Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. mai 2024:

tuntav vene poole rünnakute arvu vähenemine, üks küla Donetski rindel langes ning lõunarindel sai vene pool sisse Urožaine külla. Tundub, et „kuum” turismihooaeg Krimmis on alanud.

1. Tihe sajupilv kogu piiri ja rindeläheduse kohal hõljus ning mõni piisk ka kaugemale ulatus.

2. Krimmis läks eile hilisõhtul ja öösel päris kuumaks.

3. Harkiv: rinne seisab.

4. Kupiansk-Kreminna: rinne seisab, kuigi rünnakuid jagus.

5. Siversk: vaid edutu Bilohorivka küla ründamine.

6. Bahmut: rünnakuid jagus, muutusi mitte.

7. Donetsk: ühe küla kaotus lisaks tuli aga tuntav rünnakutearvu langus.

8. Lõunarinne: surve tõusis ja Urožainesse vene pool sisse sai

9. Herson: vene poole tuntav tahte tõus Ukraina sillapead likvideerida, muutusi rindejoones siiski ei tuvastanud.

10. Viies vene kaitseministeeriumi kõrgem ohvitser peeti kinni.

11. Bensiini tootmine langes Venemaal pärast uusi reide rafineerimistehastele madalaimale tasemele alates oktoobrist.

12. putin kirjutas alla määrusele Ameerika vara konfiskeerimise kohta Venemaal.

13. Narva jõelt piiripoide eemaldamine jõudis nii vene kui Ukraina meediasse.

14. Moskvast leiti suur kogus laskemoona ja lõhkeainet „sabotaaži toimepanemiseks”.

15. Taiwan tõstis armee Hiina suurimate sõjaväeõppuste tõttu kõrgendatud valmisolekusse.

16. Kreeka ja Poola kutsusid Euroopa Komisjoni üles looma Euroopa kohale raudkuplit.

17. Üks nädal vana uudis Saksamaalt, sealne poliitik sai Venemaalt tasusid kremli propaganda levitamise eest.

18. Lühiuudised

110. mehhaniseeritud brigaad teatab, et eile ja täna tulistati alla kokku kaks hävitajat Su-25. Viimastel nädalatel on väidetavalt Ukraina vägede poolt alla tulistatud 6 Su-hävitajat. See juba kipub suundumust näitama…

1. 23. mai hommikul tabas vene armee 15 raketiga Harkivit ja Ljubotini. Teadaolevalt sai pommitamise tagajärjel surma vähemalt seitse inimest. Vähemalt üks trükikoda hävis. Zelenski süüdistas oma sõnavõtus jälle teatuid lääne poliitikuid, kes ei luba teha vastumeetmeid oma relvadega Venemaa suunal. Eile kostusid Harkivis õhuhäiresireenid 16 tundi kogu ööpäeva jooksul.

Pommitamist jagus kuni 40 km kaugele rindejoonest ja vene piirist ning päris tihedalt.

2. Ukraina relvajõud ründasid eile hilisõhtul ja öösel Krimmi droonide ja ATACMS-rakettidega, teatab telegrammikanal ChP-Sevastopol. Plahvatused toimusid Jaltas, Aluštas, Džankois, Simferoopolis, Jevpatorijas ja Bahtšisarais. Rünnakut kinnitas ka Moskvast määratud Krimmi kuberner Sergei Aksenov. Tema sõnul hukkus selle käigus kaks tsiviilisikut.

„Arvatavasti rünnati vene Musta mere laevastiku 126. rannakaitsebrigaadi,” kirjutab Crimean Wind avalik leht. Samuti võidi selle andmetel rünnak sooritada Alušta lähedal asuvale FSB sõjaväeosale. Telegrami kanalid ASTRA ja Insider UA avaldavad kaadreid, mis näitavad plahvatusi poolsaare erinevates asulates. Salvestised tehti väidetavalt rünnaku ajal 23. mai õhtul.

„Teatakse, et Sevastoopoli Belbeki lennuvälja piirkonnas oli kolm plahvatust, samuti üks õhutõrjeüksuse paiknemiskohas Novofedorovka piirkonnas samas suunas. Kokku toimus umbes kaheksa plahvatust,” teatab Crimean Wind.

Teateid tuli ka droonidest Krimmi kohal, aga sellest rohkemat miskit ei tea. Sama ka meredroonide kohta…

Partisaniliikumine ATESH teatab, et Smolenski oblastis hävis vene 49. õhutõrjerügemendi kasutuses olnud sidetorni telekommunikatsioonikapp. Tundub, et süütevedelik abiks oli.

Tänaseks on välja lülitatud üks kahest Zaporižja tuumaelektrijaama toitavast õhuliinist. Kui teine ka lakkamab toimimast, tekib uus elektrikatkestus. Energoatom selgitas, et TEJ-s antud liini rikke korral tekib järjekordne täielik elektrikatkestus, mis on ohutu käitamise tingimuste tõsine rikkumine ja ohustab avarii teket.

Tatarstani kohal lendas eile päeval taevas droon, mitmes ettevõttes on välja kuulutatud evakueerimine. Kaasani ja Nižnekamski lennujaamades on kehtestati lennupiirangud.

Püris tihe mürsu- ja droonisadu ka Kurski ja Belgorodi oblastis.

3. Harkiv: Venemaa väed Vovtšanskis takerdusid pärast väiksemaid edusamme pealetungi käigus Harkivi oblasti põhjaosas tänavalahingutesse ja kandsid suuri kaotusi, teatab Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Oleksandr Sõrski. „Praegu liigutab vaenlane erinevatelt suundadelt reserve, üritab toetada aktiivseid ründetegevusi, kuid edutult,” lisab ta.

Tõepoolest eile vene poole edenemisi kummaski rindelõigus ei tuvastanud. Karmid lahingud käisid Vovtšanski linnas ja hetkel vaid kõlakad, et vene poole kaotused linnas on suured. Linnas on terveid hooneid ülelennudroonide videotelt juba päris keeruline leida. Videodelt näeb, et erinevat vene sõjatehnikat suudetakse tuvastada enne rünnakule jõudmist või tagalatoetuse kohale jõudmist ning hävitatakse neid nii droonide kui kaudtulega.

4. Kupiansk-Kreminna: päris tugev surve Kupianskit idas/kagus jätkus ja kirja läks 20 rünnakut. Paneb imestama, et siingi rinne seisab. Ukraina ametlikel teadetel hävis siin suunal eile kokku 69 ühikut tehnikat. Pole paha…

Ternõ-Jampolivka suunal ka tasapisi on uuesti tõusmas vene poole rünnakute arv ja ründavate üksuste suurus, siingi rindejoon muutusteta.

5. Siversk: Bilohorivka ümber puruks lastud vene soomustehnika arv järjest tõuseb ja nii mõnigi tank ja soomuk on jõudnud isegi paarisaja meetrini Ukraina kaitseliinist. Njah, suvekuumus töötleb ka rünnakukoridorides olevaid surnukehi… siingi pisu üllatusena mujal rünnakuid ei toimunud.

6. Bahmut: Tšassiv Jari äärmistest hoonetest pole vene pool enam edasi saanud, eks neile sel miskit ka tihedalt kaela sajab ja olla tihe sealse üksuse täiendamine. Eks ootab tugevama rünnakukolonni uut tulemist. Klišiivka seis hetkel jäi pidama. Kuna sealne kõrgendik küla serval on suuremalt jaolt Ukraina kontrolli all, siis loodan, et pikalt ei suuda vene pool end külas kindlustada.

7. Donetsk: siingi vene poole rünnakute arv vähenes ja 22 Ukraina ametlikud uudised teada andsid. Küll kaks edenemist siiski kirja läks. Üks mõnesaja meetrine eednemine Ozeretine asulast põhjas piki metsariba põldudevahel, eks vist tänu suurele pommitamisele pidid Ukraina kaitsjad eesmised possad maha jätma.

Tunduvalt enam muret põhjustab Umanske küla kaotus Avdiivkast läänes, kus vene pool jätkab edenemist veekogude liinist läänepool. Siit järgmise suurema veekogude liinini on minna üle põldude u 5 km. Küll on märgata mõningast hoo aeglustumist vene poolel ja eks näis, kas see ka püsiv muutus.

8. Lõunarinne: nagu arvata oli, siis tõusnud surve tõi ka pisu vene poolele edenemist.

Berdjanski suund: kahjuks õnnestus vene poolel hõivata Urožaine küla serval asuvat paar põllumajandusega seotud hoonet ja kuna rünnakutearv sinna üle 10-ne läks, siis kipub ikka arvama (vene üksusi ka siin suunal jagub), et suuremat survet on pigem lisandumas.

Tokmaki suund: Robotine tapa-ala ikka töötavat, muutusi rindejoones polnud.

Melitopoli suund: vaikne

Pisu on märgata rindest kaugemale ulatuvat Ukraina kätt ja üha sagedamini näeb ka vene kaartidelt, et kuni Musta mereni miskit plahvatab.

9. Herson: 24. Aidari pataljoni ukrainlasest kaitseväelane Stanislav Osman teatab muudatustest vasakul kaldal Krõnki ümbruses. Sõnum tekitab endiselt palju küsimusi. „Meie väed on Krõnkist lahkunud, edenenud ja seadnud end sisse teises turvalisemas kohas vasakul kaldal, põhjuseks vene poole tihe liugpommide kasutamine.”

Eile teatas Ukraina lausa üheksast vene poole rünnakust siin suundadel, pommitamisste kaardid näitavad jätkuvalt tihedat suuremte pommide kasutamist Dnepri kummalgi kaldal ja ei imesta, et Dnepri idapoolsel kaldal peab Ukraina üksus pidevalt possasid vahetama, et ellu jääda. Krõnkis ei taha kohal olla ka vene pool, sest egas seal häid kohti enda kindlustatud varjamiseks ja kaitseks kõige kaela sajava eest pole, sestap ka rindejoone muutusi ei tuvastanud.

10. Venemaa julgeolekujõud jätkavad kaitseministeeriumi juhtkonna puhastamist pärast 12 aastat ministeeriumi juhtinud sergei šoigu väljavahetamist. Nelja kindrali järel peeti kinni kaitseministeeriumi riigihangete osakonna juhataja Vladimir Verteletski, teatasid sõjaväekorrespondendid ning seejärel kinnitasid RBC, Interfax ja Izvestija. Izvestija allika sõnul kahtlustatakse Verteletskit altkäemaksu võtmises: ta sai auto ja maja riigikaitse korraldustega töötavalt ettevõtjalt. Nagu kirjutab kanal „Dva maiora”, on jutt altkäemaksust eriti suures mahus. Turvaametnike sõnul registreeris Verteletskaja saadud vara sugulaste nimele.

Venemaa juurdluskomitee ametlik esindaja Svetlana Petrenko ütles, et Verteletskile esitatakse süüdistus võimu kuritarvitamises. Uurijate sõnul võttis ta 2022. aastal riigilepingu alusel vastu tegemata töid ning tema tegevusest tuleneva kahju suurust hinnatakse 70 miljonile rublale (700 000 eurole).

Verteletskist sai viies kõrge sõjaväelane, kes peeti kinni pärast šoigu väljavahetamist. Varem neljapäeval sai teatavaks relvajõudude side peadirektoraadi juhi kindralleitnant Vadim Šamarini kinnipidamisest.

Financial Timesi kremlile lähedased allikad väidavad, et sõjaväe puhastus viiakse läbi putini isiklikul korraldusel. FT allikate sõnul püüab putin nõrgestada šoigut, kelle positsioon tugevnes pärast Wagneri PMC juhi prigožini surma.

Hetkeseis:

23. aprill – asekaitseminister Timur Ivanov altkäemaks.
13. mai – kaitseministeeriumi personaliosakonna juhataja Juri Kuznetsov. korruptsiooniskeem.
21. mai – endine 58. armee ülem Ivan Popov, pettus. Hetkel koduarestis.
23. mai – Peakommunikatsiooniosakonna juhataja Vadim Shamarin altkäemaks.
23. mai – Venemaa kaitseministeeriumi riigikaitse korralduste andmise osakonna juhataja Vladimir Verteletski, ametivolituste kuritarvitamine.
23. mai 20. armee ülem Ahmedov, raiskamine.

11. Venemaa bensiinitoodang langes taas kolmandat nädalat järjest pärast mitut Ukraina droonirünnakut, mis tabasid mais vähemalt viit suuremat naftatöötlemistehast. Nädala jooksul 13. maist 19. maini tootsid Venemaa rafineerimistehased 740 tuhat tonni bensiini – see on Rosstati andmetel minimaalne maht alates eelmise aasta oktoobrist. Võrreldes eelmise nädalaga langes toodang veel 2,5%, võrreldes mai algusega – 5% ja võrreldes detsembri lõpu tasemega – 20% (siis tootsid rafineerimistehased üle 930 tuhande tonni bensiini kord nädalas). Diislikütuse tootmine langes Rosstati andmetel nädalaga 7,1%, 1,558 miljoni tonnini. Võrreldes eelmise aasta lõpuga vähendasid rafineerimistehased tootmist 11% ehk ligi 200 tuhat tonni nädalas.

Mai tõi Venemaa naftatööliste jaoks uue õnnetuste jada, kes on endiselt võimetud oma tehaseid UAV-rünnakute eest kaitsma. 9. mail ründas droon Baškiirias asuvat Gazprom neftekhim Salavati tehast, mis toodab aastas umbes 600 tuhat tonni kõrge okatoonisisaldusega bensiini. Järgmisel päeval langes rünnaku alla Kaluga piirkonna suurim naftatöötlemistehas (Esimene tehas) ja kaks päeva hiljem Lukoili Volgogradi naftatöötlemistehas. Ta oli sunnitud peatama naftatöötlemise peaüksuse, mis aga 16. mail taaskäivitati. 17. mail suleti teist korda alates aasta algusest Rosnefti Tuapse naftatöötlemistehas, ainsana Venemaa Musta mere rannikul. Tehas, mille võimsus on 12 miljonit tonni aastas, on olnud talvest saati jõude droonirünnakust põhjustatud tulekahju tõttu. See taaskäivitati aprilli lõpus, kuid kolm nädalat hiljem tehti sellele uuesti löök, mille tagajärjel üks paigaldustest hävis. Reutersi andmetel käivitus tehas uuesti 19. mail.

Kütuse- ja energiaettevõtteid on praegu võimatu droonirünnakute eest täielikult kaitsta, tunnistas Venemaa asepeaminister Aleksandr Novak 22. mail. „Rünnakuid on võimatu 100% välistada, mõnikord juhtuvad samad olukorrad,” ütles ta. Viimase aasta jooksul kulutasid Venemaa suurimad energiaettevõtted vähemalt 1 miljard rubla droonivastase varustuse ostmiseks Rosnefti, Lukoili, Bašnefti, Slavnefti ja Transnefti, arvutas hangete põhjal „Olulised lood”.

12. putin kirjutas neljapäeval, 23. mail alla dekreedile, mis lubab konfiskeerida Ameerika ettevõtete ja kodanike vara Venemaal seoses Vene Föderatsiooni keskpanga külmutatud reservide arestimisega Ameerika Ühendriikides. Õigusinfoportaalis avaldatud dokumendi kohaselt võidakse konfiskeerida peaaegu igasugune Ameerika isikute ja juriidiliste isikute vara. Need on vallas- ja kinnisvara, väärtpaberid, Venemaa ettevõtete põhikapitali osad, omandiõigused, öeldakse määruses. putini heakskiidetud mehhanismi kohaselt on Venemaa isikutel, kelle varad on USA valitsuse või kohtuvõimude otsusega arestitud, õigus pöörduda kohtusse. Ta peab omakorda tuvastama, et arestimine on tehtud põhjendamatult ja määrama hüvitise. Selleks peab kohus võtma ühendust välisinvesteeringute kontrolli valitsuskomisjoniga. Ta esitab omalt poolt nimekirja USA omandist ja Ameerika isikutest, keda saab kasutada kahjude hüvitamiseks.

Vene Föderatsiooni valitsus peaks dokumendi kohaselt ette valmistama asjakohased muudatused õigusaktides 4 kuu jooksul. Otsus tehti „seoses Ameerika Ühendriikide ebasõbraliku ja rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva tegevusega, mille eesmärk on tekitada kahju Vene Föderatsioonile ja Vene Föderatsiooni Keskpangale”, öeldakse dekreedis.

USA president Joe Biden kirjutas aprilli lõpus alla REPO seadusele, mis lubab konfiskeerida külmutatud Venemaa suveräänseid varasid ja üle anda need Ukraina abistamiseks. Jutt käib vaid väikesest osast Venemaa kulla- ja valuutareservidest, mille suhtes kehtivad sanktsioonid – see on ligikaudu 6 miljardit dollarit, mida Vene Föderatsiooni keskpank hoidis USA-s enne sõja algust.

Kokku külmutati läänes umbes 300 miljardit dollarit, millest suurem osa – umbes 200 miljardit dollarit – blokeeriti Euroopas.

13. Vene piirivalvurid eemaldasid Eesti piirivalve poolt Narva jõel Balti riigi territoriaalvete tähistamiseks paigaldatud 50 poist 24, kirjutab Bloomberg. „Suhtume juhtumile kainelt ja ettevaatlikult,” ütles Eesti peaminister Kaja Kallas. Ta lisas, et Venemaa kasutab piiriprobleeme hirmu ja ärevuse tekitamiseks. Narva jõe äärne piir sai vaidluse objektiks 2024. aasta alguses, kui Venemaa teatas, et pole nõus poolte Eesti poolt paigaldatud 250 poi asukohaga, meenutab Eesti piiriteenistus. Paatides navigeerimiseks kasutatakse ujuvaid markereid.

„Eesti ja Venemaa paigaldavad igal kevadel Narva jõele piiripoid. Jõesäng muutub ajas, mistõttu vaatame märgistused üle. Kui aastani 2022 toimus poide paigaldamine suures osas vastastikusel kokkuleppel, siis praegu ei nõustu Venemaa Eesti seisukohaga poide paigutamise osas,” ütles Ida prefektuuri piiritalituse juht Erik Purgel. Tema sõnul võtavad Eesti võimud peagi ühendust oma Venemaa kolleegidega, et seda teemat arutada.

14. Venemaa õiguskaitseorganid leidsid Moskva edelaosas suure laskemoona peidiku. Ühe versiooni kohaselt kavatseti ohtlikku lasti kasutada sabotaaži toimepanemiseks, kirjutab RIA Novosti viitega päästeteenistuse allikale. „Konkovo piirkonnast leiti seljakott, mille sees oli seitse jalaväegranaati, 200 padrunit 5,45 kaliibriga laskemoona ja üks RPG-7 padrun,” ütles allikas. Uudisteagentuur ei täpsusta täpselt, millistes rajatistes oleks pidanud sabotaaž aset leidma.

Aasta varem teatas FSB sabotaaži ärahoidmisest kahes Venemaa tuumaelektrijaamas, mille valmistasid ette „Ukraina sabotöörid”. Kolm Ukraina kodanikest meest kavatsesid luureteenistuse teatel 9. mai eelõhtul õhku lasta 30 Leningradi ja Kalinini tuumaelektrijaama elektriülekandetorni. „See tooks Ukraina eriteenistuste plaani kohaselt kaasa tuumareaktorite seiskumise ja tuumaelektrijaamade normaalse töö häirimise,” teatas FSB.

Võimalikel sabotööridel olid abilised – kaks Ukraina luure värvatud venelast, märkis vene luureteenistus. Lõhkeainete Venemaale toimetamiseks kasutasid Ukraina eriteenistused FSB teatel rahvusvahelist kaubamarsruuti Chelm (Poola) – Šalčininkai (Leedu) ning seejärel jõudis lõhkeaine läbi Valgevene territooriumi Tveri oblastisse.

„Sabotööride korraldatud peidikutest konfiskeeriti: 36,5 kg plastlõhkeainet S-4, 61 välismaal valmistatud elektridetonaatorit, 38 elektroonilist taimerit ja 2 PM püstolit koos laskemoonaga,” teatas föderaalne julgeolekuteenistus.

15. Taiwani armee on kõrgendatud valmisolekus Hiina poolt saare lähedal toimuvate sõjaliste õppuste tõttu, vahendab Associated Press. Maa- ja mereväed ning raketiüksused viidi üle kõrgendatud teenistusse ning õhku tõusid lennukid. Taiwani kaitseministeerium teatas, et Hiina Rahvavabariigi manöövrid õõnestavad piirkondlikku rahu ja stabiilsust.

Hiina kaitseministeerium teatas neljapäeval, 23. mail, et Hiina Rahvavabastusarmee (PLA) alustas Taiwani lähedal mereväe, õhuväe ja raketivägede ühisõppusi. Ametlikult algasid manöövrid kohaliku aja järgi kell 7.45 (Moskva aja järgi 2.45). Need toimuvad Taiwani väinas ja lõpevad 24. mail.

Hiina idapoolsete vägede ülem kolonel Li Si ütles, et õppused on „karm karistus Taiwani iseseisvust taotlevatele separatistlikele jõududele” ja “karm hoiatus provokatsioonide ja välisjõudude sekkumise eest”. Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin ähvardas omakorda, et „[Taiwani] iseseisvusmeelsed jõud purustatakse pärast kokkupõrget Hiina täieliku ühendamise plaaniga”.

20. mail toimus Taiwani uue presidendi Lai Qingde ametisseastumine, kes kutsus tseremoonial Pekingit tunnustama saareriigi iseseisvust ja lõpetama Taiwani hirmutamise poliitiliste ja sõjaliste vahenditega. Samuti palus ta Hiinal võtta Taiwaniga globaalne vastutus, et tagada stabiilsus ja rahu mõlemal pool Taiwani väina ja kogu piirkonnas, et maailm ei kardaks sõja puhkemist. Hiina Rahvavabariigi riiginõukogu juurde kuuluv Taiwani asjade büroo vastas sellele, et rahu Taiwani väinas ei sobi kokku Taipei iseseisvumisega.

Pekingi ja Taipei ametlikud suhted katkesid 1949. aastal, kui osa Hiina Kuomintangi parteist asus Taiwani saarele elama, kuulutades välja iseseisvuse. Äri- ja mitteametlikud kontaktid saareriigi ja Hiina Rahvavabariigi vahel taastusid alles 40 aastat hiljem, 1980. aastate lõpus. Alates 1990. aastate algusest hakkasid pooled suhtlema valitsusväliste organisatsioonide kaudu. Sellegipoolest peab Peking Taiwani endiselt oma territooriumiks ja rõhutab ühe Hiina põhimõtet, mille kohaselt on võimatu tunnustada Taiwani.

16. Oht, mida Venemaa vallandatud sõda ja vastasseis Läänega kujutab Euroopale, on sundinud Vana Maailma riikide juhte mõtlema ühisele kaitsele ja lakkamatud raketirünnakud rahumeelsetele Ukraina linnadele pakkusid välja ka prioriteetsed meetmed ühise kaitse raames.

Kreeka ja Poola peaministrid Kyriakos Mitsotakis ja Donald Tusk tegid Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile ettepaneku algatada ühise õhutõrjesüsteemi loomine, mida rahastataks EL-i üldeelarvest. Nad kirjutasid kirjas, et allianss vajab sellist „lipulaeva programmi” nagu õhukilp, rääkis selle sisuga kursis olev inimene Bloombergile. Mitsotakis tõstatas selle küsimuse aprillis Tuskiga peetud kõnelustel, ütles agentuurile Kreeka valitsuse pressiesindaja, kinnitades kirja sisu. Selles teevad kahe riigi juhid ettepaneku luua täisväärtuslik õhutõrjesüsteem, et kaitsta EL-i ühist õhuruumi väliste ohtude, nagu lennukid, raketid ja droonid, eest, seisab kirjas.

Von der Leyen avaldas ideele heakskiitu. Ta kirjutas sotsiaalmeedias: Ukraina võitleb meie väärtuste eest. Toetame Ukrainat ja tugevdame oma kaitset samal ajal. Vajame vähem killustatust ja [rohkem] koostööd. Nagu näiteks Mitsotakise ja Tuski pakutud õhukilp. Kreeka ja Poola juhid on kutsunud ideed arutama järgmisel Euroopa Liidu liidrite tippkohtumisel juuni lõpus.

Sarnase ideega käis märtsi lõpus välja ka Euroopa suurima relvatootja Saksa Rheinmetall tegevjuht Armin Papperger. Euroopa juhid peaksid kaaluma lähimaa raketisüsteemide paigaldamist, et kaitsta EL-i piire väliste rakettide ja droonirünnakute eest, ütles ta Financial Timesile: „Ma arvan, et (Iisraeli) Raudkupli eeskujul Euroopa lahendus on hea mõte.”

Jutud Euroopa ühise õhutõrjesüsteemi loomisest tulid kahtluse alla, kas USA on Donald Trumpi presidendivalimiste võidu korral valmis Venemaa agressiooni korral EL-i viivitamatult toetama. Samal ajal on Euroopa poliitikud, sõjaväelased ja luureohvitserid juba kuid hoiatanud, et mõne aasta pärast on oodata Venemaa rünnakut NATO riikide vastu. Sel juhul satuvad tagumised alad ulatuslike rünnakute alla ja kasutatakse hävitavate jõudude kogu spektrit alates sabotaažist läbi elektroonilise sõja ja küberrünnakute kuni rakettide, droonide jne rünnakuteni, ütles NATO varustuskeskuse ülem Kagu-Saksamaal kindralleitnant Alexander Zollfrank. Venemaa rünnak algaks suurte küberrünnakutega ja kasutades sadu kaugmaarakette tsiviilsihtmärkide vastu üle Euroopa, kirjeldas USA armee Euroopa endine komandör kindral Ben Hodges võimaliku konflikti algust: „Kui nad otsustavad rünnata NATO-t, siis rünnavad nad rakettide ja droonidega kõiki peamisi meresid ja lennujaamu, transpordikeskusi, aga ka suuri sõjaväe peakorteriid, lennubaase ja selliseid rajatisi.”

17. Saksamaa Liidupäev tühistas erakonna Alternatiiv Saksamaale esindaja Peter Bistroni puutumatuse ning politsei korraldas läbiotsimised tema kontoris ja majades Berliinis, Baieris ja ka Mallorca saarel. Bistroni kahtlustatakse raha saamises Venemaa propaganda levitamise eest Euroopas Praha väljaande Voice of Europe kaudu, mille lõi putini ristiisa viktor medvedtšuk.

Märtsis tuvastasid Tšehhi luureteenistused Voice of Europe tegevuse, mis oli osa operatsioonist Venemaa mõju levitamiseks Euroopas. Üks operatsiooni juhte oli endine Ukraina poliitik medvedtšuk, kes arreteeriti kaks aastat varem süüdistatuna riigireetmises ja anti seejärel sõjavangide vastu Moskvale üle. Teine veebiväljaande asutaja oli medvedtšuki kauaaegne partner Artem Marchevsky. Euroopa Hääl mitte ainult ei levitanud valeinfot 16 keeles, vaid kandis Euroopa Parlamendi valimistel raha üle ka Venemaale sümpaatsetele kandidaatidele.

Saksa uurijad usuvad, et nende hulgas oli Bundestagi liige ja Euroopa Parlamendi valimistel Alternatiiv Saksamaale kandidaatide nimekirjas 2. kohal olev Bistron, kirjutab Financial Times. Müncheni prokurörid ja politsei teatasid neljapäeval, et nad uurivad Saksa seadusandjat „avalikus korruptsioonis ja rahapesus kahtlustatuna”.

Bistron oli Euroopa Hääle sage külaline, väljendades intervjuudes kremli-meelset seisukohta. Der Spiegeli andmeil salvestas Tšehhi luure tema vestluse Marchevskyga, kus poliitik kurdab saadud rahatähtede nimiväärtuse üle: tema sõnul on need liiga suured, et Saksamaal poodides või tanklates nendega tasuda. Euroopa jaemüügipunktid ei aktsepteeri sageli 500-euroseid pangatähti ja mõnikord keelduvad vastu võtmast 200-euroseid.

Bistron ütles Der Spiegelile, et süüdistused on osa NATO kampaaniast, mille eesmärk on diskrediteerida rahu pooldavaid ja Ukraina sõja jätkumise vastu võitlevaid parteisid.

Varem teatasid Belgia võimud, et nad uurivad altkäemaksu kahtlustusi mitmes ELi riigis valitud ametnikele, kes said medvedtšukilt ja Marchevskylt kuni miljon eurot kuus. Venemaa maksis Euroopa Parlamendi liikmetele propaganda levitamise eest ja püüdis juunis toimuvatel valimistel sinna juurde saada liitlasi, ütles Belgia peaminister Alexandre de Cros.

18. Lühiuudised

Vaatamata Saksamaa jõupingutustele pole peale Saksa Patrioti ühtegi uut õhutõrjesüsteemi lubatud.

SBU kinnitas, et nende Sea Baby droonid on nüüd varustatud MLRS-süsteemidega Grad.

Bideni administratsioonis on käimas arutelu selle üle, kas lubada Ukrainal kasutada Ameerika relvi, et rünnata sihtmärke Venemaal. President Biden on keelanud Ukrainal USA relvade tulistamise Venemaa territooriumile, et vältida konflikti eskaleerumist Kolmandaks maailmasõjaks. Kuid pärast hiljutist visiiti Kiievis kutsub välisminister Antony Blinken üles seda poliitikat uuesti läbi vaatama. Ettepanekut pole väidetavalt Bidenile veel ametlikult esitatud.

Norra on veelgi piiranud Venemaa kodanike sisenemist oma riiki. Piirangud jõustuvad 29. mail ja kehtivad kõigile neile, kes saabuvad Norrasse turismieesmärkidel ja muul mittevajalikul reisil. On jäänud vaid mõned erandid.

„Mul on unistus ja see on panna Zelenski meie keldrisse Tšetšeenias,” ütles Tšetšeenia vabariigi juht don-don kadõrov.

Ülemaailmne rahu tippkohtumine toimub 15.-16. juunil Šveitsis.

Hiina ja Brasiilia toetavad Ukraina rahukonverentsi ainult Venemaa Föderatsiooni osalusel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised