Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. märts 2024:

„ainult” 70 vene poole maapealset rünnakut, kaks küla maha jätmist, Venemaal ja Krimmis läks tavapärasest palavamaks.

1. Piiri ja rinde lähedus ikka saju käes.

2. Venemaal ja Krimmis ikka miskit juhtub.

3. Kupiansk-Kreminna: põhjas vene surve langes ja lõunas tõusis, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

4. Siversk: ikka vene pool edutult ründab.

5. Bahmut: njah, no ei saa enam vene pool edasi, kuigi rünnakuid jagub.

6. Donetsk: ainukesed vene poole edenemised üle laipade on siin rindel.

7. Lõunarinne: pisu ikka kombiti.

8. Herson: 4-st vene poole edutust rünnakust Ukraina teada andis.

9. Roskomnadzor blokeeris kampaania „putini vastane keskpäev” saidi ja veel kaks valimistega seotud saiti.

10. EL andis Ukrainale ainult poole lubatud abist.

11. Põhja-Korea on peatanud mürskude tarned Venemaale.

12. Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Aleksandr Syrsky sai armee personalimuudatusteks vabad käed.

13. 3. märtsi kokkuvõte copy „dva majora” vene milblogijate lehelt.

14. Lühiuudised

Ukraina õhujõudude ülem väitis, et taevas Ukraina kohal on alates eile kella 19.00 vene lennukitest puhas.

Njah, rünnakute arv tuntavalt langes aga kaotused mitte, sestap tundub, et ründavate üksuste suurused on oluliselt tõusnud. Kuidagi on kõhutunne pisu optimistlikumaks jälle muutumas… ju miskit kevadist hõngu on siiski Ukraina ridades tunda…

Mõned Ukraina kõneisikud väidavad, et nii Kupianski suunalt Ternõ suunale kui lõunarindelt Avdiivka-Marinka suunale vägesid ümber tõstetavat, mis polegi halb märk, sest ju neis kahes suunas suuremaks pealetungiks siiski piisavalt ressurssi pole.

1. Suurematest droonirünnakutest hommikuks info puuudus. Öine raketirünnak Dneprile hukkunuid ei toonud aga täpsemat infot hommikuks veel polnud.

2. Peterburis toimus viiekorruselises elumajas plahvatus. Mitme meedia teatel kukkus droon majja. Hukkunuid polnud ning sihtmärgiks arvatakse olnud kilomeetri kaugusel asuv Rosnefti tütarettevõttele Petersburg Fuel Company kuuluv Rutšõi naftabaas. Eks Venemaa meedias palju hala juures oli kui palju on Ukraina ikka Venemaad pommitanud jne.

Peale õhtust kortermaja plahvatust kostusid öösel taas plahvatused. vene propaganda kanalid teatasid sellest Telegramis ja kohalikud võimud teatasid Venemaa õhutõrje väidetavalt edukast tööst. Pealtnägijate sõnul oli Lomonossovis (Peterburi Petrodvortsovi rajoonis) Bronka sadama piirkonnas kuulda kaks „võimsat plahvatust”. Plahvatusi kuulsid ka Leningradi oblasti Peniki ja Malaja Ižora külade elanikud. Leningradi oblasti kuberner Aleksandr Drozdenko kirjutas hiljem, et Lomonossovi oblastis aktiveerus vene õhutõrje ning väidetavalt tabati sihtmärke üle Soome lahe vete ja ranniku kohal. Ta ei täpsustanud, millised sihtmärgid ja kes täpselt ründasid.

Jekaterinburgis toimus plahvatus Kalininskaja elektrialajaamas, millest saavad voolu kolm kaitseettevõtet. Sellest teatab Sverdlovski oblasti valitsus. „Tekkis elektriseadmete rike, millega kaasnes pauk ja ere sähvatus, mida võisid jälgida lähipiirkondade elanikud,” teatas piirkonna terrorismivastane komisjon. — „Juhtum ei toonud kaasa häireid Kesk-Uurali pealinna linnaosade elektrivarustuses. Kalininskaja alajaama elektriseadmed töötavad normaalselt. Ohvreid pole.” Kalininskaja jaam varustab elektriga kolme kaitsetehast: M.I. Kalinini järgi nime saanud masinaehitustehas, Turbomotornõi ja Uralmaš. Plahvatus tehaste tööd ei mõjutanud. Mitmed sotsiaalmeedia Telegrami kanalid teatavad, et sündmuskohalt leiti lõhkekehade jälgi.

„See, mis Venemaal plahvatab, on Venemaa võimude vastutus,” ütles Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Andri Jusov Jekaterinburgis toimunud plahvatust kommenteerides. Ta lisas, et venelaste seas on „murelikke kodanikke”. „Venemaa territooriumil on tõeliselt hoolivaid kodanikke, kes ei suuda putini diktatuuriga leppida ja teevad kõik endast oleneva, et vabastada oma territoorium ja riik ainsal seaduslikul viisil verisest putini režiimist,” ütles Jusov.

Karabulakis, Inguššias teatati tulevahetustest Venemaa FSB üksuste ja Islamiriigi võitlejate vahel ühes sealses kortermajas. Ilmselt tulistati granaadiheitjast korterisse, kus nad ööbisid. Lahingu lõpptulemust veel varahommikuks uudistest ei selgunud, sest tulevahtus jätkus. Mitmed Venemaa avalikud leheküljed kirjutavad, et lahing käib Amirkhan Guraževi grupeeringuga, kes tappis 2023. aastal kolm politseinikku.

Venemaa kaitseministeerium teatas ulatuslikust droonirünnakust täna öösel Krimmi suunal. Väidetavalt hävitati 38 drooni. Venemaa avalikud leheküljed teatasid plahvatustest Feodossija piirkonnas ja seal asuvas naftabaasi piirkonnas. Kuid nad väidavad, et miskit ei saanud kahjustada. Ukraina Telegrami kanalid avaldavad video väidetavast plahvatusest Feodossijas.

Eile lasti alla veel üks Su-34.

Venemaal Krasnodari krais Novoštšerbinovskajas kukkusid alla vene laevatõrjeraketi Kh-35 jäänused.

3. Kupiansk-Kreminna: on täheldatavad teatud muutused – venelased hakkasid koondama vägesid peamiselt Ternõ piirkonda, vähendades pealetungi intensiivsust Sinkivka lähistel. Lisaks olnud tõusnud vene poolel rinde põhja lõigus kaitserajatiste ehitamise maht. Rindejoones vene poole rünnakud mutuusi ei toonud.

4. Siversk: ikka Bilohorivka küla ära võtta üritatakse pääsemaks Siverski Donetski jõe lõunakalda kõrgustikule domineerimaks Kreminnast läände ja edelasse jääva ala üle aga seni pole see neil õnnestunud.

5. Bahmut: jagus rünnakud palju (lausa 15) ja miks need juba päevi vene poolele edu ei too, on jäänud ka endale teadmata…

6. Donetsk: ikka ja ikka üle laipade soomuse romude vahel rünnakud jätkusid nii Avdiivkast edasi kui Marinka-Novomõhailivka joonel.

Ukraina omad on maha jätnud Tonenke ja Orlivka küla, mille nüüd vene pool üle võttis. Jätkuvalt arvamusel, et Ukraina taandub järgmisele tugevamale kaitseliinile. Kogu Avdiivka ümbrus on nii maatasa pommitatud, et siinsed külade ahervaremed ei tohiks head kaitset pakkuda ka vene üksustele.

Videodelt näeb järjest enam vene soldatite paranenud üksikvõitleja varustuse kvaliteedi paranemist, apaatset käitumist kaaslaste langemisel ning ka üksikute vene soldatite jahtimist nii droonide kui miinidega miinipildujatest. Seni pole näha ka ohvrirohkete vene rünnakute kaotuste lõppemist ei piltidel ega videodel…

Tugev vene poole rünnakutelaine Marinka-Novomõhailivka juures eile muutusi rindejoones ei toonud, aga jätkus sama kaotuste laine nagu nõks põhjapoolsemal rindelõigul.

7. Lõunarinne: mõned vene poole rünnakud muutusi ei toonud.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: ikka kohati torgivad.

Melitopoli suund: vaikne

8. Herson: pisu tõusid vene poole rünnakute arv ja intensiivsus, mis siiski muutusi rindejoones ei toonud. Siingi rindel jahib Ukriana igat vene soldatit Krõnki külas ja kaudtuleüksusi, mis rindele liialt lähedale jõuavad.

9. Kolm valimistega seotud veebisaiti kanti Venemaal keelatud saitide registrisse, vahendab Roskomsvoboda. Nende hulgas on Saksamaa valitsusvälise organisatsiooni Russian Election Monitor veebisait, mis tegeleb „Venemaa valimiste süvaanalüüsi ja kajastamisega”, kampaania „Aus maailm” veebisait, mis kutsub üles Venemaa presidendivalimistel sedeleid rikkuma, samuti kampaania „putini vastane keskpäev” veebisait.

Kampaania „putini vastane keskpäev” mõtlesid välja Venemaa opositsionäärid. Nad kutsusid kaaskodanikke presidendivalimiste viimasel hääletuspäeval – 17. märtsil kell 12 – oma valimisjaoskonda. „Pole vahet, mida te valimisjaoskonnas teete: hääletage ükskõik millise kandidaadi poolt peale putini, rikute sedeli või võtke see kaasa. Tähtis on, et kõik koguneksid samal ajal,” öeldakse ürituse lehel. Selle idee üks autoreid on endine Peterburi seadusandliku kogu saadik Maksim Reznik, seda toetasid ka poliitikud Mihhail Hodorkovski ja Aleksei Navalnõi.

„See on tõeline ülevenemaaline protest, mis ei toimu mitte ainult igas linnas, vaid iga linna igas linnaosas. Poliitiline tegevus reaalses maailmas, mitte internetis,” kirjutas Navalnõi veebruari alguses.

10. Kiievile eraldatud 144 miljardist eurost andis Euroopa Liit tegelikult 77 miljardit eurot, arvutasid Kieli Maailmamajanduse Instituudi (Saksamaa) eksperdid Ukraina Support Trackeri projekti raames. RBC juhtis sellele tähelepanu, lisades, et pealetungi algusest peale on USA tarninud Ukrainale vaid umbes kolmandiku lubatud tankidest ja kaks kolmandikku lubatud raskekahurväe torudest.

Suurbritannia täitis oma kohustused täielikult, tarnides 14 tanki ja 130 relva; Taani lubas 59 tanki, kuid pole veel tarninud ühtegi.

Kokku saatsid lääneriigid sõja esimesel aastal Ukrainale sõjaliseks, majanduslikuks ja humanitaarabiks kokku 143 miljardit eurot, millest 73,18 miljardit läks USA-le.

Washington on liider ka relvastuse vallas: ta eraldas Ukrainale selleks otstarbeks 44,34 miljardit eurot; järgnesid Ühendkuningriik (4,89 miljardit eurot), Poola (2,43 miljardit eurot) ja Saksamaa (2,36 miljardit eurot).

Kõige rohkem tanke loovutas Ukrainale Poola, lubatud 324-st 264. Teisel kohal oli Tšehhi – võõrandas kõik 90 lubatud sõidukit. Saksamaa andis 48 tanki väljakuulutatud 55-st. USA andis kõige rohkem raskekahurväge – 218 ühikut lubatud 301-st.

Veebruari keskel ütles Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga president Odile Renaud-Basso, et rahaline toetus Ukrainale pärast Venemaa sissetungi ületab USA poolt sõjajärgse Euroopa riikidele antava abi ulatuse. Abisaajate SKT osakaalu osas on toetus Ukrainale „reaalselt palju suurem kui Marshalli plaan pärast Teist maailmasõda”, ütles ta. Välistoetus osutus „hiiglaslikuks”, rahastatakse 50% Ukraina eelarvest, lisas Renaud-Basso.

11. Alates eelmisest sügisest regulaarselt Põhja-Korea (KRDV) ja Venemaa sadamate vahel sõitnud vene laevad on lõpetanud reiside tegemise. Juba ligi kolm nädalat pole KRDV-st kohale toimetatud konteinereid, milles veeti Lääne ja Lõuna-Korea luureohvitseride ning sõjaväeekspertide sõnul Ukrainas vene vägede kasutuses olnud mürske.

Tarneid Korea Rajini sadamast on tehtud alates augusti lõpust ning neis osalesid erineva intensiivsusega neli konteinerlaeva – Maya 1, Angara, Maria ja Lady R, edastab Souli info- ja analüüsiportaal NK Pro. Ta jälgib olukorda, hinnates American Planet Labsi satelliidipilte.

Laevad tegid Põhja-Koreasse vähemalt 32 reisi. Nad sõitsid Rajini ja kahe Primorski territooriumi sadama vahel – Konjuškovi lahes Doonau külas ja Nahodka lähedal asuva Vostotšnõi sadama vahel. Seejärel toimetati veos raudteel Krasnodari territooriumil asuvasse Tikhoretskisse, mis asub 200 km kaugusel Aasovi mere idakaldast. Varem tuvastasid Maya 1, Angara ja Maria ka Kuningliku Ühendatud Kaitseuuringute Instituudi, Viini organisatsiooni Open Nuclear Network ja Briti sõjaväeluure eksperdid.

Konteinerlaev Lady R teostas vedusid kuni oktoobri lõpuni, viibis seejärel Vladivostokis (ilmselt plaanilises remondis), 16. jaanuaril sai tunnistuse, sh ohtlike kaupade veoks ning tegi seejärel uue reisi, külastades Rajini 4. veebruaril, kirjutab NK Pro . See oli tema sõnul vene laevade eelviimane reis: 12. veebruaril saabus Maya-1 Rajinisse. Sellest ajast peale pole satelliidid registreerinud ühtegi laevade liikumist Korea sadamasse.

Lisaks sellele ei toodud KRDV sisemaalt raudteed mööda uusi konteinereid ja Lady R-lt ja Maya-1-lt mahalaaditud konteinerid jäävad muulile. „Võime eeldada, et need on tühjad ja neid pole vaja Põhja-Koreas adressaatideni toimetada,” kirjutavad NK Pro eksperdid.

Nad ei tea tarne peatamise põhjust: tegevus võib olla peatatud Põhja-Korea tootmisviivituste või muude logistiliste probleemide tõttu. Samuti ei saa välistada, et relvi veetakse Venemaale õhu- või raudteetranspordiga üle ühise piiri. Mis puutub varem sanktsioonide alla kuulunud laevadesse, siis nüüd pole need Doonaus ega Vostotšnõis. Lady R, „Maya-1” ja „Maria” jäid Vladivostoki lähedal ankrusse 27. veebruaril. „Angara” läks Hiinasse – selle automaatne identifitseerimissüsteem näitab sihtsadamaks Zhoushan Xinya laevatehase Zhejiangi provintsis. Võib-olla läheb ta sinna remonti tegema, kirjutab NK Pro.

Sügisel teatas USA, et KRDV on Venemaale tarninud 1 miljon mürsku. Jaanuaris teatas Bloomberg Lõuna-Korea luure hinnangutele viidates kahest miljonist mürsust ja mitmest ballistilisest raketist. Lõuna-Korea kaitseminister Shin Won-sik ütles hiljuti, et KRDV saatis Venemaale umbes 6700 konteinerit, mis sisaldasid umbes 3 miljonit 152-millimeetrist mürsku.

12. Vladimir Zelenski ütles seda oma õhtuses pöördumises: „iga päev on ülemjuhataja ja komandörid eesotsas, täpselt seal, kus nad olema peavad. Ülemjuhatajal on sõjaväes kaadrivahetuste jaoks carte blanche, staabis – kus tahes. Kõik Ukraina komandörid peavad tundma rinnet, tundma rinnet – tegelikke vajadusi. Nad peavad tõesti olema koos sõduritega, seersantidega. Olla see, kes sa pead olema, et saavutada Ukraina eesmärke,” ütles Zelenski.

Ta lisas, et pärast Syrskõ naasmist rindelt nädala alguses ootab ta temalt üksikasjalikku aruannet ja konkreetseid ettepanekuid „edasiste suundumuste ja meie plaanide kohta”.

Eile teatas Syrskõ, et vallandab mitmed idarinde brigaadi komandörid.

13. NATO vägede avatud osalemise küsimus Ukraina sõjas on liikunud kategooriast „mõeldamatu” tasemele „arutatud”. Scholz andis üle välisspetsialistid, kes juba praegu abistavad Ukraina relvajõude. Saksa sõjaväeekspertide pealtkuulamine Krimmi silla hävitamise rakettide Tauruse vajaduste arvutuste osas on indikatiivne – selliseid küsimusi arutatakse rahulikult juba Bundeswehri kesktasandil. NATO riigid viivad läbi õppusi idatiival ning arendavad Venemaa ja Valgevene piiril logistikamarsruute „merest mereni”.

▪️Selliste arutelude põhjuseks oli Ukraina suutmatus Venemaale „pika aja jooksul” vastu seista. Ameerika Ühendriikide eksperdid räägivad Ukraina demograafiale juba tekitatud korvamatust kahjust. Kunagised eliitüksused, nagu erioperatsioonide väed, luure peadirektoraat ja 3. erioperatsioonide brigaad värvatakse juba sama põhimõtte kohaselt: alla 35-aastased. Saabumas on poliitiline kriis: Zelenski tühistatud presidendivalimised pidid toimuma märtsis ja mais lõppevad kõik mõeldavad tähtajad tema seaduslikuks võimulolekuks. Olukorra teeb keeruliseks Kiievi ootus Vene armee veelgi ulatuslikumale pealetungile.

▪️Hetkel areneb Venemaa relvajõududel edu Avdiivkast lääne pool: lahingud toimuvad Berdõtši, Semenovka, Orlovka, Tonenkoje lähedal. Vaenlane hoiab liinist kinni ja kasutab osavalt ära meie vigu: kas meie motoriseeritud vintpüssid leidsid end kergelt soomustatud Bradley vastu ilma granaadiheitjateta või joonistab staap kaunite videoreportaažide põhjal kaarte koos lippudega külades, mida pole veel puhastatud.

▪️Tšassiv Jaris jätkab Vene armee edasiliikumist Ivanovskoje (Krasnoe) kaudu. Järgnevad rasked lahingud, kuid vaenlane õnnestub ääremaale suruda.

▪️Marinkast ründavad meie väed kolmes suunas: läände – Kurahovo suunas läbi Georgievka, lõunasse – läbi asula. Pobeda ja Novomõhailovka juurdepääsuks Vuhledarile, põhjas – Krasnogorovka poole.

▪️Zaporižja rindel toimusid kõige raskemad verised lahingud Robotõnes. Nädal tagasi tormasime jälle teatama, kuid vaenlane teeb manööverdavat kaitset. Madalal asuvas külas on kaevikud ja sidekäigud, mis võimaldavad vaenlasel liikuda. Külgedelt valmistuvad meie väed tõsiselt löögiks.

▪️Võitlused jätkuvad Krõnkis Hersoni suunal. Lisaks istuvad Ukraina relvajõud väikestes rühmades Antonivski silla lähedal „datšades”. „Ilusad teated” vaenlase täpse lüüasaamise kohta TOS-i poolt pärinevad madalamatelt tasanditelt. Pärast objektiivse kontrolli kaadrite vaatamist võivad juhtkonna silmad sellisest „täpsusest” peast välja hüpata.

▪️Meie lennundus (nagu ka sõjalennukid) koos FAB-i ja UMPC-ga töötab kõvasti. Piloodid imestavad, miks mitte korraldada Ukraina relvajõudude õhutõrje hävitamiseks vähemalt eesliinil suuroperatsioon. Mitu korda nädalas on meie kaaslased sunnitud mitmetonnistes sõidukites vaenlase rakettide eest kõrvale põiklema (Ukraina relvajõud, muide, annavad stardihetkel „kaotuse”, sellest ka vaenlase kosmosestatistika).

Ukraina relvajõudude FPV droonid kujutavad endast tohutut probleemi kõigil rinnetel. Vaenlane muudab juba sagedusi ja tellib selle muudetud parameetriga välismaa tehastest tööstustoodangut. See tähendab, et meie elektrooniline sõda ei ole nende vastu enam alati efektiivne. Meie tuntud projekt selliste kamikaze UAV-de tootmiseks ei saa oma organisatsioonilise ja juriidilise vormi ning vastava mahukuse tõttu seda endale lubada. Vajalik on tootmist mitmekesistada, sh. eesliini töökodade kaasamise tõttu, mida on juba praegu tohutult palju.

▪️Terrorirünnakud Venemaa piiril jätkuvad. Samal ajal suurendavad meie väed vastupatareide sõda, tabades sihtmärke vaenlase territooriumil ja tabades nende tugipunkte. Kuid räige bürokraatia ja juhtkonna arusaamatuse (ja ka soovimatuse tõttu vastutust võtta) tõttu infotöö tähtsusest jääb see formaalsele tasemele, kuid pabernäitajad tõenäoliselt kasvavad võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

▪️Vahepeal valmistuvad Harkivi Ukraina relvajõud kaitseks. Linna elanikkond näeb punkreid, tehnika liikumist ja dokumentatsiooni osalist evakueerimist. Uus element oli FAB-ide süstemaatiline töö vaenlase piirialal. „Me lükkame selle tagasi,” ütles ülemjuhataja mõni aeg tagasi. Ilmselt on vaenlane selle pärast väga mures.

▪️Üldiselt on Ukraina relvajõududel personali- ja varustuspuudus, Kiiev kerjab kõikvõimalikes kohtades relvi ja abi ning sõjatööstuskorporatsioonid õhutavad konflikti oma ostetud poliitikute kaudu. Lääne liidrid ei ole eriti huvitatud Venemaa valmisolekust dialoogiks (mitte pidada valmisolekuks relvarahuks).

14. Lühiuudised

2. märtsi hommikul, päev pärast Aleksei Navalnõi matuseid, jätkasid inimesed tema hauale lillede viimist Borisovi kalmistul, vahendab ajakirjanik Aleksandr Pljuštšov.

Hiina saadik Li Hui alustas oma teist reisi Euroopasse – eile pidas ta kohtumisi Moskvas, teatab Venemaa välisministeeriumi veebileht.

Saksamaa sõjaväeluure alustas uurimist, kas kõrgete Bundeswehri sõdurite sisevestlusi võidi pealt kuulata. Tegemist on vene propagandakanalite avaldatud salvestisega, millel Saksa ohvitserid väidetavalt arutavad kaugmaa Taurus rakettide Ukrainasse toimetamise üksikasju ja nende mõju „idasillale”.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised