Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. juuni 2024:

vaid 60 vene poole rünnakut, mitmes lõigus vene pool siiski edenes, aga ka Ukraina mõnes lõigus edu saavutas ning miskit lahingupildi muutust vist õhus…

1. Ei sajune ilm veel lõpe… ja elektrikatkestused Ukrainas jätkuvad.

2. Kurski ja Belgorodi kohal ikka väga sajune ja vene pool ise lisa juurde annab.

3. Harkiv: Vovtšanski linnas on hakanud tasapisi edenema Ukraina.

4. Kupiansk-Kreminna: rünnakute arv langes tuntavalt, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Siversk: pisu rahulikum.

6. Bahmut: üks edenemine ikka tuli, rrr….

7. Donetsk: mitmes piirkonnas siiski vene pool edenes.

8. Lõunarinne: pisu paaris kohas Ukraina seisu parandas.

9. Herson: muutusteta.

10. Kahjuks ka Prantsusmaa sõnad on poolikud…

11. Zelenski süüdistas Hiinat Venemaa abistamises, püüdes segada Šveitsi rahutippkohtumist.

12. NATO teatas oma valmisolekust rakendada häkkerirünnaku korral alliansi põhikirja artiklit 5.

13. Välispankasid ähvardati SWIFT-i Venemaa analoogi kasutamise eest sanktsioonidega.

14. Vahelduseks vene milblogi kanali dva majora päeva kokkuvõte ilma teksti muutmata peale google tõlget.

15. Lühiuudised

Miskit lahingupildi muutust nädalavahetuse jooksul täheldas:

1) Ukraina kaudtulelöökide arv on tõusnud, ju miskit enamat on rindel rohkem…,

2) mitmel rindelõigul on pisu tõusnud Ukraina aktiivsus vasturünnakute teostamisel,

3) Kurski ja Belgorodi oblasti suunal tõusis kordades pommitamine, siis arvatavalt osade lääneriikide luba seal suunal omi relvi kasutada,

4) uuesti on mitmes rindelõigus vene pool hakanud rünnakutes kasutama vanu T-62 tanke ja ikka näeb ka T-80 ja T-90 hävimist ning pisu uudishimu, kas enamlevinud vene tank T-72 varud hakkavad napiks jääma või koondatakse uusi suuremaid löögirusikaid.

5) hetkel on teadmata, miks on vene poole rünnakute arv langustrendis ja kas see on püsiv…

6) ilm on kuumem kui meil, isegi 34 kraadi kuuma lubab terve nädal vähemalt ja videodes on juba näha, kuidas maastikupõlengud kipuvad tabamuste korral kaasnema. Pisu loodab, et joogivee puudus pigem häirib enam vene soldateid…

7) kuidagi suur arv Ukraina edukaid kaudtule- ja droonitabamuste videosid eile ja üleeile lisandus.

8) veelgi on tõusnud vene kaudtule üksuste ja lahingüksusi teenindava transpordi tabamine.

1. Piirist ja rindest kuni 30 km kaugusel ikka sajune. Ukraina andist teada jätkuvast suurematest elektrikatkestusest, sest elektrit kahjuks ei jagu. Njah, väga silmakirjalik on lugeda vene uudiste ja blogijate kurtmist, et mõnda alajaama ja elektriliini on Ukraina terroristid tabanud….

2. Nii tihedat pommitamiste kaarti Kurski ja Belgorodi oblasti kohal pole varem näinudki, ju lääne raketid juurde lisandusid ning isegi Belgorodi linnas kostus viimase ööpäeva jooksul õhuhäire mitmeid kordi ning töötas õhutõrje. Tabamustest siiski täpsemat infot pole.

Vene lennukid viskasid kahe päeva jooksul Belgorodi piirkonda kogemata veel kolm FAB-pommi, mis on viimase kolme kuu jooksul kokku tõstnud vähemalt 78 intsidendini seal kandis.

Komi Vabariigis Uhtas naftatöötlemistehase põlengus sai kahjustada kütusepaak. Kohalikud teatasid, et kuulsid enne tulekahju plahvatusi. Õnnetuses hukkus 2 ja sai vigastada 3 inimest. Uhta asub Ukrainast ligi 1800 km kaugusel.

Donetski oblastis Soledaris toimus HIMARS-löök, mis oli suunatud Knaufi tehasele, kus paiknes Vene 200. mehhaniseeritud brigaad. Löögi tagajärjel hävisid mitmesugused sõjatehnika ja -sõidukid, sealhulgas puksiirauto KT-L, tankiremonditöökoda (TRM-80) ning soomustatud remondi- ja evakuatsioonimasin (BREM-1). Lisaks kaotas rünnak personali, 4 tankikompanii ja 7 remondiettevõtte kaitseväelast ning kaks sõjaväepolitsei esindajat hukkus.

3. Harkiv: Mitmed vene kanalid teatavad, et Ukraina väed on alustanud vasturünnakuid Harkivi rindel. Lisaks nendivad nad, et nende enda pealetung on soiku jäänud.

Veel kinnitust, Ukraina poolelt. „Harkivi piirkonnas on pilt üldiselt meie kasuks paranemas. Ma ütlesin, et meestel on HIMARS-is palju laskemoona ja erinevaid rakette. Magyar on tõusnud suunas ja need pole ainult tõhusad FPV droonimeeskonnad, aga ka võimsad EW/RBM-süsteemid.”

Vene sõdur paljastas nende Vovtšanski pealetungi jõhkra tegelikkuse, kirjeldades seda kui „lihapealetungi”. Ta jutustas, kuidas väejuhatus annab halastamatuid rünnakuid, mille tulemuseks on suuri inimohvreid. Ta mainis, et pärast poole seltskonna kaotamist esimesel õhtul jäi 100 mehest alles 12. Vaatamata tõsistele kaotustele ei lasta neil taganeda. Ta kritiseeris juhtkonda väites, et Moskvas annavad korraldusi need, kes eiravad heaolu, sundides neid surmavatesse olukordadesse kuulipildujate ja droonide vastu.

Täheldati üsna palju T-62M (kolme kohta videod ringlesid) kaotusi Starõtsja lähedal Harkivi põhjaosas, kus vene väed üritasid edasi liikuda.

Vovtšanski linnas olla mõned kvartalid Ukraina tagasi oma kontrolli alla saanud.

Üks vene soldatite jõhkrutsemine Ukrainlastest sõjavangide suunal jälle videona ringles.

4. Kupiansk-Kreminna: nii põhja kui lõuna sektoris mõned vene poole rünnakud muutusi rindejoones ei toonud.

5. Siversk: siingi on vene pool kasutusele võtnud T-62 tankid, mida Ukraina järjest ära nopib. Kahjuks pole Ukraina suutnud vabastada Bilohorivka küla.

6. Bahmut: vene poolel on õnnestunud Tšassiv Jarist kirde pool Kalõnivka külasse tungida, kuid nad löödi osaliselt tagasi. Üks vene MT-LB jõudis isegi läbi Ukraina possade Siverski Donetsi – Donbass kanalini, enne kui ära lasti. Täpne seis seal siiski teadmata, eks järgnevad päevad toovad selgust. Klišiivka ja Andriivka suunal eile vene pool edasi ei saanud, kuigi mõned korrad prooviti.

7. Donetsk: rinde loodepoolsemas servas kahes lõigus Ozeretine külast lõunas rindejoon läks vene poole kasuks sirgemaks ning said nad enda valdusesse mitmed põllulapid.

Krasnohorivka linna keskel suutis vene pool eile saada kätte u 10 kvartalit ja siingi linna keskelt läbiv rindejoon sirgemaks läks.

Novomõhailivka juures täpsustus rinne ja pisu siingi seda lääne poole kahjuks korrigeeriti. Kuna muutus toimus, pole siiski teada.

8. Lõunarinne: kaks rindejoone muutust Ukraina kasuks.

Berdjanski suund: kolmest vene edutust rünnakust Ukraina teada andis.

Tokmaki suund: pisu üllatusena kahes lõigus mõned uued metsaribad põldude vahel suutis Ukraina oma kontrolli alla saada. Esimene Robotõne külast 20 km kirde pool ja teine samast külast 15 km loode pool. Kuidas ja miks ning kunas see toimus, on vähemalt paaril Ukraina blogijal teadmata.

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: 5 vene rünnakut kirja läks, muutusi rindejoones polnud

10. Prantsusmaa on tegelikult lubanud kasutada Storm Shadow tüüpi kaugmaa tiibrakette Kurski ja Belgorodi oblastite lennuväljade ründamiseks, ütles anonüümseks jääda soovinud sõjaväe lennuohvitser BBC-le. Ta märkis, et Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnu vajadusest lubada Kiievil rünnata Venemaa sõjalisi sihtmärke võib tõlgendada kui luba anda löögid piirialadel asuvatele lennuväljadele.

„Usume, et peame lubama Ukrainal hävitada Venemaa territooriumil asuvad sõjalised rajatised, kust rakette välja lastakse ja mis Ukraina territooriumil plahvatavad. Kuid neil ei tohiks olla õigust lüüa Venemaal teisi sihtmärke,” ütles Prantsusmaa president.

BBC teatel on sellised sõjalised operatsioonid piiratud, kuna Ukraina relvajõududel pole sellisteks ülesanneteks sobivaid lennukeid. Ukraina Storm Shadow rakettidega varustatud Su-24-d peavad väljastamiseks lähenema Venemaa piirile, muutes need õhutõrjesüsteemide suhtes haavatavaks. F-16 lennukid sobivad sellisteks ülesanneteks paremini, kuid siiani pole selge, kas lääneriigid lubavad kasutada Ameerika hävitajaid Venemaa sõjaliste sihtmärkide ründamiseks.

Ukraina võimud on pettunud, et USA keeld kasutada Ameerika relvi sõjaliste sihtmärkide löömiseks Venemaa territooriumil tühistati vaid osaliselt, kirjutab Politico, viidates Ukraina presidendi administratsioonile lähedastele allikatele.

„Ma arvan, et mis tahes relva, lääne relvade kasutamine Venemaa territooriumil on aja küsimus,” ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

11. Ukraina president Volodõmõr Zelenski süüdistas Pekingit Venemaal aitamises häirida 15.-16. juunil Šveitsis peetavat rahutippkohtumist, kirjutab Politico. „Venemaa, kasutades piirkonnas Hiina mõjuvõimu, kasutades ka Hiina diplomaate, teeb kõik, et rahutippkohtumist häirida,” ütles Zelenski Singapuris pressikonverentsil. Tema sõnul ähvardab Moskva paljusid riike põllumajanduskaupade ja toiduainete blokaadiga, ähvardab tõsta energiahindu ning nõuab, et paljud riigid keelduksid Ukraina-teemalisel rahutippkohtumisel osalemast. „Ja nüüd on teavet, et teatud riigid pakuvad talle abi,” märkis ta.

Varem keeldus Hiina saatmast oma delegatsiooni Šveitsi tippkohtumisele, kuna Venemaad keelduti sinna kutsumast. Selle asemel käis Peking välja idee korraldada oma rahukonverents, kus oleksid esindatud nii Venemaa kui ka Ukraina. Venemaa välisminister sergei lavrov ütles eelmisel nädalal, et Moskva nõustub selle ideega.

Vastates küsimusele, kas Ukraina osaleb Hiina pakutud tippkohtumisel, vastas Zelenski, et Pekingil pole õigust sellist kohtumist kokku kutsuda. „Ukraina on sõja ohver. Meie peame kõik algatama… Keegi ei saa lõpuni aru, mida Venemaa selle sõjaga meie riigile tõi. Surid ukrainlased, venelased vägistasid meie naisi, varastasid kümneid tuhandeid meie lapsi. Kellelgi teisel pole õigust dikteerida, kuidas see sõda peaks lõppema,” rõhutas president.

Tema sõnul ei palunud Kiiev Pekingilt sõjalist abi, kuid ei oodanud Hiinalt Venemaale sõjalist toetust. „Seda arutasime Hiina juhiga telefonis. Ta lubas mulle, et Hiina jääb kõrvale ega toeta Venemaad relvadega. Tänaseks on info, et mingid asjad satuvad kuidagi läbi Hiina Venemaa turgudele,” rääkis riigipea. Zelenski märkis, et üritas mitu korda Hiina esindajatega kohtuda, kuid ametlik Peking keeldus.

Hiina kaitseminister Dong Jun ütles varem, et Peking „ei ole tarninud ühelegi osapoolele relvi ning kontrollib rangelt kahesuguse kasutusega kaupade eksporti”. Tema sõnul peab Peking kindlalt kinni rahu ja dialoogi seisukohast. USA välisministri asetäitja Kurt Campbell teatas, et Hiina aitab Venemaa kaitsetööstusel tootmist suurendada ja Ukrainas sõdivat armeed varustada. Erinevat tüüpi relvades kasutatakse endiselt lääne komponente, mis jõuavad Venemaale Hiina kaudu. „Oleks õiglane öelda, et Hiina üldine eesmärk pole mitte ainult Venemaa toetamine (meie arvates täiel määral), vaid ka selle toetuse avalik pisendamine ning püüd säilitada normaalseid diplomaatilisi ja kaubandussidemeid Euroopaga,” ütles ta.

kreml nimetas Šveitsi konverentsi mõttetuks, kuna Venemaa sellel ei osale. putin süüdistas Kiievit kavatsuses kasutada tippkohtumist Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski „rahuvalemi” propageerimiseks. „Selle sündmuse mõte on selge: koguda kokku võimalikult palju riike, seejärel kuulutada, et kõik on kokku lepitud ja siis esitada see Venemaale juba lahendatud küsimusena, ultimaatumina. Sellist sündmuste arengut ei toimu,” hoiatas putin.

Ukraina juhtkond teatas varem, et ei soovi näha Venemaad järgmisel rahutippkohtumisel Šveitsis. „Me ei pea neid seal midagi blokeerima,” selgitas Zelenski. Sarnast seisukohta väljendas ka välisminister Dmõtro Kuleba, märkides, et pole mõtet „hoida Venemaad läbirääkimiste laua taga, kui te ei saa garanteerida, et ta tegutseb heas usus”. Samas ütles Zelenski, et kremlil avaneb võimalus sõja lõpetamise plaaniga tutvuda pärast dokumendi arutamist Bürgenstockis.

12. Küberrünnak võib saada põhjuseks NATO harta kollektiivset enesekaitset käsitlevale artiklile 5 tuginemiseks, ütles NATO sõjalise komitee juht Rob Bauer Singapuris Shangri-La Dialogue foorumil. Samas märkis Bauer, et sellises olukorras oleks vaja arvestada mitmete teguritega. „Raske osa on see, et on vaja kindlaks teha, kes rünnaku korraldas,” vahendas TASS tema sõnu. Alliansi sõjalise komitee juhi sõnul kui korraldajaid pole võimalik tuvastada, siis „on väga raske kellelegi sõda kuulutada”.

Samuti on vaja välja selgitada, kui häiriv rünnak ühiskonnale oli, lisas Rob Bauer: „Kui see tähendab, et meie ühiskonna jaoks olulised teenused on ohustatud nii, et ühiskonnad ei saa toimida, siis oleme lähedal punktile, kus võib reageerida samamoodi nagu füüsilisele rünnakule.”

Eelmisel nädalal tegi sarnase avalduse NATO peasekretär Jens Stoltenberg. „Kui need (küberrünnakud – TMT) on ulatuslikud, siis saame tugineda artiklile 5 ja reageerida mitte ainult küberruumis, vaid ka muudes valdkondades, et kaitsta NATO liitlasi,” ütles ta, rääkides võimalikest häkkerirünnakutest Venemaa poolt.

Mai alguses tegid EL ja NATO ühisavalduse, milles öeldi, et Moskva teostab Saksamaa ja Tšehhi vastu küberruumis „pahatahtlikku tegevust”. Avalduses rõhutati, et varem on Poola, Balti riikide, Slovakkia ja Rootsi valitsusstruktuurid ja -asutused allutatud sarnastele Venemaa Föderatsiooni küberrünnakutele. Vahetult enne seda ütles Tšehhi transpordiministeeriumi juht Martin Kupka, et Praha kahtlustab Moskvat „tuhandetes katsetes” nõrgestada Tšehhi transpordisüsteemi küberrünnakute kaudu.

NATO viienda artikli kohaselt peavad teised alliansi partnerid rünnaku korral mõne bloki liikmesriigi vastu pidama seda rünnakuks kogu Põhja-Atlandi alliansi vastu. Abistamiseks saavad nad õiguse võtta „vajalikuks peetavaid” toiminguid, sealhulgas sõjalisi.

13. G7 ja EL-i riigid valmistuvad karmistama kontrolli sanktsioonide järgimise üle. Venemaal piirangutest mööda hiilida aitavate pankade suhtes sekundaarsete sanktsioonide kohaldamise oht on juba toonud kaasa tõsiseid probleeme maksete tegemisel, kes kasutavad selleks Venemaa keskpanga loodud SWIFT-i Venemaa analoogi, finantsteadete edastamise süsteemi (SPFS). Selliseid meetmeid arutatakse praegu enne juunikuu G7 kohtumist, vahendab Bloomberg.

„Russian SWIFT” ilmus 2014. aastal. Pärast Krimmi annekteerimist ja esimesi sanktsioone asus keskpank ehitama alternatiivset arveldustaristut, mis tagaks maksed tõsisemate sanktsioonide korral. Algselt oli see planeeritud reservina, ütles Venemaa keskpanga riiklike maksesüsteemide osakonna direktor Alla Bakina. Kuid me pidime tegema selle peamiseks: alates oktoobrist on Venemaa pangad kohustatud tegema kõik siseriiklikud maksed SPFS-i kaudu.

Sellega saavad liituda ka välisosalejad. Keskpanga andmetel oli SPFS-il aasta alguses 556 Venemaa ja välismaist kasutajat. Neist 159 on välismaised 20 riigist, sealhulgas 58 pangast. Konsultatsioonide edenemisega kursis olev Bloombergi allikas nimetab nende hulgas Hiinat, Valgevenet, Armeeniat, Tadžikistani ja Kasahstani. „Välisosalejate huvi SPFS-i vastu on püsinud suur,” teatab keskpank oma aastaaruandes.

Tänu maksete õigeaegsele ja koordineeritud ülekandmisele rahvusvaluutadesse on „vastastikune kaubandus ja investeeringud usaldusväärselt kaitstud kolmandate riikide negatiivse mõju eest”, rõõmustas putin maikuu visiidil peetud läbirääkimistel Hiina liidri Xi Jinpingiga. Tegelikult on probleeme ja tõsiseid, sealhulgas arveldustes Hiina pankadega, ja ettevõtete lootused, et putini visiit aitab neid lahendada, pole veel õigustatud. Venemaa keskpank räägib pidevalt probleemidest väliskaubanduse maksetega, eriti impordi puhul. Ta nimetas Venemaa finantssektori üheks peamiseks haavatavaks kohaks suurenenud sanktsioonide survet, sealhulgas „sõbralikelt” riikidelt.

Lääneriigid on juba kehtestanud palju sanktsioone, kuid ei ole saavutanud oodatud mõju ning kavatsevad nüüd keskenduda enda kehtestatud keeldudest möödahiilimise jälgimisele. Selle kontrolli oluline element on pangad. Kuid sanktsioonide kokkuleppimine ei saa olema lihtne: Bloombergi andmetel on mitmed EL-i liikmed vastu SPFS-i kasutamise täielikule keelustamisele. Nad kardavad, et see mõjutab seaduslikke tehinguid ja kahjustab suhteid kolmandate riikidega.

14. Harkivi suunal püüab vaenlane vaatamata kaotustele korraldada vasturünnakuid ja okupeeritud alasid tagasi vallutada. Nad annavad ülevaate HIMARS MLRS-i kasutamisest, sh piki Belgorodi oblasti piiriterritooriumi. Lahingud Voltšanskis on ägedad, meie üksused tungivad tehasesse ja mitmekorruselisesse piirkonda. Liptsovski suunas liikusid meie ründelennukid N.P kagus asuvasse metsavööndisse. Sügav ja täielik kontroll selle piirkonna üle avab tee Liptsõle.

▪️Teel Tšassiv Jari katavad meie väed linna idapoolset mikrorajooni, hõivates kirdes olevaid suvilaid. Veelgi põhja pool käivad lahingud Bohdanovka rajoonis. Meie lennuk tabab Severski Donets-Donbassi veetoru lääneosa.

▪️Avdiivkast läänes toimuvad lahingud Otšeretõne loodeosas Novoaleksandrovka suunas. On teateid Venemaa relvajõudude arenenud üksuste lähenemise kohta n.p. Falcon, vaenlane, kes MLRS-i üles tõmbas, kasutab mitut FPV-d. Rünnakutegevus jätkub vabastatud Netailovo ja Umanskoje piirkonnas.

▪️Lõuna-Donetski suunal võitlevad Venemaa relvajõud Paraskovievka idaserval, laiendades kontrolltsooni Novomõhailovkast lõunasse.

▪️Zaporižja rindel, Nesterjanka lääneosas, on Venemaa armee üksused kinnistunud pärast tormijooksu ja mitme vaenlase tugipunkti hõivamist. Vaenlane vastab suurtükitule, kobarlahingumoona ja droonilöökidega.

▪️Hersoni suunal on saartel rasked lahingud. Vaenlane on sunnitud ülejäänud väikesed ründerühmad Krõnkist saaretsooni tagasi viima, küllastades kaitse sadade FPV droonidega. Osapoolte tegevus jõelammil taandub üksteise vägede tuvastamisele eelkõige paatidel ja oma FPV hävitamisele. Meie lennundus ja suurtükivägi künnavad vaenlase rannikut.

▪️Terroristide tulistamine Belgorodi oblastis ei lõpe. Vaenlane lööb sihikindlalt välja tsiviiltanklaid, põllumajandusettevõtteid ja -seadmeid, elektriliine ning püüab tekitada majanduslikku kahju. Štšebekino rajoonis Voznesenivkas sai haavata 3 tsiviilisikut moona kukkumise ja sellele järgnenud detonatsiooni tagajärjel. Štšebekino toimetasid kiirabibrigaadid kuus kannatanut meditsiiniasutustesse. Kamikaze UAV droonid ründasid Graivoroni linnaosas ja kaks kamikaze drooni ründasid vaheldumisi Holovtšino külas asuvat bensiinijaama. Bezõmeno külas viskas mehitamata õhusõiduk kortermaja hoovi pargitud autole lõhkekeha. Holovtšinos plahvatas toidupoe lähedal droon. Üks tsiviilisik sai haavata. Graivoronis sai kolme kamikaze drooni rünnaku tagajärjel ettevõtte territooriumile kahjustada kolm autot.⠀

▪️Kurski oblastis tulistati Tjotkino ja Politotdelski, Gluškovski rajooni Elizavetovka, Sužanski rajooni Hornali, Sverdlõkovo ja Kurilovka, Korenevski rajooni Gordejevka, Belovski rajooni Milajevka küla. Ukraina relvajõudude droonid ründasid Rõli rajoonis Tõtova, Gluškovski rajoonis Volfino, Sužani rajoonis Gujevo ja Lebedevka ning Korenevski rajoonis Gordejevka külasid. 14 Ukraina drooni piirialadel suruti maha ja hävitati EW ja väikerelvade tules.

▪️ DNRis sai haavata kaheksa tsiviilisikut. Maha löödi Makejevka, Panteleimonovka. Mariupolis sai territooriumi puhastamise käigus plahvatusohtliku eseme lõhkamise tagajärjel vigastada kolm töötajat. Vaenlase rünnakul Kartsõzi terastraadi- ja trossitehasele „Silur” said kaks ettevõtte töötajat haavata. VFU poolelt registreeriti 24 mürsku, tulistati 53 ühikut laskemoona. Vaenlane kasutas raketisuurtükki (HIMARS), 155 mm kaliibriga moona, sealhulgas kobartüüpi, ja ründe-UAV-d.

15. Lühiuudised

Berliini poolt antud loa raames rünnata Venemaa Föderatsiooni saab Ukraina teoreetiliselt Saksa Patrioti õhutõrjesüsteemidega alla tulistada Venemaa õhuruumis okupantide lennukeid. Seda väitis Saksamaa kaitseministeeriumi Ukraina abistamise eristaabi juht kindralmajor Christian Freuding, edastab Tagesschau.

Zelenski osaleb G7 tippkohtumisel, mis toimub 13.-15. juunil Brindisis, teatab Itaalia peaminister Meloni. Tippkohtumise käigus loodetakse heaks kiita plaan kasutada külmutatud Venemaa varasid Ukraina hüvanguks.

Nii nagu Hiina, ei plaani ka Saudi Araabia osaleda Ukraina korraldataval rahutippkohtumisel, mis peetakse juuni keskel Šveitsis. Põhjuseks Venemaa puudumine.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised