Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. juuni 2024:

124 vene poole rünnakut, Siverski rindel tõusis vene poole surve väga tugevaks, üks rindejoone muutus Donetski rindel vene poole kasuks ja Vovtšanskis maja kaupa edeneb Ukraina ning pisu lainetust Lõunarindel jätkus.

1. Dnipr lisaks muule tavalisele.

2. Belgorodis ja Kurskis ikka kuumust jagus.

3. Harkiv: vene poole rünnakute kvaliteedi langus ja sammhaaval Vovtšanskis Ukraina edeneb.

4. Kupiansk-Kreminna: ikka peaga vastu seina.

5. Siversk: siin läks eile vene rünnakute arv lakke ja kahtlustab suurema pealetungi algus vähemalt rinde lõunalõigus.

6. Bahmut: tuntav vene poole surve langus.

7. Donetsk: ikka kuumim rindelõik ja ühe vene poole edenemise siiski tuvastas.

8. Lõunarinne: pisu lainetab.

9. Herson: vaid kolm rünnakut.

10. vene propagandistid üritavad külvata Pariisi olümpiamängudel osalejate seas paanikat.

11. Hiina nõudis Venemaalt gaasi Venemaa kodumaiste hindadega.

12. Neid, kes olid mobiliseeritud ja keeldusid võitlemast, hakati jõuga rindele saatma.

13. USA on valmis arutama Ukrainaga Venemaa-vastaste löökide geograafia laiendamist.

14. Borrell: Venemaa on Euroopa Parlamendi valimiste eel hoogustanud infooperatsioone EL-i vastu.

15. Ühendkuningriigi kaitseväe staabiülem Anthony Radakin on Ukraina võidus „väga kindel”.

16. Tšehhi politsei pidas Praha lennujaamas kinni neli välismaalast, keda kahtlustatakse Ukrainast pärit vabatahtlike ründamises.

17. Lühiuudised

1. Venemaa hävitas kolme kuuga Ukrainas 9,2 GW energiatootmist, mis võrdub pooleteise tuumajaama võimsusega. Ukraina võimud andsid teada, et juuni algus tuleb elektrikatkestuste tõttu raske.

Täna varahommikul Dnipro linnas õhuhäire ajal kuuldi kahte võimsat plahvatust. Enne seda hoiatasid Ukraina relvajõudude õhujõud idast tuleva ballistiliste relvade kasutamise ohu eest.

Mujal ikka sama hull sadu. 57 liugpommi ikka on palju lisaks u 2500-le mürsule ja u 350-le kamikaze droonile.

2. Riburada pidi järjest laekub infot, mida Ukraina on Belgorodi oblastis alates üleeilsest tabanud.

Belgorodi oblastis tabati eile kaudtulega üht S-300/400 kompleksi. Väidetavalt on see alates 2. juunist seal kandis juba vist kolmas tabatud sarnane süsteem.

Ukraina SSO üksused kahjustasid vene mobiilset radarijaama Kasta-2E2. Seda mudelit peetakse nüüdisaegseks relvaks, mis on loodud õhuruumi juhtimiseks, koordinaatide määramiseks ja õhusihtmärkide tuvastamiseks, sealhulgas väga madalal kõrgusel lendavate sihtmärkide tuvastamiseks.

Belgorodi oblastis Gremutši küla lähedal süttis üleeile vene sõjaväelaagris toimunud plahvatuse tagajärjel laskemoonaladu. Laskemoona hooletust ümberkäimisest põhjustatud plahvatus põhjustas tulekahju ja sai viga seitse sõjaväelast, kes viidi haiglasse. Gremutši asub umbes 39 kilomeetrit Belgorodist põhja pool ja üle 63 kilomeetri kaugusel Ukraina piirist.

Eile Belgorodi oblastis Korotšanski rajoonis toimunud rünnak Venemaa kaitseministeeriumi dislokatsiooniobjektile põles mitu ühikut vene sõjatehnikat ja sai haavata kolm sõjaväelast. Tulekahju ajal toimunud plahvatus viis rajoonivalitsuse juhataja asetäitja Igor Netšiporenko surma. Plahvatuses said vigastada ka rajooniülem Nikolai Nesterov ja kaks külajuhti ning kolm kaitseväelast.

Eile hommikul tuli teade, et Venemaal Novosibirskis põleb ladu kütusematerjalidega. Põleng katab juba üle 4500 m². Tulekahju kustutama on kogunenud palju tuletõrjujaid. Linn asub Lääne-Siberis ja põlengu põhjus teadmata.

3. Harkiv: kaks päeva tagasi ründas Ukraina kaudtule ja droonidega vene sõjaväe kolonni Sumõ piiri lähedal Kurski oblastis Sudžanski rajoonis. Väidetavalt jõudis seltskond 2 km kaugusele Ukraina piirist. Pisu on arusaamatu, miks selles kolonnis nii palju veoautosid oli.

Ukraina kaitsjad võtsid Vovtšanski lähedal Harkivi suunas kinni umbes 60 vene okupanti. Sellest teatas Khortõtsia vägede operatiiv-strateegilise rühma pressiesindaja Nazar Vološin veebisaidile LIGA.net. Sündmus oli pühapäeval, 2. juunil, kui kaitseväelased võtsid Vovtšanski lähistel vangi vene okupante, ütles ta.

Samal päeval teatas Vološin, et Ukraina üksused kontrollivad suuremat osa linnast – umbes 70% ning linnas ja selle ümbruses käivad ägedad lahingud.

Kuna Ukraina on asunud oluliselt hõrendama Belgorodi oblastis asuvat vene logistikaahelat, kaudtule ja seireüksusi aga ka rindele lähenevaid sõjatehnika kolonne, siis tuntav langus kvaliteedis ja rusika tugevuses vene poolel annab tunda.

4. Kupiansk-Kreminna: rünnakuid tervel rindel nagu jagus, tugevust ka oli (ka kaotused sellele vastavad) aga no ei saada enam edasi. Meeldivalt on mitmel rindelõigul (ka siin) kasvanud Ukraina kaudtulelöökide arv ja on lõike, kus see suhe vene omaga on juba u 1:3-le. Jätkuvalt pisu meeldivalt hämmeldust pakub vene poole mitte-edenemine…

5. Siversk: siin läks eile päris hulluks, vist viimase aja kõige raskem rindepäev sellel lõigul. Ukraina andis teda 24 vene rünnakust. Soomust neis rünnakutes jagus ning nende koosseisud on hakanud tõusma. Kui rinde põhjalõigus on põhiliselt motolaskurüksused, siis lõunalõigul on hakanud järjest enam domineerima dessantnikud. Nädala jooksul vast selgub, kas tegu võib olla suurema pealetungiga algusega Siverski suunal. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Bahmut: pisu vene poole surve isegi langes, muutusi rindejoones ei tuvastanud. Võimalik vene poole reorgi päev.

7. Donetsk: siinne rinne ikka kõige kuumem ja rünnakuid jagus kõikjale. Kuigi vene pool andis teada rinde loodeküljel erinevatest edusammudest Ozeretine küla ümber, neid siiski tuvastada ei õnnestunud.

Pervomaiskest läänes suutis eile vene pool edeneda Netailove külast edasi ning vallutada ära Karlivka küla veekogude liinist ida poole jääva osa. Pigem arvan, et Ukraina ise taandus veekogude joone taha. Loodan, et siin saadakse vene poole edenemine pidama, sest selliseid jõekesi koos väikeste ja suurte paisjärvedega siin kandis jagub.

8. Lõunarinne: pisu rindejoone lainetust.

Berdjanski suund: vene poole rünnakuid juba mitu nädalat siin suunal jagub ning loodetakse kuskilt panna Ukraina kaitse kärisema. See soov kumab läbi ka vene milblogijate ridade vahelt ning liialt tihti tekitab neis soovmõtlemist, et juba said edasi. Kui üleeile oli pisu Ukraina poolt rindejoone muutust, siis eile seal samas pisu vene pool muutis ehk siis rinde kõikumist pisu Berdjanski ja Tokmaki lõigu kokkupuute kohas. Kuna hetkel vene pool pole enam Staromajorske juures edasi saanud, siis aktiivselt otsivad muid kohti edenemiseks.

Tokmaki suund: pole eriti isegi enam kõlakaid, sestap kipub arvama, et Robotõne ikka töötab…

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: miks vene poole surve eile langes, on teadmata ja vaid kolm rünnakud terve päeva jooksul kirja läks. Küll on siingi lõigul pilt Ukraina mõjust vene rinde tagalasse meeldiv ja suhe järjest tõuseb Ukraina kasuks ja vist ka sinna 1:3-le kisub.

10. Internetitrollid otsustasid mängudelt ekskommunikeeritud Venemaa sportlaste asemel Pariisi olümpiamängudel osaleda. Nad käivitasid kampaania olümpiamängude diskrediteerimiseks, osalejate, pealtvaatajate ja Prantsusmaa elanike hirmutamiseks, kirjutab New York Times viidates Microsofti raportile vidates. Ettevõtte spetsialistid paljastasid eelkõige, et propagandistid lõid tunniajase „dokumentaalfilmi”, võltsisid uudiseid ja isegi edastasid Prantsuse ja Ameerika luureagentuuride võltshoiatusi, kutsudes inimesi üles mänge vältima.

Aruandes kirjeldatakse üksikasjalikult grupi Storm-1679 läbiviidud kampaaniat. Alates märtsist on ta eriti aktiivseks muutunud sotsiaalvõrgustike üle ujutamisel lühikeste videotega, püüdes tekitada hirme ja õhutada ärevust seoses võimalike terrorirünnakutega.

Trollid aga ei karda, et nende valeinformatsioon paljastatakse; vastupidi, nad kasutavad isegi faktikontrolliteenuste tööd, lootes oma toodetele täiendavat tähelepanu tõmmata, et levitada valeinformatsiooni uutele sihtrühmadele. See taktika aga ei tööta hästi, ütleb Bellingcati asutaja Eliot Higgins. Tema uurimisrühm võtab seda tegurit võltsvideote kontrollimisel arvesse. „Ei tundu, et nende sõnumeid võimendataks,” ütles Higgins NYT-le. „Me ei näe, et neid levitaks isegi neis ringkondades, mis tavaliselt Venemaa desinformatsiooni innukalt neelavad.”

Kampaaniat jälgivad Prantsusmaa ja USA luureagentuurid. Kuigi see on peamiselt suunatud mängudele, on ühe USA ametniku sõnul levitatava desinformatsiooni eesmärk üldiselt õõnestada USA ja tema liitlaste julgeolekut.

Propaganda sai tõsiselt alguse eelmisel suvel, kui ilmus võltsdokumentaal Rahvusvahelisest Olümpiakomiteest (ROK), millel oli Netflixi logo ja näitleja Tom Cruise’i tehisintellekti loodud hääl. Komisjon saavutas filmi eemaldamise YouTube’ist. Edasistes rünnakutes ROK-i juhtkonna vastu, nagu ta ise selle aasta märtsis teatas, kasutati väidetavalt Venemaa kaitseks kõnelevate Aafrika Liidu esindajate võltssalvestusi.

ROK-i detsembrikuise otsuse kohaselt ei tohi Venemaa sportlased oma riiki 2024. aasta mängudel esindada. Eelkõige otsustas ROK, et:

nad ei osale võistkondlikel võistlustel;
individuaalspordialadel võivad nad osaleda neutraalsete sportlastena riiki mainimata;
Venemaa sümboolika on keelatud kõigil ametlikel üritustel;

Mängudele ei lubata sanktsioneeritud ametnikke, samuti Ukraina sõda avalikult toetanud sportlasi, kes on seotud julgeolekujõududega.

Lisaks peavad kõik sportlased allkirjastama uuendatud harta, mis sätestab olümpialiikumise rahumeelsed eesmärgid.

Nüüd toodab Storm-1679 lühemaid videoid, kusjuures olümpiateema on muutunud domineerivaks pärast seda, kui president Emmanuel Macron tõstatas veebruari lõpus võimaluse saata Prantsusmaa väed Ukrainasse. Microsofti hinnangul loovad trollid nädalas kolm kuni kaheksa videot inglise ja prantsuse keeles, edastades need sageli BBC, Al Jazeera ja teiste meediaväljaannete lugudena.

Enamik väidetavatest Ameerika ja Prantsuse luurete sõnumitest on suhteliselt lihtsad. Need ei näe välja nagu tegelikud CIA videod, kuid võivad pahaaimamatutele Interneti-kasutajatele tunduda usaldusväärsed, kui nad kasutavad agentuuri logo ja teravat valge-musta graafikat, ütles Microsoft. „Nad püüavad kasvatada ootust vägivallale,” ütleb Microsofti digitaalse ohu luurekeskuse direktor Clint Watts, „et panna inimesed kartma olümpiale minna.”

11. putin ei suutnud hiljutisel Pekingi-visiidil Hiina presidendi Xi Jinpingiga kokkuleppele jõuda gaasitoru Power of Siberia-2 ehitamise osas, ütlesid Financial Timesile (FT) asjaga kursis olevad allikad. Nende sõnul oli see peamiselt tingitud Pekingi nõudlusest tulevaste gaasitarnete hinna järele. Hiina soovis osta Venemaalt gaasi „tugevalt subsideeritud” Venemaa kodumaiste hindadega, mida Moskva pidas „ebamõistlikuks”, väidavad FT allikad. Samuti andis Peking selgelt mõista, et kavatseb osta vaid väikese osa sellest 50 miljardist kuupmeetrist aastas, mida Moskva soovib Siberi Power-2 kaudu tarnida.

Kuna torujuhtme läbirääkimised seiskusid, jäeti FT nähtud Venemaa suurpanga seni avaldamata aruanne gaasijuhtme Gazpromi baasprognoosist välja. See tõi kaasa ekspordimonopoli oodatava kasumi vähenemise ligi 15% 2029. aastal, mil panga arvutuste kohaselt pidi gaasijuhe käima.

Venemaa tarnib Hiinale gaasi juba praegu märkimisväärsete allahindlustega. Seega on Vene Föderatsiooni majandusarengu ministeeriumi makromajandusliku prognoosi kohaselt kuni 2027. aastani Venemaa gaas Hiinale 28 protsenti odavam kui Euroopa ja Türgi tarbijatele. Seega on 2024. aastal Hiina turu ekspordihind 257 dollarit 1000 kuupmeetri kohta versus 320,30 dollarit Euroopa ja Türgi turgudel. Järgmise kolme aasta jooksul hakkab erinevus aga kasvama. 2025. aastal on Hiina hind 243,7 dollarit ning Euroopa ja Türgi hind 320,1 dollarit, 2026. aastal vastavalt 233 ja 320 dollarit ning 2027. aastal 227,8 ja 315,4 dollarit.

Venemaa ekspordib Hiinasse gaasi gaasijuhtme Power of Siberia kaudu, mille maksimaalne projekteerimisvõimsus on 38 miljardit kuupmeetrit aastas. 2023. aastal ulatus gaasitoru ekspordi maht 22,7 miljardi kuupmeetrini. Gazprom loodab, et Power of Siberia saavutab täieliku ekspordivõime 2025. aastaks.

Samuti teeb Venemaa Hiinale ettepaneku ehitada gaasijuhe Power of Siberia-2, mille kaudu tarnitakse Hiina turule Jamali maardlate gaasi. Torujuhtme pikkus on 3550 km, millest 950 km peaks läbima Mongoolia territooriumi.

Hiina ei taha aga uude gaasitorusse investeerida ja kutsub Venemaad mitme miljardi dollari suuruse projekti ise kinni maksma, kirjutas South China Morning Post viidates asjaga kursis olevale Moskva allikale. Samas pole Venemaal muud valikut, sest pärast Euroopa turu tegelikku kaotust pole riigil tohutuid gaasikoguseid kuhugi panna. Seetõttu vähendas Gazprom eelmisel aastal tootmist juba veerandi võrra, mis sai riigi ekspordimonopoli ajaloo rekordiks.

12. Venemaa piirkondades hakati massiliselt saatma rindele neid mobiliseerituid, kes olid varem keeldunud Ukrainas sõdimast, kirjutab Verstka. Väljaande andmeil saadetakse rindele desertööre, kirjaliku mittelahkumise kohustusega juhtumitega seotud isikuid, vigastatuid ja neid, kes keeldusid pärast puhkusele minemist sõtta naasmast. Massiline saatmine algas mais.

Väljaanne tsiteerib mobiliseeritu Vladimir Muronovi lugu, elukutselt on ta automehaanik, kuid pärast rindele saatmist määrati ta meditsiiniüksuse korrapidajaks. Omaste sõnul saadeti ta kohe lahinguülesannetele, misjärel ta kogus surnukehasid kokku. Mees läks 2023. aasta suvel puhkusele ja keeldus oma üksusesse tagasi tulemast.

Tema sõnul oli ta, nagu ka teised keeldujad, valmis oma otsusele aega kulutama. Eelmisel sügisel pidas politsei ta kinni ja viis ta Jekaterinburgi lähedal asuvasse sõjaväelaagrisse, kus ta suleti koos teiste sõjaväelastega, kes keeldusid rindele naasmast. Verstka käsutuses olevate dokumentide kohaselt hakati tagaotsitavate nimekirja kantud 800 meest, kes olid 2024. aasta jaanuaris Sverdlovski oblastis sõja eest põgenenud, hoidma kinni ühes väeosas.

Mobiliseeritute sugulased selgitasid, et nende lähedasi toideti halvasti ja neid hoiti vastuvõetamatutes tingimustes. Ühtegi neist aga ametlikult kinni ei peetud ega vahistatud. Juhtkond pakkus, et naasta rindele, kui kriminaalasi on tühistatud ja hüvitis ennistatud, või oodata kohut. Uue komandöri ajal keelati mobiliseeritutel aasta alguses oma lähedasi külastada ja neid endid hakati peksma, püüdes veenda neid sõtta naasma. Osa mobiliseerituid põgenes, teised said põgenemisel vigastada.

Mobiliseeritute advokaadid selgitasid väljaandele, et mai alguses sisenes hoonesse 40 automaatide ja kurikaga sõdurit. Mehed sunniti bussi peale, sealt saadeti sõjaväelennuväljale, kus pandi lennukitele ja saadeti lahingutsooni.

Kuigi enamik oli uurimise all ja ootas karistust, hakati igal nädalal rindele saatma sõjaväelaste rühmitusi. 13. mail kirjutasid mobiliseeritavad pöördumise Sverdlovski oblasti inimõiguste volinikule Tatjana Merzljakovale, milles kaebasid ebaseadusliku kinnipidamise ja sunniviisilise rindele saatmise üle.

Ühele mobiliseeritud mehe sugulasele öeldi, et käsk keeldujad rindele sundida tuli Moskvast. Krasnojarskist, Moskvast ja Moskva oblastist mobiliseeritute sõbrad ja sugulased rääkisid Verstkale sarnastest väljasaatmistest. Nende sõnul saadetakse võitlemast keelduvad mehed Harkivi oblastisse rünnakutele.

Varem on Financial Times vene relvajõudude juhtkonnale lähedasele allikale viidates märkinud, et selleks, et vene armee oleks lahinguväljal parem, tuleb riigil lähiajal mobiliseeruda.

Aprillis teatas eelseisvast mobilisatsioonist Venemaal ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski. dmitri peskov nimetas seejärel tema sõnu „valeks”.

Kui kreml väidab, et Venemaal pole vaja mobiliseerida, kannavad Venemaa relvajõud Ukrainas jätkuvalt suuri kaotusi. Briti kaitseministeeriumi andmetel oli vene armee tänavu aprilli lõpuks kaotanud umbes pool miljonit hukkunut ja haavatut, kümned tuhanded vene relvajõududest deserteerunud sõdurid ja ohvitserid.

13. Washington on valmis arutama Kiieviga rünnakute ulatuse laiendamist Venemaa territooriumile, ütles Valge Maja riikliku julgeolekunõukogu strateegilise kommunikatsiooni koordinaator John Kirby. „Ma arvan, et keegi ei tohiks olla šokeeritud, et Zelenski ühelt poolt on tänulik ja teisest küljest jätkab oma vajaduste propageerimist. Jätkame arutelusid. Oleme muutnud oma lähenemist Ukraina toetamisel,” ütles Kirby briifingul, vastates küsimusele USA rünnakute geograafia laiendamise kohta Venemaal asuvatele sihtmärkidele.

Ukraina välisministeeriumi juht Dmõtro Kuleba ütles, et Ukraina palub laiendada lääneriikide relvade kasutamise ulatust.

Eelmisel nädalal lubasid USA ja EL riigid Ukrainal rünnata rahvusvaheliselt tunnustatud Venemaa territooriumi Lääne relvadega. Ameerika Ühendriikide puhul puudutab luba HIMARS ja MLRS, suurtükiväesüsteemide ja rakettide kasutamist kuni 70–80 km laskekaugusega piirialadel, kust Venemaa väed ründavad Ukraina territooriumi. Samal ajal keelab Washington endiselt rünnakud ATACMS-i rakettidega, mille lennukaugus on kuni 300 km.

Kiiev sai Washingtonilt ametliku loa 30. mail, misjärel New York Timesi allikad ütlesid, et ootavad uusi lööke tundide või päevade jooksul. Telegrami kanali „Luuraja päevik” andmetel kasutas Kiiev USA luba esimest korda 3. juunil. Mitme raketisüsteemi HIMARS abil hävitasid Ukraina relvajõud Belgorodi oblastis õhutõrjesüsteemi S-300/S-400 vähemalt kaks kanderaketti ja mitu abisõidukit.

Venemaa välisministeerium lubas USA-le karmi vastust, kui Ukraina kasutab Venemaa löögiks Ameerika relvi. Välisministri asetäitja Sergei Rjabkov tuletas meelde, et putin „on sellel teemal korduvalt sõna võtnud, andes väga olulise hoiatuse, mida tuleb võtta ülima tõsidusega”. Eelkõige märkis putin, et kui NATO riigid lubavad Venemaa pihta tulistada kaugmaa täppisrelvadest, siis käsitletakse seda otsese sekkumisena konflikti, kuna väidetavalt valmistab sõjaline blokk isiklikult selliste rakettide lennumissioone ette.

14. Venemaa on 6.–9. juunil toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste eel hoogustanud Euroopa Liidu-vastaseid teabeoperatsioone. Seda väidab EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell avalduses. Tema sõnul tõhustasid ebasõbralikud osapooled, eelkõige Venemaa Föderatsioon pärast Venemaa sõja algust Ukraina vastu infomanipulatsiooni operatsioone kogu Euroopas ja kaugemalgi.

„Need operatsioonid on osa laiematest hübriid- ja küberrünnakutest, mida välisriigid ja eriti Venemaa meie ja meie partnerite vastu kasutavad,” ütles Borrell. Ta meenutas, et 6. kuni 9. juunini valivad Euroopa riikide elanikud Euroopa Parlamendi uue koosseisu, mis määrab EL-i edasise arengu, sise- ja välispoliitika põhisuunad ning ka väljakutsete ületamise viisid. Diplomaatia juht märkis, et valimiste eel on Vene Föderatsiooni poolsed infomanipulatsioonid oluliselt kasvanud.

„Venemaa toetatud valitsuse teabekampaaniate eesmärk on ujutada EL-i inforuum üle vale sisuga ja see ohustab meie demokraatlikku debatti, eriti valimiste ajal,” ütles ta. Borrell väidab, et kremli-meelsed platvormid ei püüa mitte ainult saastada infokeskkonda EL-is, vaid ka määrida selle mainet kogu maailmas, eriti Lähis-Idas, Ladina-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias.

Samas on Brüsselis tema sõnul olemas vajalikud ressursid välismõju tõhusaks tõrjumiseks, eriti Euroopa Parlamendi valimiste ajal. Samuti rõhutas ta, et Euroopa kodanikud peavad isiklikul tasandil olema valvsad, et mitte sattuda välise teabega manipuleerimise ohvriks.

Njah, kahjuks näeb ka meitel, et kremli valeuudiste levimine on päris jõuline, ning kahjuks paljud selle õnge langenud levitavad seda infot edasi ja kütavad vandenõu teooriaid.

15. Ühendkuningriigi kaitseväe staabiülem Anthony Radakin on Ukraina võidus „väga kindel”. Venemaa ei otsi otsest kokkupõrget NATO-ga ega tuumasõda, ütles ta Sky Newsile antud intervjuus. „Olen [Ukraina võidus] väga kindel… Juuni lõpuks on Venemaa kaotanud 500 000 inimest – hukkunute ja haavatutena. Oleme juba läbinud 800 päeva sõjast, mis putin eeldas, et see kestab kolm päeva. See on Ukraina jaoks raske, kuid me peame oma toetust säilitama,” ütles Radakin.

Samuti kõlas ta väga kindlalt, et Venemaa diktaator ei taha sõda NATO liikmesriikidega ega tuumasõda. „Ja meil on NATO tugevuse kaudu tohutu eelis,” lõpetas ta.

16. 1. juunil Praha kesklinnas toimunud Ukraina vabatahtlike organisatsiooni Praha Maidan liikmete peksmise intsidendi taustal pidas Tšehhi politsei pealinna lennujaamas kinni neli välismaalast. Uurijad ja kriminoloogid jätkavad juhtunu üksikasjade uurimist. Korrakaitsjad rõhutasid, et praegu nad selle juhtumi kohta täiendavat infot ei anna.

Kinnipeetavate suhtes on algatatud kriminaalasi kahtlustatuna mitme kuriteo toimepanemises. Samas, nagu õiguskaitseamet lisas, kvalifitseeritakse juhtum suure tõenäosusega ümber.

Nagu Ukraina vabatahtlikud eelmisel päeval ütlesid, ründasid neid Venemaa kodanikud. Üks ukrainlannadest filmis, kuidas venelased ründasid vabatahtlikke ning lõid neid jalaga ja rusikatega. Ukrainlased selgitasid, et nende organisatsiooni esindajad seisid lihtsalt rahulikult, nagu igal laupäeval, kauba ja vabatahtlike kastiga telgis Russia Hands Off Ukraine. Pealegi oli neil vastav ametlik luba.

17. Lühiuudised

Asepresident Kamala Harris sõidab Ameerika Ühendriikidest Šveitsis toimuvale rahutippkohtumisele – teatas Valge Maja.

Saudid keeldusid Šveitsis toimuvale rahutippkohtumisele minemisest, sest seal ei osalevat Venemaa.

Hiina keeldus osalemast rahutippkohtumisel ilma Venemaata ja lükkas Zelenski süüdistused tagasi.

Vene propagandistid hakkasid oma arutelusaates Poolat taas tuumalöökidega ähvardama. „10-15 minuti pärast kaovad maa pealt koos oma keelega ka Poola kui riik ja poolakad kui rahvas. Eurooplased peaksid sellest väga hästi aru saama ja mõtlema, mida nad teevad”.

Vene propagandist Solovjov ütles, et ootab Ukrainalt taktikalisi tuumarelvi. „Selgitan, mis saab. Ukraina saab taktikalised tuumarelvad. Ja nad ei kõhkle, erinevalt meist võtavad nad lääne aplausi all kohe ära Venemaa territooriumi”. Njah…

Šveitsi parlamendi ülemkoda lükkas tagasi laiemas finantspaketis sisalduva 5,58 miljardi dollari suuruse ülesehitus- ja remondiabi Ukrainale, kuna plaan rikub neutraalses riigis laenupiiranguid.

Hollandi kaitseminister Kajsa Ollongren kinnitas Ukrainale, et 24 hävitajat F-16, mille Holland kavatseb Ukrainale kinkida, saab kasutada sihtmärkide löömiseks Venemaal. Erinevalt Belgiast, mis piiras oma F-16 kasutamist Venemaa õhuruumis, ei kehtesta Holland selliseid piiranguid. Ollongren rõhutas, et pärast üleandmist on reaktiivlennukid Ukraina käsutuses, tingimusel et need järgivad rahvusvahelist õigust ja ÜRO põhikirja õigust enesekaitsele.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised