Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. mai 2024:

Harkivi rindelt pigem POS kõlakad, vene sammhaaval edenemisi tuli siiski mitmelt rindelt ja ootab vene poole reaktsiooni nende olulise, ka tuumarelvade jälgimise radarijaama tabamuse järgselt (vt p 10).

1. Harkiv ööpäevases sajus.

2. Üks oluline radarijaam Venemaal olla pihta saanud.

3. Harkiv: hetkel kõlakad, et tugevamad Ukraina vasturünnakud on alanud.

4. Kupiansk-Kreminna: üks taandumine siiski oli.

5. Siversk: Bilohorivka ja Spirne suunal ikka surusid, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Bahmut: Klišiivka suurem mure koht kui Tšassiv Jar, sest viimases pole hull surve veel edu toonud.

7. Donetsk: mõni vene poole edenemise siiki tuli.

8. Lõunarinne: rahulikum.

9. Herson: muutusteta.

10. Eile tuli uudis, et Ukraina tabas Venemaa raketihoiatussüsteemi radarit.

11. putin olla andnud FSB-le korralduse puhastada kaitseministeeriumi, et karistada ebaõnnestumiste eest Ukrainas.

12. putin nimetas Zelenskit „illegitiimseks” ja teatas oma valmisolekust läbirääkimisteks Ukraina üle hetke rindejoone seisu järgi. Njah, jälle bla-bla-bla sõnamurdja mehe suust…

13. Elektroonilisi kutseid saanud venelastele välispasse enam ei väljastata.

14. Hiina suurim CCTV-kaamerate tootja põgenes salaja Venemaalt.

15. Ukraina Peastaap vähendab personali 60%. Osa sõjaväelastest saadetakse lahinguüksustesse.

16. Lühiuudised

Mitmes rindelõigus on Ukraina suutnud ära lasta vene tanki T-90 (üks ka suht töökorras olevana kätte saadi ja treileri abil öösel ära veeti), sestap arvab, et järjest paremad vene üksused on töös ja meeldiva üllatusena pole vastavad aga nende edusammud… ka lasti eile alla veel üks Su 25 ehk siis miskit rohkemat on rindel, et mõjutada vene lennundust, hetkel veel pole suudetud sellele päitseid pähe panna. Kõrge on ka vene poole kamikaze droonide kasutamiste arv, Ukraina andis teada, et ööpäevas neid 224 käigus oli.

1. Harkiv saab pihta ikka kõigega, millega vene pool sinna ulatub. Eile päeval kesk-Ukrainas Kropivnitski linna kandis üks plahvatus toimus, rohkem infot polnud.

Ikka sama ilmateade…

Varahommikul Venemaa rünnakuohu tõttu kuulutati Ukraina idapiirkondades välja õhuhäire.

2. Krasnodari kandis miskit olulist ja ega kurtmine Kurski ja Belgorodi oblastis otsa saa.

Okupeeritud Krimmi partisaniliikumine ATESH teatab, et Vene väed evakueerivad töötajaid Džankoist ning ehitavad aktiivselt üles ja võimalik, et ka moderniseerivad lennuvälju sügavamal poolsaarel, täpsemalt Kirovskes ja Baherovos. Need tegevused viitavad sellele, et Venemaa eesmärk on Ukraina tulevaste edukate rünnakute ootuses oma väed ja varustus laiali saata.

3. Harkiv: Zelenski kinnitas, et Ukraina relvajõud on võtnud Harkovi oblasti piiriala „lahingukontrolli” alla. Kaitseväe üksustel õnnestus võtta kontrolli alla Harkivi oblasti piirid, kuhu kuu alguses sisenesid vene okupatsiooniväed.

Njah, päris nii hea seis pole, kuigi juba tuleb kõlakaid, et Ukraina on suutnud teha tugevaid vasturünnakuid ning olukord võib siin suunal hakata kalduma nende kasuks. Läbi siiski pole ka vene poole rünnakute jätkumine, sestap hetkel veel võimalike suundumuste kohta arvamust ei avalda. Muutusi rindejoones ei tuvastanud. Uudiseid tuli, et Aafrikas seni sõdinud vene kontingenti olla kaasatud rünnakutes Liptsi suunal.

Vovtšanski linn jätkuvalt ka liugpommide tabamusi saab ja järjest keerulisem on linnas leida terveks jäänud hooneid.

4. Kupiansk-Kreminna: Kupianski suunal jätkus ja sealt kuni rinde keskmise osani andis Ukraina teada 17 vene rünnakust. Üks Ukraina väike taandumine oli Kupianskist u 20 km idas väikses paarikümne majapidamisega Ivanivka külas, kus äärmistest hooneteliinist pidid nad taanduma küla järgmisesse tänavavahesse. Eks see arvatavalt vene lennunduse ja kaudtule mõju oli. Üle põllu küla poole vene enda edenemist siiski ei tuvastanud, kuigi olukorra pingelisusest andis teada Ukraina väejuhatus. Eks siin mitukümmend tuhat soldatit veel rünnakuootel.

Rinde lõunalõigus kolm edutut vene rünnakut kirja läks.

5. Siversk: Bilohorivka ja Spirne suunal vene rünnakud jätkusid, pisu arv küll langes aga sellevõrra suuremate koosseisudega. Spirne juures olla lahing lõppenud alles hilja õhtul ja seni saab vaid hävinud vene soomustehnikat üle lugeda.

6. Bahmut: kui Tšassiv Jaris pole vene pool vaatamata marulisele surumisele linna Siverski Donetsi-Donbass kanali idakaldal asuvas osas edasi saanud siis Klšiivka külas veel kavratalieid vene kontrolli alla lisandus ja Ukraina on peaaegu külast välja surutud ning olukord järjest enam muret teeb.

Andriivka küla kaitse seni peab, kuigi ka siin suunal jätkub igapäevaselt tugev vene surve. Pole vene pool pole suutnud isegi sillapead teisel pool raudteed likvideerida.

7. Donetsk: siingi eile tõusis rinde põhjalõigus vene poole rünnakute tugevus ja Ozeretinest külast kirdesse jääva Arhangeski küla hallis alas asuva osa vene pool enda kontrolli alla sai. Sellega muutus siin serval rindejoon sirgemaks aga mitte piisavalt, sestap veel pisu Ukraina taandumist peaks tulema, et saada parem kaitseliin.

Nagu arvata oli, siis Krasnohorivka linnas toimunud vene poole jõudmine ühe ründeteravikuga linna läänepoolse servani tõi kaasa linnast lõunas asuvate Ukriana üksuste taandumise u 1 km tagamaks enda logistikaahela toimimine.

Vuhledari suunal küll vene pool teatas mingist edust, aga leidsin vaid ühe põleva tanki T-90 video, mis polnud isegi eriti kaugele vene possadest jõudnud, sestap ei saa öelda, et üldse ei proovitud.

8. Lõunarinne: eile pisu surve langes.

Berdjanski suund: muutusteta.

Tokmaki suund: muutusteta.

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: Ukraina kolmest ebaõnnestunud vene poole rünnakust teada andis.

10. Ukraina droonid ründasid Venemaa strateegilist varajase hoiatamise radarijaama rünnakuteks, sealhulgas ballistiliste rakettide abil, kirjutab War Zone.

Väljaandele kättesaadavad satelliidipildid kinnitavad Krasnodari territooriumil asuva Voronež-DM jaama kahjustamist. Need ülikõrge sagedusega radarid on osa ballistiliste tuumarakettide varajase hoiatamise süsteemist. Sotsiaalmeedias ja satelliidipiltidel on näha kahjustusi mõlemale jaama varustusega hoonele. Radarimassiivid on väga tundlikud ja haprad süsteemid ning isegi suhteliselt väike löök võib need pikaks ajaks välja lülitada, selgitatakse väljaandes.

Praegu ei ole Ukraina võimud radarijaama rünnaku eest vastutust võtnud. Ka Venemaa valitsusasutused ei kommenteerinud rünnakut. War Zone’i andmeil põhjustas löögi radarile asjaolu, et see rajatis on võimeline tuvastama USA poolt Ukrainale tarnitud kaugmaa ATACMS rakettide väljalaskmisi.

Väljaande intervjueeritud anonüümsete ekspertide sõnul kasutatakse Voronež-DM jaama edelasuuna jälgimiseks. 2013. aastal kasutati seda jaama, et salvestada ballistilise raketi väljalaskmine Liibüast Vahemerre. Vaatamata sellele, et radari levi katab Krimmi, on jaam mõeldud eelkõige ballistiliste rakettide startide tuvastamiseks palju suuremalt kauguselt, selgitas ekspert.

Lisaks võib rünnak sellisele radarile täita tingimused tegevuseks, mis võib esile kutsuda tuumakättemaksu, kuna Voronež-DM jaam on osa Venemaa raketirünnakute hoiatusvõrgustikust.

„Tingimused, mis määravad kindlaks Vene Föderatsiooni tuumarelva kasutamise võimaluse, on järgmised: vaenlase mõju Venemaa Föderatsiooni kriitilistele riigi- või sõjalistele objektidele, mille keelamine toob kaasa tuumajõudude reageerimistegevuse katkemise,” seisab määruses, ütles Venemaa president.

24. aprillil allkirjastas USA president Joe Biden määruse, millega eraldati Ukrainale 61 miljardi dollari suurune sõjaline abi. Samal ajal sai teatavaks, et Washington tarnis salaja Kiievile pikamaa ATACMS-e. Bloombergi allikate sõnul Valges Majas kuulusid raketid 12. märtsil heaks kiidetud 300 miljoni dollari suurusesse abipaketti Venemaa rünnakute sagenemise tõttu Ukraina kriitilisele infrastruktuurile.

11. Enneolematu kõrgete vene kindralite vahistamise kampaania, mille julgeolekujõud käivitasid pärast kaitseminister sergei šoigu väljavahetamist, toimub kremli nõusolekul ja selle kõige olulisem põhjus on eriteenistuste soov veeretada süü Ukraina ebaõnnestumistes armeele ning saada kontroll kaitseministeeriumi tohutute eelarvete üle. Sellest rääkisid Moscow Timesile kaks Venemaa valitsusametnikku, kaks kremlile lähedalseisvat allikat ja kaitseministeeriumile lähedane allikas. Kõik nad taotlesid teema tundlikkuse tõttu anonüümsust.

„Käimas on kõva puhastus. FSB puhastab šoigu meeskonda. See on oodatud protsess. Julgeolekujõud said loa (riigi juhtkonna) kõige tipus,” ütles kremlile lähedalseisev allikas. „Puhastuse lõpuni on veel pikk tee minna. Meid ootab ees veel vahistamisi,” lisas ta.

Korruptsiooni uurimise eest vastutavad luureohvitserid ilmusid Moskvas Frunzenskaja kaldapealsel asuvasse kaitseministeeriumi hoonetekompleksi juba enne seda, kui tuli teatavaks uudis šoigu ühe lähedasema ja kauaaegse kaastöötaja aseminister Timur Ivanovi vahistamise kohta. Kaitseministeeriumile lähedase allika sõnul juhtus see aprilli lõpus ehk siis, kui šoigu oli veel minister, kuid oli juba mõjuvõimu kaotamas.

„Mulle tundub, et praegu on seal (kaitseministeeriumi hoones) rohkem turvatöötajaid kui sõjaväelasi,” ütleb Moscow Timesi allikas. Kahe nädala jooksul pärast šoigu vallandamist on korruptsiooniga seotud kriminaalsüüdistusega vahistatud juba neli kõrget vene armee kindralit. Uurimiskomitee teatas neljapäeva õhtul, et vahistati viies ohvitser.

See võib potentsiaalselt olla üks „suurimaid puhastusi” kaasaegses Venemaa ajaloos ja protsess on alles hoogu saamas, ütles praegune Venemaa valitsusametnik väljaandele Moscow Times.

„Arvan, et aasta lõpuks on kaitseministeeriumi kõigis üksustes kokku vahistatud sadu inimesi,” lisas ta. Teise kabinetiametniku sõnul oli kaitseministeeriumis korruptsiooniskeemide kohta materjali „kuhjade kaupa” ja algatati kriminaalasju. „Kuid kui šoigu oli minister ja tal oli tohutu mõju, ei tohtinud uurijad neile järele anda,” räägib allikas väljaandele Moscow Times. Käimasolev kampaania, milleks FSB sai kremlilt loa, näitab, et sõja tingimustes, Venemaa kahe juhtiva julgeolekujõu – armee ja FSB – vastasseisus võidavad eriteenistused, ütleb FSB-le lähedane allikas.

„Keegi peab olema süüdi, et sissetung ebaõnnestus. Need on kas eriteenistused, kes tegelesid sõja luure ja analüütilise ettevalmistusega ning lubasid putinile võidukat operatsiooni ja kiiret võitu. Kuid nad ebaõnnestusid. Või šoigu juhitud „maailma teine armee”, mis pidi tagama putini võidu. Kuid see osutus pabertiigriks ja sai katastroofi,” selgitas Moscow Timesi allikas.

putini pärast ametisseastumist oma viiendaks ametiajaks korraldatud ümberkorralduste tulemusena ei kaotanud ametit mitte ainult šoigu, vaid ka eriteenistuste koordinaator, julgeolekunõukogu sekretär nikolai patrušev. Sellegipoolest võidab FSB selle vastasseisu: ta võib saada julgustust ja auhindu korruptsiooniga võitlemise eest kõrgeimates võimutasandites. „Maksimaalne ülesanne on panna oma inimesed paika ja kontrollida kõige maitsvamaid asju, neid valdkondi, kus on suured eelarved,” selgitab riigiametnik. „Või arvate te tõsiselt, et keegi neist mõtleb praegu erioperatsioonile?”

12. Vladimir Zelenskit ei saa pidada Ukraina legitiimseks presidendiks, kuna tema volitused lõppesid 20. mail ja uusi valimisi ei toimunud, ütles putin. Ta märkis, et kui riigid jõuavad sõja lõpetamises kokkuleppele, peaks tingimuste arutelus osalema juriidiline juhtkond, vahendab Interfax. „Kellega läbi rääkida, pole tühine küsimus,” rõhutas putin. „Oleme teadlikud, et (Ukraina) riigi praeguse juhi legitiimsus on lõppenud.” Tema arvates korraldati Šveitsis tippkohtumine, et veenda maailma vastupidises ja säilitada Zelenski staatus.

„Ma arvan, et üks konverentsi eesmärke <…> on, et lääne kogukond – tänase Kiievi režiimi sponsorid – kinnitaks praeguse või mitteaktiivse riigipea legitiimsust,” ütles putin.

Tema sõnul pole „neil PR-käikudel juriidiliste dokumentide jaoks mingit tähtsust. Meil on muidugi vaja, kui asi puudutab seda – ja ma lähtun sellest, et rahuläbirääkimisi tuleks jätkata ja mitte ultimaatumite, vaid terve mõistuse abil, <…> – loomulikult peame mõistma, kellega saab ja peaks tegelema, et jõuda õiguslikult siduvate dokumentide allkirjastamiseni,” märkis putin.

Samas rõhutas ta, et „sellele küsimusele tuleb vastata Ukrainas endas” – ennekõike „parlamendi ja konstitutsioonikohtu seisukohast”. Eelkõige soovitas putin vaadata naaberriigi põhiseadusest, millistel valitsusorganitel „on õigus ilma valimisteta pikendada” ja millistel mitte.

Zelenski viieaastane ametiaeg lõppes 20. mail. Ukraina põhiseadus keelab valimiste korraldamise ajal, mil riigis kehtib sõjaseisukord. Ülemraada pikendas sõjaseisukorda 8. mail taas 90 päeva võrra.

putin kordas ka valmisolekut jätkata rahuläbirääkimisi Ukrainaga. Tema sõnul peaksid need põhinema „põhimõttelistel kokkulepetel”, mis sõlmiti Valgevenes ja Türgis 2022. aasta kevadel, aga ka „tänastel reaalsustel kohapeal”.

Varem sai teatavaks, et putin tegi läänele taas ettepaneku Ukraina sõda „külmutada”. Reutersi allikad teatasid Venemaa presidendi valmisolekust sõlmida vaherahu tingimusel, et ta säilitab kontrolli juba vallutatud territooriumide üle.

Agentuuri allikate sõnul mõistab putin, et edasine pealetung nõuab üldmobilisatsiooni kordamist, mille esimene laine – 2022. aasta sügisel – langetas valitsuse reitingud ja pani sadu tuhandeid venelasi välismaale põgenema.

kreml on kindel, et suudab veenda valijaid sõja eesmärkide saavutamises. „putin ütleb, et me võitsime, et NATO ründas meid ja me säilitasime oma suveräänsuse ja et meil on maismaakoridor Krimmi,” selgitas üks allikatest.

putini väljaütlemiste taustal Zelenski „illegitiimsusest” ja valmisolekust läbirääkimisi jätkata, ilmus ootamatult välja põgenenud Ukraina ekspresident Viktor Janukovitš. Tema lennukit märgati Valgevenes. Just seal asub putin nüüd koos kaitseministeeriumi uue juhi andrei beloussovi ja välisminister sergei lavroviga.

Viimati viibis Janukovitš Valgevenes pärast sissetungi algust Ukrainasse, 2022. aasta märtsis. Tema lennuk saabus Minskisse enne Venemaa-Ukraina läbirääkimiste teist ja kolmandat vooru, mis toimusid vastavalt 2. ja 7. märtsil.

13. Venemaa välisministeerium kavatseb keelata konsulaarasutustel elektroonilise kutse saanud kodanikele välispasside väljastamise. Vastav eelnõu on avaldatud föderaalses õigusaktide portaalis. Määruse eelnõu kohaselt on passi väljastamisest keeldumise aluseks ajateenistusse kutsutava kodaniku suhtes sõjaväekomissariaadi kutse paigutamine saadetud (kättetoimetatud) kutsete registrisse ja kutsetunnistuse kehtestamine. Vene Föderatsioonist lahkumise keeld – kuni sõjaväekomissariaadi kutsel ilmumise kohustuseni. Sarnane alus kehtib ajateenijate kohta.

Samad piirangud kehtestatakse kriminaalasjadega seotud isikutele, riigisaladusele juurdepääsu omavatele töötajatele, viis aastat tagasi ajateenistusest vabastatud riigiteenistujatele ja pankrotistujatele. Telegrami kanal „Sõjaväeadvokaadid” märgib, et hetkel pole selge, kas selline praktika laieneb ka mobilisatsioonikavadele. „Kuni õiguskaitse praktika kujunemiseni jätkuvad vaidlused õigusringkonnas. Fraasi „ajateenistuskohustuslik kodanik” sõnasõnaline lugemine näitab, et ei. Keeld peaks kehtima ainult ajateenijatele,” täpsustasid inimõiguslased.

Kehtiva mobilisatsiooniseaduse järgi kaasneb elektroonilise kutse olemasoluga automaatselt riigist lahkumise keeld. Ajateenijad omakorda on kohustatud ajateenistuse jooksul Venemaalt lahkumisest kauemaks kui kolmeks kuuks teatama sõjaväelise registreerimise ja värbamise büroole.

„Ajateenistuse kooli” asutaja Aleksei Tabalovi sõnul tuleks sõjaväelise registreerimis- ja värbamisbüroosse ilmuma pidanud isik kaugjuhtimise teel registrist kustutada, siis tuleks kutse tühistada, kuid alati seda ei juhtu.

Venemaa valitsus avaldas aprilli lõpus resolutsiooni teksti „Sõjaväekohustuslaste teabe ühtne register”, mis peaks jõustuma 31. oktoobril ja Venemaa kaitseministeerium hakkab välja saatma elektroonilisi mobilisatsioonikutseid ja muud teated ajateenijatele alates 1. novembrist.

Otsuse kohaselt hakkab ühtne register sisaldama kogu teavet sõjaväelise registreerimise ja selle alla kuuluvate kodanike kohta, sealhulgas teavet mobilisatsioonikutsete kättetoimetamise kohta. Lisaks kaitseministeeriumile saavad sellele juurdepääsu siseministeerium, FSB, föderaalne maksuteenistus ja teised osakonnad. Kutse loetakse kättetoimetatuks seitse päeva pärast selle registris avaldamist. Kutsetest teavitatakse ajateenijaid oma isikliku konto või riigiteenistuse kaudu.

Pärast kutse saatmist blokeeritakse ajateenistuskohustuslasel automaatselt riigist lahkumine. Kui ajateenija 20 päeva jooksul sõjaväelise registreerimise ja värbamise büroosse ei ilmu, keelatakse tal registreerida end ettevõtjaks, saada välispassi, teha kinnisvaratehinguid ja hakata füüsilisest isikust ettevõtjaks.

Samal ajal hakkasid Moskvas ja Tomskis sõjaväelise registreerimise ja värbamisametid juba kevadises kutses saatma ajateenistuskohustuslastele elektroonilisi kutseid. Riigiduuma riigikaitse komisjoni juht Andrei Kartapolov nentis, et elektroonilisi kutseid sõjaväekomissariaati hakatakse välja saatma kevadise kutse ajal, kuid ajateenijate teavitamise põhimeetodiks jäävad paberdokumendid. Tema sõnul ei ole kavas ajateenijaid Ukraina sõtta saata ning ajateenistuse numbrilised parameetrid jäävad samaks.

Kevadise kutse ajateenistus algas 1. aprillil. Vastavalt putini määrusele mõjutab see 150 tuhat 18–30-aastast inimest, kes ei ole reservis. Kuni 2024. aastani oli kutse vanus 27 aastat. Ajateenistuse vastuvõtt lõpeb 15. juulil.

14. Hiina suurim videovalvekaamerate tootja, kes andis kuni poole Vene Föderatsiooni seadmete tarnimisest, lahkus salaja Venemaa turult, vahendab CNews IT-sektori allikatele viidates. Hikvision lakkas üleöö töötamast kliente või partnereid oma plaanidest hoiatamata. Hikvisioni ametlik venekeelne veebisait on lõpetanud töö, selle ametlik grupp sotsiaalvõrgustikus VKontakte on kustutatud ja telefonidele ei vastata enam üheski linnas, kus see tegutseb.

„Hikvision lõpetas kõigi jaoks ootamatult peaaegu täielikult oma toodete tarnimise ning projekti- ja kanaliseadmete tellimuste vastuvõtmise,” kurdab üks CNewsi allikatest, suure Venemaa integraatori esindaja. Tema sõnul tuli see otsus kõigile üllatusena. Marvel Distributioni esindajad teatasid CNewsile Hikvisioni „lennust” Venemaalt. Hiina tarnija lahkumine „tuli meile täieliku üllatusena”, ütles ettevõtte pressiesindaja. Teise Venemaa IT-turu ettevõtte esindaja ütles CNewsile, et Hikvisioni Venemaa kontoris, kus töötas umbes 100 inimest, toimusid suured koondamised.

Venemaa videovalvefirma Videoglaz hoiatab, et Hiina tarnija lahkumine tõotab turule seadmete puudust. Lähiajal võib tekkida puudus komponentidest ning ohus on ka Hikvisioni seadmete pilveteenuste ja tehnilise toe kättesaadavus, juhib Videoglaz tähelepanu. Ettevõtte hinnangul võib Hiina tarnija Ameerika sanktsioonide ohu tõttu Venemaa turult lahkuda: USA-s ja Suurbritannias on Hikvisioni tooted juba keelatud ning 2023. aasta märtsis kandis USA kaubandusministeerium mitu tema tütarettevõtet musta nimekirja.

Ühe vanima arvuti- ja sidetehnika müüja Marvel Distributioni andmetel hõivas Hikvision enne sõda Venemaa turust veerandi, kuid 2022. aastal, pärast lääne tarnijate lahkumist, moodustas see juba 70% müügist.

„Hikvision ütleb, et see on ajutine lahendus, kuid kahjuks oleme viimase kahe aasta jooksul liiga sageli kuulnud sarnaseid väiteid lääne müüjatelt ja oleme veendunud, et miski pole nii püsiv kui ajutine,” ütles Marvel Distributioni esindaja.

Digiarengu ministeeriumi andmetel paigaldati 2024. aasta alguseks kogu Venemaal kodanike videovalveks üle 1 miljoni kaamera. Jaanuaris otsustati erakaamerad ühendada elanikkonna valvesüsteemiga. Esimene piirkond, kus erakaamerad osariigi näotuvastussüsteemi sisse ehitatakse, oli Permi territoorium. Vastavale määrusele kirjutas alla kuberner Dmitri Makhonin.

Njah, võib-olla sai vene poolel Hiina nuhkimisest hoopis villand…

15. Ukraina relvajõudude peastaap teatas optimeerimisest – koosseisu vähendatakse 60%, osa sõjaväelastest saadetakse lahinguüksustesse. Seda ütles briifingul Ukraina relvajõudude peastaabi kaitseplaneerimise peaosakonna ülem Jevheni Ostrjanski.

Tema sõnul viis peastaap 2024. aasta veebruaris-märtsis läbi funktsionaaluuringu osade struktuuriüksuste ja sõjaväeliste juhtorganite koosseisu optimeerimise kohta. Eelkõige läheb laiali hulk sõjalisi organisatsioonilisi struktuure, moodustatakse uusi ja optimeeritakse olemasolevaid. Tänu sellele loodavad nad mitte ainult personali vähendada, vaid ka vältida funktsioonide dubleerimist.

„Vabastatud” sõjaväelasi plaanitakse lisada operatiiv- ja taktikalise tasandi juhtorganitesse, aga ka lahingväeosadesse, lisas Ostrjanski. Peastaap usub, et tänu sellele on lahingutsoonis lahinguülesandeid täitvates üksustes pikka aega võimalik läbi viia rotatsioonid.

16. Lühiuudised

Armeenia peamister Pašinjan keeldus SRÜ juhtide tippkohtumisele minemast.

Njah, 10 Leopardi tanki andmine Saksa ja Taani poolt ületas uudisekünnise, no vähe on kahjuks seda…

Saksamaa kantsler Olaf Scholz nõuab, et tema riik ei annaks Ukrainale üle pikamaa tiibrakette Taurus, sest ukrainlased „ei saa neid ise programmeerida”.

Esimene rühm Ukrainast pärit lahingulendureid läbis väljaõppe hävitajatel F-16, mis toimusid USA-s. Sellest teatas Politico, viidates USA õhuväe rahvuskaardi spiikrile Erin Hanniganile.

Stoltenberg kutsus üles lõpetama Ukrainale seatud piiranguid Lääne poolt tarnitud relvade kasutamisele rünakuks Venemaal.

Ukrainasse on jõudnud 4. õhutõrjesüsteem IRIS-T Saksamaalt.

Mõned USA-s toodetud satelliidi teel juhitavad laskemoonad Ukrainas ei ole Venemaa segamistehnoloogiale vastu pidanud. Mõjutatud on Excalibur 155 mm mürsud, JDAM-ER, M30/M31 ja GLSDB. JDAM-ide jaoks on rakendatud uus kaitsevahend, mis võimaldab edaspidist kasutamist.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised