Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. juuni 2024:

vene poole rünnakute arv küll vähenes aga ründavate üksuste suurus ikka kõrge ja edeneti nii Kupiansk-Kreminna kui Donetski rindel ning kahjuks prognoosib suurema surve tõusu.

1. Ööpäev ikka sajune ja rindest kaugemalegi seda jagus.

2. Kurdeti Voronezi linnani.

3. Harkiv: muutusteta.

4. Kupiansk-Kreminna: Sinkivka juures üks vene poole edenemine ja ootab suuremat surve tõusu.

5. Siversk: rünnakuid ja kaotusi vene pool jagus, edu mitte.

6. Bahmut: seni enamasti peaga vastu müüri.

7. Donetsk: ikka liialt palju edenemisi mitmetes lõikudes.

8. Lõunarinne: muutusteta.

9. Herson: muutusteta.

10. „Printside tõus” Peterburi majandusfoorum esitleb nii putini tütreid kui ka teisi poliitilise eliidi lapsi.

11. „Elada külmas ja pimeduses.” Venemaa jättis Ukraina ilma kahest kolmandikust oma elektritootmisest.

12. Sõja alustamisega andis Kreml CIA-le ainulaadse võimaluse Venemaal spioonide värbamiseks.

13. USA ei saada Ukrainasse vägesid, ka mitte väljaõppeks.

14. putin: Venemaa paigutab maailma piirkondadesse pikamaarelvi, et anda lööke Ukrainat abistavatele riikidele-

15. putini hala Lääne suunal jätkub ning vinüülplaadi rike ikka süveneb ja süveneb…

16. Moskva kohus mõistis Butšast rääkiva loo eest 5,5 aastat vangistust.

17. Lühiuudised

Tundub, et Venemaa mured soomuse tootmisel rindele on jätkuvad. Siiani arvamusel, et enamuses üritatakse hetkel taastada või kloonida juba kuskil laos seisvat tehnikat. Arvamuse põhjustab:

1) vene poole soomustehnika kaotuste numbrites paistab järjest enam silma vanema tüübilisem soomus tootmisaegadest 1960-1980.

2) seda vanema tüübilist soomustehnikat pole rindel asuvate ründavate üksuste tabelvarustuse nimekirjas, sestap arvab, et tabelvarustuse nimekirjas olevat tehnikat asendada ei suudeta.

3) siiski uuemat ka juurde toota suudetakse aga seda siiski enamasti eliitväeosadele.

4) purunenud või lagunenud vene soomustehnika kogumisplatsid rinde tagalas on päris suureks läinud ja pidev remont ning kloonimine käib sealgi. Miskit ka tehastesse tagasi saadetakse. Sestap üritab Ukraina ka tabatud soomustehnikat korduvate löökidega piisavalt mittetaastavaks muuta (kui just pole võimalust see ise venelaste nina eest ära vedada). Sestap näeb Ukraina poolel ka mõnda T-90 tanki.

Miski pärast kuskil miskit kuklas kripeldab, et Ukrainalt võib oodata miskit suuremat aktiivsuse tõusu kuskil rindelõigul, lihtsalt ei näe mõndasid ühikuid Ukraina võimekamaid üksusi rindel lahingkontaktis… eks neid reservis ka hoiatakse, aga ikkagi…

1. Eile öösel tuli Ukraina suunal 27 Shahedi drooni, millest 22 tulistati alla.

Eile peale lõunat said raketitabamuse mitmed turismiobjektid Odessa kandis.

Täna öösel tabasid vene okupandid Dnipropetrovski piirkonda kahe Iskander-M ballistilise raketiga Taganrogi oblastist (Venemaa Föderatsioon) ning lisaks ründasid 18 Shahed tüüpi drooni Mõkolaivi, Hersoni, Zaporižja ja Hmelnõtski oblastis tulistati õhutõrjetegevuse tulemusena alla 17 ründedrooni.

Päev ikka „tavaliste” killast.

2. Venemaal Volgogradi oblastis kukkus alla vene tiibrakett Kh-101.

Vene poole kurtmist tuli kuni Voroneži linnani, varahommikuks polnud siiski teada, mida tabati. Meeldivat tihe on vene poole kurtmiste kaart Ukraina mõjust üle vene piiri Kurski ja Belgorodi oblasti suunal.

3. Harkiv: Ukraina blogikanali eilne kokkuvõte: Kogu Harkivi oblastis moskvalaste aktiveerimise aja jooksul võis märgata, et kui tehnoloogia on kaasatud, ei kesta see kaua. Kaitsevägi hävitab selle koheselt, seega on vastase põhijõud jalavägi suure hulga droonide, lennunduse ja suurtükiväe toetusel.

Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

4. Kupiansk-Kreminna: Kupianskist põhja pool teatatakse väikestest Venemaa edasitungidest Sõnkivkast ida pool. Juba mitu päeva on venelased taasalustanud seal ründeoperatsioone, andes sellele uue käigu Sõnkivka suunas, mis varem korduvalt ebaõnnestus. Kaks põldu külast idas kaotati ja see vist siin kandis viimase kahe kuu esimene edenemine. Siingi rindel tugevate rünnakute jätkamiseks vene poolel ressurssi jagub ning liialt karistamatult saab vene lennundus tööd teha. Pigem pakub vene poole suur kaotuste hulk ja vaevaline kohatine väike edenemine meeldivat üllatust.

Mujalgi tõsiselt üritati ja muutusi rindejoones seal ei tuvastanud.

5. Siversk: siin jätkab põhiliselt läbi Bilohorivka küla vene pool soomusega rünnakuid murdmaks küla lääneserval asuvast Ukraina kaitsest. Seni pole vene pool suutnud enda kontrolli alla kogu küla saada ja hävineva soomustehnika hulk külas kasvab. Järjest enam näeb ja Ukraina droonide jahti üksikute possadel asuvate vene soldatite jahtimisel.

Mujalgi rindel rünnakuid jagus, muutusi rindejoones mitte.

6. Bahmut: eile ei toonud korduvad vene poole ponnistused kõigis viies rünnakusuunas ühtki edenemist ja see vene poole nn hammaste murdmine Tšassiv Jari suunal kipub üldjuhul igapäevane olema.

7. Donetsk: siin rindel läheb uuesti järjest raskemaks. Eile kahjuks suudeti üleeilseid edenemisi veelgi enam ära kasutada ning rinde loode nurgas Netailove kandis mitmes lõigus eenduvaid vallutatud alasid laiendati nüüd oluliselt ehk siis paranes vene õpikujärgne edundamine (said edasi, siis kasuta seda ära ja tungi veelgi edasi tempot mitte maha lastes). Arvatavalt tiheda pommitamise tõttu on ka mitmetelt eesmistelt possadelt enam Ukraina taandumisi ja seni arvamusel, et pole piisavalt häid kindlustatuid possasid ettevalmistatud (millele on varem ka mitmed Ukraina blogijad vihjanud). Lisaks ikka kõlakaid liigub, et paljud siinsed üksused vajaksid puhkust ja on liialt „kulunud” kaotuste tõttu.

Eilsed Ukraina blogijate kaardid näitasid ka mitmete brigaadi suuruste üksuste nihutamist rindele lähemale mitmes lõigus, sestap peaks surve veelgi tõusma.

Krasnohorivka linnas suutis vene pool saavutada kontrolli veel nelja kvartali üle ja enamus linna läbivat rindejoont jookseb nüüd sirget tänavat pidi. Nende nelja kvartali kaotust oligi eeldada, sest jäid kolmest suunast vene otsetule alla ning üle selle pika tänava üksuste vahetamine ja varustamine oligi keeruline…

Paranenud on Ukraina löökide arv vene poole tagalasse ja põhjuseks võib olla nii täiendav moon kui tõusnud vene tehnika arv käeulatuses.

8. Lõunarinne: eile muutusteta.

Berdjanski suund: muutusteta

Tokmaki suund: muutusteta

Melitopoli suund: vaikne.

Pisu on tõusnud siin rindel Ukraina mõju ulatus rindest kaugemale ja sageneb videode ja teadete hulk tabatud tavaliselt rindest 10-30 km kaugusel asuvast olulise vene seire- ja kaudtuletehnikast.

9. Herson: muutusteta.

10. Varem külastasid putini patroonluse all toimunud Peterburi rahvusvahelist majandusfoorumit (SPIEF) rahvusvahelised suurinvestorid, rahvusvaheliste korporatsioonide juhid ja juhtivate majandusriikide juhid. Pärast putini vallandatud sõda olid foorumi külalisteks keelatud Talibani organisatsiooni esindajad (2022. aastal) ja surnud hinged (2023. aastal). Ja sel aastal on kunagises vene impeeriumi pealinnas toimuv näitus saamas kremli eliidi laste näituseks, märgib Bloomberg.

Esiteks osalevad foorumil putini tütred Maria Vorontsova ja Jekaterina Tihhonova, kes kõnelevad koos esimest korda. Varem osales ametlikul üritusel ainult Tihhonova (2021. aastal).

Nüüd osaleb kava kohaselt endokrinoloog ja Venemaa Teaduse Edendamise Assotsiatsiooni presiidiumi liige Vorontsova sessioonil „Bioökonoomika: innovatsioon ja biotootmine” (koos Venezuela põllumajandus- ja maamajandusministriga, Venemaa ametnikud ja bioloogid).

Ettevõtte Innopraktika (millele riigikorporatsioonid annetavad kuni miljard rubla aastas) tegevjuht Tihhonova esineb veebis sõjatehnoloogiate sessioonil „Kahesuguse kasutusega probleem. Kaitsetööstuse organisatsioonide roll tehnoloogilise suveräänsuse tagamisel”. Seda juhib telepropagandist Vladimir Solovjov ning osalejate seas on ka Promsvjazbanki esimees Pjotr Fradkov, endise välisluureteenistuse direktori ja peaminister Mihhail Fradkovi poeg.

USA kehtestas Tihhonova vastu sanktsioonid Venemaa sõjatööstuskompleksi töö toetamise eest, samas kui Vorontsova juhib USA rahandusministeeriumi andmetel riigi rahastatud programme, mis on saanud kremlilt miljardeid dollareid geeniuuringuteks ja mis on isiklikult putini järelevalve all. Pjotr Fradkov on ka paljude lääneriikide sanktsioonide all.

Foorumil osaleb veel ühe putini kauaaegse kaaslase (küll viimasel ajal mõningase mõjuvõimu kaotanud) tütar – endise kaitseministri ja praeguse julgeolekunõukogu sekretäri sergei šoigu tütar Ksenia Šoigu. Venemaa Triatloni Föderatsiooni president ja massispordiüritusi korraldava projekti „Kangeliiga” juht peavad istungi „Venemaa spordi globaalsed projektid”. Ja presidendi sõbra Boris Rotenbergi poeg Roman Rotenberg, kes teenis valitsuslepingutega miljardeid dollareid, osaleb Venemaa hokiföderatsiooni esimese asepresidendina arutelul „Meediasport: fenomen ja potentsiaal”.

Presidendi administratsiooni juhi anton vaino poeg Aleksander Vaino, kes vastutab Strateegiliste Algatuste Agentuuris noortepoliitika eest, arutab tööjõuprobleeme esimese asepeaministri Denis Manturovi ja oligarhide Andrei Melnitšenkoga (SUEKi ja Eurochemi asutaja). ettevõtted) ja Severstali omanik Aleksei Mordašov.

Osalejate hulgas on ka Kemerovo oblasti endise kuberneri, praeguse energeetikaministri Sergei Tsivilevi abikaasa Anna Tsivileva. Uuriva väljaande „Agency” ja Briti valitsuse andmetel on ta putini sugulane. Söefirma Colmar Groupi direktorite nõukogu esimees ja suuraktsionär Tsivileva ja tema abikaasa „sai suhetest putiniga märkimisväärset kasu”, ütles Briti valitsus avalduses, milles teatati tema vastu suunatud sanktsioonidest. Rohkem kui aasta tagasi juhtis Tsivileva ka Venemaa sõjalises erioperatsioonis Ukrainas osalejate toetamise riiklikku fondi „Isamaa kaitsjad”.

Politoloog Jevgeni Mintšenko ettekandes „Poliitbüroo 2.0. Pikk talv. Venemaa eliidi olukorra analüütiline ülevaade” nimetab kõrgete ametnike laste jõustruktuuridesse edutamise protsessi „vürstide tõusuks”. „Lisaks oma konservatiivsele hoiakule „vana kaardiväe” suhtes katsetab putin uut juhtide põlvkonda olulistes töövaldkondades, sealhulgas annab neile võimaluse saada mitmekülgset juhtimiskogemust ja laiendada oma silmaringi,” seisab raportis.

putini autoritaarse valitsemise ajal peate „turvalisuse tagamiseks olema süsteemis,” ütles Berliini Carnegie Vene ja Euraasia uuringute keskuse külalismees Ekaterina Shulman Bloombergile. Kui enne sõda saatsid paljud eliidi liikmed oma lapsed välismaale, siis nüüd on hea viis nende kaitsmiseks „määrata nad ülemusteks”, märkis ta.

11. Venemaa okupatsiooni ning raketi- ja droonirünnakute tagajärjel elektrijaamadele on Ukraina elektritootmine langenud sõjaeelse tasemega võrreldes enam kui poole võrra. Energeetikainsenerid peavad pidevalt läbi viima jooksvaid elektrikatkestusi ning kardetakse, et enne talve ei õnnestu voolu mingilgi vastuvõetaval tasemel taastada.

Enne Venemaa sissetungi oli Ukraina üks Euroopa suurimaid elektriturge, mis tootis 55 GW. Nüüd on see näitaja langenud alla 20 GW, ütlesid Ukraina ametnikud Financial Timesile. Kui talvel 2022–2023 võttis vene armee sihikule peamiselt trafojaamad, siis alates selle aasta märtsist hakati korraldama sihipäraseid rünnakuid tootmisrajatistele, mida on palju keerulisem taastada või asendada. Olukorda raskendas laskemoona ja õhutõrjesüsteemide nappus Ukrainas, mis tekkis eelkõige Ameerika tarnete hilinemise tõttu.

„Venemaa on alates märtsist hävitanud 9,2 GW tootmisvõimsust,” ütles EL-i suursaadik Ukrainas Katarina Maternova FT-le. Ta arutab praegu Ukraina võimudega, milliseid energiaseadmeid nad kiiresti vajavad.

Möödunud laupäeval sai järjekordse pommitamise tagajärjel kannatada viie piirkonna energiarajatised, ütles energeetikaminister German Galuštšenko. Üks FT-ga rääkinud Ukraina ametnik nimetas seda „laastavaks” – hävis 1,2 GW võimsust. Lisaks sai kahjustada riigi lääneosas asuvatest maa-alustest hoidlatest gaasi transportimise taristu. Selle tulemusel veedavad elanikud tõenäoliselt suurema osa päevast talvel ilma elektrita, ütles teine ametnik: Peame valmistuma elama külmas ja pimeduses.

10-kraadise soojaga on ukrainlastel valgust vaid 12-14 tundi ööpäevas ja ilma selleta 10 tundi, ütles ülemraada energeetika-, elamu- ja kommunaalteenuste komitee liige Sergei Nagornjak päev varem.

Veel aprillis hävitas Venemaa 80 protsenti soojuselektrijaamadest, mis tarbimise suurenedes suudavad hommikul ja õhtul kiiresti elektritoodangut suurendada. „Juba on selge, et sõja tulemusena Ukrainas kivisöe tootmist ei toimu,” ütles energiauuringute keskuse direktor Aleksandr Hartšenko toona. Praegu toodavad elektrit peamiselt tuumaelektrijaamad, samuti päikese- ja tuuleelektrijaamad.

Euroopa riigid korraldasid 120 kriitilise tähtsusega energiaseadmete tarnet ning Ukraina suurendas oma elektri importi EL-ist 1,7 GW-lt 2,4 GW-le. Samuti kavatseb see detsentraliseerida energiasüsteemi, tuginedes rohkem väikestele tehastele, mida vene vägedel oleks raskem hävitada, ütles Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Aleksandr Litvinenko FT-le.

12. putini sõda Ukrainas ja viis, kuidas seda peetakse, on avanud USA luureagentuuridele harukordse võimaluse värvata agente Venemaa võimu kõrgeimaist ešelonist, kirjutab CNN. Siserepressioonide olukorras ei saa venelased, sealhulgas kõrged ametnikud, avalikult rahulolematust väljendada ja kompensatsiooniks välisjõududelt abi otsida, leiavad eksperdid ja endised luureohvitserid.

„Rahulolematus loob meile korduva võimaluse,” ütles CIA direktor William Burns eelmisel aastal. Endise CIA ohvitseri ja spiooniromaani Moskva X autori David McLoskey sõnul „vajame inimesi, kellel on arusaam Venemaa juhtide prioriteetidest, sellest, mida nad tahavad saavutada”.

Ameerika luureteenistustel olid head allikad Venemaa võimukandjate juures juba enne sõda, otsustades Ukraina sissetungi ettevalmistuste kohta, mille USA sai ja hakkas avalikustama 2021. aasta sügisel. Euroopa luureteenistustel selliseid allikaid nii palju ei olnud, kuna ameeriklased pidid oma partnereid Euroopa Liidus veenma, et putin ei blufi ja valmistub tõesti vägede saatmiseks Ukrainasse.

Pärast sõja algust hakati veelgi aktiivsemalt ajama ebatavalise infoavatuse poliitikat. Värbamiseks kasutavad Ameerika luureagentuurid nüüd uusi tehnoloogiaid ja sidekanaleid. Alates 2022. aasta sügisest on nad kasutanud sotsiaalmeediat ja avalikke kõnesid, et julgustada sõja ja kremli poliitikaga rahulolematuid venelasi turvaliste internetikanalite kaudu nendega ühendust võtma. 2023. aasta mais lõi CIA Telegrami kanali postituste ja videotega, mis annavad infot koostöö kohta ja juhiseid, kuidas kasutada VPN-i, et vältida jälgimist ja võtta agentuuriga ühendust läbi anonüümset ühendust ja krüpteeritud andmeedastust võimaldava Tor brauseri.

Kanalil on nüüdseks ligi 13 500 tellijat ning enam kui aasta tagasi postitatud videol „Miks ma CIA-ga kontakti võtsin: minu otsus” on 380 tuhat vaatamist.

Vahepeal hakkas FBI värbama USA-s töötavaid Venemaa valitsustöötajaid, sealhulgas kasutas sotsiaalvõrgustikes reklaami geosihtimist Washingtonis asuva Venemaa saatkonna lähedal asuvatele telefonidele.

„Selline otsene lähenemine on ebatavaline lähenemine, kuid see võib olla tõhus, et jõuda Venemaa elanikkonnani, kellel on vähe võimalusi oma kaebuste väljendamiseks,” ütles CIA ülemerebüroo endine direktor Douglas London CNN-ile. „Venelastel, kes on nördinud kremli sanktsioneeritud korruptsiooni ja kuritarvituste pärast ning kes ei suuda avalikult tegutseda, pole muud võimalust, kui otsida toetust väljast.”

13. USA jääb oma varasemale seisukohale ega kavatse oma sõjaväge Ukrainasse mitte mingil juhul saata, ütles Ameerika presidendi riikliku julgeoleku assistent Jake Sullivan, vahendab CNN. „Nagu on korduvalt öeldud, ei kavatse me saata sõjalisi nõustajaid, vägesid ega koolitajaid Ukrainasse ukrainlasi koolitama,” ütles Sullivan.

Ta meenutas, et USA korraldas Ukraina relvajõudude sõduritele väljaõppe Saksamaa sõjaväebaasis, kus „tuhandetele Ukraina sõduritele” õpetati läänes toodetud tehnikat. „Oleme valmis neid ettevalmistusi jätkama ja pealegi laiendama,” ütles Sullivan ja lisas, et Washington edastas selle otse Kiievile.

Ta ütles ka, et USA teatab peagi Ukrainale täiendavate relvade tarnimisest, mis on vajalikud tema hädavajaduste rahuldamiseks. „Nõustun president Volodõmõr Zelenskiga, et õhutõrjesüsteeme on vaja rohkem. Ja USA töötab selle nimel. Arvan, et lähinädalatel võime oodata teadet edasiste tarnete kohta,” ütles Sullivan.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron alustas arutelu Lääne vägede saatmise üle Ukrainasse veebruari lõpus. Seejärel nentis ta, et sellist stsenaariumi saaks kasutada juhul, kui vene armee murraks läbi rindejoone ja prooviks vallutada Kiievit või Odessat. Macron märkis, et Ukraina „võidu” korral võib putin kampaaniat jätkata ja tungida teistesse Euroopa riikidesse.

Hiljem sai teatavaks, et Prantsusmaa kaalub võimalust saata Ukrainasse sõjalisi instruktoreid ning koondab riikide koalitsiooni, mis on valmis samasuguseks sammuks. Leedu ja Eesti on kinnitanud, et võivad liituda Pariisiga, samuti on huvi tundnud Ühendkuningriik. Macron kavatseb koalitsiooni esindada kohtumisel Zelenskiga liitlaste Normandias dessantide 80. aastapäeva tähistamisel.

Ajalehe New York Timesi allikate sõnul palus Kiiev kevadel Ukraina relvajõudude personalipuuduse tõttu USA-lt ja NATO liitlastelt abi välja õpetada veel 150 tuhat värvatut. Praegu treenivad Ukraina sõjaväelased peamiselt Poolas, Saksamaal ja Ühendkuningriigis, mis nõuab märkimisväärset logistilist pingutust ja aega. Lääne sõjaliste struktuuride esindajate sõnul ei tõsta Ukraina relvajõudude sõdurite väljaõpe Ukraina enda territooriumil mitte ainult nende efektiivsust, vaid vähendab ka riske, mis on seotud nende üleviimisega teistesse riikidesse.

14. Venemaa suudab tarnida oma kaugrelvi nendesse maailma piirkondadesse, kust on võimalik anda „tundlikke lööke” Ukrainat relvi tarnivatele riikidele, ütles putin kohtumisel maailma uudisteagentuuride juhtidega: „Me mõtleme sellele, et kui keegi peab võimalikuks varustada selliseid relvi lahingutsooni, et meie territooriumi tabada ja meile probleeme tekitada, siis miks ei ole meil õigust oma sama klassi relvi nendesse piirkondadesse tarnida maailmas, kus hakatakse lööma nende riikide tundlikke sihtmärke, kes seda Venemaa vastu teevad?” Samal ajal rõhutas putin, et „vastus võib olla asümmeetriline”. „Mõtleme selle üle,” lisas riigipea.

Praegu on 14 riiki lubanud Ukrainal kasutada enda tarnitud relvi Venemaa territooriumil asuvate sõjaliste sihtmärkide vastu. Nendeks on USA, Saksamaa, Kanada, Taani, Prantsusmaa, Suurbritannia, Holland, Poola, Rootsi, Soome, Tšehhi, Leedu, Läti ja Eesti. Vastuseks sellele teatas Venemaa välisministeerium, et lääneriigid järgivad „eskaleerumise teed”, mille tulemusena võtab Venemaa kasutusele kõik meetmed „ohtude neutraliseerimiseks”.

USA peab mõistma, et kui Ukraina kasutab Venemaa Föderatsiooni ründamiseks Ameerika relvi, ootab teda karm vastus, märkis Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov. „Tahaksin hoiatada Ameerika juhte valearvestuste eest, millel võivad olla saatuslikud tagajärjed. Teadmata põhjustel alahindavad nad võimaliku vastupanu tõsidust,” lisas ta. Diplomaat meenutas ka, et putin on sellel teemal korduvalt sõna võtnud, andes väga olulise hoiatuse, mida tuleb võtta ülima tõsidusega.

putin ütles varem, et NATO riikide esindajad peavad olema teadlikud, millega nad mängivad, kui nad tahavad lubada Kiievil Ukraina relvajõududele üle antud raketisüsteemidega lüüa seaduslikke sihtmärke sügavale Venemaa territooriumile. Rääkides rünnakutest sõjaliste sihtmärkide vastu Venemaal Lääne relvadega, märkis dmitri peskov, et president ja sõjaväelased „võtuvad asjakohaseid vastumeetmeid ja valmistuvad nendeks”.

15. Sõda Ukrainas sai alguse 2014. aastal riigis toimunud konstitutsioonivastasest riigipöördest, aga ka sellele järgnenud lääneriikide tegevusest, ütles putin kohtumisel maailma uudisteagentuuride juhtidega Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil (SPIEF).

„Kõik usuvad, et Venemaa alustas sõda Ukrainas. Kuid mitte keegi – ma tahan seda rõhutada – ei taha läänes, Euroopas keegi meenutada, kuidas see tragöödia alguse sai. See sai alguse riigipöördest Ukrainas – põhiseadusega vastuolus olevast riigipöördest. See on sõja algus. Noh, kas Venemaa on selles riigipöördes süüdi? Ei,” ütles putin.

Ta lisas, et pärast Ukraina riigipööret tulid Poola, Saksamaa ja Prantsusmaa välisministrid Kiievisse ja andsid oma allkirjad poliitilise kriisi lahendamise dokumendile. Nende riikide välisministrid olid kriisi rahumeelse lahendamise tagajad, märkis putin: „Miks nad ei nõudnud riigipöörde läbiviinud inimestelt tagasipöördumist õigusväljale? Nad on süüdi, et see juhtus.”

President ütles, et just pärast riigipööret otsustasid Krimmi elanikud Ukrainast eralduda ja Donbassis algas relvakonflikt. Venemaa püüdis tema sõnul leida valemit konflikti lahendamiseks, Minski lepingud küll sõlmiti, kuid „keegi ei kavatsenud neid ellu viia.

„Aitasime kaasa Minski lepingute sõlmimisele, kuid nagu selgus, ei kavatsenud keegi neid ellu viia. Seda väitsid avalikult nii Saksamaa endine kantsler kui ka Prantsusmaa endine president. <…> Nad ütlesid avalikult, et ei kavatse Minski kokkuleppeid ellu viia, vaid kirjutasid need alla ainult selleks, et relvastada Ukrainat ja luua tingimused sõjategevuse jätkamiseks,” ütles putin, kurtes veel kord, et teda on „lihtsalt nina pidi veetud”.

Veebruari alguses omistas Venemaa president intervjuus Ameerika ajakirjanikule Tucker Carlsonile Ukraina sissetungi algpõhjused 9. sajandi Kiievi-Vene ajastule (jnah, ju siis see väidetav riigipööre vist toimuski…). putin süüdistas Austriat ka ukrainlaste „lihvimises” enne Esimest maailmasõda ja ütles, et Ukraina kuulub Venemaa ajaloolistesle maadele. Riigipea kaebas traditsiooniliselt Kiievi keeldumise üle täita Minski kokkuleppeid, süüdistas Ukrainat venelaste kuulutamises нетитульной (vt punkti lõppu) rahvuseks ja NATO-t Ukraina territooriumi arendamise alustamises oma struktuuride abil. Ta kurtis, et lääs, kes lubas NATO-t itta mitte laiendada, lõpuks pettis teda ja vedas teda ninapidi. Lisaks nõudis putin Ameerika relvade tarnimise lõpetamist Ukrainale.

Mai keskel kaebas Venemaa president väljaande Moscow Timesi andmetel juba viiendat korda alates aasta algusest, et Venemaad petetakse lääne poolt. Ta tõstatas selle teema Hiina-visiidile järgnenud pressikonverentsil. putin ütles, et kui vene armee seisis 2022. aastal Kiievi lähedal, nõudsid Lääne partnerid vägede väljaviimist, sest „te ei saa dokumentidele alla kirjutada, kui vastaspoolel on relv peas”. „Me tegime seda. Järgmisel päeval viskasid nad [ukrainlased] kõik meie kokkulepped prügikasti ja ütlesid: nüüd sõdime lõpuni. Ja nende lääne kuraatorid asusid positsioonile, et võita Venemaad lahinguväljal ja saavutada tema strateegiline lüüasaamine. <…> Meid on järjekordselt petetud,” kurtis putin.

2023. aastal kurtis putin seitse korda, et Venemaad on „petetud”. See juhtus 18. jaanuaril, 21. veebruaril, 14. märtsil, 30. mail, 13. juunil, 8. juulil, 4. septembril.

нетитульной- „Tiitelrahva” kontseptsiooni võttis 19. sajandi lõpus prantsuse individualistlik romaanikirjanik ja natsionalistlik poliitik Maurice Barrès. Barresi tingimusel on see domineeriv etniline rühm , kelle keele ja kultuuri alusel on üles ehitatud riiklik haridussüsteem. Barrès vastandas titulaarrahvuse rahvusvähemusele (nt väljaspool oma rahvusriiki elava rahvuse esindajad, näiteks sel ajal prantslased Alsace’is ja Lorraine’is ) ja etnilistele diasporaadele (näiteks rahvusriigi territooriumil olevad etnilised rühmad, juudid ja armeenlased Prantsusmaal). Barres arvas, et rahvusriik saab olla tugev ainult siis, kui on täidetud kaks tingimust: rahvusvähemused ja etnilised diasporaad peavad jääma truuks titulaarriigi riigile ja nimirahvas peab toetama „oma” rahvusvähemusi välismaal. Barres töötas selle klassifikatsiooni välja Dreyfuse afääri ajal .

16. Moskva Ostankino kohus tunnistas videoblogija Anna Bažutova (JokoBovitš) süüdi ja karistas teda 5,5 aastaks vangistusega vene armeed puudutavate võltsuudiste eest. „Bažutova tunnistati süüdi artikli 2. osa lõike „d” alusel. Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi punkt 207.3 (Vene Föderatsiooni relvajõudude kasutamise kohta teadvalt valeteabe avalik levitamine). Bažutovale määrati 5 aasta ja 6 kuu pikkune vangistus üldrežiimiga koloonias, teatas kohtu pressiteenistus. Samuti määras kohus talle kolmeks aastaks veebisaitide haldamise keelu. Prokurör taotles pooltevahelise debati käigus Bažutovale 6-aastast vangistust.

Twitchi platvormil veebisaates rääkis Bažutova Butša linna elanike mälestustest hetkel, mil küla okupeeris vene armee. Ta edastas loo Ukraina tüdrukust, kes väitis, et teda vägistas vene sõjaväelane ning pärast keeldumist temaga Venemaale kaasa minemast tappis ta ema. Bažutova rääkis sõjaväe suunal ebatsensuursete väljenditega ja lausus ka fraase „surm vene okupantidele” ja „au Ukrainale”, täpsustab Mediazona.

Salvestis Bažutova voost ilmus Telegrami kanalis „Meeste legion” 2023. aastal, misjärel algatati kriminaalasi. Bažutova kaitse väidab, et tal pole nende postitustega mingit pistmist ja eemaldas saate enda Twitchi platvormilt.

Seadused armee „võltsingute” (kriminaalkoodeksi 207.3) ja armee „diskrediteerimise” (kriminaalkoodeksi 280.3) kohta võeti Venemaal vastu kohe pärast täiemahulise sissetungi algust Ukrainasse. Verstka arvestuse kohaselt mõisteti kahe aasta jooksul nende seaduste alusel süüdi 132 inimest.

Samuti koostas politsei ja esitas kohtutele sõjaväe „diskrediteerimise” haldusartikli (haldusseadustiku 20.3.3) alusel 8628 protokolli. Selle eest määratud trahvide kogusumma kahe sõja-aasta jooksul ulatus peaaegu 190 miljoni rublani. „Võltsingu” artikli alusel oli trahvisumma 11,2 miljonit rubla.

17. Lühiuudised

Endine Moldova kindralstaabi ülem osutus vene sõjaväeluure informaatoriks.

USA Kongressi Esindajatekoja spiiker Mike Johnson leiab, et USA presidendi Joe Bideni valitsuse praegustest Ukraina relvajõududele antud lubadest kasutada relvi löögiks Venemaale ei piisa. Ta märkis seda Ameerika Häälele antud kommentaaris. Küsimusele Ameerika relvade kasutamise piirangute osalise tühistamise kohta Venemaa territooriumil asuvate sõjaliste sihtmärkide löömiseks vastas Johnson, et USA ei tohiks Ukrainas tehtavaid sõjalisi jõupingutusi mikrojuhtida. Njah, huvitav, kus see krõks käis…

Ukraina on kutsunud USA-d ja Euroopat üles suurendama F-16 pilootide väljaõpet. Neil on 30 abikõlblikku pilooti, kes on USA-s koolituseks valmis, kuid Bideni valitsus on Arizona võimsuspiirangute tõttu piiranud koolitusperioodi 12 piloodini.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised