Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 17. märts 2024:

58 vene poole rünnakut tõi pisu edenemisi vaid Avdiivkast läänes ja Venemaal järjest töötavate naftatöötlemistehaste arv väheneb.

1. 140 Ukraina asulat metallisajus.

2. Venemaal ikka õite palav…

3. Kupiansk-Kreminna: polnudki rünnakuid.

4. Siversk: üks tugevam katse ilma muutusi toomata.

5. Bahmut: muutusteta.

6. Donetsk: vene poole suured kaotused siiski hallis alas paar edenemist tõid.

7. Lõunarinne: muutusteta.

8. Herson: muutusteta.

9. Budanov teemal, miks venelased ei karda sõjaväelastega kirste: orjade riik ja mitte mingit muud tööd.

10. Kuleba: Ukraina relvajõudude toetamise jätkamise suutmtus kahjustab tõsiselt USA juhtimist kogu maailmas.

1. Enne keskööd tabas Odessa oblastit uus droonilaine, teatati 6 drooni alla laskmisest 14-st. Samal ajal teatati raketiohust Tšernihivi ja Poltaava oblastis.

Piiri- ja rindelähedased asulad ikka suures ja tihedas pommisajus.

Ukrainal on kriitiline laskemoona puudus ning teated näitavad, et Ukrainal ammenduvad kuu lõpuks oma õhutõrjerakettide varud. See puudus vähendab Ukraina suutlikkust peatada sissetulevaid vene rakette 60 protsendi võrra.

2. Lisa eile öisele droonirünnakule Venemaal: eile kirjutasin, et droonid ründasid Samaara oblastis Sõzrani, aga lisaks veel sealkandis asuvat Novokuibõševski ja Kuibõševski naftatöötlemistehastest. Kokku töötlevad need tehased aastas umbes 25 miljonit tonni naftat ja see on ligi 10 protsenti kogu Venemaa Föderatsiooni nafta rafineerimisest.

Sellega pole Ukraina rünnakud vene naftatöötlemistehaste vastu lõppenud ning täna öösel lisa tuli. Öösel toimus Venemaale ulatuslik droonirünnak. Vähemalt üks droon tabas Slavjanski rafineerimistehast, mis osaliselt põlema läks. Slavjanski naftatöötlemistehas on suhteliselt väike ettevõte, selle võimsus on 4 miljonit tonni naftat aastas. Tehas toodab kütteõli, laevakütust, naftat (rasket bensiini).

Venelased teatasid droonirünnakutest ka teistes piirkondades – Moskva lähedal (Domodedovo, Ramenskoje, Stupino, Kaluga), Belgorodi oblastis (Oktjabrski küla), Jaroslavli oblastis, Rostovi oblastis (Kamensk-Šahtinski lähedal). Üldiselt teatasid Venemaa võimud 35 mehitamata õhusõiduki allatulistamisest; kui paljud jõudsid oma sihtmärgini, pole teada. Kahjudest on veel vähe teada. Kindlasti jäi Kurski linn ilma vooluta. Kaugeim õhuhäire oli Samaaras, Ukraina piirist umbes 900-1000 km kaugusel.

Belgorodi kuberner Vjatšeslav Gladkov teatas, et Oktjabrski lähedal said kahjustada elektri- ja gaasivarustusliinid. Lisaks on Belgorod juba mitmes päev metallisajus ja seda ikka kordustega… täna hommikune Belgorodi vaade oli mitme kõrge suitsupilvega…

Vene mässuliste Belgorodi oblastis tegutsemise taustal hakkasid kohalikud elanikud piirkonnast massiliselt lahkuma ja Vene Föderatsioon tõmbas sinna täiendavat sõjavarustust. Sellest annab tunnistust kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi avaldatud kohalike tsiviilisikute vahelise vestluse pealtkuulamine. Ühes pealtkuulatud vestluses ütles üks Belgorodi oblastist pärit naine, et ta kavatseb lahkuda, kuni see on üldse võimalik.

„Räägitakse, et lahkutakse Belgorodist massiliselt – kõik, kes saavad, noh, kes on rikkamad, kellel on ilmselt kuhugi minna,” rääkis venelanna. Ta kurtis, et „siin on hirm sellest, mis toimub”. Naise sõnul on vene sõjavägi Graivoroni linna toonud palju tehnikat. Ta väljendas ka kindlustunnet, et Venemaad ootab ees suurem mobilisatsioon suure hulga tapetud ja haavatud okupantide taustal. Njah, kui palju lahkujaid Belgorodi oblastist on, siiski teada pole…

Vene mässulised kutsusid ka vene Punast Risti appi tsiviilisikute evakueerimisel. Nad ei reageerinud kuidagi, nii et häkkerid häkkisid organisatsiooni veebisaidile ja avaldasid võltsitud evakuatsiooniteate.

Täpsemat seisu seoses vene rahvusest kodanike sõjalise tegevusega Venemaal on keeruline tuvastada. Hetkel kindel vaid selles, et mitmes kohas nad siiski tegutsevad ning arvatavalt kiire asukohtade vahetus on abiks, et vene pool ei saaks suuremate jõududega neid fikseerida. Näeb ka seal aktiivset droonide kasutamist. Pisu peataolekut siiski vene poolelt kumab, sest saata paar tanki küla nn ohutuks tegema ja tegevus piirdus oma elanike eramute pommitamisega…

Ukraina andis teada, et mõned vene poole grupid üritasid eile ka Ukrainasse tungida, aga tagasi olla need löödud.

Igatsugu võtetega hääletuskastide rikkumine on toonud Venemaal juba vähemalt 15 krimasja. Kuna tegu suht sarnaste tegevustega nagu varasemalt, siis neid kordama ei hakka. Küll tegi vene riigiduuma ettepaneku suurendada valimiste ajal süütamise eest määratud karistust 8 aastase vangistuseni.

3. Kupiansk-Kreminna: tundub,et vene pool tegeleb üksuste vahetusega enne suuremat survet, sest Ukraina omad ühestki vene poole rünnakust teada ei andnud. Njah, vene blogijad ikka edusammudest teada andsid…

4. Siversk: üks tugeva üritus Bilohorivka küla suunal, mis edutult jälle lõppes.

5. Bahmut: surve tavalisel tasemel rindejoones muutusi ei toonud. Eks see pisu ikka imestama paneb, et soomust ja isikkoosseisu jagub, kaudtulemoona puudust pole ja ei saada edasi, isegi tihe FAB pommide kasutamine pole edu toonud.

6. Donetsk: Avdiivka lähistel vene rünnakute arv vähenes, aga ikka tõusuteel rünnakuüksuste suurused. Berdõtši ja Orlivka külas maja kaupa vene edenemine jätkus, kuid kumbagi küla veel tervenisti kätte saadud pole. Tundub, et edenemist hallis alas (Ukraina on varasemalt juba küladest taandunud sealse läänepool asuva jõejoone taha) takistab miinide rohkus, droonide jaht ja kaudtuleüksuste töö. Eks seetõttu ka vene poole kaotusi vastavalt. Njah, vene blogijad andisd teada, et suudavad edukalt Ukraina üksusi kulutada…

Hull surumine Marinka-Novomõhailivka juures jätkus ja 28 vene poole rünnakut muutusi rindejoones ei toonud.

7. Lõunarinne: vene poole kiitlemise tulemusi siiski tuvastada ei suutnud.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: mõned rünnakud muutusi ei toonud.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: kahest vene poole rünnakust Ukraina teada andis ning vene poole blogijate lootusetus „mõne väikse sillapea” likvideerimisel kumas siiski ridade vahelt läbi.

9. Suure sõja alguses ennustati, et venelased hakkavad väidetavalt mässama oma kodanike kaotuste tõttu. Budanov selgitas, miks seda ei juhtunud. Vaatamata venelaste kaotustele sõjas,ei reageerinud Venemaa kodanikud sellele sisemise vastupanuga kremli tegevusele, sest see on „orjade riik” ja paljude jaoks on see ainus viis raha teenida. Seda ütles kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi juht Kõrõlo Budanov telesaates.

Ajakirjanik küsis, miks Venemaal sisemist hoogu ja proteste ei toimunud, samas kui täiemahulise sissetungi alguses ütles „kogu sõjavägi”, et väidetavalt juhtub see niipea, kui tsinkkirstud koos tapetud okupantidega hakkavad tagasi tulema.

Budanov vastas, et „kõik” ei ennustanud seda, vaid „teatud arv eksperte”. „Miks seda ei juhtunud? Sellel on kaks põhjust. Esimene on moraalne. Venemaa on tõesti orjade riik. Ja teine on see, et kõik teenivad praegu sellega raha. Pole muud tööd peale relvajõududega liitumise. See on tõesti reaalsus,” ütles luure peadirektoraadi juht.

Kommenteerides mobilisatsiooni okupantide ridadesse ajutiselt okupeeritud Ukraina aladel ütles Budanov, et praegu pole tegemist eriti laiaulatusliku nähtusega, kuna venelastel pole isikkoosseisuga probleeme – eelkõige varjatud mobilisatsiooni tõttu.

Sõjavangide kohtlemise koordinatsiooni staap teatas, et Venemaa meelitab kaotuste ja mobilisatsiooniraskuste tõttu sõtta Ukrainaga üha rohkem välismaalasi väga madala sissetulekuga riikidest.

10. Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vestles USA ametivenna Antony Blinkeniga – ta teatas kriitilisest vajadusest jätkuvale USA toetusele, et Vene Föderatsioon seda pausi ära ei kasutaks. Kui USA ei toeta jätkuvalt Ukrainat Venemaa relvastatud agressioonile vastupanu osutamisel, õõnestab see tõsiselt USA juhtimist kogu maailmas.

Vestluses tänas Kuleba USA-d hiljutise sõjalise abipaketi eest, kuid rõhutas, et USA ja rahvusvaheline toetus Ukrainale, sealhulgas õhutõrje ja suurtükiväe laskemoon peab jätkuma ja on hädavajalik.

„Me ei saa lubada, et Venemaa kasutab ära abi viivitusi, seades kogu Euroopa ja demokraatliku maailma veelgi suurema sõja ohtu,” ütles Kuleba. Koos Blinkeniga arutasid nad kriitiliselt vajaliku abi heakskiitmise teed.

„Ukraina on viimastel aastatel korduvalt demonstreerinud, et piisava toetuse korral suudame Venemaad lahinguväljal alistada. Ukraina toetamise peatamine õõnestab tõsiselt USA juhtpositsiooni kogu maailmas ja seab ohtu USA riikliku julgeoleku,” ütles välisminister.

Uute USA kaitseabipakettide rahastamine Ukrainale lõppes 2023. aasta lõpus. Sellest ajast peale pole USA Kongress ikka veel lisarahastamist heaks kiitnud. 12. märtsil 2024 teatas USA 300 miljoni dollari suurusest sõjalisest abist Ukrainale, mis sisaldas suurtükimürske ja laskemoona HIMARSi jaoks. Enne seda kirjutas Bloomberg, et Bideni valitsus arutas võimalust kasutada USA sõjalisi vahendeid Ukraina heaks, kuna Kongressi otsust ikka veel polnud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised