näitavad amputeeritud jäsemetega vene sõdureid, keda hoitakse kehvades tingimustes. Guzenko sõnul on need sõdurid haavatud ja ravimata sõjaväelased, keda enam ei vajata ja kes on ära peidetud. Väidetavalt hoitakse neid „seasulus” ja tehakse personalipuuduse tõttu „invaliidide” rügemente.

1. Ilmateates muutusi pole.

2. Moskva lähedal Frjazino linnas asuva Platani uurimisinstituudi territooriumil puhkes tulekahju. Põhjust ei tea aga hoone u 10 korrust kõrge ja vähemalt pool hoonest põles.

Jätkuvalt on pikk nimekiri kurtmistest Kurski ja Belgorodi oblastis, Belgorodi oblastis olla lausa olnud nii öösel kui päeval vene poole sõnul massiline droonilaine… ja viga olla saanud vaid üks kohalik elanik…

3. Harkiv: siin rindel peatselt rahunemise märke siiski ei näe ja aktiivsed mõlemad pooled. Kummagi poole rünnakute arv kipub päevas jääme u viie kanti ja eks põhiliselt käivad possad käest kätte Vovtšanski linnas. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Kupiansk-Kreminna: ikka hull surumine ilma eduta jätkub. Eile oli lõunasektoris isegi pingelisem ja Ukraina andis teada siin 20 vene poole edutust rünnakust.

5. Siversk: eile tõmbas vene pool tuurid üles ja vist viimase aja karmim rünnakute päev terve rinde ulatuses, Ukraina omad andsid teada lausa 22 rünnakust. Veel eile arvasin, et siit suunalt vist suuremat surve tõusu tulemas pole, aga eksisin. Üksusi siin vene poolel tavalisest vähem suuremaks rünnakutekonveieriks ning erandi moodustab kahjuks just eilegi ühe arvatava edenemise vene poole toonud lõik rinde lõunasektoris, kus kolm vene õhudessantnike polku lisaks tavalistele motolaskurbrigaadidele.

vene poole info järgi (kaks blogijat vähemalt) suutsid nad eile siseneda Rozdolivka asulasse rinde lõunasektoris ja kipub arvama, et kui see tõsi, siis pigem peatselt küla kaotus kahjuks tuleb, sest jääb see kahe jõekese ühinemiskohast lõunasse ja eks külas oleva Ukraina üksuse varustustee jääb nüüdsest veelgi suurema pommitamise alla, rääkimata küla intensiivsest pommitamisest.

Esmane põhieesmärk jätkuvalt Kramatorski ja Siverski linna vallutamine.

Vist pisu on selginenud seis pikalt vaikne olnud Bilohorivka külas (rinde põhjalõigus) ja kuna eile vene pool siin rünnakuid jätkas, siis kipun arvama, et seni pole vene pool kogu küla üle kontrolli saanud. Kaartidelt siiski muutusi pole leidnud, aga vähemalt rybar-i kaardil on näha, et nad siiski isegi küla keskust ei kontrolli.

6. Bahmut: rünnakute arv vene poolelt kahanemise märke ei näita ja nii Tšassiv Jari kui Toretski suunal see kõige intensiivsem. Eile siiski ühtki rindejoone muutust ei tuvastanud.

7. Donetsk: eile tugev rünnakutekonveier tervel rindel jätkus ja sammhaaval loodesektoris edasi saadakse. Ozeretinest läänes suutis eile vene pool poolteist põllulappi enda kontrolli alla saada.

Hetkel veel kinnitamata andmed, et Pervomaiskest läänes suutis vene pool ületada väiksema jõe ja siseneda Karlivka külla. Olla see juhtunud eelmise nädala lõpus. Hetkel on teadmata, kuidas vene pool jõe üelatda suutis, aga õnneks pisu suurem jõgi peale Karlivka küla risti ees on ja läänepoolne kallas tunduvalt kõrgem kui idapoolne ja soodustab kaitset. Eks ootab täiendavat infot.

Miks mujal siiski hull surve tulemusi ei too, jääb tundmatute Ukraina kangelaste teoks. Pisu siiski vene poolelt infot tuli, et mitmesse lõiku appi toodud täiendavad Ukraina reservid on pannud rinde seisma.

8. Lõunarinne: muutusteta.

Berdjanski suund: huvitaval kombel andis kumbki pool teada mitmest ainult vastase rünnakust, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Tokmaki suund: olen maha maganud hiljemalt 22.06 toimunud vene poole edenemise Robotõne külas ja nüüd kontrollivad nad üle poole külast, lisaks külast idapool asuvad põllud enda valdusesse saadi. Vallutatud osa oli varem hall ala. Eile rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: isegi vene pool ei andnud miskit infot rünnakute kohta, kuigi Ukraina uudised teatasid viiest vene poole edutust rünnakust, eks seda tihti näeb, et kui edu pole, siis vene blogijad ei kipu enda poole rünnakutest teada andma.

10. Ukraina teeb oma rünnakute sihtmärkide valikul otsused ise, ütles Pentagoni pressiesindaja major Charlie Dietz, kommenteerides Moskva väiteid, et USA vastutab Ukraina relvajõudude rünnaku eest okupeeritud Sevastoopolile, mis toimus 23. juunil. „Ukraina teeb ise otsused sihtmärkide valiku üle ja viib läbi oma sõjalisi operatsioone,” vahendas Reuters Dietzi sõnu.

Sevastoopol sattus raketitule alla 23. juunil. Venemaa kaitseministeeriumi teatel püüdsid õhutõrjeväed kinni neli kobarlõhkepeadega Ameerika kaugmaa ATACMS-raketti ja üks plahvatas õhus. Utškujevka rannas kukkusid alla raketikillud, tappes neli inimest, sealhulgas kaks last, vigastada sai üle 150 inimese, neist 82 viidi haiglasse. Kohalike elanike sõnul ei olnud linnas raketirünnaku ajal õhurünnaku hoiatust.

Pärast juhtunut süüdistas Venemaa kaitseministeerium kõiges USA-d ja lubas vastata. Ameerika Ühendriikide suursaadik Moskvas Lynn Tracy kutsuti Venemaa välisministeeriumisse, kus talle anti demarš. „Washingtoni tegevus, mille eesmärk on julgustada Ukraina natsimeelseid võime jätkama sõjategevust kuni „viimase ukrainlaseni”, andes loa rünnata sügavale Venemaa territooriumile, ei jää karistamata,” ähvardas ministeerium.

kreml teatas, et vaatamata rünnakule jäävad Venemaa „rahuettepanekud” Ukrainale jõusse. Moskva poolt määratud Krimmi võimud omakorda teatasid, et turistid poolsaarel ohus ei ole ning olukord piirkonnas on üsna turvaline.

Euroopa Liit keeldus arutamast Moskva süüdistusi USA-le seoses rünnakuga Sevastoopolile. EL-i välispoliitikateenistuse ametlik esindaja Peter Stano ütles vastuseks TASS-i vastavasisulisele päringule, et Venemaa võimude teave juhtunu kohta ei ole usaldust väärt ja Moskva avaldused on [Brüsseli jaoks] lähedal null usaldusväärsusele.

Vene väed on paigutanud Krimmi tsiviilpiirkondadesse sõjatehnikat alates täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse, osutab Ameerika Sõjauuringute Instituut (ISW) olemasolevatele videomaterjalidele ja fotodele viidates. Samas soodustavad poolsaare võimud vastutustundetult kohalikku turismi, hoolimata lahingutest ja okupeeritud piirkonna kasutamisest tagumise sillapeana, rõhutavad analüütikud.

ISW usub, et vene väed paigutavad sihilikult seaduslikke sõjalisi sihtmärke Krimmi tsiviilpiirkondade lähedusse, et hoida ära Ukraina relvajõudude rünnakuid. Varem jäädvustati, et vene armee peidab sõjatehnikat Zaporižja tuumajaama territooriumil ja Ukraina okupeeritud mandriosa koolide juures, märgib Sõjauuringute Instituut.

Ukraina relvajõud alustasid Vene Föderatsiooni ja okupeerisid Krimmi territooriumi tulistamist pärast vene armee täiemahulise sissetungi algust Ukrainasse. Kuni 24. veebruarini 2022 midagi sellist ei juhtunud.

Rünnakuteks Venemaa territooriumile kasutas Ukraina pool varem enda toodetud laskemoona, kuna Lääs keelas selle enda tarnitud mürskudega, kuid pärast konflikti järjekordset eskaleerumist Vene Föderatsiooni poolt, mis selle aasta kevadel intensiivistas kriitilise tähtsusega tsiviilinfrastruktuuri pommitamist Ukrainas ja alustas pealetungi Harkivi oblastis, siis 14 riiki (USA, Saksamaa, Kanada, Taani, Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Holland, Poola, Rootsi, Soome, Tšehhi Vabariik, Leedu, Läti ja Eesti) eemaldas selle piirangu.

Ukraina relvajõud on Krimmi territooriumi võõrrelvadega rünnanud varemgi, kuna Lääs ei pea poolsaart Vene Föderatsiooni osaks.

11. Ukraina relvajõud jätkavad rünnakuid Krimmis, seisab Ukraina presidendi kantselei ülema nõuniku Mõhhailo Podoljaki avalduses. „Krimmis ei ole ega saa olla randasid, turismitsoone ja muid fiktiivseid kohti rahulikust elust. Krimm on kindlasti Venemaa poolt okupeeritud võõras territoorium, kus käib võitlus, käib täiemahuline sõda,” kirjutas ta oma Telegrami kanalis.

Podoljak meenutas, et Moskva alustas sõda ainult genotsiidi ja agressiivse eesmärgiga ning Krimm on suur sõjaväelaager ja ladu sadade otseste sõjaliste sihtmärkidega, mida Venemaa juhtkond küüniliselt varjata üritab oma kodanikega. Praegu Krimmi sõitvaid venelasi nimetas nõunik tsiviilokupantideks.

Pärast intsidenti teatasid Moskva poolt määratud Krimmi võimud, et turistid ei ole ohus, olukord poolsaarel on üsna turvaline ja lastelaagritesse tulnute voolu pole vaja isegi piirata. Utškujevka randa, kus hukkus inimesi, nimetas reisikorraldajate liidu (ATOR) asepresident Sergei Romaškin üheks Sevastoopoli parimaks ujumiskohaks.

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi (GUR) juht Kõrõlo Budanov ütles varem, et rünnakud Krimmi vastu jätkuvad. Eelkõige märkis ta, et poolsaar tuleks Venemaalt pärit relvatarnetest ära lõigata ja selle realiseerimiseks on vaja teha kõik: Musta mere laevastik poolsaarelt täielikult välja tõrjuda ja Krimmi sild hävitada. Teise ülesande täitmiseks saavad Ukraina relvajõud kasutada USA tarnitud pikamaa ATACMS-rakette, märkis Budanov.

Samuti välistas ta putini tuumarelva kasutamise, kui Moskva kaotab poolsaare üle kontrolli. „Esiteks, ma tean, mis seal tegelikult toimub. Teiseks tean Venemaa tuumarelvade tegelikke omadusi. <…> Lisaks toob tuumarelvade kasutamine putini jaoks kaasa suuri poliitilisi riske,” ütles Ukraina luure juht.

12. Sanktsioonid ei sundinud putinit sõda katkestama, kuid jätsid Venemaa ilma kümnetest miljarditest dollaritest. Hinnaindeksite keskus (CPI) on hinnanud, kui palju kaotab Venemaa toorme ekspordist sunniviisilise hinnaalandamise tõttu. Selgus, et ka praegu, kui tarneahelad on ümber korraldatud, ületavad allahindlused 10%. Kui Venemaa ekspordiga kaubeldaks maailma hindadega, maksaks see 11% rohkem kui praegu, väidavad Gazprombanki majandusprognooside keskuse eksperdid.

Nende arvutused põhinevad CCI poolt välja töötatud kaubaindeksil. See kajastab iganädalast Venemaa tooraineekspordi hindade kokkuvõtlikku dünaamikat. Analüütikud võrdlesid seda sarnase indeksiga, mis arvutati ümber maailma toormete noteeringute põhjal Venemaa ekspordikorvi kohta. Võrdlus osutus mitte „vene” indeksi kasuks.

Kuni 2022. aastani ei ületanud Venemaa tooraine ekspordi hinnavahe 3%, märgivad CEP eksperdid. Pärast sõja algust kasvas Venemaa toormeekspordi hinnavahe 20%-ni, saavutas maksimumi 2023. aasta alguseks ja seejärel järk-järgult vähenes. Juunis – 2 protsendipunkti võrra (pp), kuni 11%. See tähendab, et eksportijad jäävad saamata ligikaudu iga üheksanda dollari tulust.

CEP-i eksperdid selgitavad allahindluse vähendamist vabatahtlike naftatootmise piirangutega, mille Venemaa võttis osana OPEC+ leppest: „See toob kaasa naftaekspordi vähenemise ja maailmahindade erinevuse vähenemise.” Sõja esimese 1,5 aasta jooksul – 2022. aasta märtsist 2023. aasta septembrini ulatus Venemaa nafta Hiina ostjatele allahindlus 9 miljardi dollarini, arvutasid Gaidari Instituudi eksperdid.

Nad märgivad, et nafta allahindlus on kõige kuulsam näide Venemaa ekspordihindade erinevusest maailma võrdlusalustega. Selle kasv 2022. aastal tulenes kaubavoogude ümbersuunamisest itta, mis tõi kaasa marsruutide pikenemise ja allahindluste. Kuid Venemaa eksport ei ole ainult nafta ja selle allahindlused ei ole ainsad, mis määravad Venemaa ekspordi väärtuse. Nafta allahindlus moodustab suurema osa (2/3) Venemaa ekspordikorvi väärtuse erinevusest, kuid ülejäänud kolmandiku moodustavad muud kaubad: naftasaadused, kivisüsi ja põllumajandustooted, nendivad CEP eksperdid.

Tooraine on Venemaa ekspordi põhiartikkel. Möödunud aastal, isegi pärast seda, kui nafta- ja gaasihinnad langesid 2022. aasta rekordtasemelt, oli mittekaupade ja mitteenergia ekspordi osakaal 35% (2022. aastal 28%). Selle osakaalu ja 11% allahindluse põhjal võib riigi saamata jäänud tuluks hinnata 30 miljardit dollarit: Keskpank ennustab, et eksport jääb lähiaastatel stabiilseks – aastatel 2024–2026 jääb see 425–427 miljardi dollari suuruseks pärast eelmise aasta 424 miljardit dollarit. Kuid konkreetsed väärtused, nagu regulaator sätestab, sõltuvad muu hulgas allahindluse suurusest. Mittetoormeekspordi hinnad kasvavad keskpanga baasstsenaariumi kohaselt mõõdukas tempos vastavalt globaalsele inflatsioonile.

13. Sanktsioonide alla kuuluva Moskva börsi klientidel on raskusi Hiina jüaanide kontolt väljavõtmisega pärast dollareid ja eurosid, millest osa kauplemisplatvorm blokeeris. Probleemidest jüaaniga teatas möödunud nädala lõpus maaklerfirma Sinara, kelle klientidele laekus teade, et Hiina valuuta börsilt väljaviimine on ajutiselt võimatu. Viidates sanktsioonidele riikliku arvelduskeskuse börsi vastu, lõpetas maakler ka RMB-ga kauplemise klientide jaoks.

Esmaspäeval, 24. juunil kinnitas probleemide olemasolu Hiina valuutaga Venemaa suurima riigipanga investeerimistütarettevõte Sberbank CIB. Hommikuses ülevaates teatasid ettevõtte analüütikud, et rubla tugevnemisel Hiina valuuta suhtes oli üheks põhjuseks „raskused jüaani väljavõtmisega”: jüaani kurss langes esmaspäeval 2,5%, 11,73 rublani, vaatamata Keskpanga otsusele langetada eksportijate kohustusliku valuutamüügi limiiti 80%-lt 60%-le.

Probleemid jüaaniga viisid selleni, et valuuta järele ei olnud püsivat suurt nõudlust, märgib Sberbank CIB. Samal ajal võivad raskused süveneda seoses Bank of China Venemaa tütarettevõtte otsusega lõpetada koostöö sanktsioonide all olevate Venemaa pankadega, hoiatavad analüütikud.

Kommersanti teatel lõpetas Venemaa turul tegutsev Bank of China JSCB dollarite ja eurode järgselt jüaanides tehtud maksete töötlemise, mille tehingud peatati kohe pärast börsivastaseid sanktsioone. Pank, mis on varade poolest suuruselt teine Hiina krediidiasutustest Venemaa Föderatsioonis, mängis olulist rolli pangamaksete liikluses ning tema otsust seostatakse USA teiseste sanktsioonide ohuga, teatasid turuallikad Kommersandile.

„Nendel tingimustel võib nõudlus valuuta järele väheneda ja mõned turuosalised soovivad seda müüa, kartes probleeme juurdepääsuga jüaanile,” kirjutavad Sber CIB analüütikud. Nad ennustavad Hiina valuuta edasist kasvu 11,7 rublani jüaani kohta.

Moskva börs eitas reedel probleeme Hiina jüaani tagasivõtmisega, väites, et kõik tehingud Hiina valuutas toimuvad tavapäraselt. Mõni tund hiljem tunnistas börs, et tema kontodel on blokeeritud klientide saldod dollarites ja eurodes.

Jutt on välisvaluuta tagatisest, mida maaklerid pidasid börsi tütarettevõtte riikliku arvelduskeskuse (NCC vastutab tehingute registreerimise eest oma turgudel) kontodel. Külmutatud valuuta tagastatakse klientidele rublades 28. juuniks, lubas börs.

12. juunil kanti Moskva börs USA rahandusministeeriumi musta nimekirja koos oma peamiste arveldusstruktuuridega – NCC ja National Settlement Depository (NSD). Järgmisel päeval peatus börsil kauplemine USA dollari, euro ja Hongkongi dollariga ning keskpank hakkas kehtestama börsiväliste tehingute ametlikke kursse.

De facto oli ainus kauplemiseks saadaolev välisvaluuta Hiina jüaan. Kuid jüaaniga kauplemine võidakse peagi peatada, ütles Bloombergile Vene Föderatsiooni keskpangale lähedal seisev allikas. Tema sõnul lõpetavad selliseid tehinguid pakkuvad Hiina pangad USA sekundaarsete sanktsioonide ähvardusel operatsioonid börsiga suure tõenäosusega järk-järgult.

14. Vene merevägi korraldas Läänemerel õppusi, kuna pinged Balti merele juurdepääsu omavate NATO riikidega suurenesid. Manöövrite käigus harjutasid Balti laevastiku laevad droonide ja näidisvaenlase mehitamata paatide rünnaku tõrjumist ning sooritasid ka harjutusi elektroonilise segamise seadistamiseks, vahendab Interfax viitega laevastiku pressiteenistusele. Lisaks harjutasid Vene sõjaväelased lööke „vaenlase sõjalaevade üksuse vastu. Laskeharjutuse viis läbi raketilaev Dimitrovgrad, kasutades kompleksi Moskit. Kõik määratud sihtmärgid tabati edukalt,” rõhutas Balti laevastiku pressiteenistus.

Õppused toimusid nädal pärast seda, kui Taani võimud teatasid võimalusest piirata Läänemerel lääne sanktsioonidest mööda minnes naftat transpordivate Venemaa varilaevastiku tankerite liikumist. Esmaspäevane õppus oli Venemaa laevastiku jaoks Läänemerel viimase kuu jooksul teine õppus. 1. juunil tulistas allveelaev Mozhaisk torpeedodega vaenlase teeseldud allveelaeva pihta.

Balti laevastiku kahe Venemaa allveelaeva meeskonnad harjutasid märtsi lõpus õppusel veealust duelli. Allveelaev Mozhaisk sisenes salaja määratud piirkonda ja ründas soodsalt positsioonilt torpeedoga potentsiaalset vaenlase allveelaeva. Manööverdanud allveelaev „Dmitrov” põikas tulekahjust kõrvale ja sooritas tingimusliku vasturünnaku.

15. Hiina liider Xi Jinping ütles kohtumisel Poola presidendi Andrzej Dudaga, et Peking otsib võimalusi Ukraina kriisi lahendamiseks omal moel. Tema sõnu tsiteerib Hiina välisministeeriumi pressiteenistus. Ta ütles, et Hiina RV seisukoht Ukraina kriisi suhtes on rahuläbirääkimiste ja poliitilise lahenduse edendamine. Riigi juhi sõnul on nüüd vaja teha jõupingutusi, et vältida konflikti laienemist ja teravnemist, vähendada pingeid ja luua tingimused rahumeelseteks läbirääkimisteks.

„Hiina julgustab ja toetab kõiki jõupingutusi kriisi rahumeelse lahendamise edendamiseks ning aitab kaasa tasakaalustatud, tõhusa ja jätkusuutliku Euroopa julgeolekuarhitektuuri ülesehitamisele. Hiina on valmis jätkama konstruktiivse rolli täitmist Ukraina kriisi poliitilises lahendamises omal moel,” seisis avalduses. Hiina liider rõhutas ka, et on vastu teiste riikide kriitikale Hiina kaubanduse kohta Venemaaga, mille eesmärk on tema sõnul Hiinat diskrediteerida.

Briti kaitseministeeriumi juht ütles 22. mail, et Ameerika ja Briti luurel on tõendeid selle kohta, et Hiina valmistub andma Venemaa Föderatsioonile surmavat abi, et seda saaks kasutada sõjas Ukraina vastu.

Samal päeval ütles USA presidendi nõunik riikliku julgeoleku küsimustes, et Washingtonil puudub teave otseste relvatarnete kohta Hiinast Venemaale.

NATO peasekretär ütles 18. juunil, et Hiina peab silmitsi seisma Venemaa Ukraina-vastase sõja toetamise tagajärgedega, kui ta oma poliitikat ei muuda.

16. Erivägede brigaadi Azov staabiülem Bohdan („Tavr”) Krotevitš kutsus riiklikku juurdlusbürood alustama ühe sõjaväekindrali suhtes menetlust. SBI kinnitas LIGA.net-ile, et nad on sellise avalduse saanud, kuid ei nimetanud avaldusega seotud isikut. Ukraina Pravda kirjutab sõjalis-poliitilise juhtkonna allikale viidates, et jutt käib kindralleitnant Juri Sodolist. Krotevitš ei täpsustanud, millisest kindralist ta räägib, kuid ütles: „Minu arvates tappis [ta] rohkem Ukraina sõdureid kui ükski Venemaa kindral.”

„Tingimused, milles brigaadid praegu võitlevad, ma ütlen nii, on ebareaalne kangelaslikkus ennekõike sõdurite, rühmaülemate, kompaniide, pataljonide ja brigaadide suhtes. Ja nende kangelaslikkus põhineb sellel, et nad ei ohjelda vaenlast tänu sellele, aga vaatamata sellele,” ütles Tavr. Eelkõige väitis Krotevitš, et seda kindralit „vihkab 99% sõjaväelastest selle eest, mida ta teeb” ja et see väejuht algatab juurdlusi komandöride vastu, kes edenevad ega kaota edu, kuid mitte tema enda vastu. Tavr rõhutas: sõjaväelased kasutavad sageli meediakajastust „mitte parimast” elust ja praegu on see ainus võimalus olukorda muuta.

President Volodõmõr Zelenski otsustas asendada Ukraina relvajõudude ühendatud jõudude ülema kindralleitnant Juri Sodoli brigaadikindral Andri Hnatoviga. Riigipea teatas sellest õhtuses videosõnumis. Zelenski ütles, et 24. juuni hommikul pidas ta sõjaväelastega kohtumise, kus osalesid relvajõudude ülemjuhataja Oleksandr Sõrski, kaitseminister Rustem Umjerov ja kindralstaabi ülem Anatoli Bargõlevitš.

„Arutasime olukorda võtmesuundades. Suurim tähelepanu on praegu Donetski oblastil. Ja meie vägede varustamisel kõige vajalikuga,” ütles Zelenski. Samuti arutati Zelenski sõnul kohtumisel kaitseväe personaliküsimusi. Eelkõige otsustas riigipea välja vahetada ühendvägede ülema. Sellel ametikohale asub brigaadikindral Andri Hnatov ( juhtis 36. merejalaväebrigaadi aastatel 2018–2021. Aastal 2022 oli ta OK „Lõuna” vägede ülema asetäitja, oli üks Mõkolaivi kaitsmise ja Hersoni piirkonna vabastamise eestvedajaid. 2023. aasta kevadel juhtis ta Bahmuti linna kaitsmist).

17. Lühiuudised

Krimmi reiside müük langes pärast Sevastoopoli rünnakut 20%.

Saksamaa föderaalvalitsus on loobunud ideest saata Saksamaalt välja Ukraina pagulased, kes ei soovi töötada.

Parempoolsete võit Prantsusmaa parlamendivalimistel ja valitsuse moodustamine ei ole peamine stsenaarium. Kuid selle variandi puhul võib tekkida olukord Ukrainale antava abi ümber, nagu varem Ameerika Ühendriikides, ütleb Prantsuse analüütik Maillard.

Scholz usub, et tema partei kaotab Ukrainale antava abi tõttu populaarsust, kuid ei näe alternatiivi.

EL pakkus Ungarile lepingut, mille alusel riik võib keelduda abi andmisest Ukrainale, kuid ei blokeeriks teiste liitlaste otsuseid, kuid Budapest keeldus.

Euroopa Liit on leidnud seadusliku lahenduse, et vältida Ungari vetot Ukrainale relvade ostmisel, kasutades külmutatud Venemaa varadest teenitud kasumit. Sellest teatas Euroopa diplomaatia juht Josep Borrell väljaandele Financial Times. Väljaanne märgib, et see on ülioluline ka G7-lt Ukrainale 50 miljardi dollari eraldamisel.

Kaitseminister Poulsen ütles, et Taani lõpetab pärast 2024. aastat oma Skrudstrupi lennubaasis Ukraina pilootide väljaõppe F-16 lennukitel, kui ta läheb üle F-35 hävitajatele. Programmi lõpuks on F-16-l koolitatud umbes 20 Ukraina pilooti.

USA teatab tõenäoliselt täna uuest abipaketist Ukrainale, mille väärtus on 150 miljonit dollarit.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised