Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. veebruar 2024:

84 vene poole rünnakut võisid tuua kahe küla kaotuse, eks homme targem.

1. Droone ja rakette ikka…

2. Päris vaikne.

3. Kupiansk-Kreminna:

4. Siversk: „vaikne”.

5. Bahmut: siin rünnakuid vene poolelt jagus, aga rindejoone muutust mitte.

6. Donetsk: hull rünnakutelaine jätk võis tuua kahe küla kaotuse Avdiivka külje all.

7. Lõunarinne: pisu ikka torgivad.

8. Herson: vaid kaks edutut vene poole rünnakut.

9. Navalnõi surnukeha anti emale

10. India palus Venemaal demobiliseerida ja naasta oma kodumaale sõjaks värvatud indialased.

11. Lühiuudised

1. 18-st öisest sahedist ei suudetud 2 alla lasta. Kaks, mis tabamata jäid, tegid pahandust Hmelnitski kandis. Eile päeval kostus jälle Odessas mitu plahvatust. Piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine pisu väiksemas mahus kui tavaliselt. Rinde lähedus on ikka tugeva pommirahe all.

2. Vaid mõni kurtmine kahest Ukrainaga piirnevast oblastist.

3. Kupiansk-Kreminna: Kupianski suunal käib vist vene poolel ümberrühmitumine, sest rünnakutest info puudus.

4. Siversk: siingi vaikne.

5. Bahmut: siin siiski rünnakuid vene poolelt jagus 13 ja muutusi need rindejoones ei toonud.

6. Donetsk: nii Avdiivka kui Marinka juures väga tugev vene surve jätkus. Avdiivka juures olid 14 rünnakut ja vähemalt mitmed Ukraina ja vene blogijad kinnitavad, et Lastotškõne küla Avdiivka lääne küljel jätsid Ukrainalsed maha. Ukraina ametlikult pole küla kaotamist kinnitanud, vaid teatas, et külas tugevad lahingud käivad. Hetkel ainult kõlakad, et ka Sjeverne külast (Avdiivkast edelas) võivad olla Ukraina omad lahkunud.

Päris hulluks on vene rünnakute laine läinud Marinka ja Novomõhailivka juures, Ukraina uudistes oli, et kokku 39 rünnakut. Pisu paneb isegi imestama, et vene poole edenemist ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: pisu vene surve langes

Berdjanski suund: kaks edutud vene poole torkimist.

Tokmaki suund: mõned vene ja Ukraina blogijad annavad teada, et Robotõne sees toimub raske võitlus. Lääne poolt tulles õnnestus venelastel sõita asula keskusesse ja maha laadida jalavägi. Vähemalt üks video ka seda kinnitab, eks homme targem.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: kaks vene poole edutut rünnakut.

9. Poliitik Aleksei Navalnõi emale Ljudmilale anti poja surnukeha, ütles opositsionääri pressisekretär Kira Jarmõš.

„Suur aitäh kõigile, kes seda meilt nõudsid. Sel ajal, kui Ljudmila Ivanovna on Salehardis. Matused on alles ees. Me ei tea, kas võimud segavad neid ellu viimast nii, nagu perekond soovib ja nagu Aleksei väärib. Anname teavet, kui see kättesaadavaks muutub,” kirjutas ta.

Aleksei Navalnõi suri 16. veebruaril Jamalo-Neenetsi autonoomse ringkonna paranduskoloonias nr 3. Nad ütlesid, et pärast jalutuskäiku tundis poliitik end halvasti, kaotas peaaegu kohe teadvuse, „elustamismeetmed” ei andnud positiivseid tulemusi – „kiirabiarstid tunnistasid ta surnuks”.

Poliitiku ema ja advokaat saabusid Salehardi 17. veebruaril. Sellest ajast peale on nad taotlenud keha vabastamist. 19. veebruaril teatasid uurijad, et viivad veel vähemalt 14 päeva jooksul läbi tema „keemilise läbivaatuse”. Pärast seda salvestas Ljudmila Navalnaja videosõnumi putinile, milles nõudis, et ta annaks talle oma poja eest „inimmatmise”.

Poliitiku kaaslaste sõnul püüdsid võimud „mõrva jälgi varjata”, mistõttu nad peitsid surnukeha. Viiendal päeval pärast Navalnõi surma näitasid uurijad teda lõpuks emale ja nõudsid salajast matust, vastasel juhul ähvardades surnukeha vabastamist nii palju kui võimalik edasi lükata.

Ljudmila Navalnaja ütles uues videosõnumis, et ei kavatse väljapressimisele alluda. „Nad tahavad, et seda tehtaks salaja, ilma hüvasti jätmata. Nad tahavad mind viia surnuaia äärele, värskele hauale ja öelda: siin lebab teie poeg. Ma ei ole sellega nõus. Soovin, et teil, kellele Aleksei kallis on, kelle jaoks tema surm oli isiklik tragöödia, oleks võimalus temaga hüvasti jätta,” märkis ta.

Navalnõi emale esitatud meditsiinilises aruandes märgiti, et poliitiku surm oli tingitud loomulikest põhjustest. Opositsioonimehe seltsimehed ja lähedased seda aga ei usu. Ajakirjanik Hristo Grozev, kes varem leidis Navalnõit 2020. aastal Novitšokiga mürgitanud FSB ohvitserid, on juba lubanud tema surma uurida.

10. India välisministeerium pöördus Venemaa võimude poole, kuna nende kaasmaalased sattusid Ukraina sõtta. Ministeerium soovib, et Venemaa kaitseministeerium lubaks indialastel armeest lahkuda ootamata lepingute lõppemist, kirjutab The Hindu.

Välisministeeriumi teatel värvati hulk kodanikke „tugipersonaliks”. „India saatkond pöördub regulaarselt Venemaa asjaomaste võimude poole palvega nende viivitamatuks vabastamiseks. Kutsume kõiki India kodanikke üles olema piisavalt ettevaatlikud ja sellest konfliktist eemale hoidma,” ütles ministeeriumi pressiesindaja Randhir Jaiswal.

Välisministeeriumi avaldus tuleb pärast seda, kui kohalik meedia teatas 20. veebruaril, et vähemalt kolm Venemaa poolt „julgeolekuabilisteks” palgatud indialast olid sunnitud osalema Ukraina-vastases sõjategevuses.

Allikate sõnul on 18 indialast kinni erinevates rindelinnades, sealhulgas Mariupolis ja Donetskis. Vähemalt üks sai surma. Indialasi petsid Dubaist pärit värbajad, kes lubasid neile „abitööl” osalemise eest kõrget palka ja Venemaa passe ning Moskvasse jõudes koolitati nad relvade ja laskemoona kasutamise alal ning saadeti rindejoonele.

Kui palju Indiast pärit lepingulisi sõdureid vene armees teenib, pole teada. The Hindu allikate andmetel on neid vähemalt 100.

Selle küsimuse tõstatas esimesena AIMIMi parlamendisaadik Asaduddin Owaisi, kes pöördus 25. jaanuaril välisminister Subrahmanyam Jaishankari poole palvega tagastada Ukrainasse sattunud kaaskodanikud kodumaale. „Nende elud on ohus ja nende perekonnad on õigustatult mures,” ütles ta.

Eelmise aasta lõpus sai teatavaks, et Venemaa sõjaväkke värvati üle 200 India ja Hiinaga piirneva riigi Nepaali kodaniku. Seejärel suri Ukrainas neist vähemalt 14, ütles välisminister Prakash Saud. Võimud nõudsid Venemaalt sõtta jäänud nepaallaste viivitamatut demobiliseerimist ning nende, aga ka hukkunute ja haavatute tagasisaatmist kodumaale.

Samal ajal värbas Venemaa CNN-i allikate sõnul kokku kuni 15 tuhat Nepaali elanikku. Poliitik ja ühiskonnategelane Kritu Bhandari ütles väljaandele, et alates jaanuari lõpust on tema poole pöördunud umbes 2 tuhat perekonda palvega aidata neil kadunud lähedastega ühendust võtta.

„Need Nepaali ja teised välisvõitlejad võitlevad tegelikult sõjatsoonis eesliinil,” ütles CNN-ile palgasõdur Suman Tamang, kellel õnnestus Venemaalt Nepaali naasta.

Selle uudise tõttu arreteeriti värbajaid ja peatati nepallastele Venemaal töölubade väljastamine. Enne seda teatati ka, et Vene Föderatsiooni poolel osalesid sõjas Somaalia, Süüria, Kuuba ja Hiina palgasõdurid. Lisaks värbas Moskva serblasi vabatahtlikeks.

11. Lühiuudised

Slovakkia peaminister Robert Fico ütles, et lääs alustas putini demoniseerimist lootuses teda põlvili suruda, kuid see ebaõnnestus. Lisaks märkis ta, et sõda alustasid juba 2014. aastal Ukraina neonatsid, ning viitas ka NATO „laienemisele itta”, mis on vastuolus Venemaa huvidega. Ta peab Ukraina liitumist NATO-ga kolmanda maailmasõja aluseks ning väljendas veel kord, et Ukraina, Venemaa ja Euroopa vajavad rahu- ja julgeolekugarantiid tugevaimate rahvusvaheliste tegijate poolt.

Kuleba USA abipaketi kohta: saame mõlemalt poolelt signaale blokeeringu tühistamiseks.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised