Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. aprill 2024:

eile oli tuntav vene poole rünnakute arvu langus, aga see vaid vahehetk, 53 nende rünnakut ühe väikse edenemise siiski tõid aga Ukrainagi sammu astus edasi.

1. 100

2. Miskit ikka nii Kurski, Belgorodi kui Krimmi kandis aga mis ja kus kahjuks teadmata.

3. Kupiansk-Kreminna: polnud jälle ühtki rünnakut.

4. Siversk: vene poole Bilohorivka küla juures hästi ei läinud.

5. Bahmut: siingi rünnakute arv langes aga samm edasi ikka õnnestus.

6. Donetsk: vähenes siingi rünnakute arv ja muutusi rindejoones ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: siin siiski tasapisi vene poole surve tõuseb aga muutusteta seni rindejoon.

8. Herson: 4 edutust vene poole rünnakust Ukraina teada andis.

9. USA keeldub Iraani ründamast vastuseks rünnakule Iisraeli vastu.

10. Paar uudist Iisraeli-Iraani konflikti hetkeseisust.

1. Eile peale lõunat teatati kahe vene X-59 raketi hävitamisest Musta mere kohal ja üks olla alla lastud Dnepri linna kohal.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas, et Venemaa valmistub Zaporižja tuumajaamas valelipu all korraldama järjekordset provokatsiooni.

Lisaks kõigele muule jätkab vene pool liugpommide heitmist nii piiri- kui rindelähedaste asulate pihta ja nn rahumeelne lauspommitamine kõige käepärasega jätkus (kokku 100 asulat sajus oli). Suurem tähelepanu seni Harkivi suunal jätkus ja ilma paranemise lootust seni pole.

2. Okupeeritud Krimmis Sevastoopolis Kozatša lahes on tugev tulekahju. Mis tulekahju põhjustas ja mis põleb, pole teada.

Pisu kaugemale nii Belgorodi kui Kurski oblastis Ukraina ulatus aga kas miskit olulist ka tabati, jäi kahjuks vene blogijatel teada andmata…

3. Kupiansk-Kreminna: mõlemal suunal, nii Kupianski kui Ternõ poole, on suur pealetungiks valmistub vene grupeering valmis alustama suuremat pealetungi. Kas selle edu oodatakse saavutatavat enne 9. maid suureks vene võidupühaks, võib isegi osaliselt õige olla. Njah, eks jätkuvalt peab putin välja mõtlema edulugusid, sest pole neid eriti varnast võtta ning paraadi korraldamine punasel väljakul võib jälle ohus olla ning peabki vist piirduma vaid kõnega…

Seni jätkab vene pool nii kaudtuleüksuste kui lennundusega tihedat rinde ja sealt kuni paarikümne kilomeetri sügavusse pommitamist ning luure- ja diversiooniüksuste tihe tegevus tervel rindel annab aimu, et miskit suuremat peatselt ees ootab, ka kaartidelt vastu vaatav suur vene üksuste konsentratsioon ja valik selle kinnitust juurde lisab.

4. Siversk: eile vene poole rünnak Bilohorivkale ebaõnnestus ja Ukraina võttis mõned positsioonid tagasi.

5. Bahmut: Venemaa kõrgeim sõjaline juhtkond on teinud oma okupatsioonivägedele ülesandeks vallutada 9. maiks Donetski oblastis asuv Tšassiv Jar. Sellest teatas Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Oleksandr Sõrski Facebookis. Ülemjuhataja sõnul koondab vaenlane jõupingutusi, et murda läbi Ukraina sõjaväe kaitsest Bahmutist läänes, pääseda Severski Donetsi-Donbassi kanalile, vallutada Tšassiv Jar ja luua tingimused edasiseks edasiliikumiseks Kramatorski linna suunal. Njah, tundub kuidagi lahja sihtmärk nii suureks pühaks…

Geograafiliselt tuvastatud asukohaga kaadrid kinnitavad, et Venemaa on võtnud kontrolli suurema osa Tšassiv Jari (enne sõda u 13 000 elanikku) esimesest mikrorajoonist otse ida pool asuvast piirkonnast. Võitlused on jõudnud esimestele tänavatele, kuid vene pool pole sinna veel kanda maha saanud. Lisaks jõudis vene pool esimesest kokkupuutepunktist linnaga ka 500 m põhja pool sarnasesse seisu ja nüüd ollakse siingi läbi metsa jõutud tänavate servani.

Päris palju on hakanud vene pool siin kasutama väiksemaid jalaväeüksusi, et imbuda linna sisse aga eks sellega pisu keeruline ole, et jõuda linna kõrval oleva metsani (u 500m x 1km). Sinnani läheb nii raudtee äärne kummalgi serval asuv tavapärane metsa-võsariba ja üks põldude vaheline metsariba ning Ukraina seirab neid tihedalt ning enamasti juba enne metsani jõudmist ridu selliselt hõrendab aga kahjuks ei suudeta siiski kõike lääne suunal liikuvat kahjutuks teha ning nii see linna serval asuvas metsaalas vene koosseis kasvab.

Küll paneb imetsama, et mujal, nii Klisiivka kui Andriivka juures pole enam vene rünnakud pikemat aega edu toonud, kuigi siingi rünnakud jätkuvad.

6. Donetsk:

Vaenlane üritab Berdõtšist põhjast mööda minna ning jätkab rünnakuid kahel pool loode suunalist raudteed. Üleeilsele edenemisele küll eile lisa ei tulnud kui väga muret selle suuna edenemise pärast Ukraina blogijatel jagus. Njah, veekogude joonest on selliselt võimalik mööduda ja keerata seejärel lõunasse…

7. Lõunarinne:

Berdjanski suund: suht vaikne.

8. Herson: 4 edutust vene poole rünnakust Ukraina teada andis.

9. USA president Joe Biden ütles vestluses Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, et Washington ei osale Iraani-vastastes pealetungioperatsioonides, ütles CNN-ile presidendi administratsiooni kõrge ametnik. Bideni sõnul oli rünnak Iisraeli vastu ebaõnnestunud, mis oli Tel Avivi võit ning Iisraeli kaitse demonstreeris oma „ülemat” sõjalist võimekust.

USA presidendi administratsiooni ja USA kaitseministeeriumi kõrged ametnikud ütlesid NBC-le, et Washington on mures, et Iisrael võib Iraanile kätte maksta, mõtlemata võimalikele tagajärgedele. Need mured tulenevad administratsiooni seisukohtadest Iisraeli lähenemise kohta sõjale Hamasi vastu, samuti löögist Iraani vägede pihta Damaskuses.

„Ma arvan, et neil polnud strateegiat. Iisraellased ei tee alati parimaid otsuseid,” ütles USA presidendi administratsiooni ametnik.

USA president Joe Biden ütles, et kutsub pärast Iraani rünnakut kokku G7 riikide erakorralise kohtumise. „Homme kutsun kokku G7 juhid, et koordineerida ühist diplomaatilist vastust Iraani jultunud rünnakule. Minu meeskond suhtleb piirkonna kolleegidega ja jätkame tihedat suhtlust Iisraeli liidritega,” ütles Biden. Ta lisas, et pidas telefonivestlust peaminister Benjamin Netanyahuga ja kinnitas talle oma vankumatut pühendumust Iisraeli julgeolekule.

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles, et Washington ei otsi Teheraniga avatud konflikti, vaid võtab meetmeid Iisraeli kaitsmiseks. „Mõistame hukka need Iraani hoolimatud ja enneolematud rünnakud ning kutsume Iraani ja tema vägesid üles viivitamatult lõpetama kõik edasised rünnakud. Me ei otsi konflikti Iraaniga, kuid me ei kõhkle astumast samme oma vägede kaitsmiseks ja Iisraeli kaitse toetamiseks,” ütles Austin.

Iisraeli sõjaväe teatel tulistas Iraan eile õhtul Iisraeli välja üle 170 drooni, 120 ballistilise raketi ja 30 tiibraketti. Osa startidest viidi läbi Iraagist ja Jeemenist. Enamik neist lasti alla.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu keeldus pärast vestlust USA presidendi Joe Bideniga Iraanile kättemaksust, vahendab The New York Times. Kaks kõrget Iisraeli ametnikku ütlesid väljaandele, et sõjalis-poliitilise kabineti liikmed kutsusid üles andma vastulööki, kuid Netanyahu loobus sellest mõttest pärast Bideniga telefoni teel rääkimist. Yneti andmetel arutasid Iisraeli võimud võimalust anda vastuseks raketirünnakule löögid Iraani tuumarajatistele. Sõjalis-poliitilise kabineti liige Benny Gantz ütles, et Iisrael kavatseb luua Teherani vastu piirkondliku koalitsiooni ja reageerib rünnakule „sobival ajal”, märgib CNN.

Venemaa välisministeerium tegi ametliku avalduse seoses Iraani rünnakuga Iisraeli vastu, mis pandi toime ööl vastu pühapäeva, kasutades ligi 300 drooni ja raketti. Venemaa välisministeerium väljendas oma kommentaaris juhtunu pärast muret ja keeldus Iraani rünnakut hukka mõistmast, nimetades seda ÜRO põhikirjaga kooskõlas olevaks.

„Iraani välisministeeriumi hinnangul viidi see rünnak läbi ÜRO põhikirja artikli 51 kohase enesekaitseõiguse raames vastuseks rünnakutele Iraani sihtmärkide vastu piirkonnas, sealhulgas rünnakule Damaskuses asuva Iraani saatkonna konsulaarosakonna pihta, mille meie riik mõistis karmilt hukka,” tsiteerib RBC Venemaa välisministeeriumi avaldust.

Samuti rõhutab välisministeerium, et Venemaa on korduvalt hoiatanud „Lähis-Ida arvukate kriiside lahendamatuse eest, eelkõige Palestiina-Iisraeli konflikti piirkonnas”. Need kriisid on „õhutatud vastutustundetutest provokatiivsetest tegudest,” teatas välisministeerium.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja maria zahharova selgitas seda seisukohta sellega, et Iisrael ei mõistnud hukka Ukraina rünnakuid Venemaa territooriumile. „Meenuta mulle, millal mõistis Iisrael hukka vähemalt ühe Kiievi režiimi löögi Venemaa piirkondadele? Ei mäleta? Ja mina. Kuid ma mäletan Iisraeli ametnike regulaarseid avaldusi Zelenski tegevuse toetuseks,” kirjutas Zahharova oma Telegrami kanalis.

10. Lääne luureteenistused korraldavad häkkerite rünnakuid Venemaa kriitilise infrastruktuuri objektidele, ütles Venemaa Julgeolekunõukogu esimene asesekretär Rashid Nurgaliev intervjuus ajalehele Rossija Gazeta. „Lääneriikide luureteenistused kasutavad aktiivselt infotehnoloogia võimalusi arvutirünnakute läbiviimiseks meie riigi kriitilise infrastruktuuri vastu ja luuretegevuseks,” ütles ta. Tema sõnul soodustavad Washington, London ja teised lääneriigid Venemaa vastu suunatud häkkerirühmituste tegevust.

„USA, Inglismaa ja nende kontrolli all olevate riikide ametlikud võimud soodustavad häkkerirühmituste ja üksikute kurjategijate riikidevahelist tegevust juhtudel, kui nende ebaseaduslik tegevus võib kahjustada meie riigi majandust ja julgeolekut,” märkis Nurgalijev. Ta lisas, et Venemaa Julgeolekunõukogu juurde kuuluvad teadusnõukogu liikmed teevad ettepaneku moodustada universaalsete õigusmehhanismidega ülemaailmne rahvusvahelise infoturbe süsteem. Selline ettepanek on juba ÜRO-s arutamiseks esitatud.

Nurgaliev ütles, et traditsiooniliste kultuuriliste, vaimsete ja moraalsete väärtuste kaitsmiseks globaalsel tasandil on vaja luua rahvusvaheline julgeolekumehhanism. „Julgeolekunõukogu ekspertide hinnangul on Lääne pseudoeliidi poolt nende inimarengu käsitluste pealesurumine suunatud rahvaste ja suveräänsete riikide elu sügavate aluste moonutamisele,” lõpetas Venemaa Julgeolekunõukogu asesekretär. Tema arvates viib liberaalsete väärtuste propageerimine „dehumaniseerimiseni”.

Njah…vist isegi kommenteerima ei pea…

11. Lühiuudised

USA Ukrainale antava abi pakett läheb sel nädalal hääletusele ja see läheb ülekaaluka häälteenamusega läbi, eeldab USA Esindajatekoja luurekomitee esimees Mike Turner.

Raada juhataja asetäitja Aleksandr Kornienko ennustab, et president Zelenski kirjutab „positiivse stsenaariumi korral” mobilisatsiooniseadusele alla kahe nädala jooksul.

„Ukraina mereväe droonidel pole läänes analooge ja need võivad ulatuda peaaegu igasse kohta Mustal merel,” ütles SBU pressiesindaja Artem Dehtjarenko. Droonid on Venemaa tuvastussüsteemidele nähtamatud ja nende väärtus on 215 000 dollarit tükk. Uusim mereväe droon Sea Baby suudab kanda peaaegu tonni lõhkeaineid ja selle sõiduulatus on 1000 km.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised