Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. aprill 2024:

115 vene poole rünnakut on toonud suurema läbimurde ohu pisu ootamatus suunas Donetski rindelt Bahmuti poole.

1. 110, Odessa ja Harkiv põhiliselt.

2. Belgorodi oblastis kurtmist jagus.

3. Kupiansk-Kreminna: väike samm suurte kaotuste hinnaga Kislivka küla serval.

4. Siversk: vist rünnakud pigem sidumiseks.

5. Bahmut: hull vene poole surumine seni vilja pole kandnud.

6. Donetsk: pisu ootamatu (ju seda ebapädevust siiski endal jagub) rünnakute edundamise suund ja väga ohtlik.

7. Lõunarinne: hall ala kasvab vene poole kasuks.

8. Herson: njah, see üleeilne vabastatud saar Dnepri deltas enam täielikult Ukraina kontrolli all ei ole.

9. Hiina ettevõtted keelduvad järjest enam makseprobleemide tõttu Venemaale eksportimast.

10. Itaalia vastas Venemaal asuva tehase konfiskeerimisele Ukrainale kaugmaarakettide andmisega.

11. Hetkel veel vaid sõnad seoses Ukraina NATO-ga liitumise teel.

12. The Insider: avalikustati Euroopas toimunud mürgitamiste ja plahvatuste taga olevate vene spioonide isikud.

13. Telegrami juhtkond blokeeris mitmed Ukraina ametlikud juturobotid.

14. Enamikku Euroopa Liidu riike on mõjutanud Venemaa veebipropaganda eelseisvate Euroopa Parlamendi valimiste eel.

15. Lühiuudised

1. Eile jätkas vene pool Harkivi ja selle ümbruse pommitamist ja ikka kõigega, mis sinna ulatus, kaasa arvarud liugpommid.

Päeval üritas vene pool rakettidega tabada Ukraina sõjaväe lennuvälja Mõrhorodis (Kesk-Ukraina). Ukraina ametlikel andmetel vigastatuid ja purustusi polnud, vene pool väidab, et siiski miskit lennuväljal tabasid.

Eile õhtul ründas Venemaa Odessat ballistilise raketiga, esialgu kobarlahingumoonaga. Sellest teatas Odessa piirkondliku sõjaväevalitsuse juht Oleg Kiper. Tema sõnul kasutatakse sellist laskemoona isikkoosseisu hävitamiseks ja ohustavad eelkõige inimesi, mitte tehnikat või hooneid. Keeper ütles, et kella 22 seisuga suri neli inimest. OVA juht märkis, et vigastada sai 32 inimest. 25 haavatut on haiglates, sealhulgas kaks last ja rase naine. Tüdruk, kes pole veel viieaastanegi, on üliraskes seisundis. Veel kuus täiskasvanut on intensiivravis. Lõuna kaitseväe strateegilise kommunikatsiooni keskuse ülem Dmitri Pletentšuk ütles teletoni vahendusel, et venelased kasutasid Odessa ründamiseks raketti koos šrapnellidega. Tema sõnul teevad eksperdid alles kindlaks, millist tüüpi relvi vallutajad linna tabasid. „Kuid võin öelda, et kahjustatud rajatise seintel on augud, mida kasutatakse inimjõu hävitamiseks ja lahinguoperatsioonide läbiviimiseks, kuid mitte tsiviilinfrastruktuuri ja tsiviilisikute vastu suunatud rünnakuteks,” märkis Pletentšuk.

„Neli tšetšeenide pataljoni saabusid 150-200 km kaugusele Sumõ oblasti piirist, kuid oleme valmis igaks stsenaariumiks,” ütles Sumõ rajooninõukogu aseesimees Bitsak. Njah, tavaliselt need üksused pigem marodöörid, siseturvalisuse tagajad jne, eks näis, kas lükatakse üle piiri vägivallatsema. Kindlasti peab aga Ukraina tõstma jälle siinse suuna mehitatust… ja isikkoosseisuga priisata ei saa… lisaks annavad Ukraina blogijad teada, et piiril on tõusnud vene poolelt diversioonigruppide saatmine ja seni saadakse nendega hakkama.

Eilne vene pool piir lähedaste asulate pommitamine läks väga tihedaks põhiliselt Sumõ kandis ja appi võeti isegi liugpommid ning ulatuti piirist isegi kuni 45 km kaugusele.

Varahommikune info, et Musta mere kandis aktiviseerus vene lennuvägi ja miskit võib Ukraina suunal tulla.

Njah, vene blogijate Ukraina pommitamise kajasid lugedes jääb mulje, et kõik elav ja ehitatu on sõjaline sihtmärk.

2. Eile tuli väga palju kurtmist Belgorodi oblastist, kus olla õhus nii droone, rakette kui tavalist kaudtulemoona. Ju vist pisu üritab Ukraina suruda mingilgi moel maha suruda Harkivi kandi pommitamist.

Reuters teatas, et 2 jaanuaril kasutati Harkivi ründamiseks Põhja-Koreast pärit rakette.

3. Kupiansk-Kreminna: vene poole aktiivne rünnak Kislivkas (Kupianskist 20 km idas) jätkub, järjest uusi üksusi rünnakule paisatakse ja õige väike samm ka edasi saadi üle põldude u 300 m edenemisega edela suunal. Mõned majad külas on veel Ukraina kontrolli all, aga arvatavalt mitte kauaks. Hetkel siin suunal saab Ukraina selle massi ohjamisega hakkama, aga kauaks nii moona kui inimesi jagub, on siiski teadmata.

Jätkuvalt ei saa vene pool edasi ei rinde keskmises ega lõunasektoris. Miski mujal töötav pole seni aidanud.

4. Siversk: eile jagus siiagi rünnakuid aga edu mitte. Tundub, et vist vene pool rünnakuid pigem Ukraina üksuste sidumiseks teeb.

5. Bahmut: seni pole dessantnike tugev rünnakute surve terve päev toonud edenemisi ei Tšassiv Jari, Ivaniske ega Klišiivka suunal. Ei ole aidanud ei liugpommid, kilpkonntankid (need sõrestikule paigutatud raudplaatidega elukad) ega tihedad järjestikused rünnakud.

6. Donetsk: tundub, et olen valesti hinnanud vene poole plaane rinde põhjalõigus ning mitmed märgid näitavad, et vene poole rünnakuteravik on suundumas hoopis põhja ja kirdesse, kus on võimalik enamasti üle põldude põhja-lõunasuunas kulgevate jõge vahelistel aladel ning hakata ohustama Tšassiv Jari suunal edenemise korral suure osa rinde kokkuvarisemast Avdiivkast kuni Bahmutini. Järjest brigaade vene pool siia edu jätkamisesk töösse paiskab ning edeneti eilegi ja pisu pikaks kipuvad need sammud minema.

Nagu kartsin, et kui Keramiku küla (Avdiivkast põhjas) kaitse ei pea, siis saatub ohtu u 5 km kaitselõik koos hea kaitseliiniga külast lõunas asuva 2 km laiuse jõe, oru ja metsade alaga. Njah, eile surus vene pool end läbi suure soomuse massiga kogu suunda enne maruliselt kaudtule ja lennundusega töödeldes (unustamata ka droonidegi tööd) Keramiku küla äärmiste tänavate kaudu mitte küla edasise valluatmise suunas, vaid hoopis otse läände Ozeretine küla suunas, vallutas enamuse Novokalõnove külast ning edenes seal üle põldude u 1,5 km ning Ozeretine külani jääb vaid 2,5 km ja põhiliselt paar suurt põllumassiivi koos paari kitsa metsaribaga ei soodusta eelmainitud kotti jäävast metsa/oru/jõe alast Ukraina üksuste väja tõmbamist. Muret jagub piisavalt ja Ukraina blogijate signaalid, et juhtimisega/koordineerimisega polevat siinsel suunal hästi ning täiendavate mobiilsete reservidega ka mitte…

Teine vene ründeteravik Avdiivkast loodes Ozeretine küla juures jätkab sealt loode suunal jätkas laienemist ning ümbritevatel põldudel ala laienes vähemalt 3-5 km².

Eile siit suunalt rünnakuid lõuna suunal ei tuvastanud, aga kui vene poolel ressurssi jagub, siis võib ka siia suunale survet juurde tulla.

Tundub, et pisu vähenes otse surve Avdiivkast läänes oleva veekogude liini juures ning võimalik, et suunatakse hetkel ressursse põhjapoolsesse läbimurdesse.

Üks väike vene poole edenemine oli Krasnohorivka linna kirdeserval, kus vene pool jõudis äärmise tänavani ning sai kätte ühe hoonete kompleksi linnast pisu kaugemal. Njah, vene pool andis küll teada, et edenes Krasnohorivka linnas u 1,5 km aga seda edenemist seni tuvastada pole suutnud. See, et mõni soomusühik nii kaugele jõuab enne puruks laskmist, on siiski tavapärane.

Muret teeb ka tõusnud rünnakute hulk Novomõhailivkas lõuna pool u 15 km laial rindel, edu küll ei tuvastanud, aga kahjuks näitab see piisavat vaba ressurssi olemasolu vene poolel.

7. Lõunarinne:

Berdjanski suund: vene poole rünnakute arv pisu tõusis, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Tokmaki suund: võitlused Robotines jätkuvad, küla muutub üha enam üheks suureks halliks alaks.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: olukord Nestrõga saarel eskaleerus pärast Ukraina ülemjuhataja eilset teadet vabastamise kohta. Selle järel algas juba hommikul saare massiline pommitamine ja dessantvägede katsed osa sellest hõivata. Õhtuks oli Ukraina kontrollitav ala saarel vähenenud u 3 korda.

Krõnki juures mõni edutu vene poole rünnak registreeriti.

9. USA sekundaarsete sanktsioonide oht, mis sundis Hiina juhtivaid panku oluliselt karmistama Venemaale kaupade tarnimise maksete kontrolli, mõjutas tõsiselt importi. Oodates meeleheitlikult finantstehingute heakskiitu, hakkasid eksportijad keelduma Venemaaga koostööst. Teised pöörduvad abi saamiseks väikeste piirkondlike pankade või põrandaaluste maksetöötlejate poole.

Samal ajal kasvas Hiina ja Venemaa vaheline kaubakäive eelmisel aastal rekordilise 240 miljardi dollarini. Mis on kremli jaoks eriti oluline, hakkas Hiina aktiivselt tarnima tööpinke, seadmeid, mikroelektroonikat ja muid relvade tootmisel kasutatavaid tooteid. See võimaldas Venemaa sõjatööstuskompleksil tootmist märkimisväärselt suurendada ja asetada keerulisse olukorda Ukraina, mis viimastel kuudel on rindel kaotamas ja on läbi elanud koletuid pommitamisi, mis mitte ainult ei tapnud inimesi, vaid jättes elektrist ilma linnad ja tööstuse.

Makseprobleemid tekitavad Hiina eksportijatele, eriti väikestele tõsiseid raskusi, kirjutab Reuters olukorraga kursis olevatele kaubandus- ja pangandussektori allikatele viidates. Guangdongi maakonnast pärit ettevõtte juht ütles agentuurile, et tema ettevõte on alates märtsist avanud kontod seitsmes erinevas pangas, kuid ükski neist ei nõustunud Venemaalt makseid vastu võtma: Loobusime Venemaa turust. Selle tulemusena ei saanud me Venemaa poolelt makseid rohkem kui 10 miljoni jüaani (1,4 miljoni dollari) eest ja lihtsalt astusime ise tagasi. Raha kättesaamise protsess on kohutavalt tüütu.

End Wangi nime all esitlenud elektrotehnikafirma asutaja soovib appi võtta valuutamaaklerid, keda on praegu Hiina-Vene piiri ääres palju. Kuid ta kaalub ka Venemaaga koostööst loobumist. „Ma võin oma äri Venemaal järk-järgult lõpetada, sest nii aeglane raha laekumine on likviidsuse juhtimisele halb,” ütles ta Reutersile. „Ja pole teada, mis tulevikus juhtub. Ühel päeval võidakse kanal [operatsioonide jaoks] lihtsalt blokeerida.”

Hiina suurimates pankades võivad maksed viimastel kuudel nädalaid kinni jääda, ütlesid vene importijad ajalehele Moscow Times. Nad ütlevad, et pole kunagi võimalik öelda, milline makse läbib ja milline mitte, kuid mõlema poole turuosaliste aruanded näitavad, et Hiina pangad ei soovi teatud tootekoodidega kaupade eest tasuda. Ja nende nimekiri mitte ainult ei korda üsna täpselt USA, ELi ja nende liitlaste sanktsioonide loendeid, vaid isegi ületab neid.

Tarbekaupade eest tasumine veel käib, kuid tööstuskaupade eest tasumine on muutunud palju keerulisemaks, ütles Kaubandus-Tööstuskoja ärinõukogu peadirektor Aleksei Jegarmin. Jiangsu maakonnas asuvale keemia- ja inseneriettevõttele on Bank of China alates veebruarist blokeerinud Venemaa klientide makseid, ütles Reutersile selle pressiesindaja Liu. Ta ütles, et pangajuht ütles talle, et raskete masinaehitustoodete eksportijad peavad maksete saamiseks läbima rangema dokumendikontrolli.

Liu ettevõte üritas Jilin Hunchun Rural Commercial Bankis kontot avada, kuid on oodanud kolm kuud. Samuti ootavad mitmed ettevõtjad juba mitu kuud, et Hiina kirdeosas, Venemaa piiri külje all asuksid veel makseid vastu võtvad pangad nendega koostööd tegema. Makseviivituste tõttu langes Hiina eksport Venemaale märtsis 15,7% võrreldes 2023. aasta sama kuuga, vahendas Bloomberg Hiina tolliandmetele viidates. See juhtus esimest korda pärast 2022. aasta juunit.

USA üritab sundida Hiinat vähendama oma sõjalist toetust Venemaale. Kuigi Peking on tõepoolest hoidunud relvamüügist kui sellisest, on Hiina alates 2023. aasta märtsist pärast putini ja Xi Jinpingi isiklikku kohtumist radikaalselt suurendanud nende komponentide ja kaupade eksporti, mis on vajalikud rakettide, laskemoona, tankide ja soomukite tootmiseks. USA välisminister Antony Blinken väljendas eelmisel nädalal Hiina visiidil „tõsist muret”, et see „õhutab Venemaa halastamatut vallutussõda Ukraina vastu”.

10. Itaalia varustab Ukrainat kaugmaarakettidega Storm Shadow, ütles Briti kaitseminister Grant Shapps intervjuus ajalehele Times. Lisaks Itaaliale tarnivad Kiievile sarnaseid relvi Ühendkuningriik ja Prantsusmaa. Minister ei täpsustanud, kui palju selliseid rakette Itaalia Ukrainale edastab. Rooma ei ole veel teatanud oma otsusest rakettide üleandmise kohta. Shapps kutsus ka Berliini üles alustama kaugmaa Taurus rakettide tarnimist – Storm Shadow otseseid analooge.

Itaalia pool otsustas rakettide saatmise Kiievile pärast seda, kui putin andis Itaalia ettevõtte Ariston Venemaa varad (kaubamärgid Ariston, Elco ja Chaffoteaux) üle Gazprom Household Systems JSC-le. Määruse kohaselt antakse 100% Ariston Thermo Rus LLC põhikapitali aktsiatest üle riikliku gaasimonopoli struktuuri.

Aristoni tehas asub Leningradi oblastis Vsevoložskis. Ettevõte on tegutsenud 19 aastat ja toodab aastas üle 600 tuhande seadme. Eelmisel aastal oli Ariston Thermo Rusi kasum 33 miljonit rubla, tulud – 9,4 miljardit rubla. Pärast Venemaa ja Ukraina vahelise sõja algust määrati Ariston Thermo Rus LLC peadirektoriks Sergei Kukut, kes asendas välismaist tippjuhti Emanuele Giommi.

Varem, 29. aprillil, ütles Itaalia-Vene Kaubanduskoja (IRTC) juht Ferdinando Pelazzo, et Rooma on lõpetanud rublade vastuvõtmise Moskvale tarnitud kaupade eest. Tema sõnul tegi otsuse Itaalia finantsjulgeoleku komitee, mis ühendab mitut ministeeriumi. Pelazzo lisas, et võimud tõid rublamaksete blokeerimise põhjenduseks sanktsioonidest kõrvalehoidmise. Selle tulemusena töötas veebruaris käivitatud mehhanism vaid umbes kaks kuud ega elanud üle isegi katseperioodi, mis pidi kestma kuni maini.

Suurbritannia ja Prantsusmaa välja töötatud rakettide Storm Shadow lennuulatus on 250–500 km. Esimesed sellised raketid jõudsid Ukrainasse 2023. aasta mais. Vene pool väitis, et Ukraina relvajõud kasutasid neid isehakanud LPR-i ründamisel ning üritasid nendega rünnata ka Krimmi. Samal ajal väitis Venemaa kaitseministeerium, et vene sõjaväel õnnestus raketid kinni püüda ja tabada lennuvälju, kus põhinesid Storm Shadowi lennutanud lennukid.

11. Põhja-Atlandi allianss tegeleb Kiievile õhutõrjesüsteemide tarnimisega ja loodab, et Ukraina ühineb NATO-ga, ütles organisatsiooni peasekretär Jens Stoltenberg. „Kuid Ukraina peab võimalikult kiiresti NATO armeedega ühilduma. Tulevikus saab Ukrainast NATO liige. See tee liikmeks saamiseni on vältimatu,” tsiteerib UNIAN teda. Tema sõnul töötab NATO selle nimel, et viia Kiievisse suur hulk õhutõrjesüsteeme, kuna Ukrainal on võimalus võita.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles ühisel pressikonverentsil Stoltenbergiga, et initsiatiivi haaramine rindel ja Ukraina relvajõudude võimalik pealetung sõltub Ukrainale õigeaegsest relvatarnetest ja rahvusvahelisest finantsabist. „Täna ei näe ma selles osas veel midagi positiivset. Varud on olemas. Vähehaaval tuleb ka juurde. Seda protsessi tuleb kiirendada,” lisas riigipea. Zelenski ütles varem, et Kiiev ja Washington peavad läbirääkimisi abi mahu üle järgmiseks kümneks aastaks osana tugevaimast kahepoolsest julgeolekuleppest.

Ukraina on pidanud USA-ga läbirääkimisi julgeolekugarantiide andmiseks alates 2023. aasta augustist. Washington Posti andmetel võib dokument sisaldada toetust lühiajalistele sõjalistele operatsioonidele, tulevaste Ukraina vägede loomist, „mis suudavad ära hoida Venemaa agressiooni”, kaitsvate „mullide” teket Ukraina linnade ümber ning oluliste majandussektorite taastamist ja eksporti.

2023. aasta juulis toimunud NATO tippkohtumisel kirjutasid G7 riigid alla deklaratsioonile, millega antakse Ukrainale julgeolekugarantiid. Dokumendi kohaselt peab iga seda algatust toetanud riik pidama Ukraina poolega läbirääkimisi konkreetsete pikaajaliste kohustuste kindlaksmääramiseks.

Pärast seda allkirjastasid kahepoolsed julgeolekugarantii lepingud Ukrainaga Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Taani, Kanada, Itaalia, Holland, Soome ja Läti. Ukraina peaminister Denõs Šmõgal teatas, et Kiiev loodab sõlmida sarnased lepingud enam kui 30 riigiga.

12. Venemaa sõjaväeluure korraldatud plahvatuste ja mürgitamiste seeria Euroopas võis toimuda 1990. aastate alguses Tšehhis poliitilise varjupaiga saanud abielupaar Nikolai ja Jelena Šapošnikovi poolt, selgub The Insideri uurimisest. Abikaasadel on Tšehhi kodakondsus – nad said selle hiljem, varjates siiski mõningaid üksikasju oma eluloost. Nikolai ei rääkinud kohalikele võimudele oma teenistusest Afganistanis ja esitas oma naise poja esimesest abielust võltsitud sünnitunnistuse, esinedes tema isana. Jelena valetas, et loovutas oma Ukraina passi pärast asüüli saamist 1992. aastal ning jätkas selle dokumendi kasutamist Venemaale ja Ukrainasse reisimiseks (kuigi ta väitis, et teda võidakse seal poliitilistel põhjustel taga kiusata). Samal ajal ei saanud Šapošnikova esimese korraga Tšehhi passi ja tema juhtumiga tegelenud immigratsiooniametnik lisas sellele märkuse, milles ütles, et „positiivse tulemuse saavutamiseks mitmesugused inimesed” pidevalt asjasse sekkusid.

2000. aastate alguses sai Nikolai tööle Tšehhoslovakkia riigi julgeolekuaparaadi endise salaagendi Petr Bernatiku Imex gruppi, kes varem töötas vastuluureosakonnas informaatorina ja hoidis tihedaid sidemeid Nõukogude vägedega. Ettevõte tegeles relvakaubandusega ning Šapošnikov töötas seal äriarendusjuhina: otsis Imexile uusi kliente ja nõustas olemasolevaid. Jelena juhtis oma ettevõtet, mis polnud ametlikult abikaasa äriga seotud. Kuid politseil õnnestus hiljem välja selgitada, et naine oli täielikult Imexi tegevusega seotud ja juhtis aktiivselt oma abikaasa tegevust, saades juhiseid GRU sõjaväeosa 29155 juhilt kindral Andrei Averjanovilt.

Vaatamata Nikolai umbes 650 dollari suurusele sissetulekule kuus ostis paar Tšehhi Vabariigis kinnisvara ja Kreekas villa, mille nad rentisid „turistidele”. Villa tõelised külalised olid GRU ohvitserid, kes kasutasid seda turvamajana, ütleb uurimine.

Abielupaar kogus The Insideri andmetel teavet luureohvitseridele ning aitas korraldada ka plahvatusi Tšehhi ja Bulgaaria laskemoonaladudes. Šapošnikovid võivad olla seotud ka Bulgaaria relvakaupmehe Emelyan Gebrevi mürgitamisega, keda mürgitamise ajal peeti Ukraina relvajõudude laskemoona tarnijaks. Gebrev ise teatas hiljem, et lõpetas vahetult enne mürgitamist laskemoona tarnimise Ukrainale.

2014. aastal korraldasid Šapošnikovid Averjanovi korraldusel Miškina ja Tšepiga (tuntud kui Boširov ja Petrov – osalised Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises Salisburys) visiidi Vrbetitsas asuvasse lattu, kust mürsud osteti. Nende ilmumise päeval toimus ühes laos võimas plahvatus, milles hukkus kaks inimest.

Tšehhi korrakaitsjatel õnnestus leida palju tõendeid, mis viitavad Šapošnikovide kontaktidele GRU ohvitseridega ning nende seosele Tšehhi Vabariigis ja Bulgaarias toimunud plahvatustega. Kuna selleks ajaks Kreekas elanud paar keeldus Tšehhisse ülekuulamisele tulemast, küsitleti neid kohalike võimude esindajate kaudu. Paar väitis, et kõik nende sidemed üksuse 29155 liikmetega olid „isiklikud” või ajendatud Imexi ärihuvidest, ning väitis ka, et nad ei aidanud teadlikult GRU-d üheski sabotaažioperatsioonis.

Šapošnikovid süüdistasid Tšehhi võime nende vene päritolu tõttu poliitilises tagakiusamises, kuid The Insideril õnnestus välja selgitada, et Jelena sai salaja vene passi, mida ta hiljem reisides kasutas. Pealegi oli see dokument üksuse 29155 liikmetele reserveeritud numbrite vahemikust. Üks Jelena visiitidest Moskvasse seda passi kasutades leidis aset ajal, mil putin omistas talle oma dekreediga Venemaa kangelase tiitli.

Pärast korrakaitsjate teravdatud tähelepanu pälvimist hakkas Nikolai Šapošnikov alkoholi kuritarvitama, eirama talle määratud ravimeid ja suri 2024. aasta veebruaris infarkti. Jelena Šapošnikova elab praegu Kreekas, Tšehhi võimud ei ole veel tema väljaandmise taotlust esitanud.

29. aprillil süüdistasid Tšehhi politsei ja organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise riiklik keskus (NCOZ) vene sõjaväeluuret 2014. aasta Vrbetica laorünnakutes. Samas märkisid osakonnad, et see pole ainus selline tegevus, vaid osa Venemaa luure „pikaajalise õõnestustegevuse programmi elluviimisest” Euroopa Liidu ja Ukraina territooriumil. Õiguskaitseametnikud ei saa aga juhtumit veel pikemalt käsitleda, kuna kahtlusalused on Venemaal ja Moskva on keeldunud neid Tšehhi võimudele üle andmast.

2021. aasta aprillis arvas Tšehhi politsei tagaotsitavate nimekirja Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširovi (Miškin ja Tšepigu), keda kahtlustatakse seotuses Vrbetica plahvatustega.

13. Telegrami juhtkond blokeeris mitmed Ukraina ametlikud juturobotid, tänu millele said ukrainlased edastada kaitse- ja luurejõududele andmeid vene okupantide kohta. Ukraina luure peadirektoraat kinnitas teavet. Luureohvitserid ütlesid, et 28. aprillil blokeeris platvormi Telegram juhtkond põhjendamatult mitmeid ametlikke roboteid, mis olid vastu Venemaa sõjalisele agressioonile Ukraina vastu. Blokeeritute hulgas on „peamine luurebot”. „See juhtus vastuolus reeglite ja avalike avaldustega, mille Telegrami juhtkond avalikult teatas,” lisas GUR.

Lisaks ei tööta SBU ja õhutõrje vestlusbotid vaenlase droonide ja rakettide, samuti єVorogi jälgimiseks. Viimane ei avane ka Diya rakenduse kaudu. Samal ajal hoiatasid luureametnikud, et venelased loovad sarnaste nimedega roboteid ja kutsusid inimesi üles neile isikuandmeid mitte saatma.

14. Enamikku Euroopa Liidu riike on mõjutanud Venemaa veebipropaganda eelseisvate Euroopa Parlamendi valimiste eel, mis toimuvad juuni alguses. Seda ütles Prantsusmaa Euroopa asjade riigisekretär Jean-Noël Barrot, tema sõnu tsiteeris Bloomberg. Ajakirjanikega rääkides ütles ta, et Prantsuse valitsuse jõupingutused välismaiste sekkumiste ja desinformatsiooni vastu võitlemisel on viinud enam kui 30 uue veebilehe tuvastamiseni, mis levitavad kremli-meelset propagandat üle Euroopa. Väljaanne märkis, et see täiendab juba tuvastatud 193 domeeni.

Prantsusmaa välisministeerium teatas, et viimastel kuudel on rünnakute sihtmärgiks 25 EL-i 27 liikmesriiki. Barro märkis, et nende Interneti-operatsioonide eesmärk on avaliku arvamuse destabiliseerimine enne hääletust. Ajakirjanikega vesteldes kutsus ta koos oma Saksamaa ja Poola kolleegidega sotsiaalplatvorme üles blokeerima veebisaite, mis tegelevad välismaiste häiretega.

Belgia peaminister Alexander de Croo ütles 28. märtsil, et mõned saadikud levitavad raha eest Venemaa propagandat.

29. märtsil teatas Ameerika Hääl, et Tšehhi vastuluure paljastas EL-is võrgustiku, mis maksis kohalikele saadikutele vene propaganda kajastamise eest. Selle võrgu taga oli Viktor Medvedtšuk.

Belgia peaminister Alexander De Croo ütles 12. aprillil, et riik võib anda kohtu ette need, kes on seotud Venemaa võimaliku sekkumisega tulevastesse eurovalimistesse.

15. Lühiuudised

Tambovi oblastis tõid mustlased vanametalli kogumispunkti vene drooni Orlan-10. Töötajad kutsusid politsei ja sapöörid, kirjutab Baza. Õiguskaitseorganid uurivad, kuidas droon romade kätte sattus. Pärast uuringuid saadetakse see Moskvasse.

GPS signaalide häire tõttu lendude peatumine Soome ja Tartu vahel jõudis rahvusvahelistesse uudistesse, kaasaarvatud venekeelsetesse.

Moskva linnaduuma ühel koosolekul tõsimeeli arutati koolides füüsiliste karituste rakendamist õpilaste suunamiseks „õigele teele”.

Hetkel vene poole Harkivi vallutamise ideega edasi ei lähe, sest märke peale soovmõtlemise veel tuvastada pole suutnud.

29. aprillil andis Saksamaa Ukraina relvajõududele üle uue sõjalise abi paketi, mis sisaldas tankide Leopard laskemoona, granaadiheitjaid ja muid relvi. Sellest teatas riigi valitsus.

Zelenski: Osa Ameerika abi on juba hakanud Ukrainasse voolama.

Ukraina hävitaja Su-27 kohandati iPadiga. Nende tahvelarvutite kasutamist kinnitas USA kaitseministri asetäitja LaPlante. Tänu sellele suudavad vanad Nõukogude hävitajad haarata lääne relvi, paremini navigeerida ja kuvada missioonide ajal rohkem ja kriitilisi andmeid.

Poola põllumeeste piiripunktide blokaad lõppes, hetkel saab Ukriana vilja vedada vaid transiidina läbi Poola. Njah, vene vili siiski vohab Ukrainas ja osa sellest olevat Ukrainast varastatud…

Väidetavalt ostis USA Kasahstanist 1,5 miljoni dollari eest 81 nõukogudeaegset lahingulennukit, mille saab tõenäoliselt üle kanda Ukrainale. Lennukid, mis koosnevad lennukitest Mig-29/27 ja Su-24, on kasutuskõlbmatud ja arvatavasti kasutatavad varuosadena või peibutusvahenditena.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised