Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. märts 2024:

„vaid” 60 vene poole maapealset rünnakut ja 100 Ukraina asulat metallisajus, paar vene poole edenemist Donetski rindel, Ukraina ulatus 200 km kaugusele.

Seni pole Ukraina uudiste ja videode vaatamine „paksu nahka” tekitanud ning eks vahel ole tükk tegu, et emotsiooni liialt ridadesse ei jõuaks ja tihti loo kirjutamise ajal mõttesse vajub ning vahel tuleb ka niiskeid silmi pühkida…

Kiiev on jätkuvalt raskete valikute ees, kuidas edasi. Seni pole lääne abi olnud piisav ja selle heitlikkus (eriti hetkel USA näitel) ei pruugi anda piisavat kindlust, et viia läbi täiendav mobilisatsioon. Üks põhjusi ka finatsvahendid, sest tööturult võetaks sellega ära u 200 000 meest, kes annavad tuntava osa riigi maksutulust ning finantsabi küll jätkuvalt tuleb, aga ka mõnekuised takerdused võivad olla muret tekitavad riigiteenuste jätkumiseks. Seni kuni ei hakata päriselt vene riigi külmutatud finantsvarasid Ukrainale andma ei usu, et ka Euroopa liidrid tahaks anda piisavalt ära oma eelarvetest ressursse, sest see ei kipu meeldima suurele osale valijatest…

1. Polnud seegi öö ilma droonideta.

2. Eilse öö Krimmi rünnaku tulemustest ja Belgorodi kandis ikka kuum.

3. Kupiansk-Kreminna: rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: rindejoones muutusi ei tuvastanud.

5. Bahmut: eile jätku üleeilsele ei tulnud, kuigi prooviti intensiivselt.

6. Donetsk: hallis alas sammhaaval ja Marinka kandis veel 1 km.

7. Lõunarinne: no ei suuda vene poole väidetud edenemisi tuvastada.

8. Herson: muutusteta.

9. Väidetavalt kreml käskis uueks pealetungiks ette valmistada 300 tuhande inimese mobiliseerimine ja soov olla ära võtta Harkiv.

10. Harkivi oblastis on 200 000 inimest ilma elektrita.

11. Lühiuudised

1. Zelenski: Venemaa kasutas nädalaga ligi 190 raketti, 140 Sahedi drooni ja 700 liugpommi Ukraina suunal.

Üks vene rakett eile öisest rünnakust oli Poola territooriumi kohal alla minuti ja sestap Poola vene saadiku välja kutsus…

Uus vene taktika rindel on, et rindelähedaste linnade elamukvartaleid on hakatud massiliselt pommitama. Tuleb sarnaseid sõnumeid nii Kupianski kui Donetski ja Hersoni rindelt. Varasemalt tabas selliseid piirkondi päevas mõni kaudtule või lennunduse löök, siis nüüd on see tihenenud.

Täna öösel Sahedi rünnak Odessale, siingi jätkusid seetõttu elektrikatkestused.

2. Eile öise Krimmi tabanud raketirünnaku tagajärjel said lisaks Musta mere laevastiku sidekeskusele kannatada suured dessantlaevad Jamal ja Azov, väidab Ukraina sõjavägi. Lisaks tabati Simferoopoli lähistel naftabaasi ja üht sõjaväeosa paiknemisala ning paar lennukit Su-27 Belbeki lennuväljal said vigastusi.

Belgorodi oblasti kuberner Vjatšeslav Gladkov ütles, et umbes 9 tuhat last, kes otsustati Ukrainast regulaarsete mürskude tõttu Belgorodi oblastist välja viia, võidakse jätta piirkonnast väljapoole kuni kooliaasta lõpuni. Tema sõnul võetakse selliseid meetmeid alaealiste turvalisuse tagamiseks, kui massilised rünnakud ei lõpe. Seni pole Belgorodi oblasti pommitamine peatunud ja toimetavad nii siin kui seal ka vene vabatahtlike üksused, kuskil siiski kanda maha ei jäeta. Erisus jätkuvalt see, et Ukraina üritab tabada sihtmärke, mis sõjaga seotud ja vahel miskit eksi läheb ja vahel alla lastud drooni või raketi osad tabavad kohalikke… sestap eile anti teada 7 haavata saanud kodanikust.

Venemaa Telegrami kanalid teatasid täna öisest droonirünnakust ja sellele järgnenud tulekahjust Novotšerkasski kandis ühes sealses elektrit tootva üksuse alajaamas. Piirkonna kuberner Vasõl Golubev ütles, et kaks jõuallikat on ajutiselt kasutuselt kõrvaldatud. Küll olla lennanud seal kandis droone rohkem ja mida veel tabati, oli hommikuks teadmata. Kaugus Ukraina piirist (sellest osast, mida Ukraina kontrollib) u 200 km

3. Kupiansk-Kreminna: tugevam surve jätkus Ternõ suunal ja muutusi need rindejoones ei toonud.

Miks siin rindel tugev eesliini töötlus nii lennukitelt kui kaudtulega vene poolele edu ei too, polegi endale vähemalt täpselt teada. Ainuke erisus Donetski rindega, et siin suunal on Ukraina saanud end tugevamalt kindlustada ja seetõttu vene poole musta maa taktika nii suurt edu vist ei anna.

Teine juba pikalt kestnud vene poole suutmatus toetada kaudtulega rünnakul oma üksusi sel moel, et tuli liigub eesmisest ründeüksusest ees koos järjest edenemisega ehk siis paralleelselt ründava üksusega, et Ukraina ei saaks nn pead tõsta ega täiendavaid reserve appi tuua. Võimalik, et on jätkuvalt raskusi koordineerimisega (see selliselt ongi tippklass), võimalik, et Ukraina droonid ja kaudtuli ei lase vene kaudtuleüksustel nii kaua soovitud possadel olla või puudub seni hea koostöö soomuse ja toru vahel…

4. Siversk: siin sama seis Ternõ suunaga.

5. Bahmut: eile vene poolele jätku edenemist ei tulnud, kuigi prooviti ikka intensiivselt. Eks mõni kõrgendik seal domineerib ning all katlas tuld jagub…

6. Donetsk: seni Avdiivkast läänes on vene poole sammhaaval edenemised olnud hallis alas. Eilegi neile siin pisu lisa tuli. Orlivkas siiski iga maja pärast võitlus käib ning Ukraina teeb siin vasturünnakuid, et vene pool end liialt vabalt ei tunneks, sestap ei ole küla viimaste majade võtmine ka õnnestunud. Jätkuvalt arvamusel, et Ukraina uus kaitseliin on siin veekogude liini lääneküljel.

Krasnohorivka- Marinka-Novomõhailivka joonel ikka kogu rinde kuumim lõik ning vene poolelt tuleb sõnumeid, et mitmes kohas teeb ka Ukraina vasturünnakuid. Ühe vene poole edenemise siiski tuvastas Marinka-Novomõhailivka vahel ja u 1×1 km põllulapi vene pool enda kontrolli alla sai.

Ukraina võitlejad saatsid sõnumi teisel pool võitlevale vene üksusele, et kättemaks tuleb, sest soldatid jätkuvalt tapavad Ukrainlastest sõjavange.

7. Lõunarinne: vene pool kurdab, et Ukraina repiiterite abil ikka kaugele ulatub.

Berdjanski suund: vene blogjate sõnum, et suutsid nad edeneda Staromajorskysse kipub jääma jälle tuvastamatuks, vähemalt seni loetud ükski Ukraina ja välisblogija pole seda kinnitanud. Küll on näha tõusnud rünnakute intensiivsus vene poolelt.

Tokmaki suund: hallis alas pisu jälle lainetas ja seni pole ka vene poolele saanud villand saata Robotõne keskossa püsivalt maaga ühenduse loomiseks väge…

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: enamus vene frustratsiooni elatakse seni välja Dnepri läänekaldale ja enamus asulaid saavad metalli suurtes kogustes. Eks seni arusaamatu, miks kohalikud näiteks Hersonist välja ei koli, kuigi voolu paariks tunniks päevas ja surma saamise võimalus ülikõrge ning kahjuks peab nendega tegelema nii meditsiini, pääste kui sõjaväe valdkonna inimesed, et tagada mingigi abi ja seda abi oleks vaja rohkem rindele…

9. Venemaa võimud plaanivad lähiajal mobiliseerida vähemalt 300 tuhat inimest, et alustada operatsiooni Ukraina suuruselt teise linna Harkivi piiramiseks, ütlesid neli informeeritud allikat Verstkale. „Järgmine on plaani järgi Harkiv koos linna säilimisega. Ja see on võimalik ainult ümbritsetuna. 300 tuhat kärssa on puudu. Seetõttu on kõik mobilisatsiooniks 2.0 valmis,” ütles väljaande alikas presidendi administratsiooni sisepoliitilises blokis. Tema sõnul „keegi ei taha muuta Harkivit teiseks Mariupoliks”, nii et „on idee” teha see näide sellest, kuidas venelased „oskavad tsiviliseeritud viisil võidelda”.

Vajadust mobiliseerida 300 tuhat inimest kinnitas Verstka allikas ühes Lääne sõjaväeringkonna struktuuris. Ta märkis, et värbamine rindele võiks alata juba 25. märtsil.

Esimesena lähevad Ukrainas sõtta reservväelased – mehed, kes on reservis, kuid on sõlminud kaitseministeeriumiga lepingu mobilisatsioonireservi arvamiseks. Nad võivad töötada igal töökohal, kuid kaks korda aastas peavad nad käima sõjaväelisel väljaõppel, mis kuni 2022. aastani oli formaalse iseloomuga. Venemaal on neid umbes kaks miljonit.

„Midagi on tulemas. Reservväelasi värvatakse praegu, nagu enne mobilisatsiooni. Kas see juhtub või mitte, ma ei tea, aga eelmine kord oli protseduur sama,” ütleb ohvitser ühest Trans-Baikali territooriumi sõjaväeosast.

Samuti alustavad tööd sõjaväelise registreerimise ja värbamise bürood nende kallal, kes pole kaitseministeeriumiga lepinguid sõlminud, kuid on kaitseväe reservides. Nende hulka kuuluvad teenistusest vallandatud, sõjaväekoolides õppinud, mingil põhjusel mitteteenistuses olnud, alternatiivse tsiviilteenistuse läbinud ja sõjaväelise erialaga naised. Paljudele neist olid sõjaväe registreerimis- ja värbamisametid varem kleepinud sõjaväe ID-kaartidele mobilisatsioonikäsud.

Samuti püütakse saata sõtta ajateenijaid, kes hakkavad demobiliseerima. „Eesmärk on sõlmida lepingud nendega, kes demobiliseeritakse aprilliks, ja nendega, kes demobiliseeriti eelmisel aastal,” ütleb presidendi administratsioonile lähedane allikas. Neid „pressitakse välja kõigi vahenditega”, kinnitas allikas presidendi administratsioonist.

Ei saa välistada uut mobilisatsioonilainet. „Alates veebruari lõpust oleme välja andnud riigiteenistujatele ja mõnele kaitseettevõttele mobilisatsiooni edasilükkamise tõendeid,” ütles Edela-Moskva sõjaväelise registreerimis- ja värbamisbüroo meditsiinitöötaja. Tema sõnul on need kõik „uued reservatsioonid”, kuid need, kes tänavu dokumendid said, lasevad neid ka pikendada. „Keegi ei ütle, et see on uueks mobilisatsiooniks, aga miks muidu seda tehakse, on ebaselge,” märkis tervishoiutöötaja.

Samal ajal jätkavad pealinna linnapea kantseleis tööd juristide ja psühholoogide rühmad, kes aitasid 2022. aasta sügisel sõjaväe registreerimis- ja värbamisbüroodel „probleeme lahendada”, ütles Moskva linnapea kantselei allikas. „Aga nad ütlevad meile, et see pole väidetavalt mobilisatsiooniga seotud,” lisas ta.

Võimude otsus venelasi sunniviisiliselt rindele viia on tingitud sellest, et Ukrainaga sõdima minna soovivate inimeste voog on kokku kuivamas, ütleb üks Moskvas asuva üksiklepinguliste värbamiskeskuse töötajatest. „Alates oktoobrist [2023] on voog järsult langenud. Varem tuli keskusesse päevas mitusada, võib-olla 500-600. Kõik nad muidugi [lepingule] alla ei kirjutanud, aga sellegipoolest. Nüüd tuleb 20-30 uut päevas. Aktiivsus langeb globaalselt,” lõpetas vestluskaaslane.

10. Rohkem kui 200 000 korterit ja maja Harkivis ja ühes piirkonna rajoonis jäi stabiilse toiteallikata, olukord on „väga raske”. President Vladimir Zelenski teatas sellest eile õhtuses videosõnumis. „Praegu jätkuvad osades meie piirkondades taastamistööd pärast selle reede öösel toimunud Venemaa õhurünnakut. Olen tänulik kõigile, kes töötavad Harkivis häireteta elektri ja soojuse inimestele tagastamise nimel. Olukord on väga raske. Rohkem kui 200 000 abonendil – korterid ja majad – Harkivi linnas ja ühes piirkonna stabiilse toiteallikata piirkonnas on üsna ranged elektrigraafikud,” ütles ta.

Presidendi sõnul saavad kohalikud võimud, kõik talitused ja valitsus „selgelt aru” tingimustest ja tehnilisest baasist, et olukorda normaliseerida. Teistes piirkondades on tarned kõigile tarbijatele taastatud, märkis ta.

„Tänan kõiki, kes selle tulemuse tagasid, ja kõiki maailmas, kõiki meie partnereid, kes toetasid Ukrainat pärast sellist alatut rünnakut meie energiasektori vastu,” lõpetas riigipea.

Täna õhtul, pärast elektri tagasitulekut, kehtestati Odessas ja piirkonnas taas stabiliseerimiskatkestused suurenenud tarbimise tõttu, teatas DTEK.

22. märtsi hommikul alustasid Vene sissetungijad ulatuslikku rünnakut Ukraina erinevatele piirkondadele. Energiataristule antud löögi tagajärjel algasid erakorralised elektrikatkestused Harkivi, Dnipropetrovski, Donetski, Odessa, Kirovohradi, Poltaava ja Sumõ oblastis.

24. märtsil ütles Harkivi linnapea Igor Terehhov, et praegu on umbes 40% linna majadest elektrita, kuid pole võimalik öelda, millal tarned täielikult taastuvad: olukord sissetungijate rünnakute tõttu on „väga raske”.

Harkivis ja regioonis kehtestatakse elektrikatkestuste tunnigraafik. Linnas pole elektrit kuus tundi päevas, oblastis – kaks.

11. Lühiuudised

Venemaal on Ukraina sõja ajal vaja piirata migrantide sisenemist, ütles riigiduuma julgeoleku- ja korruptsioonivastase komitee liige Mihhail Šeremet. Tema sõnul tuleb seda teha riigisisese julgeoleku tagamiseks. „Kahjuks ei ole meil täna aega aru saada, mis kavatsused inimestel on sisenemisel, sest kõik meie jõupingutused ja vahendid on suunatud meie piiride kaitsmisele. Seetõttu usun, et erioperatsiooni ajaks peaksid migrandid oma reisi Venemaale välistama,” ütles saadik RIA Novostile. Njah, odavad töökäed on siiski neile vajalikud, sestap saab siingi nn oksa saagida…

Üks Moskva kontserdikeskuse tulistamises kahtlustatavatest istus Moskva Basmannõi rajoonikohtu süüdistatava pingis terroriakti toimepanemises inimgrupi koosseisus süüdistatava tõkendi valimisel. Tema näo järgi otsustades on tema kallal palju vägivalda kasutatud ning võimalik kõrvalõikus kinnipidajate poolt sai kinnitust. Üks toodi kohale ratastoolis, kaasas arst. Kokku oli kohtusse toodud 4 meest, kellede pilgud olid ikka juba väga ähmased, sest arvatav „töötlus” ei jätnud nähtavaid märke ainult näkku…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised