Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. mai 2024:

97 vene poole rünnakut tõid ühe 150 m edenemise ja vene tankide päevane kaotuste arv kõrgele tõusis. Pisu ka sanktsioonide hambutusest…

1. Piirduti vaid piiri- ja rindelähedusega.

2. Eile kasvas kurtmine Kurski suunalt ja Krmiis üks vene kiirkaater pihta sai.

3. Kupiansk-Kreminna: vist miinide otsa enamus rünnakuid lõppeb.

4. Siversk: pigem sidumine.

5. Bahmut: pisu vastuolulist infot Tšassiv Jari juurest, ise muutusi rindejoones ei tuvastanud kuigi rünnakuid jagus.

6. Donetsk: 46 rünnaku tagajärjel 150 m ühes põldude vahelises metsaribas vene pool edasi sai.

7. Lõunarinne: mõni rünnak ikka.

8. Herson: päev kolme vene rünnakuga kirja läks ja seis ikka sama.

9. Venemaa ähvardas Suurbritanniat rünnakutega sõjalistele sihtmärkidele väljaspool Ukrainat ehk „mina võin kõike ja sina mitte midagi…”.

10. NATO laevastik ajas putini tankerid Vahemere suurimast ankrukohast välja.

11. Euroopa Liit valmistab ette sanktsioone „Vene SWIFTi” vastu.

12. Venemaa eelarvetulud naftast kahekordistusid ehk siis raha jagub ja sanktsioonid hambutud.

13. vene julgeolekujõududele antakse rohkem andmeid, et jälgida venelaste geograafilist asukohta Internetis

14. Venemaa propaganda on üle võtnud TikToki, et jõuda USA valimiste eel noorte ameeriklasteni.

15. Lühiuudised

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Oleksandr Sõrski otsustas tugevdada kaitset Pokrovski (Avdiivkast läänes) ja Kurahhove (Marinkast läänes) suunal reservidega. Ta teatas sellest Facebookis. „Idas valitseva keerulise olukorra tõttu töötasin kaks päeva üksustes, mis viisid läbi kaitseoperatsioone Pokrovski ja Kurahhove suunal, st vaenlase põhirünnaku suunas, kuhu on koondunud vaenlase peamised löögijõud,” ütles Sõrski.

Ülemjuhataja märkis, et brigaadiülemate ja nende alluvatega töötades otsustas ta tugevdada kaitset reservidega, eraldada täiendavaid rakette, laskemoona, elektroonilist sõjavarustust ja droone. Tema sõnul püüavad sissetungijad läbi murda Ukraina relvajõudude kaitsest ning oma edule toetudes jõuda Kurahhovesse ja Pokrovskisse. Sõrski märkis, et vaenlasel on arvuline eelis personali, relvastuse ja sõjavarustuse osas ning ta ründab iga päev Ukraina positsioone. Ülemjuhataja rõhutas, et kaitseväe ülesanne on hoida hõivatud rivisid ja positsioone, kasutades suurtükituld, ründedroone ja kõiki vahendeid, et tekitada vaenlasele maksimaalseid kaotusi, kurnata teda, nurjades sellega vastase plaanid ja võita reservide moodustamise ja ettevalmistamise aeg.

1. vene pool jätkab lisaks tavapärasele Ukraina piiri ja rindelähedaste asulate pommitamisele ka igatsugu energiavõrkude pommitamist ning majapidamiste arv, kellel pole voolu, on tõusuteel. Lisaks paljudes piirkondades veelgi karmistuvad elektrikasutamise reeglid mitte üle koormamaks liine ja et seda jaguks…

Sõjas olla saanud surma u 500 Ukraina last.

2. Kaitseministeeriumi luure peadirektoraat tabas ajutiselt okupeeritud Krimmis Uzkaja lahe piirkonnas mereväe drooniga Venemaa kiirkaatrit, mis seisis sadamas kai ääres.

Vene kanal Fighterbomber teatab, et vene Su-34 meeskond hukkus, väites, et reaktiivlennuk kukkus lahingus alla. Ukraina poolelt veel kinnitust pole.

Kertši sild suleti eile päeval ja öösel mitmeks korraks seoses võimaliku õhurünnakuga. Varahommikuks oli vaid kõlakaid, et nii droone (õhus ja vees) kui rakette Krimmi kandis nähti.

Kurski ja Belgorodi oblastist tuli mitmetest küladest kurtmist, ühestki hukkunust siiski teada vene pool ei andnud (njah, mitu vene blogikanalit ei suuda kokku leppida, kas sai siis keegi surma või mitte). Kurdeti, et lausa helikopteriga olla vene piirist üle lastud…

3. Kupiansk-Kreminna: eile jätkusid tugevad vene poole rünnakud nii rinde põhja-, kesk- kui lõunasektoris. Tundub, et rohke ja asjalik miinide mahapanemise oskus Ukrainal peab päris palju rünnakuid kinni. Tihti on plahvatus nii tugev, et kogu soomuk koos peal oleva soldatitega seltskonnaga hetkega teise ilma läheb. Lisaks ei jagu vene poolel miinitraale. Lõplikult ei aita ka rünnakukoridoride pommitamine, sest kõigile miinidele keeruline pihta saada.

4. Siversk: tervel rindel rünnakuid jagus, muutusi mitte. Jätkuvalt arvamusel, et siinne vene poole tegevus Ukraina üksuste sidumine.

5. Bahmut: rünnakuid jagus siingi tervele rindele. Eile teatas Ukraina kaitseväe maaväe reservväelaste nõukogu juht Ivan Tõmotško Ukraina kaitseväe lahkumisest üle Siverski Donetsi-Donbass kanali ja kanalitületava silla õhkimisest meie oma võitlejate poolt. Hetkel siiski teadmata, kas Ukraina üksusi Tšassiv Jari juures teisel pool kanalit veel on. Ükski kaaart üksuste lahkumist ei näita ning pole lugenud ka „suurtest” vene poole edusammudest.

6. Donetsk: peaaegu pooled rünnakud ikka siin rindel ja miks eile vaid Novopokrovski küla (Avdiivkast loodes enne uut jõgede liini) poole 150 m piki põldude vahelist metsariba edasi saada, tundub tugeva töövõiduna Ukraina poolelt. Kipub kumama, et moona seis Ukrainal on paranemas.

7. Lõunarinne: eile muutusi ei tuvastanud.

Berdjanski suund: ikka seal Urožaine-Staromajorske juures mõned vene poole rünnakud kirja läksid.

Tokmaki suund: Robotõne tapa-ala jätkab töötlemist.

Melitopoli suund: vaikne.

Tervel rindel annab siin tooni tugev drooni võitlus kummaltki poolelt.

8. Herson: kolm vene rünnakut kirja läks ja isegi vene blogijad ei andnud ühestki edusammust teada.

9. Venemaa välisministeerium hoiatas Briti suursaadikut Nigel Caseyd vastulöökide eest kuningriigi sõjalistele sihtmärkidele, kui Ukraina kasutab Vene Föderatsiooni vastu Briti kaugrelvi. „Casey’t hoiatati, et vastuseks Ukraina rünnakutele Briti relvadega Venemaa territooriumil võivad olla mis tahes Briti sõjalised rajatised ja varustus Ukraina territooriumil ja kaugemalgi,” seisab Venemaa välisministeeriumi veebisaidil.

Diplomaadile teatati, et vene pool peab Briti välisministri David Cameroni sõnu Ukraina relvajõudude võimalusest sooritada Venemaa territooriumil Briti relvadega lööke „tõsise eskalatsiooni” tõestuseks. „Suursaadikut kutsuti üles mõtlema selliste Londoni vaenulike sammude vältimatutele katastroofiliste tagajärgedele ning viivitamatult kõige otsustavamal ja ühemõttelisemal viisil ümber lükkama välisministeeriumi juhi sõjakad provokatiivsed avaldused,” rõhutas Venemaa välisministeerium.

Eelmisel reedel ütles Cameron Kiievis visiidil, et Ukraina võib Briti relvi kasutada enesekaitseks tehes rünnakuid Venemaa territooriumile. „Ukrainal on selleks õigus. Arvestades seda, kuidas Venemaa Ukrainat ründab, on arusaadav, miks Ukraina tunneb vajadust olla kindel, et suudab end kaitsta,” ütles minister.

London viis 2023. aasta mais esimesena Kiievisse üle kaugmaa raketid Storm Shadow, mille lennuulatus on 250–500 km. Esialgu eeldati, et neid kasutatakse Ukraina relvajõudude vastupealetungi ajal, eelkõige rünnakutes Venemaa sõjaliste sihtmärkide vastu Krimmis.

Storm Shadow ulatus võimaldab Ukraina armeel potentsiaalselt rünnata paljusid Venemaa linnu – rünnakuohus on Brjansk, Orjol, Kursk, Voronež ja Belgorod. Aasta tagasi sai Briti valitsus Ukrainalt kinnituse, et rakette kasutatakse ainult Ukraina okupeeritud alade sihtmärkide ründamiseks, ütles allikas CNN-ile.

Selle aasta aprillis kuulutas Briti peaminister Rishi Sunak välja 500 miljoni naela (umbes 620 miljonit dollarit) väärtuses sõjalise abi paketi, mis sisaldab uut partii rakette Storm Shadow. USA omakorda kiitis heaks 60,8 miljardi dollari suuruse sõjalise abi Ukrainale ja varustas Kiievit salaja täiendavate pikamaa ATACMS-rakettidega, mille lennuulatus on kuni 300 km.

10. Vene naftat transportinud tankerid on lahkunud Lakoonia lahest, mis on Vahemere oluline ankrupunkt, kus toorainet laevalt laevale laetakse, et seda edasi vedada Aasiasse. Bloombergi andmetel ei sisene „varilaevastiku” tankerid alates mai algusest enam Mandri-Kreeka ja kogu Euroopa lõunapoolseimasse lahte, mida läbib meretee Suessi kanali suunas.

Põhjuseks NATO riikide mereväeõppused. Kreeka hüdrograafiateenistus teatas 1.–9. maini manöövritest Lakoonia lahel. Kokku toimub Türgi navigatsiooni-, hüdrograafia- ja okeanograafiateenistuse andmetel kuu lõpuks Vahemerel vähemalt 5 NATO laevastiku õppust, sealhulgas laskemanöövreid. 10. maini kestvatel õppustel, mis kannavad nimetust „Neptune Strike”, osalevad USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Itaalia, Norra, Hollandi, Poola, Rumeenia, Hispaania, Türgi, Rootsi, Bulgaaria, Taani ja Albaania sõjalaevad, allveelaevad ja lennukikandjad.

Rahvusvahelise P&I klubide grupi andmetel oli 2024. aasta aprilli seisuga Venemaa varilaevastiku koosseisu üle läinud umbes 800 tankerit. Nad transpordivad toorainet klientidele sanktsioonidest mööda ja ilma rahvusvahelise kindlustuseta, mis katab muu hulgas naftareostuse riske.

Alates eelmise aasta oktoobrist on USA kehtestanud sanktsioonid 50 „varilaevastiku” tankeri ja ka nende omanike vastu. Eelkõige kuulusid mustadesse nimekirjadesse SUN Ship Management D, Hennesea Holdings AÜE-st ja jaanuaris suurim osariigi tankerite omanik Sovcomflot, mille laevastikus oli enne sõda 110 laeva, sealhulgas maailma suurim tanker Aframax.

11. Euroopa Liit kaalub võimalust laiendada Venemaa-vastaseid finantssanktsioone ja lisada „mustadesse nimekirjadesse” SWIFT-i kodumaise analoogi – Venemaa Panga finantsteadete edastamise süsteemi (SPFS). Nagu Bloomberg olukorraga kursis olevatele allikatele viidates teatab, võivad SPFS-i vastased sanktsioonid sisalduda meetmete 14. paketis.

Ameti vestluspartnerite sõnul saatis Euroopa Komisjon EL-i liikmesriikidele vastavad ettepanekud. Lisaks on kavas sanktsioonid Venemaa struktuuridele enam kui 25% ulatuses kuuluvate transpordiettevõtete vastu ning täiendavad meetmed Valgevene, Hiina, AÜE ja Türgi vastu Moskva toetamise eest.

Venemaa Panga SPFS-i, mille eesmärk oli tagada maksete katkematus SWIFT-i seiskamise korral, hakati looma 2014. aastal pärast Krimmi annekteerimist ja suhete kokkuvarisemist läänega. Süsteem hakkas tööle 2016. aastal ja kaks aastat hiljem kirjutas putin alla seadusele, mis lubab sellega liituda välisosalejatel.

2019. aastal teatas Venemaa rahandusministeerium koostöölepingutest SFPS-i raames Hiina ja Türgi pankadega. Türgiga allkirjastati rahvusvaluutas maksete memorandum, mis hõlmas Mir-kaardi kasutamist ja Türgi pankade ühendamist „Vene SWIFTi-ga”. 2021. aasta aprilli seisuga oli aga süsteemiga ühendatud vaid üks pank Hiinast ja Türgist – Bank of China Venemaa tütarettevõte ja Ishbank JSC.

Pärast sõja algust Ukrainaga klassifitseeris keskpank SPFS-i osalejate täieliku nimekirja. Jaanuaris ütles regulaatori esimene aseesimees Dmitri Tšistjuhhin, et süsteemiga on ühendatud 559 panka, sealhulgas 159 välispanka 20 riigist.

USA kehtestas veebruaris sanktsioonid riikliku maksekaartide süsteemi vastu, mis on Vene Föderatsiooni keskpanga 100% tütarettevõte, mis vastutab Mir-kaartide teenindamise ja väljastamise eest. Peagi keeldus enamik Armeenia, Kõrgõzstani ja Kasahstani panku sellega koostööd tegemast.

Märtsi lõpus eemaldati Androidi Google Play poest Mir Pay mobiilirakendus (OS). Samal ajal teatas Samsung, et alates 3. aprillist ei saa kasutajad Mir-kaarte Samsung Paysse kasutada ega lisada ning Hiina maksesüsteem UnionPay blokeeris MIR-UnionPay ühiskaubamärgiga kaartide toimimise väljaspool Venemaa Föderatsiooni. Järgmiseks võivad Tadžikistani ja Valgevene pangad Miri hüljata, ütles pangandusturu allikas Kommersandile.

12. Nõrk rubla ja nafta hinnalae mittejärgimine on nafta- ja gaasieelarve tulud peaaegu kahekordistanud. Aprillis ulatusid need 1,23 triljoni rublani (12,3 miljardit eurot), teatas vene rahandusministeerium, sealhulgas 1,05 triljonit rubla. — naftatulud, nagu arvutas Bloomberg. Nafta- ja gaasitulud olid ligi 90% suuremad kui aasta varem ning naftatulud üle kahe korra suuremad kui 2023. aasta aprillis (497 miljardit rubla).

Selle põhjuseks on kõrgemad naftahinnad ja madalamad rubla vahetuskursid. Aprillis maksti maksud 70,34 dollari alusel Uurali barreli kohta ja vahetuskursilt 91,7 rubla/$ versus 48,67 dollarit barreli kohta ja 70,09 rubla/$ aasta varem. Kokku on see peaaegu 90%.

Selline kiire kasv on suuresti tingitud baasefektist. Eelmise aasta algus oli eelarvele katastroofiline: pärast hinnalae kehtestamist langesid Uurali noteeringud alla 50 dollari barreli kohta ning nafta- ja gaasieelarve tulud vähenesid ligi poole võrra. Pärast seda piirasid võimud Venemaa nafta allahindlust maksude arvutamisel võrdlusaluse Brentiga.

Katse vähendada Venemaa naftatulusid 60-dollarilise barreli hinnalae kaudu ei õnnestunud täielikult. Venemaa on moodustanud varilaevastiku, mis saab hakkama ilma Lääne kindlustuseta (see on peamine kontrollimehhanism) ja veab naftat laest kõrgema hinnaga. Sel juhul tekivad lisakulud logistikale, maksetele jms – kuid kaugel sellest, mida sanktsioonide kehtestamisel oodati. Lisaks ajendas rubla mullune kokkuvarisemine võimud kehtestama suurimate eksportijate välisvaluutatulu kohustusliku müügi. Nafta- ja gaasitulude kasvule aitas kaasa ka kontrolli tugevdamine eksportijate finantsvoogude üle, lisab Bloomberg Economicsi Venemaa ja SRÜ majandusteadlane Aleksandr Isakov.

Eksportijad on loonud tarneahelad ja praegune naftahinna tase „võimaldab isegi allahindlusi arvesse võttes täita nafta- ja gaasitulu plaane”, kinnitas rahandusminister Anton Siluanov. Kiiresti kasvavad ka mitte-nafta ja gaasi eelarvetulud. Rahandusministeerium ei ole veel aprilli tulemusi avalikustanud, kuid esimese kvartali kohta ulatusid need 5,8 triljoni rublani, mis on 43% rohkem kui 2023. aasta jaanuaris-märtsis. Kõrge inflatsioon, ootamatult kiire majanduse taastumine sõjalise dopinguga ja ühekordsed tulud, nagu „krabioksjonid” (krabide püügiõiguste müük).

Seni eelarve olukord ekspertide seas muret ei tekita. Fiskaalriskid pole veel realiseerunud, väidavad Alfa panga analüütikud. Sissetulekute kasv aga aeglustub. Aprillikuu topeltkasv tundub muljetavaldav eelmise aasta ebaõnnestumise taustal. Keskpank prognoosib nafta- ja gaasiekspordile väärtuseliselt kolmeaastast langust, ka majandusarengu ministeerium ootab tänavu kahanemist.

Majandusteadlane ja endine rahandusministri asetäitja Sergei Aleksašenko märgib, et nafta- ja gaasitulude osakaal on langenud juba pikka aega: 2010. aastate alguses. need moodustasid umbes poole eelarvest ja nüüd umbes kolmandiku: „Venemaa naftatootmine liigub põhja ja itta, muutes selle kallimaks.” Ta on kindel, et see protsess jätkub ja maksud tõusevad jätkuvalt.

13. Interneti-ressursse on vaja mitte ainult kasutajate IP-aadresside, vaid ka nende võrguportide numbrite salvestamiseks ja õiguskaitseasutustele edastamiseks. See tuleneb vene digiarengu ministeeriumi koostatud valitsuse otsuse eelnõust (sellele juhtis tähelepanu esimesena Forbes). Dokumendi seletuskirjas märgitakse, et turvajõud ei saa alati kindlaks teha, millisele kasutajale IP-aadress kuulub, kuna infosalvestuskorraldajad (ISO) kasutavad koormuse optimeerimiseks ja DDoS-i rünnakute eest kaitsmiseks erinevaid meetodeid, samuti suunavad kasutajate päringuid ümber ega logi porte.

Venelaste internetiühenduste kohta täiendavate andmete edastamise tulemusena õiguskaitseorganitele suureneb julgeolekujõudude töö efektiivsus ning neil on võimalik tuvastada konkreetsed sideoperaatorite tellijad, kes postitavad internetti ebaseaduslikku sisu, märkis digitaalarengu ministeerium.

Kavandatav muudatus mõjutab kõiki Venemaa ARI-sid. Need on füüsilised või juriidilised isikud, kellel on kasutajatevahelise suhtluse funktsiooniga saidid. Need on kiirsõnumid, suhtlusvõrgustikud, tutvumissaidid, failihoidlad, veebiväljaanded, videomajutus saidid, veebipoed, kuulutuste saidid, tagasiside saidid jne.

Võrguport, mille andmed peab ARI turvajõududele edastama, on konkreetsel IP-aadressil võrguühendusi teenindava programmi või protsessi numbriline identifikaator. Samal ajal salvestatakse teave saitide ja kasutajate IP-aadresside kohta juba „suveräänse Runeti” seaduse raames.

Alates sellest sügisest kavatseb Roskomnadzor koguda telekommunikatsioonioperaatoritelt kõigi nende kasutatavate IP-aadresside geograafilised koordinaadid. See lahendus suurendab DDoS-i rünnakute vastu võitlemise tõhusust, väidab osakond.

Teavet, mille ARI edastab julgeolekujõududele „suveräänse Runeti” seaduse raames, ei piisa konkreetsete kasutajate IP-aadresside täielikuks kindlaksmääramiseks, ütleb Escher II blokeerimisprojekti looja Philip Kulin. „Miks nad alguses kogu vajalikku teavet nimekirja ei lisanud, on ebaselge,” on ta hämmeldunud.

Tema sõnul võib sama IP-aadress olla mitmel kasutajal. „Kui lisada IP-aadresside andmetele võrguportide info, siis internetiseansside andmeid võrreldes leiab vajaliku kasutaja palju suurema tõenäosusega,” märkis ekspert. Samuti lisas ta, et tegemist on „kellasignaaliga”, et õiguskaitseorganid on tõesti hakanud kedagi internetist otsima.

14. Vene desinformatsioonikampaania USA valimiste diskrediteerimiseks on alanud ja nüüd üritab propaganda jõuda noorema publikuni. Seetõttu levivad TikTokis kiiresti Venemaa võimudega seotud kontod, mis levitavad propagandat inglise ja hispaania keeles, selgub Brookingsi institutsiooni uuest raportist. Kui propagandaväljaanded on aktiivsed teistel platvormidel, on nende suurenenud aktiivsus TikTokis eriti märgatav. Nende haare on suurem Telegramis ja X-is (endine Twitter), kuid kasutajate seotus (meeldimised, vaatamised, reaktsioonid, jagamised) on TikTokis palju suurem.

2022. aastal postitasid 57 Venemaa riigiga seotud kontot aasta jooksul TikToki vähemalt ühe postituse, kusjuures ainult üks konto postitati keskmiselt kaks korda päevas. Ja alates 2024. aasta algusest on postitusi postitanud 46 kontot, millest kolm avaldavad päevas keskmiselt 10 või enam sõnumit.

Telegrami ja X-i aktiivsus on sarnastel kontodel palju suurem, kuid TikToki külastajad reageerivad energilisemalt: 50-st enim kaasatud postitusest 44 postitatakse TikToki, ülejäänud kuus avaldatakse X-is. Nende postituste keskmine reaktsioon või tegevus oli üle 3,5 miljoni. Keskmiselt on TikToki seotuse tase umbes 100 000 postituse kohta, mis on 3,5 korda rohkem kui Telegramis ja 20 korda rohkem kui X-is.

Hispaaniakeelsed kontod kirjutavad Ameerika poliitikast palju rohkem kui inglise keeles. Üldiselt on poliitilise ameti peamine eesmärk kiilu lüüa ja ebakõla tekitada, märgitakse raportis. See on vene propaganda klassikaline meetod. Nagu näitasid ajakirjanike ja ametnike 2016. aasta presidendivalimiste järgsed uurimised, ei üritanud Venemaaga seotud sotsiaalmeediapostitused tingimata Donald Trumpi toetada ja Hillary Clintonit nõrgestada. Peamine eesmärk oli õõnestada usaldust valimiste institutsiooni vastu, külvata kahtlust, avada avalikke haavu ja seada erinevad elanikkonnarühmad üksteise vastu.

Tänapäeval puudutavad poliitilised postitused sageli selliseid teemasid nagu president Joe Bideni vanus, USA protestid Washingtoni toetuse vastu Iisraelile ning endise Fox Newsi saatejuhi Tucker Carlsoni postitused Venemaast ja USA poliitikast selle suhtes. Aruandes märgitakse, et need teemad puudutavad tõenäoliselt TikToki Ameerika vaatajaskonda kuuluvaid noori.

TikToki pressiesindaja ütles ajakirjale Time, et ettevõte on varem eemaldanud kontosid, mis viisid läbi varjatud mõjutusoperatsioone, sealhulgas 13 Venemaalt tegutsevat rühmitust. TikTok märgistab ka valitsuse meediakontosid ja laiendab seda poliitikat lähinädalatel kontodele, „mis püüavad jõuda kogukondadeni väljaspool oma riiki praeguste ülemaailmsete sündmuste ja asjade kohta”, ütles ta.

Venemaa koordineeritud ja sihipärased jõupingutused USA presidendivalimiste mõjutamiseks algasid sotsiaalmeedias viimase kahe kuu jooksul, teatas Microsoft hiljuti. Ta märkis ka, et desinformatsioonikampaania eesmärk on teravdada vastuolusid Ameerika ühiskonnas.

Aprillis kiitis Kongress Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile mõeldud abiarvete paketis heaks ka TikToki keelustamise Ameerika Ühendriikides, välja arvatud juhul, kui tema emaettevõte, Hiina ByteDance, seda müüb.

15. Lühiuudised

USA president Joe Biden on teinud selgeks, et ta ei saada USA armeed Ukrainasse sõdima. Seda ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller briifingul.

USA ei saada oma esindajat Venemaa diktaatori putini „inauguratsioonile”, kuid peab teda jätkuvalt „Venemaa presidendiks”. Seda ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller briifingul. „Meil ei ole tema ametisseastumisel esindajat… Järeldused võite ise teha,” ütles Miller. Tema sõnul ei pea USA Venemaa Föderatsiooni valimisi loomulikult vabaks ja ausaks, kuid putin „on Venemaa president ja kavatseb selles ametis edasi töötada”. Reuters teatas, et Prantsusmaa saadab oma suursaadiku vene diktaatori „inauguratsiooni” tseremooniale, samal ajal kui Euroopa Liit tervikuna alles mõtleb sellele reageerimisele. Tseremoonia toimub täna, 7. mail.

Holland kavatseb alustada hävitajate F-16 saatmist Ukrainasse sügisel, järgides Taanit, kes need suvel kohale toimetab. Seda ütles Hollandi kaitseminister Kaisa Ollongren ühisel briifingul oma Leedu kolleegiga Vilniuses, vahendab kohalik meedia Delfi. Varem teatas Hollandi minister plaanist viia Ukrainale üle 24 hävitajat F-16.

Sky News on saanud teada, et Hiina riik on väidetavalt häkkinud Briti kaitseministeeriumisse ulatuslikus andmemurdes, mis on suunatud teeninduspersonalile. Uurimine ei ole tuvastanud andmete vargust, kuid väidetavalt oli rikkumine suunatud palgasüsteemile, paljastades praeguste teenindajate ja mõnede veteranide nimed ja pangaandmed. Briti valitsus ei ole ametlikult asjaosalist riiki nimetanud, kuid allikad viitavad sellele, et tegemist on Hiinaga.

Xi Jinping toetab Ukraina-teemalist konverentsi, kui nii Kiiev kui Moskva pooldavad sellise kohtumise korraldamist, ütles Hiina president Xi Jinping.

Itaalia kaitseminister Guido Crosetto ütles, et Venemaa-vastased majandussanktsioonid on läbi kukkunud ja kutsus läänt üles pingutama rohkem, et putiniga läbi rääkida diplomaatilise lahenduse üle Ukraina sõja lõpetamiseks.

Vene Föderatsioon tajub lennukite F-16 ilmumist Ukrainasse tuumarelva kandjatena, olenemata nende modifikatsioonist, teatas Venemaa välisministeerium.

Ukraina ja USA julgeolekulepe võib valmida mais. Sellest teatati presidendi kantselei veebisaidil. 6. mail pidas Ukraina meeskond eesotsas OP juhi Andri Jermakiga ameeriklastega kahepoolse julgeolekulepingu läbirääkimiste neljandat vooru. Osapooled arutasid lepingu põhilisemaid sätteid, mitmete küsimuste sõnastust ning määrasid kindlaks ka järgmise läbirääkimisvooru kuupäeva. „Olen tänulik läbirääkimiste meeskondadele juba tehtud töö eest – dokumendi teksti kokkuleppimisel on märgata edusamme, et kahepoolse julgeolekuleppe sõlmimine sel kuul lõpule viia,” ütles Jermak. Varem ütles ta, et Ukraina ja USA vaheline julgeolekulepe ei peaks toimima halvemini kui riigi memorandum Iisraeliga. President Volodõmõr Zelenski ütles seejärel, et Ukraina-Ameerika leping peaks olema tugevaim, mis eales sõlmitud. Ühendkuningriik, Saksamaa, Prantsusmaa, Taani, Itaalia, Kanada, Holland, Soome ja Läti on juba sõlminud kahepoolsed lepingud Ukrainaga.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised