Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. märts 2024:

vene pool teatas üllatusega, et kõigil rinnetel jätkub edenemine, aga seda eriti tuvastada ei õnnestu, pisu vene poole rünnakute arv veelgi langes (57), aga pommitamine ikka suures mahus jätkus (120 asulat metallisajus).

1. Ukraina elektritaristu ründamine jätkus.

2. Kurskis, Belgorodis, Krimmis ja Rostovi oblastis kurtmist jagus.

3. Kupiansk-Kreminna: paarsada meetrit siiski siin lisaks tuli.

4. Siversk: tervel rindel vene survet jagus, muutusi rindejoones mitte.

5. Bahmut: vist vene poolel reorg.

6. Donetsk: survet jagus, edu mitte.

7. Lõunarinne: keskmine lahingute päev.

8. Herson: muutusteta.

9. putini jõuetu katse Crocuse terroriakti Ukraina kaela ajada.

10. Kolmas suur Rosnefti rafineerimistehas on Ukraina droonide rünnaku tõttu halvatud.

11. Venemaa lennundus heitis Belgorodi oblastile pommi nädala jooksul viiendat korda.

12. Venelased tegid ettepaneku panna terrorirünnakute kohta valeteadete eest vangi.

13. Sõjast naasnud wagnerlane tappis moskvalanna ja lõikas tal kõrva maha.

14. Huthid murdsid oma lubadust mitte rünnata vene ja Hiina laevu Punasel merel.

15. Lühiuudised

1. Eile hommikul andis Venemaa Kiievile löögi suure tõenäosusega kahe 3M22 Zircon raketiga. Ametlikku kinnitust sellele infole veel ei ole – eksperdid jätkavad tööd leitud vene raketi rusudega, teatas Kiievi kohtuekspertiisi instituut LIGA.net-ile.

3M22 „Zircon” on ülihelikiirusega laevavastane tiibrakett. Alates 2011. aastast on see Venemaal arendus- ja testimisjärgus. 2020. aasta jaanuaris toimus esimene raketi katsetus väljalaskmistega kaldal asuvale sihtmärgile. Rakettide laskeulatus: 600–1000 km. Lennukõrgus: 30-40 km. Lennukiirus: kuni 8-9 Machi. Lõhkepea kaal: kuni 400 kg. „Need raketid lendavad mööda kvaasiballistlikku trajektoori, jõudes kõrgeimale kõrgusele 20-40 km, kus nad võivad saavutada oma maksimaalse kiiruse 8-9 Machi,” räägib allikas LIGA.net’ile. „Pärast seda hakkavad nad kukkuma mööda allapoole määratud trajektoor.” Neid on mõnel korral veel Ukraina suunal kasutatud. Ukraina teatael põhjustatsid tabatud rakettide langevad rusud siiski kahjustusi.

Harkivi suure elektrijaama kahjustused on nii suured, et sel aastal vist see enam tööle ei hakka.

Eile õhtune drooni- ja raketirünnak Odessale tõi ka kaasa kahjustusi ka enegiarajatistes.

Dnipro linna lähistel suutis Ukraina eile õhtul kõik õhus lendava alla lasta.

Öine suurem Sahedide rünnak (vist 9) Harkivile vähemalt ühe maapealse plahvatuse tõi.

Piiri- ja rinde lähedus on ikka tiheda õhurünnaku all ning tasapisi tõuseb nende pommitamisel nii droonide kui lennukite osakaal.

2. Venemaa suur dessantlaev Jamal sai tõsiselt kannatada Ukraina relvajõudude löögi ajal ajutiselt okupeeritud Sevastoopolile 24. märtsil. Sellest teatas kaitseministeeriumi luure peadirektoraat. Luureohvitseride sõnul rünnati Sevastoopolis asuvat Venemaa Musta mere laevastiku 13. laevaremonditehast, kus muuhulgas sildus vastase suur dessantlaev Jamal. Luure andmetel on laev kriitiliselt kahjustatud: auk ülemises tekis viis laeva kreeni. Okupandid pumpavad pidevalt vett Krimmi okupeerimises osalenud vigastatud dessantlaevast, mis oli aastatel 2017–2023 remondis, lisas luureteenistus.

Öösel olla lennanud Kurski linna kohal droone ning mitmest plahvatusest Belgorodi linnas kohalikud teada andsid.

Krimmis töötas eile õhtul õhuhäire, hommikuks rohkem infot veel polnud.

Venemaal Rostovi oblastis tegutseb õhutõrje. Vene kanalid teatavad kahe S-200 raketi allatulistamisest. Võimalik, et seetõttu Krimmis õhuhäire töötaski. Küll tuli hommikuks uudiseid, et Novotšerkasski kandis siiski kaks suuremat plahvatust olla toimunud.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski suunal andis Ukraina teada vaid ühest ebaõnnetunud vene poole rünnakust.

Jätkuvalt on tihe rünnakutelaine rinde lõunalõigus. Pärast mitut ebaõnnestunud rünnakut õnnestus venelastel Ternõle (700 elanikku) paarsada meetrit lähemale saada ja külani on pisu üle kilomeetri. Küll on seal sage, et vene pool ühel päeval sammu edasi saab ja peale Ukraina töötlust need siiski maha jätab. Tundub, et siingi suunal Ukrainal nii kaudtulemoona kui droone jagub. Jampolivka suunal pole juba kuu vene poole rünnakud neile edu toonud.

4. Siversk: paralleelselt eelmise rinde lõunasuunale jätkusid katsed saada sisse nii Bilohorivka kui Spirne külasse, aga seni on need katsed ebaõnnetunud. Vesele kandis pole ka vene pool seni edasi saanud, kuigi suruvad kasvava initsiatiiviga. Eks siinse rinde eesmärk ole ikka Siverski linn, kuigi vist selle vallutamise võimekusse senise seisu juures ei usu.

5. Bahmut: pisu siin suunal vene rünnakute arv ja intensiivsus vähenes. Arvatavalt reorg.

6. Donetsk: surve Avdiivkast läänes vähenes eile veelgi. Miks vene pool jätkab siin päris jaburate rünnakutega, võib vist ikka olla vaid lahingpäevikusse märke saamise põhjusega, sest muid põhjuseid selleks ei leia. Näiteks saata üle suure põllu üks tank ja soomuk koos jalaväelastega, mis tähendab kogu seltskonna eksistentsi lõppu. Sama jabur on Hiina golfikärudega üle põllu üritada jõuda Ukraina possadeni, vahemaa lihtsalt nii pikk, et enne need kahjutuks droonidega tehakse. Jalavägi lõpuks kas kassettmoonaga või järgmiste droonidega kahjutuks tehakse. Seni ei anta armu ka põgenevale soomustehnikale ega isikkoosseisule.

Seni pole vene poolt piisavalt aidanud ka nii lennunduse (ka droonid) kui kaudtule tihe töötlus.

Ukriana blogijate sõnul teeb Ukriana tugevaid pingutusi, et jõuda rajada pisu enam kindlustatud kaitseliini siin suunal ja sestap siis vene rünnakute karm lõpetamine aja andmiseks on päris tõsiselt käsil. Küll tunnistavad mitmed blogijad, et murekohti jagub siingi, sest paljud kaotused oleks olemata, kui varasemalt oleks hakatud täiendavaid kaitseliine rajama.

Krasnohorivka-Marinka-Novomõhailivka ikka kogu sõja kuumim koht ja rünnakuid üle 20 siia kanti jagus. Surub vene pool ikka hullusti ja igatsugu kirjut seltskonda jagub rünnakutele. Tundub (vähemalt videotelt vaadatuna), et rinde taga järjest klopsitakse kättesaadvaid seltskondi kokku ja käega näidatud suunas edasi saadetakse, sestap ka need rünnakud pisu hambutud on, kuigi jõudu nagu jaguks.

Novomõhailivkas jätkub lahing iga maja pärast ja seal edasi tagasi kõikumist rindejoones jagub. Pisu tuleb ka vene poolelt infot, et Ukraina teeb vasturünnakuid.

7. Lõunarinne: viimase nädala jooksul hakkas vene pool kasutama rohkem autosid, et viia jalavägi kiiresti positsioonidele Donetski oblasti Staromajorskoje ja Zaporižja oblasti Robotõne suundadel.

Berdjanski suund: mõni rünnak ikka.

Tokmaki suund: Robotõne keskossa seni pole püsivalt vene pool kanda maha saanud, no vähemalt elavad soldatid.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: ühestki vene rünnakust Ukraina teada ei andnud, kuigi jah, mõni vene blogija intensiivsest maapealsest tegevusest teada andis jättes targu mainimata, kus need tegevused toimusid.

9. Terrorirünnak kontserdimajas „Crocus City Hall” pandi toime „radikaalsete islamistide kätega”, kuid selle kuriteo eestvedaja võis olla Ukraina juhtkond, ütles putin.

„Üks on täiesti selge <…> – see on hirmutamisakt. Ja kohe tekib küsimus: kellele see kasulik on? See kuritegu saab olla vaid lüli terves reas nende katsetes, kes on meie riigiga alates 2014. aastast sõdinud neonatsliku Kiievi režiimi käe läbi. Ja natsid ei põlanud kunagi oma eesmärkide saavutamiseks kõige räpasemaid ja ebainimlikumaid vahendeid. Eriti täna, kui nende paljukiidetud vasturünnak on täielikult läbi kukkunud,” ütles putin.

Tema arvates oli terrorirünnaku eesmärk külvata paanikat ja ebakõla Venemaa ühiskonnas, samuti näidata Ukraina elanikkonnale, „et Kiievi režiimi jaoks pole veel kõik kadunud”. putin kordas taas oma väidet, et terroristid üritasid pärast Crocuse rünnakut Ukrainasse põgeneda. „Tuleb vastata küsimusele, miks <…> ja kes neid seal ootas,” rõhutas ta.

putin kutsus SKR-i üles viima uurimist läbi „professionaalselt, objektiivselt ja ilma igasuguse poliitilise osaluseta” (njah, seda erapooletust oli juba kohtusaalis kohtualuste olekust näha aga ju see ongi „aus” kohtumõistmine koos selle eelneva uurimisega kremli moodi), samas süüdistas USA-d „püüdmises veenda” maailma, et „Moskva terrorirünnakul ei olnud Kiievi jälge” ja anda kogu vastutus „Islamiriigile” (ISIL).

„Meid huvitab, kes on tellija. Vaja on saada vastused mitmetele küsimustele. Näiteks kas radikaalsed ja isegi terroristlikud islamiorganisatsioonid on huvitatud Venemaa ründamisest, mis täna propageerib süveneva Lähis-Ida konflikti õiglast lahendust? Ja kuidas radikaalsed islamistid, kes positsioneerivad end tõeliste moslemitena, <…> panevad kõigi moslemite pühal ramadaani kuul toime tõsiseid ja kuritegelikke julmusi,” ütles putin.

Samas eiras ta tõsiasja, et ISISe rakk Afganistanis „Vilayat Khorasan” oli terrorirünnaku eest juba vastutuse võtnud.

Njah, eks see siseriiklikult sobib oma rahva töötlemiseks sobib, aga tegelikult on uus võimalik vaenlane režiimile paras peavalu, sest Ukraina suunal palju ressurssi kinni ja võimalik, et seda hakkabki järjest enam ISIS-is ära kasutama…

FSB väitis, et terroristid kavatsesid piiri ületada ja „oli kontakte Ukraina poolel”. Sama teesi ütles hiljem ka putin. Selle versiooni aga lükkas ümber Valgevene suursaadik Venemaa Föderatsioonis Dmitri Krutoi, kes teatas, et vabariigi eriteenistused aitasid takistada võitlejatel Vene-Valgevene piiri ületamist. Ülekuulamistel ei maininud kinnipeetavad oma sidemeid Ukrainaga. Kiievis lükatakse tagasi ka kõik süüdistused seotuses „Crocuse” rünnakuga.

Moskva Basmannõi kohus vahistas 24. märtsil neli Tadžikistani kodanikku, keda FSB nimetas terrorirünnaku toimepanijateks. Dalerjon Mirzojev, Saidakram Murodali Ratšabalizoda, Šamsõdin Faridun ja Muhammadsobir Faizov olid eeluurimisvanglas.

Seejärel arreteeriti veel kolm – Dilovar, Amintšon ja Isroil Islomovõi. SKR-i juhi Aleksandr Bastrõkini sõnul varustasid nad terroristid auto ja korteriga, samuti „vedasid raha”. Juhtumiga seoses peeti kinni kokku 11 inimest.

Hetkel on teada, et Crocuse terrorirünnakus hukkus 139 inimest. 93 ohvrit, sealhulgas viis last, on haiglates. Neist üheksa seisundit hinnatakse üliraskeks.

10. Venemaa majandus kaotab jätkuvalt Ukraina droonirünnakute tõttu naftatöötlemisvõimsust, mistõttu riik on juba kaotanud kümnendiku oma kütusetoodangust. Nagu Reuters kahele tööstuse allikale viidates teatab, peatas Kuibõševski rafineerimistehas nädalavahetusel ühe kahest naftatöötlemisüksusest.

1950. aastatel ehitatud Rosneftile kuuluv tehas on kaotanud 47% oma võimsusest, mis teeb 20 000 tonni ööpäevas. UAV rünnak naftatöötlemistehasele põhjustas tulekahju ja kahjustas esmase töötlemise tehast AVT-5, mille võimsus on 9,5 tuhat tonni ööpäevas.

Kuibõševski rafineerimistehasest, mis tootis eelmisel aastal 0,6 miljonit tonni bensiini, 1,2 miljonit tonni diislikütust ja miljon tonni kütteõli, sai kolmas Rosnefti tehas, mida rünnati.

13. märtsil sai kannatada ettevõtte suurim rafineerimistehas Rjazanis, mis varustab kütusega muu hulgas Moskvat ja oblastit. Pärast põlengut peatati tehases kaks üksust — AT-6 ja AVT-4. Selle tulemusena kaotas tehas kolmandiku bensiinitoodangust (3,3 tuhat tonni päevas) ja üle poole diislikütuse toodangust (5,8 tuhat tonni päevas).

16. märtsil süttis droonirünnaku tõttu Sõzrani teise rafineerimistehase ainus töötav naftatöötlemistehas. Selle tulemusena seiskus tehas, mis tootis iga päev 4,3 tuhat tonni diislikütust ja 2 tuhat tonni bensiini. Reservtehas — AVT-5 — on olnud aastaid tehnoloogilises jõudeolekus, selle käivitamine võtab aega, kuid isegi kui see teoks saab, suudab rafineerimistehas toota vaid poole senisest bensiinikogusest, vahendab Reuters.

Hetkel on agentuuri hinnangul siseturu jaoks bensiini ja diislikütust tootvates rafineerimistehastes primaarprotsesside hädaseisak 86,8 tuhat tonni päevas ehk 9,8% Venemaa Föderatsiooni esmase töötlemise koguvõimsusest. See on juba tõstnud bensiini hulgimüügihindu, mis hüppasid kolme nädalaga 13-15%. Defitsiidi ärahoidmiseks hakkasid naftafirmad maha müüma kogunenud umbes 2 miljoni tonni suuruseid varusid, teatasid asjaga kursis olevad allikad Kommersandile.

11. Venemaa pommitab Venemaad: vene lennukid heitsid Belgorodi piirkonda veel kaks õhupommi, kirjutab Astra oma allikatele viidates. Valuiski linnaosast Šalaevo küla lähedalt leiti lennukipomm FAB-250 ja sama laskemoon viie kilomeetri kaugusel Kozinka külast. Nüüd on pommid likvideeritud.

Viimase kahe päeva jooksul teatasid kohalikud avalikkused kahest sarnasest laskemoonast, mis langesid Belgorodi oblastisse. Üks neist leiti Rakitjanski rajoonist Vvedenskaja Gotnja küla lähedalt, hetkel on õhupomm likvideeritud ja hävitatud, teatab piirkonna operatiivstaap.

Nagu märgib väljaanne Ashes, langes Graivoroni lähedal laskemoon Zamostje külale, kus pommitaja ründas Ukraina sabotööre. „Plahvatusohtlik pomm lebab endiselt küla väljapääsu juures, sest sapöörid ja päästjad ei saa seda maast välja tõsta,” täpsustab Ashes.

See pole esimene kord, kui Venemaa sõjalennukid on teel Ukrainasse riigi territooriumile laskemoona heitnud. Kõige sagedamini toimusid vahejuhtumid Belgorodi piirkonnas. 22. veebruaril kukkus Soloti külas FAB-250, laskemoon ei plahvatanud ja hävitati hiljem polügoonil. 27. jaanuaril leiti Korotšanski rajooni Postnikovi külast FAB-250.

21. jaanuaril kukkus Ionovka küla lähedal tiiki pomm. Sarnasest juhtumist teatati 13. jaanuaril, kuid teises piirkonnas – Krasnodari territooriumil Pavlovskaja ja Atamanskaja külade vahel leiti raketi X-101 osi.

2. jaanuaril langes Venemaa rakett Voroneži oblastis Petropavlovka külale ja plahvatas. Vigastada sai neli inimest, kannatada said üle 100 maja, kool, rahvamaja, haldushoone, samuti viis sõiduautot ja traktor. Oblasti kuberner Aleksander Gusjev ütles, et võimud peavad ümber ehitama üheksa maja.

Veel üks „lennuki laskemoona ebanormaalne heide” oli 20. aprillil 2023 pommitaja Su-34 lennu ajal Belgorodi kohal. Pomm kukkus kesklinna – Vatutina ja Gubkini tänavate ristumiskohas, mille tagajärjel tekkis 20-meetrise raadiusega kraater. Plahvatus purustas naabermajades klaasi, lööklaine lükkas maha elektripostid ning üks autodest „lendas” poe katusele. Kolm inimest said vigastada. Njah, selleski süüdistati Ukrainat.

4. ja 25. mail avastati Belgorodis ja selle piirkonnas veel kaks lõhkemata õhupommi FAB-500. Esimene läks Šalandini tänaval asfaldi alla. Teine mattis end maa alla eramu territooriumile, mille omanik teatas hädaolukorrast. Laskemoona kahjutuks tegemiseks tuli evakueerida terve tänav – 56 inimest.

Tänavu jaanuaris leiti Belgorodi piirkonnast ka rakett X-101. Sõjaväekorrespondendi Boriss Rožini sõnul kukkus ta alla rikke tõttu.

12. vene riigiduuma hakkas pärast Crocuse rünnakut ette valmistama seaduseelnõu, millega karmistatakse karistusi terrorirünnakute kohta teadvalt valeteadete eest. Selle algatuse tegi kaitsekomisjoni esimene aseesimees Aleksei Žuravljov.

Tema sõnul tuleb inimesi, kes „häirivad Venemaa ühiskonda valeteadetega halastamatult karistada” vanglasse saatmisega. „Nüüd näeb selliste naljade eest, kui need ei toonud kaasa inimese surma, ette karistusseadustik ainult trahvid, kuid usun, et tänapäeval tuleks artiklisse jätta ainult vanglakaristused, ilma alternatiivita,” ütles Žuravljov.

Aseesimehe seisukohalt tuleb nn telefoniterroristidele kehtestada ranged karistused vähemalt kuni sõja lõpuni Ukrainaga. Küll aga leiab ta, et vanus ei tohiks karistuste langetamisel olla kergendav asjaolu. „Kui need on alaealised, siis on nende jaoks kolooniad – nad peavad mõistma, et nad satuvad sinna ja nende jaoks lõpeb normaalne elu,” märkis Žuravljov.

Tema arvates mõtlevad valeinfo levitajad seaduse vastuvõtmise korral „tuhat korda”, enne kui „venelasi oma meelelahutuseks hirmutavad” või „Ukraina eriteenistuste käsul”. Aseesimees lisas, et sellised üleskutsed hajutavad õiguskaitseorganite tähelepanu, kes on kohustatud igale sellisele signaalile reageerima, selle asemel, et suunata jõupingutusi nende kaitsmiseks, kes seda tõesti vajavad.

25. märtsil evakueeriti Moskvas Pirogovi nimelise riikliku meditsiini- ja kirurgiakeskuse (NMHC) Izmailovski konsultatsiooni- ja diagnostikakeskusest 900 inimest. Asutuse pressiteenistus teatas, et põhjuseks oli teave pommi kohta. NMHC postkasti saadeti vastav kiri – seal teatati 40-minutilise taimeriga fosforlõhkekehadest, mis väidetavalt olid peidetud hoone põrandatele seljakottidesse. Mashi andmetel on Crocuse kontserdimaja terrorirünnaku ohvrid haiglas.

24. märtsil evakueeriti plahvatusohu teadete tõttu Peterburis asuv London Malli kaubandus- ja meelelahutuskompleks. Pommiähvardusest teatas 18-aastane polütehnikumi esmakursuslane pärast pisihuligaansuse eest kinnipidamist. Seetõttu algatati tema suhtes kriminaalasi terrorirünnakust teadlikult valeteate andmises eesmärgiga destabiliseerida võimu. Üliõpilast ähvardab kuni 8-aastane vangistus.

Samal päeval Moskva Šeremetjevo lennujaamas ütles üks Jerevani suunduva lennu reisija lennuki pardal, et tema seljakotis on pomm. Kohale kutsuti politsei, koerajuhid ja lennujulgestus. Naine peeti kinni ja viidi jaoskonda, ta nentis, et tegu oli naljaga.

Lennujaam nimetas reisija tegu „vastuvõetamatuks tahtlikuks tegevuseks riikliku leina päeval” Crocuse terrorirünnaku ohvrite jaoks ja lubas võtta kõik vajalikud meetmed „maksimaalse vastutuse toomiseks” Venemaa seadusandluse raames.

13. Wagneri-sse värvatud endine süüdimõistetu, kes naasis Ukraina sõjast ja tappis julmalt oma elukaaslase, peeti Moskvas kinni, vahendab Moskovski Komsomolets. Kuritegu oli Bibirevo piirkonnas Konenkova tänaval. Uurijate sõnul lõikas 51-aastane Wagneri liige oma 42-aastasel elukaaslasel kõrva maha, pussitas teda seejärel enam kui 15 korda ja helistas ise politseisse.

Endise palgasõduri nimi on Sergei Mironov, kirjutab sotsiaalmeedia Telegrami kanal „VChK-OGPU”. Kinnipeetav oli varem korduvalt karistatud. Enne Wagnerisse värbamist oli Mironov vangis raskete kehavigastuste tekitamise eest, mis lõppes surmaga. Ta võitles Ukrainas 2022. aasta oktoobrist 2023. aasta aprillini ning sai seejärel president Vladimir Putinilt armu ning naasis Moskvasse, kus asus elama koos Svetlana K-ga. Kanali allikate sõnul toimus mõrv konflikti tõttu. Naine suri mitmete noahaavade tõttu kohapeal. Sel hetkel viibis korteris tema 15-aastane tütar.

Mironov anti kohtu alla juba pärast sõjast naasmist, eelkõige mõisteti ta süüdi vara tahtlikus kahjustamises. Ta veetis mitu kuud eeluurimisvanglas, seejärel vabastati. Pärast oma elukaaslase mõrva arreteeriti Wagneri liige uuesti.

2023. aastal olid endistest vangidest Wagneri palgasõdurid osalised vähemalt 192 kriminaalasjas. Neist 31-le esitati süüdistus mõrvas, mõrvakatses ja raske kehavigastuse tekitamises.

Hiljem töötas Riigiduuma välja uue seadusandliku mehhanismi vangide sõtta saatmiseks, mis ei nõua presidendi dekreeti armuandmise kohta. Nüüd antakse neile kaitseministeeriumiga sõlmitud lepingu eest „tingimisi vabastamine”, kuid nad peavad teenima nn „sõjalise erioperatsiooni” lõpuni, mitte aga kuus kuud nagu varem.

14. Vähem kui nädal pärast seda, kui Jeemeni huthid leppisid kokku Venemaa ja Hiina diplomaatidega, et nad ei ründa nende laevu, sattus mõlema riigiga seotud tanker huthide tulistamise alla. See ei ole esimene kord, kui huthid on omanike muutumise tõttu laeva valesti tuvastanud.

Laupäeval tulistasid huthid raketi Hiina ettevõttele kuuluva laeva M/V Huang Pu pihta, vahendab Bloomberg. Selle löök põhjustas väikese tulekahju, kuid inimohvreid ei olnud. Tanker tuli ühest Venemaa sadamast ehk ilmselt vedas vene naftat.

Huthid on korduvalt öelnud, et nad sihivad Iisraeliga seotud laevu. Tõenäoliselt kasutavad nad või neid abistav Iraan laevade omandiõiguse andmebaase, kuid see pole põhimõtteliselt kuigi läbipaistev valdkond. Lisaks saab laevu edasi müüa ja registreeringut muuta. Ilmselt mängisid need tegurid praeguses juhtumis rolli, arvas 20-aastase kogemusega laevandusanalüütik ja Taani konsultatsioonifirma Vespucci Maritime asutaja Lars Jensen.

Üks andmebaas näitab, et M/V Huang Pu oli kunagi Briti laev. Kuid teistest allikatest pärit teabe kohaselt tühistati selle registreerimine Ühendkuningriigis veebruari keskel ja tanker oli nüüd Venemaa oma, märkis Jensen:

Seni näib, et huthid tegutsesid aegunud teabe põhjal. Samas andsid nad mõista, et isegi kui oleks kokkulepe ohutu läbipääsu tagamiseks, ei saa seda usaldada.

Eelmisel neljapäeval teatas Bloomberg, et Omaanis peetud kõnelustel huthide ühe poliitilise liidri Muhammad Abdul-Salamiga lubati vene ja Hiina diplomaatidele Adeni lahel ja Punasel merel mitte rünnata nende laevu. Vastutasuks lubasid Moskva ja Pekingi esindajad toetada huthisid sellistes organisatsioonides nagu ÜRO Julgeolekunõukogu, väidavad mitmed aruteludega kursis olevad inimesed.

Varem mõistis Venemaa välisministeerium hukka USA ja Suurbritannia selle eest, et nende sõjalaevad hakkasid huthidele lööke andma, et teha lõpp laevade pommitamisele maailma ühel tähtsaimal kommertslaevaliinil. Venemaa ja Hiina teatasid, et ÜRO Julgeolekunõukogu ei andnud sellisteks rünnakuteks luba. Peking on ka mitmel korral avalikult kutsunud üles lõpetama kaubalaevade pommitamist.

Aasta alguses tulistasid huthid kahel korral vene naftat vedanud tankereid ning teisel juhul sai pihta ka varem Suurbritannias registreeritud laev ning selle müümise ja ümberregistreerimise järel laeva andmeid registris kiiresti ei muudetud.

Märtsis tabasid võitlejad kaubalaeva True Confidence, nimetades seda Ameerika omaks. See tõi kaasa esimesed inimohvrid – hukkus kolm meeskonnaliiget. Varem kuulus laev tegelikult Ameerika riskifondile Oaktree Capital, kuid viidi hiljuti üle mitte-Ameerika ettevõttele, rääkis olukorraga kursis olev inimene Bloombergile.

Vene ja Hiina laevad sõidavad jätkuvalt Punasel merel, saates mõnikord transponderite kaudu Jeemeni piirkonnas signaale nagu „Hiina laev”, „Iisraeliga mitteseotud laev” ja sarnaseid signaale, teatas eriväljaanne The Maritime Executive. Paljud Lääne vedajad peavad seda marsruuti endiselt ohtlikuks (seda teatas reedel eelkõige Taani Maersk) ja saadavad oma laevu ümber Aafrika.

15. Lühiuudised

Venemaa suursaadik ei tulnud Poola välisministeeriumisse pärast seda, kui okupantide rakett lendas Poola ja ta välja kutsuti.

Iga ETV-s esineva Eesti sõjaväelase esinemine jõuab ka Ukraina uudistesse ja seekord oli esinejaks Kaitseliidu Peastaabi ülem kolonel Eero Rebo, kes rääkis drooninduse kasvavast võrdsustumisest Ukraina rindel.

Valge Maja riikliku julgeolekunõukogu strateegilise kommunikatsiooni koordinaator John Kirby nimetas kremli propagandaks Venemaa väidet, et terrorirünnak Moskva oblastis Crocuse kontserdimajas on seotud Ukrainaga.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba arutas EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelliga võimalusi tugevdada võimalikult kiiresti Ukraina õhutõrjesüsteeme lisasüsteemidega nagu Patriot.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised