Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. veebruar 2024:

66 vene poole maapealset rünnakut ja 110 Ukraina asulat pommisajus, paar vene poole edenenemist ning ootab suuremaid rünnakutelaineid mitmes rindelõigus.

1. Jagus nii droone kui erinevat tüüpi rakette Ukraina öisesse taevasse.

2. Kurtmist kõigist Ukrainaga piirnevast põhjapoolselt vene oblastist tuli ning valus HIMARS-i löök Donetski lähistel asuva vene väljaõppeala pihta.

3. Kupiansk-Kreminna: ikka suruvad ja peale soomuse ja elavjõu kaotuste veel miskit uut teatada pole.

4. Siversk: siingi vene poole eilsed rünnakud edu ei toonud.

5. Bahmut: eile kuidagi vaikne oli.

6. Donetsk: vene pool üritab tugevalt jätkata edenemist ning kahes kohas see ka õnnestus

7. Lõunarinne: Tokmaki suunalt surve tõuseb…

8. Herson: njah…

9. Venemaa ostetud Põhja-Korea rakettidest leiti lääne komponente.

10. śoigu teatas minimaalsetest kaotustest Avdiivka “vabastamisel”.

11. lukasenka suutis ka üle pika aja uudisekünnise ületada, no päris napilt…

12. Poola põllumehed jätkasid Ukraina piiri ületava transpordi blokeerimist.

13. Põhja-Korea avab pahavaraga hasartmängusaite.

14. Lühiuudised

1. Venemaa ründas Ukrainat rakettidega Kh-22, S-300, Kh-59 ja droonidega. Õhutõrje lasi alla 19 sihtmärki. Õhukaitsejõud tulistasid Poltaava oblastis alla raketi X-59 ning Harkivi, Dnipropetrovski, Zaporižja ja Donetski oblastis lasti alla 13 drooni. Mõned kuuest tabamata droonist ei jõudnud sihtmärgini.

Piiriäärsete Ukraina asulate pommitamine keskmises mahus ja suht igapäevaseks kipub minema vene diversiooni-luuregruppide piiriületuse katsed. Rindelähedaste Ukraina asulate pommitamine mitmes lõigus ööpäevaringne ja pommisaju vähenemist kahjuks veel ei näe. Küll on mõnes rindelõigus (tänu mitmetele alla lastud vene sõjalennukitele) jäänud nende aktiivsus vähemaks.

2. Vene kanalid teatavad, et eile sooritati HIMARS-löök 39. kaardiväe üksik motoriseeritud laskurbrigaadi vene sõjaväepolügoonile, mis asub okupeeritud Donetski oblastis Trudovskes. Teadaolevalt sai surma 65 inimest ja teadmata hulk haavata.

Tavapärasest rohkem kurtmist Brjanski, Kurski, ja Belgorodi oblastist.

Venemaa meedia teatas, et okupeeritud Donetskis DPR valitsuse majas puhkes tulekahju.

3. Kupiansk-Kreminna: vaid kaks rünnakut Sinkivka juures, mis tublisti soomuse kaotust vene poolele tõid. Kõik päevad kõigil rinnetele näitavad, et vene taktikaõpikud on prügikastis ja miskit pole muutunud teisest ilmasõjast ehk siis rünnakule kuni laupkokkupõrkeni kolonnis. Eks see on abiks Ukrianale, kes suudab kitsale alale rohkem nii kamikaze droone kui kaudtuld suunata ja ning rünnakud lõpetada juba enne eesmiste possadeni jõudmist lõpetada.

Rünnakuid Ternõ kandis jagus rohkem ning ikka soomus koos jalaväega, rindejoones need eile muutusi ei toonud aga surve tõusu on järjest enam tunda.

4. Siversk: siingi eile mitu rünnakut vene pool tegi, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

5. Bahmut: Ukraina teatas vaid kahest ebaõnnetunud vene poole rünnakust, aga eks ootab siingi suurema surve jätkumist.

6. Donetsk: 13 vene poole rünnakut ümber Avdiivka ja üritavad mitmes lõigus jätkata edenemist.

Stepove on läinud täielikult halli tsooni ja Lastotškõne lähedal on veidi rohkem territooriumi venelaste käes, küll on küla ründamine toonud vene poolele märkimisväärset varustuse ja personali kaotust (eile olla mitu tanki ja 6 BMP-d pihta saanud). Väidetavalt olla enamus vene poole soomuse kaotusi põhjustanud droonid.

Pärast Marinka julgestamist on vene pool taasalustanud pealetungi Pobjeda küla suunas ja suutnud jõuda küla serva. Ukrainlaste sõnul olevat olukord raske ning olla pisu reserve lisandunud. Küla on ainukesena keset suuri põllumassiive ja taganud siin suunal Ukraina kaitse pidamise.

Lahingud jätkusid ka Novomõhailivka tänavatel, aga juba paar päeva pole vene pool siin edasi saanud.

58. motoriseeritud brigaad tõrjus vene suure mehhaniseeritud rünnaku Ševtšenko külast põhja pool Vuhledari suunas. Kokku hävitati 3 tanki, arvukalt BMP/MT-LB ja jalaväge.

7. Lõunarinne: vene lennuväe ja kaudtuletöötlus on läinud ööpäevaringseks ning ootab suuremat pealetungi.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: 7 vene poole tugevat rünnakut kipub olema algus, eile siiski rindejoones muutusi ei tuvastanud. Ukraina ja vene poole blogijad teatasid, et siin on tihe vene poole ööpäevane kaudtule ja lennunduse töötlus põhiliselt Tokmaki suunalt ning oodatakse vene pealetungi.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: njah, üks vene poole rünnak vaid ning kaks vene soldatit julgessid joosta küla serva lähistel paiknenud puruks lastud hooneni ja sinna lipu üles panna ja tagasi metsa plagada, mille järgselt šoigu teatas eile putinile, et okupandid võtsid väidetavalt oma kontrolli alla Hersoni oblasti Krõnki küla, mis asub Dnepri vasakkaldal. Njah, sestap arvab, et hädaga peavad seal survet tõstma… Pisu tuli ka vene poole blogijate kurtmist, et olla omade kaudtule või lennuväega valusalt pihta saadud.

9. Põhja-Korea toodetud raketid, mida Venemaa kasutab Ukrainas, sisaldavad üle 290 välismaise toodangu elektroonikakomponendi, selgub uurimisrühma Conflict Armament Research (CAR) raportist.

CAR uuris pärast Harkivi rünnakut rakettide jäänuseid ja leidis USA-s ja Euroopas toodetud komponente ning enamik neist on toodetud viimase kolme aasta jooksul. See tõestab, et Põhja-Korea on vaatamata ÜRO pikaajalistele sanktsioonidele võimeline selliseid materjale omandama, märgivad raporti autorid. “Hiljuti toodetud välismaiste elektroonikakomponentide olemasolu Põhja-Korea ballistilises raketis viitab tugevalt sellele, et riik on välja töötanud usaldusväärse hankevõrgustiku, mis suudab märkamatult mööda minna peaaegu 20 aastat tagasi kehtestatud sanktsioonidest,” kurdavad teadlased.

Enamik (75%) leitud 290 välismaisest osast on Ameerikas toodetud, 16% on Euroopa päritolu (Saksamaa, Šveits ja Holland). Veel 9% on valmistatud Aasia riikides (Jaapan, Singapur, Hiina jt).

Eelmisel aastal uuris CAR Venemaa poolt Ukraina territooriumil välja lastud Iraanis toodetud löögidroonide komponente ning leidis ühtlasi, et enamik neist on valmistatud Ameerika firmade poolt.

2023. aasta sügisel teatasid Ameerika ja Lõuna-Korea luureteenistused, et Põhja-Korea on alustanud Venemaale Ukraina-vastases sõjas kasutatavate relvade tarnimist ja juba tarninud umbes 1 miljon mürsku. 2024. aasta alguses suurendas KRDV ilmselt isegi laskemoona tarnimist – sellest annavad tunnistust satelliidipildid, mis salvestavad konteinerite käivet Korea Rajini sadama ja Primorski krais Doonau küla vahel.

10. Venemaa kaitseminister sergei šoigu ütles, et vene armee kandis Donetski oblasti Avdiivka hõivamisel minimaalseid kaotusi, kirjutab RIA Novosti.

šoigu teatas putinile, et sõjavägi hõivas 72 ruutkilomeetrit ja ründeoperatsioonid jätkuvad lääne suunas. Tema sõnul läheb linna vallutamise operatsioon kaitseministeeriumi õpikutesse. Ta lisas, et vene väed andsid 460 lööki päevas ning linnast lahkunud Ukraina armee jättis maha palju haavatud sõdureid ja mineeritud alasid.

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Aleksandr Sõrski teatas 17. veebruaril, et Ukraina relvajõud taganesid Avdiivkast „sõjaväelaste elu ja tervise säilitamise nimel”. Ukraina relvajõudude grupi Tavria ülem Aleksandr Tarnavski ütles omakorda, et vene armee kaotas Avdiivka rünnaku käigus üle 47 tuhande sõjaväelase, 364 tanki, viis lennukit, 248 suurtükiväesüsteemi ja 748 soomustransportööri.

Seda, et Avdiivka läks vene armeele väga kalliks maksma, tunnistavad ka Z-blogijad. Rünnakuüksused olid kuude pikkuse linna eest võitlemise tõttu „tõsiselt kuivanud”, kirjutab sotsiaalmeedia Telegrami kanal  Military Informant. „Teisest küljest ei suutnud me kahjuks saavutada suuremat ümberpiiramist ja selle tulemusena sellesse sattunud Ukraina kogenud koosseisude täielikku lüüasaamist,” lisab ta.

Avdiivka tabamine on Venemaa esimene suurem saavutus lahinguväljal 2024. aastal. Viimane suurem linn, mille vene väed vallutasid oli Bahmut – see langes 2023. aasta mais. Avdiivka, mis asub okupeeritud Donetskist vaid 25 km kaugusel, on Venemaa jaoks suurema strateegilise tähtsusega kui Bahmut. „Teed, ristmikud, kõik: suurem osa logistikast on seotud Avdiivka tänavatega,” selgitas Ukraina relvajõudude 53. brigaadi jalaväerühma ülem.

Njah, sellega suudeti ka lükata kaugemale Donetskist tavalised Ukraina kaudtuleüksused odava moonaga…

11. Valgevene president Aleksandr Lukašenka kutsus kodanikke üles valmistuma kolmandaks maailmasõjaks „nii vaimselt kui ka strateegiliselt”. Ta ütles seda kohtumisel riigi julgeolekusüsteemi valitsusasutuste juhtkonnaga, vahendab BelTA.

„Me ei vaja sõda, seega peame olema selleks valmis nii vaimselt kui ka strateegiliselt. Mis puutub hetke tõsiduse mõistmisse. Heitkem kõrvale kõik illusioonid ülemaailmse konflikti diplomaatilise lahendamise võimalikkusest. Ka rahvusvaheline õigus ei suuda pingeid maandada,” ütles ta. Lukašenka märkis NATO laienemise suundumust, „kollektiivse lääne” ohtu ja lisas, et Valgevene on „pikeneva sõjalis-poliitilise kriisi epitsentris”.

Varem väitis Lukašenka, et Valgevene ja Venemaa piiril paikneb Euroopas läbiviidavate NATO operatsioonide raames „umbes 32 000 NATO ja USA ühendrelvajõudude sõjaväekontingenti”, „üle tuhande soomuki”, umbes 160 suurtükiväesüsteemi ja miinipildujat, 235 lennukit ja helikopterit.

NATO alustas jaanuari lõpus Balti riikides, Poolas ja Saksamaal õppust Steadfast Defender. Manöövritel osaleb umbes 90 000 sõjaväelast, umbes 50 sõjalaeva, 80 lennukit ja üle tuhande ühiku maapealset tehnikat, sealhulgas 133 tanki. Õppuste ajal peavad väed Kaliningradi oblasti ümber piirama.

12. Protesteerivad Poola põllumehed blokeerisid Ukraina piiril teid ja raudteid, teatab Ukraina riigipiiriteenistus. Piirivalve teatel oli liiklus 20. veebruaril kogu piiri ulatuses täielikult blokeeritud, kuid õhtuks oli avatud mitu kontrollpunkti.

Nagu Strana.ua vahendab, blokeerisid protestivad poolakad ka raudtee, valades rööbastele ehitusprahti. Ka teisipäeval blokeerisid meeleavaldajad liiklust Medyka-Shegini kontrollpunkti lähedal ja lasid Saksamaale suunduvast rongist vilja maha.

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Andrei Jusov süüdistas poolakaid „genotsiidi õigustamises”. „Igasugune pahameel holodomori üle elanud inimeste vastu teravilja ja leiva vastu on teadlik ja avalik ksenofoobia ilming ja õigustus ukrainlaste vastu suunatud genotsiidile,” kirjutas ta oma Facebooki lehel.

Protestid algasid 9. veebruaril. Poola põllumehed nõuavad kvootide kehtestamist Ukrainast ELi sisenevate veokite arvule. Aktsioon käivitati pärast seda, kui Euroopa Komisjon tegi ettepaneku pikendada otsust peatada tollimaksud ja kvoodid Ukrainast pärit kaupade impordile. 19. veebruaril teatasid meeleavaldajad, et kavatsevad täielikult blokeerida Ukraina piiri, sealhulgas sidekeskused ja meresadamad.

Ukrainast Poola tarniti iga kuu 500 000 kuni 700 000 tonni erinevaid põllumajandussaadusi. Märkimisväärne osa sellest mahust läheb aga transiidina teistesse riikidesse, teatas Ukraina põllumajandus- ja toiduminister Nikolai Solski. Ukraina põllumajandussaadusi müüdi otse Poola vaid 150 000–200 000 tonni.

Poola põllumeeste meeleavaldusel piiril kasutati plakatit, mis kutsus putinit üles „taastama korda” Ukrainas ja Brüsselis. Juhtunule reageerisid Poola siseminister ja politsei. Poola väljaanne Wyborcza avaldas fotoreportaaži meeleavaldusest. Ühel bänneril oli järgmine tekst: „putin, taastage kord Ukrainas, Brüsselis ja meie ametnikega”. Bänneri kõrvale on paigaldatud NSVL lipp.

Poola siseministeeriumi juht Marcin Kierwiński nimetas bännerit „skandaalseks” ja märkis, et selle autori suhtes võetakse meetmeid: „Politsei ja prokuratuur võtavad selle autori vastu meetmeid. Nõusolekut ei saa sellistele kuritegelikele tegudele.” Poola politsei teatas, et vihakuritegudega võitlemine on õiguskaitse üks prioriteete ning igaüks, kes paneb toime vihast ajendatud teo teise inimese vastu, võetakse kriminaalvastutusele.

13. Lõuna-Korea riikliku luureteenistuse andmetel on Põhja-Korea hakanud raha teenima, luues ja müües pahavaraga eelnevalt nakatunud hasartmängude veebisaite.

Teatavasti on nende tegevuste eest vastutav Põhja-Korea rühmitus IT-organisatsioon, mis on seotud Gyeongheungi nime all tuntud salajase Office 39-ga. Office 39 on osa Korea valitsevast Töölisparteist.

USA rahandusministeeriumi andmetel on Põhja-Koreal 39 veebisaiti, mis toodavad riigile tulu, varustades Põhja-Korea juhte välisvaluutaga. Veebisaidi rentimine maksab umbes 5000 dollarit kuus. Põhja-Korea pakub tehnilist tuge 3000 dollari lisatasu eest kuus.

Kohalik meedia teatab, et kui veebisait kogub klientide isikuandmeid, võib kulule lisanduda veel 2000–5000 dollarit.

14. Lühiuudised

Meite uudis jõudis nii Ukraina kui rahvusvahelise meedia lugudesse: Eestis peeti kinni 10 inimest, keda kahtlustatakse osalemises „vene eriteenistuste operatsioonides”.

Gruusia ei kehtesta Venemaa vastu sanktsioone.

Bulgaaria lükkas 100 BTR-60 tarnimise Ukrainasse edasi, kuna soovib, et NATO kataks transpordikulud, ütlesid valitseva enamuse saadikud. Kolm kuud tagasi nõustus Bulgaaria parlament üleminekuga.

Teisipäeval esitletakse Rootsi uut sõjalist toetuspaketti Ukrainale, mille väärtus on ligikaudu 700 miljonit USA dollarit. Pakett sisaldab ka Stridsfordon 90 (CV90) ja Stridsbåt 90 (CB90-klassi kiirrünnakulaevad).

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised